Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Torpédoborec Zumwalt byl spuštěn na vodu

Datum přidání 30.10.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Loděnice Bath Iron Works (BIW) spadající pod zbrojního giganta General Dynamics spustily 28. října na vodu torpédoborec USS Zumwalt (DDG-1000), první loď stejnojmenné třídy. Zumwalt je bojová loď nové generace navržená speciálně pro podporu obojživelných operací a k útokům na pozemní cíle.

Zumwalt

Foto: USS Zumwalt / BIW

 

Je naprosto obrovský,“ komentovala spuštění lodě pro The DailMail AmLen,ředitelka námořního muzea v Maine. „Je vyšší než řada stromů na druhé straně. Je to naprosto obrovská loď – velmi impozantní. Jedna se o obrovskou dominantu nábřeží.“

 

Zumwalt nezaují jen svou velikostí, ale také netradiční konstrukcí. Na první pohled zaujme příď s „negativním“ úhlem a celková „uhlazená“ konstrukce lodi, která je přísně navržená s ohledem na vlastností stealth.

 

Hlavní výzbroj lodě bude tvořit dvojice 155mm děl AGS (Advanced Gun System) s dostřelem až 160 kilometrů. Zumwalt je také konstruován s ohledem (výkonný zdroj elektrické energie) na pozdější instalaci energetických zbraní, buď laserových nebo elektromagnetických.


Zumwalt Foto: USS Zumwalt v plovoucím suchém doku. / BIW

 

Loď je také výjimečná pokročilým stupněm automatizace všech systémů. Posádka torpédoborce Zumwalt tak čítá pouze 146 námořníků. Naproti tomu na starších amerických torpédoborcích třídy Arleigh Burke slouží 346 námořníků.

 

Za vše se ale samozřejmě platí. Původně byla plánována stavba 32 jednotek, které měly plně nahradit torpédoborce Arleigh Burke. Avšak vlivem rostoucí ceny a klesajícího amerického armádního rozpočtu se plánuje stavba pouze tří lodí. Cena jedné lodě, i se započtením nákladů na vývoj, se odhaduje na 7 miliard dolarů (133 miliard Kč).

 

Loď však ještě není plně dokončená, podle tiskové zprávy BIW je Zumwalt kompletní z 87 %. Křest lodě se plánuje až na jaře 2014 a námořní testy mají začít na konci příštího roku. Podle plánů si US Navy nový torpédoborec převezme v průběhu roku 2015.

 

Zdroj: US Navy, The Washington Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ghost Datum: 01.11.2013 Čas: 21:22

Krása :)

avatar
Ultramarinus Datum: 01.11.2013 Čas: 15:51

Značnej dostřel jak proti pozemním, tak proti vzdušným (a možná i vesmrným) cílům Zumvaltu propůjčí railguny - podle všeho je jejich vývoj dost rozjetý.

avatar
Gorn Datum: 31.10.2013 Čas: 21:35

ještě dodatek.. s tím co napsal Bodie to vlastně nesouhlasí :) on se jen podivuje nad omezenou raketovou výzbojí a správně vyvozuje že by musela být rozšířena aby třída Zumwalt byla schopná nahradit Arleigh Burke.
Dovolil bych si k tomu poznamenat že nová třída lodi by měla logicky mít "zastaralou" raketovou výzbroj kompletní a do budoucna rozšiřovat výzbroj spíše o energetické zbraně.

avatar
Gorn Datum: 31.10.2013 Čas: 21:19

"Původně byla plánována stavba 32 jednotek, které měly plně nahrdit torpédoborce Arleigh Burke" tohle prohlášení je mírně vadné, nenarážím ovšem na ten překlep, v uvedených zdrojích nedohledatelné

torpédoborců Arleigh Burke (DDG-51) má US Navy v součastné době 66 (vlastně míň 2-4 jednotky jsou ve výstavbě, takže..) a před pár měsíci proběhla zpráva že by podepsán kontrakt na cca 10 dalších. Pořizování DDG-51 se přitom nezastaví u zmíněných 10 kusů, výhledově by mělo přibýt dalších 20 (přičemž kontrakty budou vypisovány v příštích desetiletích).

Velice by mě tedy zajímala představa že US Navy zredukuje počet torpédoborců na polovinu, respektive třetinu (vezmeme-li v úvahu plánované DDG-51). Takovou šílenost jsem doopravdy ještě neviděl.

Mimochodem dle mého názoru je situace zcela jiná- Zumwalt pouze přinese nové schopnosti (převážně při "bleskových" operacích malých svazů) ale Arleigh Burke, díky většímu rozsahu raketové výzbroje a menší ceně na jednotku, stále zůstane na svém místě... což se ostatně shoduje s tím co napsali Bodie a Charlie

avatar
yndulon Datum: 31.10.2013 Čas: 11:02

pre lorgarius:

tak si navysia dlhovy strop a pojde sa dalej. aspon si tak myslim.

avatar
lorgarius Datum: 31.10.2013 Čas: 10:10

7miliard za jednu lod a planuju postavit celkom az 3jednotky. Aby sa amici pri takomto trende neuzbrojili ku krachu.

avatar
Bodie Datum: 31.10.2013 Čas: 10:09

Třída Zumwalt sice bude mít nové typy radarů a celkově bude po této stránce lepší než Arleigh Burke, ale problém je v tom, že Zumwalt může nést pouze střely ESSM (s udávaným dostřelem kolem 50 km), což je oproti možnostem Arleigh Burku (SM-2, SM-3, SM-6, ESSM) jako velký krok zpět. Možná se to bude řešit v budoucnu nějakým upgradem.

avatar
Charlie Datum: 31.10.2013 Čas: 08:56

LiberalShark: že jo...

Ono asi hodně dělají náklady na vývoj Stealthu a další hi-tech systémů, navíc pokud jimi chtěli nahrazovat Arleigh Burky, tak to musí nést i Aegis a protiletadlové střely (protože jedna z hlavních úloh Burkeů je protiletadlová obrana svazů) a to také není za hubičku, automatizace systémů, předimenzovaná energetická soustava...

Navíc - pokud se někomu stýská po Iowě, není nic jednoduššího než jí uvést zpět do služby (všechny 4 postavené lodě jsou stále funkční a slouží jako muzea, musely by určitě projít opravou, ale na týhle kocábce nemá co zastarat), a její 16inch/406mm hlavní baterie, to je jiná liga.

A zase by lítaly Cadillacy...

avatar
Charlie Datum: 31.10.2013 Čas: 08:31

Je strašlivě šerednej :P ale jeden nebo dva Granity by to mohly spravit XD

Mimochodem těch 160km je dostřel při použití projektilu s raketovým pohonem?

Ale zaujala mě jedna věc - kdysi dávno rusové stavěli svoje torpédoborce a měli vysloveně specializovaná plavidla na podporu výsadku (třída Sovremennyj jestli si správně pamatuju) s dvojicí kompletů AK-130. Jedním z důvodů byla nemožnost nacpat na jedno plavidlo všechny systémy (sonary, PLŘS, kanony), takže ho rozdělili na dvě (protiponorkové Udaloje byly ta druhá třída pokud mě paměť neklame). Američani v té době stavěli více multifunkční plavidla a tenhle trend trval až do nedávné doby. Nyní se situace vyrovnává a i Amíci už si začínají stavět vysoce specializované typy - jenže nebyl tohle jeden z důvodů proč SSSR nezvládal financovat zbrojení?!?

avatar
liberal shark Datum: 31.10.2013 Čas: 08:25

7 miliard USD ??? Šíleně drahá plovoucí baterie pro dvě 155mm děla. Jaká je asi pravděpodpobnost využití podobné lodě ? Kolik velkých výsadkových operací bude uskutečněno v příštích 20 letech ? Spíš se někomu v US NAVY stýskalo po Iowě :-)).

arr