Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Letecká technika

Testy střely Taurus KEPD 350 na stíhačce Typhoon

Datum přidání 16.01.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Evropská stíhačka Eurofighter Typhoon začala testovat protizemní střely Taurus KEPD 350. Letové zkoušky mají otestovat aerodynamickou symbiózu mezi letounem a střelou a schopnost vzájemné komunikace.

Foto: Eurofighter Tyhpoon s dvojicí střel  Taurus KEPD 350. / Eurofighter GmbH

Foto: Eurofighter Tyhpoon s dvojicí střel Taurus KEPD 350. / Eurofighter GmbH

 

Vedle testování střel Taurus KEPD 350 je Eurofighter Typhoon rovněž připravován pro zavedení střel MBDA Storm Shadow (SCALP ER ve francouzské armádě). V obou případech se jedná o evropské těžké podzvukové střely, které mají schopnost zasahovat cíle několik stovek kilometrů vzdálené.

 

V současné době má střely Taurus KEPD 350 ve výzbroji Španělsko (48 kusů) a Německo (600 kusů). Španělé střelu používají na letounech EF-18 Hornet a Němci na letounech Tornado IDS. Španělé i Němci mají ve výzbroji stíhačky Tyhpoon, na které chtějí postupně přenést část bitevních a bombardovacích úkolů.

 

Jediným zahraničním uživatelem Taurus KEPD 350 je letectvo Jižní Koreje. V roce 2013 si Korejci objednali 200 střel pro své letouny F-15K a KF-16. Budoucím zákazníkem je pak Švédsko, které chce střelami Taurus KEPD 350 vyzbrojit stíhačky JAS-39 Gripen.

 

KEPD 350 vyrábí společnost Taurus Systems, joint venture firem MBDA a Saab. Dolet střely se pohybuje přes 500 kilometrů a je určená pro ničení strategických, těžce odolných nebo pod zemí ukrytých cílů.

 

Video: Taurus KEPD 350 / YouTube

 

Zbraň je vybavena speciálním penetrátorem MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator Highly Sophisticated and Target Optimised ) pro ničení těch nejodolnějších cílů. Mezi předpokládané cíle patří velitelské bunkry, centra velení a řízení, letištní a přístavní zařízení, sklady munice pohonných hmot,  lodě v přístavech a mosty.

 

Střela měří na délku 5,1 m, šířku 63 cm a výšku 32 cm. Hmotnost zbraně je 1400 kg, z toho necelých 500 kg připadá na tandemovou bojovou hlavici MEPHISTO. Rozměry i hmotnost jsou přitom velmi podobné střele Storm Shadow.

 

Taurus KEPD 350 se pyšní také pokročilou elektronikou a vícemódovým zaměřovacím systémem TriTec. Navigaci zajišťuji inerciální navigační systém INS (Inertial Navigation System), GPS, obrazová navigace IBN (Image Based Navigation) a terénní referenční navigaci TRN (Terrain Referenced Navigation). Hlavním navigačním nástrojem je GPS, pokud není signál k dispozici (například při rušení) dostáva se ke slovu IBN a TRN.


Obrazové infračervené číslo systému IBN je schopno vyhledávat významné geografické body (otočná místa) a tento údaj předávat inerciální navigační jednotce. Terénní referenční navigace využívá digitální model území. Střela během letu pomocí radiovýškoměru srovnává terénní profil s digitálním modelem a aktualizuje tak svou polohu.


Před přiblížením nad cíl střela vystoupí do výšky pro lepší „rozhled“ a k získání potřebné dopadové rychlosti. Střela pomocí infračervené kamery vyhledává cíl podle naprogramovaného trojrozměrného modelu. Pokud vyhledávání selže, zaútočí podle předem zadaných GPS souřadnic. V případě rizika vedlejších škod pak přeruší útok a spadne na bezpečné před-naprogramované místo.

 

Zdroj: MBDA, IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Adanedhel Datum: 17.01.2014 Čas: 15:45

Divím se a ptám se, proč se v naší socialistické a ohyzdně pacifistické Evropě vůbec vyvíjejí a testují takové zbraně.

avatar
JuraCZ Datum: 17.01.2014 Čas: 13:17

zamímalo by mě jak přijdou na zkratky tohohle typu
MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator Highly Sophisticated and Target Optimised).
Řekl bych, že nejdřív "kůl" název a k tomu pak nějaký techno-army slovíčka ;-)

arr