Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Těžké transportéry MAP pro Jordánsko

Datum přidání 03.02.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Jordánské ozbrojené síly JAF (Jordan Armed Forces) plánují nakoupit čtyři těžké obrněné transportéry MAP (Multi-purpose Armoured Platform). Jak naznačuje anglický název, jedná se spíše o víceúčelovou platformu, která dá vzniknout celé rodině těžkých obrněných vozidel.

Foto: Jordánské vozidlo MAP. /  KADDB

Foto: Jordánské vozidlo MAP. /  KADDB

 

Vozidlo MAP vyvinula Vývojová a výzkumná kancelář Krále Abdalláha II. KADDB (King Abdullah II Design and Development Bureau). Vozidlo MAP využívá podvozek a pohonnou soustavu vyzařovaných jordánských tanků Tarik (angl. Tariq). Veřejnost mohla poprvé vozidlo MAP spatřit na vojenské výstavě IDEX 2011.

 

Jordánský Tarik je hloubkově zmodernizovaný britský tank Centurion. Modernizaci provedla v roce 1980 americká firma General Dynamics Lands. Jordánsko má ve výzbroji 293 tanků Tarik.

 

Jordánští inženýři se při konstrukci obrněnce MAP bezpochyby inspirovali v Izraeli, kde vznikla již dříve těžká pásová obrněná vozidla Achzarit (1988) a nejnovější Namer (2008). Achzarit používá podvozek tanků T-54/55, které Izrael ukořistil během několika arabsko-izraelských válek. Namer je naproti tomu postaven na podvozku nejmodernějšího izraelského tanku Merkava IV.

 

KADDB transformoval bývalý hlavní bojový tank jordánských ozbrojených sil do obrněného transportéru s dodatečným brněním a nízkými finančními náklady,“ říká Shadi Majali, generální ředitel KADDB, pro magazín IHS Janes. „Odstranili jsme věž, rozšířili obrněný transportér o 45 cm, přidali přední/zadní dveře a dodatečný pancíř tak, aby vozidlo bylo odolnější než M113 (americký obrněný transportér - pozn. redakce).“

 

Dalším významným konstrukční zásahem je přidání čtyř rozměrných střešních poklopů (500×550 mm). Netradičním, možná až kontroverzním, konstrukčním prvkem jsou přední dveře pro výsadek. Horní část poklopu předních dveří se vyklápí hydraulicky, spodní část je zajištěná ocelovým lanem.

 

Foto: Jordánské vozidlo MAP. /  KADDBFoto: Jordánské vozidlo MAP. V levé části je zadní nástupní/výstupní tunel. /  KADDB

 

Přední poklop výrazně zlepšuje a rozšiřuje schopnost výsadku nastoupit a vystoupit z vozidla. Na druhou stranu jde o prvek, zeslabující pancéřovou odolnost přední části vozidla.

 

Technicky komplikovanější jsou zadní dveře. Při otevření se hydraulicky nadzvedne celá vrchní část obdélníkového průlezového tunelu a pomocí ocelových lan se vyklopí výstupní/nástupní rampa.

 

Posádku vozidla tvoří velitel a řidič. V nákladové části je místo pro jedenáct plně vyzbrojených vojáků.

 

Základní výzbroj tvoří dálkově ovládaná zbraňová stanice s 12,7 mm kulometem a protitanková střela. V případě potřeby lze střešní poklopy osadit dalšími ručně ovládanými kulomety ráže 7,62 mm.

 

První čtyři vozidla MAP převezme jordánská armáda k testování v polovině letošního roku. Pokud testy dopadnou dobře, přistoupí se k další přestavbě tanků Tarik na univerzální pásovou platformu MAP.

 

Zdroj: KADDB

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 05.02.2014 Čas: 18:45

Navic ackoliv je J. kral zrovna celkem oblibeny, kdyby se veci nejak zasadne zmenily, bylo by to uzitecne na potlacovani ozbrojenych vzbourencu ve mestech. Ne kazdej dav otrhancu s rpgcky musi byt nezbytne "teroristi".

avatar
David Datum: 04.02.2014 Čas: 21:09

Tak ano - pokud vím, tak GCV pokračuje, ale v projektu mají být "zásadní změny"(jaké?Ano, nejspíš ta hmotnost). A vzhledem k současném rozsahu financování trochu pochybuji o nějakém reálném výsledku
Na druhou stranu částečně Jordánce chápu. Přestavba staršího přebytečného tanku nemusí být až tak finančně náročná - zejména když to srovnám s cenou moderních BVP

avatar
Jan Grohmann Datum: 04.02.2014 Čas: 19:06

GCV ještě není (úplně) mrtvý. Pentagon sice omezil investice, ale práce na GCV stále pokračují.

avatar
shal Datum: 04.02.2014 Čas: 18:31

David: A není to důvod proč celý ten program GCV s velkou slávou končil? Zjistili, že potřebnou ochranu by jim zajistilo jedině vozidlo velikostí a váhy betonového bunkru s obdobnou cenou.

avatar
David Datum: 04.02.2014 Čas: 09:56

Tak než srovnání s Pandury (představující docela jinou kategorii obrněné techniky) je mnohem zajímavější srovnání s americkým programem GCV, které je rozměrnější a těžší.
Je ale otázkou, zda takové vozidlo je využitelné jordánskou armádou, která má jiné úkoly než izraelská, především nebojuje v městských podmínkách s Palestinci.
Přesto je to podle mne velice zajímavé vozidlo, dobře prezentující rychlý rozvoj jordánského zbrojního průmyslu (přitom Jordánsko nemá na rozdíl od jiných států oblasti zisky z těžby ropy, díky nimž by mohlo takový rozvoj financovat)

avatar
liberal shark Datum: 04.02.2014 Čas: 08:12

To Adanedhel: Článek hovoří o Jordánské armádě., která by takový těžký OT mohla použít pro boj ve městech, stejně jako IDF. V rozlehlých polských rovinách by to byl opravdový nesmysl, ale ve specifických podmínkách měst na blízkém východě se to hodit může.

avatar
Lukas Datum: 03.02.2014 Čas: 23:48

Super opancerzony TRANSPORTER w Europie. w przypadku doktryny defensywnej to NONSENS

Co daje pancerz w transporterze? - przecież piechota zostaje spieszona przed walką, a sam transporter trzyma sie z tyłu...
Właśnie

Takie NAMERy itp. są dobre - jak wjeżdżasz w wąskie i gęsto zabudowane uliczki Strefy Gazy - tam gdzie z każdej strony mogą polecieć RPG-7.
Niemiecka Puma to też produkt "na misje" - jedzie sie takim wozem na patrol i Talibowie nic nie zrobią żołnierzom (no chyba że Metysa - "AT-7" sie dorobią )
A wiadomo - każda ofiara "na misjach" - to oburzenie społeczenstwa... (Które przecież nie chce by rząd wysyłał żołnierz na te egzotyczne wyprawy)

W przypadku klasycznego konfliktu - to bezsens... Nawet BWP średnio sens ma - bo przecież w starciu dwóch równorzędnych wojsk przeciwnik dysponuje przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, czołgami, itp. to przeżywalność na lekką broń piechoty znacząco nie zwiększy przeżywalności wozu...
Nawet Izraelczycy dopóki skupieni byli na walce z arabami na półwyspie Synaj, czy Wzgórzach Golan, używali lekko opancerzonych transporterów...


Pandur.cz - ja bym nie narzekał na Pandura...
W Waszym wypadku KTO/KBWP to rozsądny wybór...
Powiem więcej - powinniście kupić te 200-230 sztuk...

avatar
Pandur.cz Datum: 03.02.2014 Čas: 19:55

Rozhodně rozumnější varianta, než naše slavné Pandury II. Rozměry autobusu, průchodnost pouze na suchém asfaltu, odkrytý zbraňový systém náchylný na sebemenší poškození.....atd.
Jistý izraelský generál prohlásil, že je lepší mít nejhorší tank, než nejlepší transportér. Něco na tom bude.

avatar
Adanedhel Datum: 03.02.2014 Čas: 19:08

No ovšem, nicméně je třeba říci, že tato koncepce má i řadu kritiků. To že něco dělá s úspěchem Izrael, ještě neznamená, že to ostatní budou umět používat stejně efektivně. Nebo ve stejném prostředí.

avatar
liberal shark Datum: 03.02.2014 Čas: 18:19

"obrněný transportér s dostatečným brněním" - středověk neskončil, středověk trvá :-)).
To adanedhel: těžký obrněný transportér je úspěšně používán Izraelem k bezpečnému transportu pěchoty v lokalitách plných teroristů s RPG. V Evropě existuje koncept Armadillo, v Rusku přestavěné tanky BMP-T. Německo zařadilo těžce pancéřované BVP Puma. Klasická BVP jsou dnes považována za nedostatečná hlediska pasivní ochrany.

avatar
Adanedhel Datum: 03.02.2014 Čas: 17:30

No, pochybuji o praktickém použití této zbraně Jordánci. Celá tato zbraň je dle mého soudu poněkud mimo mísu.

arr