Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Test ruské mezikontinentální střely Bulava

Datum přidání 30.09.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 52 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruské námořnictvo v úterý provedlo z ponorky Jurij Dolgorukij třídy Borej testovací odpal dvou jaderných střel Bulava. Jedna raketa úspěšná zasáhla cíl na testovací střelnici Kura na poloostrově Kamčatka. Druhá střela byla zničena krátce po startu.

Foto: Odpal rakety Bulava z ponořené ponorky Jurij Dolgorukij ze 27. záři 2016. / mil.ru

  

Balistická střela odpalovaná z ponorky SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) RSM-56 Bulava a nové ponorky třídy Borej tvoří páteř strategických jaderných sil ruského námořnictva. 

 

 

Střely jsou zavedeny v ruském námořnictvu od roku 2013, a to i přesto, že velkou část testů střel Bulava provází potíže a selhání.

 

Od roku 2004 bylo provedeno 29 testovacích odpalů, ale pouze 12 (případně 14 - viz. text) bylo označeno jako úspěšných. V listopadu 2015 byla například odpálena salva dvou raket Bulava z ponorky Vladimír Monomach třídy Borej.

 

Podle posledních zpráv z blogu Russian Strategic Nuclear Forces (RSNF) ruského experta Pavla Podviga, však první střela nezasáhla cíl a druha byla zničena sebedestrukcí.

 

Ruský ministr obrany test ale označil za úspěšný, i přes destrukci druhé rakety. Je otázkou, zda sebedestrukce byla provedena plánovaně obsluhou v rámci testu, nebo vlivem závažné technické poruchy.

 

V letošním roce byl na červen naplánována salva dvou raket Bulava ze stejné ponorky. Testovací odpal byl ale z neznámých příčin odložen.

 

K poslednímu testovacímu odpalu došlo před několika dny. Ruské ministerstvo obrany test označilo za zcela úspěšný. První raketa úspěšně zasáhla cíl na Kamčatském poloostrově a druhá raketa byla zničena "po dokončení první fáze letu."

 

Ruské ministerstvo obrany poslední test označilo jako "experimentální", ale není jasné, o jaký "experiment" šlo. Nejlepší odhad získáme zřejmě z blogu RSNF, podle kterého šlo o test připravenosti řídících a velících systémů Severomořské flotily provést jaderný úder.

 

V médiích byl test druhé rakety označen jako neúspěch. Podle ruského ministerstva šlo ale o úspěšný test. Jaká je tedy realita?

 

Raketa Bulava je dvoustupňová - po vyhoření prvního stupně se zažehne druhý stupeň, který bojové hlavice dopraví na cíle. Podle Pavla Podviga je možné, že druhá raketa byla vybavena z důvodů úspory financí jen maketou druhého stupně a maketami bojových hlavic.

 

Po úspěšném otestování odpalu a funkčnosti prvního stupně pak obsluha provedla destrukci rakety. Údajně ze stejného důvodu byla zničená i druhá raketa z listopadového testu (2015) a proto listopadový test je možné označit jako částečně úspěšný.

 

Kromě "nejlepších odhadů" ale není možné zjistit reálný stav věci. Ruské ministerstvo k testům nepodává prakticky žádné bližší informace.

 

Video: Salva dvou raket Bulava z ponorky Vladimír Monomach z listopadu 2015. / YouTube

 

V každém případě program raket Bulava provází značné potíže. Problém není ani tak v konstrukci raket Bulava, jako v nekvalitních součástkách.

 

"Bulava má problém s kvalitou výroby," myslí si Mike Kofman, vojenský analytik z Centra pro námořní analýzy (Center for Naval Analyses). "V ruském obranném průmyslu jsou problémy se sériovou výrobou. Můžete položit stejnou otázku u ruského vesmírného programu ohledně kvality/konzistence komponentů."

 

Střely RSM-56 Bulava jsou určeny pro novou třídu jaderných ponorek třídy Borej.

 

Ponorky třídy Borej Jurij Dologorukij a Alexandr Něvský slouží v ruském námořnictvu od roku 2013. Třetí ponorku Vladimir Monomach ruské námořnictvo zařadilo do výzbroje na konci roku 2014. Čtvrtou ponorku Knjaz Vladimír ruské námořnictvo získá v příštím roce. Celkově je plánována stavba 10 ponorek.

 

První tři ponorky třídy Borej ponesou až 16 střel Bulava - každá střela pojme 6 až 10 samostatně naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle). Čtvrtá vylepšená ponorka Knjaz Vladimir získá 20 střel Bulava.

 

Dolet střely Bulava je 8 -10 tisíc km. Každá samostatně manévrující hlavice dokáže doručit na cíl jadernou nálož o síle 100 až 150 kT.

 

Dlužno dodat, že Rusko raketám SLBM nepřisuzuje tak velký význam, jako pozemním protějškům ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile). Rusko je kontinentální velmoc s obrovským územím, kde lze hravě ukryt jaderné ICBM a zajistit tak jejich přežití i před nečekaným jaderným úderem.

 

Proto i přes problémy s programem Bulava Rusko má dostatečně robustní prostředky jaderného odstrašení v podobě ICBM střel Jars nebo Topol-M.

 

Zdroj: Russian strategic nuclear forces

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
J.Vraja Datum: 03.10.2016 Čas: 20:29

Pánové,nemohu si pomoci,ale v oblasti raket Bulava a protiraketového deštníku, jste velcí vypravěči,kteří často nevědí,kde končí pravda a začíná pohádka. Pravdu zná málo kdo.Ten, kdo přidává zeleň jaru, červeň podzimu a purpur mladým rtům, vytváří ošklivost, protože lže.

avatar
Slavoslav Datum: 03.10.2016 Čas: 15:09

padla tu otazka, preco tak usilovne rusko pracuje na Bulavach a nevzdalo sa ich v prospech inej alternativy.

Bulava je nasadena na ponorkach Borej a zaujimalo by ma ci knej voebc existuje nejaka alternativa pre tuto ponorku?

Nieco ako ked cinania dokoncili svoju prvu raketonosnu ponorku do ktroej im ZSSR nedodal rakety a tak plavala s prazdnimi silami dlhe roky.

avatar
RiMr71 Datum: 03.10.2016 Čas: 14:28

...já myslím, že by ho nenazývali vůbec nijak... byl by prostě každému ukradený... jako dnes..

Zajímalo by mě, jak často a zda se to taky publikuje, testují podobné střely USA?

avatar
Todomatch Datum: 03.10.2016 Čas: 14:01

tebe by siggi ve středověku "nazývali" úplně stejně jako dnes :-)

avatar
siggi Datum: 03.10.2016 Čas: 13:38

Trdlomatch....ogare, máš velice široký obzor "vědomostí" podle toho, jak se "zasvěceně" ke všemu vyjadřuješ.....Marthy ti to snad vysvětlil neutrálním způsobem, vše ostatní jsou fabulace a bláboly....ve středověku by tě nazývali renesančním člověkem - ty dnes dokonale splňuješ rčení: "...vůl zůstane volem a pařez pařezem...":)

avatar
Marthy Datum: 03.10.2016 Čas: 13:09

Todomatch
Lidé kteří tu raketu (Bulava) navrhli o problematice a reálné účinnosti protiraketového deštníku vědí asi více než ty,já nebo kdokoliv jiný tady,a vědí proč Bulavu potřebují.Co se týká Tridentů.je hezké že mají víc hlavic,či větší tnt ekvivalent,otázka je kolik by jich zasáhlo cíl bráněný protiraketovou obranou.
Co se týká údaje o oddolnosti hlavice Bulava,je to info z wiki.Není tam o jak silný výbuch by se jednalo,a nikdo z nás tady neví,ani nemůže vědět zda je to pravda nebo ne.Stejně jako nemůžeme vědět jestli údaje o jiných zbraních,které prezentují jejich výrobci jsou pravdivé,či přehnané.
Já jen vím že i standartní jaderná hlavice rakety je sama o sobě velice odolná,už proto že musí vydržet návrat do atmosféry,a zničit ji je velmi obtížné.Odhaduji že pokud se u té Bulavy zaměřily na ještě větší odolnost hlavice že by mohla výbuch jaderné hlavice na těch 500 metrů přežít,pokud to bude nad atmosférou.Tedy pokud nebude mít výkon pár megatun tnt.

avatar
lentak37 Datum: 03.10.2016 Čas: 13:00

Asi tak nejak vyzera zdravy bankovy sektor v EU. Ospravedl ujem sa za prispevok mimo temu. Len som chcel upresnitcpar detailov

avatar
lentak37 Datum: 03.10.2016 Čas: 12:59

J. Vrata
Ziadne hanlive komentare som nejdem davat ale DB nema problem len koly pokute to zdaleka nie o to ze mali carovne uctovnictvo ktorym zakryvali straty.sama DB to priznalaved jej akcie klesly od roku 2008 o 90 percent. Ta zaloba je len jedna z mnohych. DB cely celkovo 7000 zalobam. Najnovsie za krytie strat talianskej banky Monte Paschi ktorej klesly ako o cca za toto obdobie o 99.9 percenta. Europske banky maju obrovsky problem a ECB predpoklada ze by EU banky mali navysit kapital cca o pol bilioja EUR. Inak nimto nevie co sa este skryva v knihach DB pokles akcii bol v piatok preto, ze najvacsie hedzove fondy zacali vyberat svoje peniaze. Ale nie je potrebne sa bat DB je " too big to fail" banka. Nemoze proste zbankrptpvat, kedze tuto krizu spustil bankrot Lehman Brothers. A to by nebolo nic oproti tomu co by sa zacalo diat na trhu keby zbankrotovalo DB. Zlozime sa na zachranu vsetci, otazka nie je ci,ale kedy.

avatar
RiMr71 Datum: 03.10.2016 Čas: 11:50

"mají vydržet výbuch jaderné nálože do vzdálenosti 500 metrů"

...nějakým údajem jako jak silná ta jaderná nálož která neuškodí je, tím už se moloďci nezabývají. Prostě je to po carpůšce a carkalakólu carrakéta...

Můj osobní názor je ten, ať si ty rachejtle mají, předpokládám, že k úniku nějakým nestabilním režimům nedojde. A že je to ožebračuje dál a víc? Zvolili si pevnou Puťkovu ruku opakovaně ve volbách, má rekordní podporu, tak "ať si to vyžerou". Stejně jako my si vyžíráme tu pobočku LukOilu na Hradě...
ALe pořád a STOKRÁT je to lepší, než v dobách studené války, kdy se skutečně o použití těchto rachejtlí uvažovalo.

avatar
Marthy Datum: 03.10.2016 Čas: 10:39

Tak když jinak nedáš-oproti Tridentu je Bulava navržena na překonání protiraketového deštníku.Takže hlavice dokáží manévrovat,raketa nese klamné cíle,hlavice jsou velice oddolné jek mechanicky,tak proti EMP.Údajně mají vydržet výbuch jaderné nálože do vzdálenosti 500 metrů.
A protože,jak každý asi ví,USA staví,vylepšuje a posiluje protiraketový deštník,je jasné proč Rusko tuhle raketu vyrábí,proč do ní investovalo.
Ono ten protiraketový deštník není moc účinný,hlavně v případě hromadného startu mnoha raket,ale co není může být za nějaký čas,proto Rusko investuje nemalé prostředky do raket schopných dostat se přes protiraketovou obranu.

avatar
Grull Datum: 03.10.2016 Čas: 10:27

Jakub2 - jsem si myslel, že kremlobot je zastánce Kremlu, píšící ve prospěch Ruska.
Tady se začalo hanit ruské hospodářství a výroba.
Jak se říká tedy opaku kremlobota, prosím. Chci si ujasnit místní slovníček.

Add. Bulava.
Tak oni mohli zkoušet i něco jiného, ne jen přesnost zásahu a jestli tam doletí.
Start s novým typem hlavice, vypuštění z jiné hloubky a podobně. Pokud nedostaneme hlášení o "misi" tak se můžeme jen dohadovat.
Taky si myslím, že se jim něco rozbilo, ale to už mohly mít výsledky co chtěli.

avatar
Todomatch Datum: 03.10.2016 Čas: 10:19

Marthy - tak o Bulavě něco zajímavého napiš sám. Podle parametrů které jsou na webu to vypadá, že se stěží vyrovná 25 let staré raketě Trident II. Tak je otázka, čím je tak zázračná, že její program navzdory permanentním problémům nezrušili. Zjevně mají Rusové pádný důvod sázet právě na ni.

avatar
Jakub2 Datum: 03.10.2016 Čas: 10:04

Stává se to poměrně často u článků o výzbroji nebo armádě RF. Obvykle se připlazí nějaký kremlobot a začne do diskuse házet dezinformace.

avatar
kazd Datum: 03.10.2016 Čas: 10:03

Podstatou bankovnictví je důvěra. Proto lidé placení za dohled nad systémem produkují podobné názory jako Todomatch, aby důvěru podpořili.
Skutečnost je samozřejmě jiná, nicméně z důvodu udržení důvěry se neprezentuje.
V případě krachu SG (nucemé správy) by samozřejmě okamžitě následovala nucená správa KB řízená ČNB.

To samozřejmě neznamená, že lidé (nepíšu o firmách a akcionářích) příjdou o peníze vložené v KB.
Obecně plky o tom, že matka nemůže odsávat lividitu, české banky jsou izolované atd.. pravdou nejsou. Pouze lze zamezit nárazovémua velkému odsátí. Jinak k odsávání dochází dnes a denně od polatků za IT, právní služby, prodeje derivátů až po dividendy.

Existjí miliony různých produktů které jsou různě zapodmínkované např. vše funguje, ale když rating Francie, Česka, matky atd ... spadne stane se tohle atd... Nikdo na světě není schopen objem a vazby těchto produktů definovat a vyčíslit.
Řetěz událostí je pak nezastavitelný.

avatar
Marthy Datum: 03.10.2016 Čas: 09:58

Sakryš,a já myslel že to tady je military web a článek je o raketě Bulava...ale diskuse je jako by šlo o ekonomický magazín a článek o bankách :D
No,doufám že to Putin nevzdá a bude západu vzdorovat dál,o čem by jsme se tady jinak dohadovali...

arr