Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Těžké balistické přilby pro ruské speciální jednotky

Datum přidání 16.01.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruský vojenský průmysl vyznává dva vývojové směry v konstrukci balistických přileb. První cesta se zaměřuje na vývoj lehkých přileb pro řádové jednotky ruské armády. Příkladem může být nejnovější 1kg přilba 6BT-1MM o které jsme psali v článku "Moderní ruské kevlarové přilby řady 6B7". Druhý vývojový směr se soustředí na těžké balistické helmy určené pro speciální jednotky. Mezi špičkovými zástupci druhé konstrukční školy jsou například těžké titanové přilby řady K6 (K6-3) nebo nejnovější přilby LZŠ 2 DT-M od firmy Armocom (výrobce 6BT-1MM). Právě na tyto dva zástupce těžkých zásahových přileb ruské výroby se dnes podíváme podrobněji.

K6-3

Foto: Těžká balistická přilba K6-3 (s obličejovým štítem) / Military Headgear

 

Těžké zásahové přilby mají značnou balistickou odolnost, jsou vybaveny obličejovým štítem a kryjí prakticky celou plochu hlavy. Druhou stranou mince je však velká váha, nedostatečné větrání nebo zhoršená citlivost sluchu uživatele. Pro řadového pěšáka, nosícího přilbu celé dlouhé hodiny či dny, je tak těžká helma krajně nepraktická. Avšak pro speciální a protiteroristické jednotky, jejichž zásah obvykle trvá v řadu minut až desítek minut, není velká hmotnost až takový problém.
 
Podívejme se na prvního zástupce. Těžká balistická přilba K-6 je vyrobena z 3 mm tlustého titanového plechu a kevlárového podkladu. Vnitřek přilby je po celé ploše polstrován speciální protišokovou výplní - podobně jako tomu je u motocyklových přileb. Uživatel je tak maximálně chráněn proti traumatickým zraněním hlavy, např. při zásahu přilby projektilem nebo proti nejrůznějším úderům.

 

K6-3Foto: Díky své váze 3,5 kg může být přilba K6-3 používaná maximálně 5 hodin - bez krčních problémů

 
Přilbu K-6 používají elitní zásahové jednotky policie, ruské armády nebo ministerstva vnitra (MVD). V omezených sériích je také používaná ruskou armádou na Kavkaze. Bohužel většímu rozšíření brání vysoká cena, která může být 3-4x větší než cena kevlarových přileb zaváděných do ruské armády. Přilbu K-6 lze také dovybavit speciálním obličejovým štítem s neprůstřelným sklem - verze K6-3.
 
Těžké balistické přilby používá i nejelitnější jednotka ruské armády Specnaz (Vojska specialnogo naznačenija; jednotka speciálního určení). Stanovit nejpoužívanější typ balistické přilby používanou Specnazem je obtížné. Každá jednotka kupuje přesně takové vybavení, které uzná za vhodné – to platí i pro balistické přilby.

Nejmodernějším představitelem těžkých přileb používaných Specnazem je však typ LZŠ 2 DT-M od firmy Armocom. Přilba dosahuje druhého stupně balistické odolnosti dle ruského standartu 2 GOST 50744-95. Přilba odolá zásahu výkoného 7,62mm náboje Tokarev, stejná balistická odolnost platí i pro průhledový štít.

 

LZŠ 2 DT-MFoto: Nejmodernější zástupce těžkých zásahových přileb LZŠ 2 DT-M / Armocom

LZŠ 2 DT-M se skládá z samotné přilby, obličejového štítu a chraniče zátylku. Bohužel se svou váhou 4,45 kg není opravdu na dlouhé nošení. Přilba je určena pro speciální zásahové jednotky, které provádějí krátkodobé operace proti těžce ozbrojeným zločincům, teroristům nebo při osvobozování rukojmí.

 

Helma LZŠ 2 DT-M si zachovává své vlastnosti v rozmezí teplot -40 až +40 °C nebo při pádu na betonovou podlahu z výšky jednoho metru. Perfektní ergonomie dovoluje uživateli snadnou orientaci v prostoru.


Perlička na závěr. Stejnému náboji (7,62mm Tokarev) odolá i mnohem lehčí ruská přilba 6BT-1M (6BT-1MM). Pokud věříme v technickou nadvládu Američanů, zde naše víra dostane trhliny. Při porovnávacích testech byly proti helmám ACH/MICH a PASGT použity náboje 7,62mm Tokarev. Střely prošly americkými přilbami jako nůž máslem

 

Zdroj: Armocom

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
dexnom Datum: 23.02.2015 Čas: 12:54

využití titanu v ruské armádě je dáno hlavně tím, že rusové jsou druhý největší producent titanu na světě

avatar
Miroslav Talián Datum: 28.01.2012 Čas: 09:10

Řeč ale nebyla o přilbě na konci článku

avatar
Jan Grohmann Datum: 27.01.2012 Čas: 18:16

Ruská přilba 6BT-1M, o které na konci článku mluvíme, je dokonce lehčí než americká ACH/MICH . Nejnovější verte 6BT-1MM se dokonce dostane na váhu 1 kg.
Pravda, američané naproti tomu pracují na super přilbě ECH, která má mít nesrovnatelně lepší odolnost, při váze zhruba 1,2 Kg.

avatar
Miroslav Talián Datum: 27.01.2012 Čas: 17:57

Autor asi neví, že srovnává dvě úplně odlišné věci.......ACH/MICH je něco úplně jiného z taktického hlediska je to jako srovnávat těžký a střední tank, každý je úplně jiný a má jiné vlastnosti a použití.......

avatar
Jan Grohmann Datum: 17.01.2012 Čas: 18:05

Je to tak. Výroba titanu není zrovna nejlevnější. Také strojní obrábění je problém. Přilba K6 se navíc vyrábí speciální metodou hlubokého tažení, kdy se tvar přilby vytvaruje z jediného plátu titanu.
Neznám přesný postup, ale pravděpodobně se tak děje za obrovských teplot, takže "žádná levná sranda".

avatar
Mára Datum: 17.01.2012 Čas: 14:25

Ono jde o to, že se titan velice těžko zpracovává a pro jeho průmyslové zpracování muselo být vymyšleno mnoho nových/drahých postupů...
Takto mi to bylo vysvětleno co se cyklistiky týče. Tady to bude stejné, podobné...

avatar
Adam J Datum: 17.01.2012 Čas: 09:04

Vypada to velice zajimave. Nechapu vsak, proc se Titan (resp. jeho slitiny) vice nevyuziva. Je lehoucky, velice pevny a tvrdy, vydrzi i extr. teplotni zmeny a nekoroduje (nebo aspon tak snadno). To jsou vsechno velka plus a myslim, ze se Rusove chytli dobre. Ostatne za to muze asi cena.

arr