Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

TrackingPoint – nová dimenze přesné střelby

Datum přidání 04.12.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 18 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Texaská firma TrackingPoint vyvinula novou technologii přesné střelby na cíl, která udělá i z průměrného střelce elitního odstřelovače, tedy alespoň podle firemních propagačních materiálů. Vtip je v tom, že počítačem řízený elektro-optický zaměřovač nejenže přesně vypočítá dráhu střely, ale nedovolí střelci vystřelit dřív, než je osa pušky ve správné pozici vůči cíli.

TrackingPoint

Foto: Puška se systémem střelby od firmy TrackingPoint / TrackingPoint

 

Jak celý systém firmy TrackingPoint funguje? Při střelbě se používá klasická puška nebo odstřelovačka osazená speciálním digitálním zaměřovačem. Uvnitř zaměřovače je patentem chráněná technologie pro „inteligentní cílení zaměřovače“, neboli IDTS (Intelligent Digital Tracking Scopes). Kromě toho je zaměřovací systém elektromechanicky propojen se spoušťovým mechanismem zbraně.


Střelec ze začátku postupuje podobně, jako u normální pušky s klasickou zaměřovací optikou. Přes zaměřovač najde a přiblíží cíl na potřebnou vzdálenost. Střelec však místo složitého nastavování zaměřovače (provádění korekce), jednoduše digitálně označí místo, kde chce střílet. Systém tomuto místu přidělí červenou „cílovou“ značku.

 

Foto: Ukázka principu digitálního míření firmy TrackingPoint / YouTube

 

Pokud by došlo k výstřelu nyní, z velké pravděpodobnosti cíl nebude zasažen. Důvodem nejsou jen proměnlivé klimatické a meteorologické podmínky (především vítr), ale také vliv gravitace a rotace Země nebo negativní vliv paralaxy.

 

Balistický počítač, ve spolupráci se senzory systému TrackinPoint, se však se všemi těmito proměnnými dokáže vypořádat. Elektronika zaměřovače proto začne vychylovat zaměřovací kříž tak, aby kompenzoval výše uvedené podmínky negativně ovlivňující dráhu letu střely.  

 

Střelec pak jednoduše vychýlený kříž umístí zpět na cíl a zmačkne spoušť. Pokud by se však střelec unáhlil a chtěl vystřelit dřív, systém mu to nedovolí, neboť blokuje spoušť. Elektromechanická pojistka spouště se odblokuje až v okamžiku, kdy osa zbraně směřuje vůči cíli ve správném úhlu.

 

XS1

XS2

XS3

Foto: Směrem dolů - XS1, XS2 a XS3 / TrackingPoint

 

TrackingPoint plánuje zavést také vlastní kolekci odstřelovacích pušek se zabudovaným zaměřovačem. První puška ponese název XS1 a půjde o taktickou zbraň komorovanou pro náboj .338 Lapua Magnum. Tento náboj je mimochodem jeden z kandidátů na novou munici pro elitní střelce amerických speciálních jednotek.

 

Druhá zbraň XS2 bude postavena na základě XS1, ale komorovaná na menší náboj .300 Winchester Magnum. Nakonec třetí XS3, opět v ráži .300, bude určena pro lovecké účely.

 

A cena za tento propracovaný zaměřovací systém? Zvěsti mluví o ceně v rozmezí 15 – 20 000 dolarů za zbraň včetně zaměřovacího systému, tedy někde mezi 300 000 a 400 000 Kč. Vkrádá se tak otázka, zda se do průměrného střelce vyplatí investovat takovou částku…

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Serža Datum: 11.01.2013 Čas: 10:41

něco o použité technologii:
http://arstechnica.com/gadgets/2013/01/17000-linux-powered-rifle-brings-auto-aim-to-the-real-world/

avatar
Ultramarinus Datum: 18.12.2012 Čas: 11:00

Když dojdou baterky, máš mít ještě jednu záložní nabitou. Podobná situace jako u laserového zaměřovače, baterky, nebo noktovizoru. Taky to bez šťávy nefunguje a v poli to v podstatě nevadí.

Navíc odstřelovací puška není AK, aby se baterka DALA "vybít" v rámci střílení v jedné misi. Po celou dobu přesunu to může být vyplé a aktivní to může být jenom při míření (desítky minut).

avatar
Craig Harrison Datum: 06.12.2012 Čas: 22:23

Když nevyhraje výběrové řízení munice Sellier/Bellot tak by to možná mohlo fungovat.

avatar
Jan Grohmann Datum: 06.12.2012 Čas: 17:34

Baterky, nebo něco horšího :)
http://img.photobucket.com/albums/v714/BFGKRK/Public/TrackingPointBSOD.png

avatar
Nicolaj Datum: 06.12.2012 Čas: 17:01

Hezké ... ale co když dojdou baterky?? Mělo by to mít možnos fungovat i bez nich jako obyčejný puškohled. Není to moc těžké?? Nemůžu posoudit. Každopádně to ale z blba elitního střelce neudělá, toho se nemusíte bát. Ono střelba není hlavní činností žádného vojáka, tím méně odstřelovače. A navíc upravit záměrný kříž nestačí, je potřeba ho dostat přesně na cíl a to není tak jednoduché jak si mnozí myslí. Také si nedokážu představit, jak to dokáže posoudit např. změny větru a počasí celkově. Zkušený střelec to dokáže odhadnout (nebo většinou spíše pozorovatel) ... takže asi zůstane u klasických puškohledů. Neříkám že je to k ničemu, ale nepředstavujte si to jako zázrak- k tomu bude ještě potřeba roky vývoje.

avatar
Petr.P. Datum: 06.12.2012 Čas: 16:16

No a pracuje ten superpuškohled v aktivnim nebo pasivnim režimu?

avatar
Ultramarinus Datum: 06.12.2012 Čas: 09:41

"profík díky pušce" nebude nikdy profík, ale významně to sníží třeba nezbytný čas pro tréning. Hezká alternativa k samonaváděcím kulkám. Kvůli ceně se k tomu nějácí mafiáni, nebo teroristé jentak nedostanou.

avatar
vanhouten Datum: 06.12.2012 Čas: 09:26

...a pak kdyz dojdou baterky v "optice"... tak budou v pr*eli jak Bata s drevakama...

avatar
Karl Datum: 05.12.2012 Čas: 19:05

Systém je dobrej a celkem se mi líbí ale jestli vystřelí nebo nevystřelí to by si měl střelec rozhodnou sám. Přesnosti to prospěje ale stejně to budou muset ovládat jen profesionál. Střelba neni tak jednoduchá jak se zdá. Co třebe střelba na 1000 metrů? Odstřelovač musí ovládat své tělo jinak je i tenhle počítač k h*vnu. Když odstřelovač neskoriguje srdce a trochu se hne tak mine. Navíc je tohle nebezpečnější protože odstřelovač musí projít náročným psychickým tréningem (nebo se pletu?) aby ho nezačalo zabíjení bavit. Takhle dostanete "profíka" jen díky pušce a voalá je tu vrahoun.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 05.12.2012 Čas: 18:50

shmoula: S prominutím ve Vašem komentáři se nedá souhlasit absolutně s ničím.
To Vaše označení "pouze k prineseni zbrane na misto a oznaceni cile" je pro odstřelovače jejich drtivá část práce. Samotný výstřel je jen třešnička na dortu, kterou samozřejmě (jako všechno ostatní) musí zvládat dokonale.
Nebo jestli máte robota, který se dostane přes řeky, hory, pouště, husté lesy i sněhové vánice několik desítek kilometrů absolutně nepozorovaně za nepřátelské linie, tak se omlouvám a s tím, že střelec je vlastně jen zbytečný přenašeč zbraně, máte pravdu.

avatar
_el_ Datum: 05.12.2012 Čas: 18:16

"nelibi se mi to" - panove co to je za logiku. nechcete sa vratit ku klackom a kamenom? ved je absolutne nefer nosit pusky ako take. je to predsa strasna vyhoda a kam sa podelo umenie niekomu rozbit lebku kusok sutru...

technologicky pokrok jednoducho odburava nutnost na niektore dovednosti, rovnako ako zbran odburala nutnost na schopnost pouzivat mec...

avatar
Wrunx Datum: 05.12.2012 Čas: 17:43

No nevím nevím. Za ideálních podmínek to tak fungovat může, a patrně bude. Mechanické veličiny ten systém asi umí odečíst a korigovat, ale jsou veličiny se kterými si sebelepší soudobý compík asi těžko poradí. Další otázkou je střelba na pohyblivý cíl...
Je to zajímavá novinka, ale dle mně potřebuje ještě čas na dozrání, pokud vůbec kdy dozraje :-)

avatar
Karel Fleischhans Datum: 05.12.2012 Čas: 17:39

Jestliže se počítač nevypořádá s pohybem cíle, pak je odstřelovač se svojí intuicí pořád ta hlavní součást akce.

avatar
KELDOR Datum: 05.12.2012 Čas: 17:37

Pokud se podaří stlačit rozměry a cenu dolů, tak se mužeme dočkat nové generace superpřesných zbraní . A nebude potřeba trenovat nějaké super střelce naopak to bude vyhoda protože po odchodu do civilu to nebudou super střelci ale jen obyčejní civilní střelci kteří proti armadním nebudou mit šanci. A navic se do vycviku nebudou muset rvát žádné extra peníze za tisíce(desetitisice) odstřílených nabojů ale borec si odstříli svoje na simulatoru par ran na střelnici a máme super snipera z kdejakého joudy a zalacino.

avatar
Truck Datum: 05.12.2012 Čas: 16:50

Nepáči sa mi to. Tu už sa neukážu kvality strelca, zbraň môže chytiť ktokoľvek do ruky označí a vystrelí.

arr