Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Pozemní technika

Antiraketa MBDA Aster

Datum přidání 20.02.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Společnost MBDA oznámila, že k polovině prosince roku 2012 vyrobila tisící antiraketu rodiny Aster. Ty jsou určené nejen proti bojovým letounům a bezpilotním prostředkům ale zejména proti protilodním a jiným střelám. Ve variantě pro pozemní systém jsou pak schopny efektivně zasahovat také proti hlavicím balistických raket. V současné době se vyrábí dva typy antirakety a to menší Aster 15 a větší Aster 30.

Aster

Foto: Kompletace antirakety Aster / MBDA, Daniel Lutanie


Aster - společný projekt Francie a Itálie

O výrobu antiraket rodiny Aster se stará evropské konsorcium složené z evropské společnosti MBDA a francouzské Thales Group. Samotná kompletace pak probíhá v Selles-Saint-Denis, ve Francii.

 

Memorandum o zahájení společného vývoje nové antirakety podepsala Francie a Itálie už v roce 1989. Hlavní motivací byla perspektivní způsobilost proti vyvíjeným křižujícím a protilodním střelám s možností použití také proti ostatním vzdušným cílům. K ostrým zkouškám bylo přikročeno v roce 1993 a o osm let později prošla antiraketa předvýrobními validačními testy na francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle.

 

Aster

Foto: Odpálení antirakety Aster 15 z letadlové lodi Charles de Gaulle / MBDA, Daniel Lutanie


Tisící antiraketa Aster

Počáteční výroba antiraket řady Aster započala v roce 2006 s produkcí celkem pěti kusů měsíčně. V roce 2008 už se za jediný měsíc vyrobilo 15 antiraket a od roku 2011 probíhá plná produkce rychlostí 20 antiraket za měsíc.

K polovině listopadu 2012 mohl výrobce MBDA oznámit kompletaci jubilejní tisící antirakety Aster. A výroba zdaleka nekončí, protože vedle Francie, Itálie a Velké Británie zařadilo Aster do své výzbroje také singapurské námořnictvo a potenciálně se hovoří také o Polsku, Turecku a dalších zemích.

 

Ve výrobě jsou v tuto chvíli dva základní typy antirakety Aster a to Aster 15 pro bodovou ochranu vybraného cíle (zejména lodě) a Aster 30 pro zabezpečení určeného prostoru. Na základě výkonnějšího typu vznikl také pozemní systém SAMP/T (Surface-to-Air Missile Platform/Terrain) určený primárně k ochraně vojenských objektů jako jsou například základy.


Dva základní typy a pozemní systém SAMP/T

Základní Aster 15 je určená zejména k vlastní ochraně jednotlivých námořních plavidel. Samotná dvoustupňová antiraketa váží 310 kg a na výšku měří 4,2 m. O pohon se stará raketový motor na tuhé pohonné látky. Dostřel rakety je od minimálních 1,7 km až po 30 km a výškový dostup je nanejvýš 13 km.

 

Video: Pozemní systém SAMP/T, jež je ve výzbroji francouzského letectva / MBDA, Daniel Lutanie

 

Větší Aster 30 je v podstatě stejná jako Aster 15, jen má větší urychlovací stupeň. Operační rozsah tím pádem dosahuje od 3 do 120 km a výškový dostup až k 20 km. Stoupla i hmotnost rakety, a to na 450 kg. Navádění v obou případech zajišťuje jednak inerciální navádění přes up-link a aktivní radar. K ničení samotného cíle pak dochází explozí hlavice ideálně v kombinaci s přímým zásahem.

 

Na základě Aster 30 je vyvíjen Francií také pozemní systém SAMP/T (Surface-to-Air Missile Platform/Terrain) určený jak již bylo výše uvedeno například k obraně leteckých základen nebo jiných objektů prvořadé důležitosti. Antirakety tak mohou v tomto případě zasahovat proti křižujícím střelám i balistickým raketám, konkrétně jejich bojovým hlavicím – pomocí kinetických manévrujících hlavic schopných zasáhnout bojové hlavice v sestupné fázi letu.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr