Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Pozemní technika

Test nejnovější indicko-ruské střely BrahMos

Datum přidání 19.11.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Indie v pondělí uskutečnila test nejnovější verze nadzvukové protilodní a protizemní střely BrahMos. Střela po startu z mobilního pozemního stanoviště přesně zasáhla a zničila betonový "zodolněný" cíl.

BrahMos

Foto: Trojice střel BrahMos na tahači TATRA / Indická armáda

 

Vývoj střely BrahMos začal na konci 90. let minulého století. V roce 2001 proběhl první ostrý test a roku 2006 zavedla střelu do výzbroje indická armáda. BrahMos vyrábí firma BrahMos Aerospace, což je joint venture indické výzkumné a vývojové organizace obranných systémů DRDO (Defence Research and Development Organisation) a ruské NPO Mašinostrojenija.

 

BrahMos lze použít ze země, moře (lodě, ponorky) i ze vzduchu. Startovací hmotnost střely je 3000 kg (letecká verze 2500 kg) a její dostřel až 290 kilometrů. Střela letí nadzvukovou rychlostí Mach 2,8 a cíl ničí 300kg bojovou hlavicí. Letová hladina se pohybuje od pěti metrů do čtrnácti kilometrů. BrahMos dokáže údajně na maximální vzdálenost zasáhnout cíl o rozměrech pouhých 1,5 x 1,5 metru.

 

V současné době používají BrahMos indická armáda a loďstvo. Rovněž indické letectvo obdrží v blízké budoucnosti až 1000 těchto.

 

BrahMosFoto: BrahMos měří na délku 8,4 metrů. / Indická armáda

 

BrahMos Aerospace intenzivně nabízí střelu také zahraničním zájemcům. Probíhají rozhovory s řadou zemí, kam může údajně putovat až 2200 střel.

 

Při posledním testu Indové vyzkoušeli nejnovější variantu své nejmodernější protilodní zbraně. "Varianta BrahMos Block III se schopností hluboké penetrace je vybavena novým naváděcím systémem a armáda úspěšně vyzkoušela kapacity hluboké penetrace nadzvukové střely proti opevněným cílům," citovaly indické noviny The Hind po pondělním testu jednoho z pracovníků BrahMos Aerospace.

 

Brzy mají být rovněž zahájeny testy letecké verze. Indové plánují vyzbrojit střelami BrahMos rovněž 40 těžkých stíhaček Su-30MKI.

 

Indie klade na program střely BrahMos značný důraz. Právě ve "výbušném" regionu jihovýchodní a východní Asie hrají protilodní zbraně klíčovou roli. Zejména kvůli tomu, že se v oblasti nalézá řada sporných ostrovních území i klíčových námořních obchodních cest.

 

Zdroj: The Hindu

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr