Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Trident Juncture 2015: Největší cvičení NATO

Datum přidání 07.10.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 16 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika dny začalo největší cvičení Severoatlantické aliance od roku 2002 - Trident Juncture 2015. Cvičení se účastní 36 000 aliančních vojáků a 200 letadel. Cvičení probíhá především na území Portugalska, Španělska a Itálie.

Foto: Trident Juncture 2015 / Allied Joint Force Command Brunssum

Foto: Trident Juncture 2015 / Allied Joint Force Command Brunssum

 

Trident Juncture 2015 potrvá od 3. října až do 6 listopadu. Cvičení je rozděleno do dvou hlavních fází. Velitelské polní cvičení je naplánováno od 3. do 16. října. Polní cvičení bojových jednotek s ostrými střelbami proběhne od 21. října do 6. listopadu. Kromě pozemních operacích se uskuteční námořní manévry lodí NATO v Atlantském oceánu.


Cvičení se účastní 30 zemí. Kromě států Severoatlantické aliance jsou do cvičení zapojeny také vojenské jednotky Austrálie, Rakouska, Bosny a Hercegoviny, Finska, Makedonie, Švédska a Ukrajiny.


Scénář cvičení počítá s nárůstem nestability v nejmenované zemi (nečlenská země NATO), nárůst etnického napětí a přetrvávající socio-ekonomické problémy. Vrcholem krize se stane invaze jedné země na území druhé. Nakonec OSN udělí mandát zasáhnout bojovým jednotkám pod vedením NATO - v oblasti mimo území členských států NATO. Nedojde tak k aktivaci článku 5. Washingtonské smlouvy, který zavazuje země NATO vojensky pomoc svému napadanému členovi.

 

Video: Trident Juncture promo / YouTube


“Dlouho připravované cvičení (Trident Juncture 2015 - pozn. red.) dostalo nový impulz po anexi Krymu Ruskem v loňském roce a ruské podpoře promoskevských rebelů na východní Ukrajině. V reakci na tyto akce NATO začalo pravidelně přesouvat své síly do východních evropských členů, jako jsou pobaltské státy a Polsko, kteří se obávají, že Rusko chce obnovit své vlivy tam, kde je mělo za studené války,” stojí v tiskovém prohlášení velení NATO AJFC (NATO Allied Joint Force Command) v Brunssum, Nizozemsko.


Jedním z hlavních cílů cvičení bude test připravenosti a schopnosti velitelství AJFC vést síly rychlé reakce NATO  NRF (NATO Response Force). Síly rychlé reakce NATO jsou mnohonárodní jednotky určené pro okamžitý zasáh kdekoli na světě.

 

Video: Prezentace průzkumného praporu estonské armády. / YouTube


Jednotky jsou připraveny vykonávat různé druhy misí, včetně civilní ochrany, mírových operací nebo použití síly. Síly rychlé reakce NATO se skládají jak z pozemního, námořního, leteckého kontingentu a speciálních sil.

 

“Cvičení Trident Juncture 2015 bylo naplánováno tak, aby po jeho skončení jsme získali jistotu, že naše koncepce a postupy budou fungovat v případě skutečné krize. Naším úkolem je vždy bránit lidi, území a hodnoty členských států NATO,” uvedl generál Hans Lothar Domröse, velitel AJFC.


"Cílem cvičení je trénovat a testovat Síly rychlé reakce NATO - vysoce připravené a technologicky vyspělé mezinárodní síly, zahrnující pozemní, vzdušné, námořní a speciální síly,” vysvětluje generál Domröse. “Vylepšení našich sil rychlé reakce je klíčovou součástí celkového úsilí NATO přizpůsobit se novým bezpečnostním výzvám.”

 

Foto: Česká republika pro hrotové jednotky poskytla 601. skss a modernizované vrtulníky Mi-171š. / 601. skssFoto: Česko pro hrotové jednotky poskytlo 601. skss a modernizované vrtulníky Mi-171š. / 601. skss


Na utvoření sil rychlé reakce NATO se dohodly členské státy na sumitu NATO ve Walesu v roce 2014. Síly NGJ v budoucnu vytvoří 30 000 vojáků, z toho 5000 vojáků vytvoří hrotové síly se schopností zasáhnout do dvou dnů.


Česká republika pro hrotové síly vyčlenila 150 vojáků ze 601. skupiny speciálních sil z Prostějova a jednotku speciálních vzdušných operací SOATU (Special Operations Air Task Unit). Jednotka SOATU využívá modernizované vrtulníky Mi-171š k dopravě a podpoře operátorů ze 601. skss.


Na výzvu operačního důstojníka musejí čeští vojáci být co nejdříve na základně. Vojáci si nesmí po celý příští rok vypnout mobil, “ztratit” se na několik dní nebo dokonce odjet na dovolenou. Vojáci musí být připraveni zasáhnout prakticky kdekoliv na světě. 

 

Česká armáda podle dřívějšího sdělení mluvčího generálního štábu vyšle na cvičení Trident Juncture 240 vojáků, včetně prostějovských specialistů, nasadí šest letounů L-159, tři vrtulníky (SOATU) nebo techniku chemického vojska.

 

Zdroj: Trident Juncture 2015

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
ardz Datum: 09.10.2015 Čas: 17:57

ardz: co je to nezávislá Evropa? Něco takového neexistovalo nikdy a v dohledných desítkách let existovat nebude a nemůžou za to USA, spíš naopak. Vždy je v Evropě někdo nezávislejší než ten druhý, nemůžou se dohodnout, v lepším případě si vyhrožují sankcemi v horším táhnou do války. Stačí se podívat ne současnou uprchlickou krizi, kdy Evropa za jeden provaz netáhne. Každý stát Evropy má odlišnou historii, tradice a své smutné zkušenosti, takže v případě sebemenších krizí se vytahuje špinavé prádlo a každý pidistáteček je chytřejší, než všichni ostatní.

Jura99 to, že v jednotlivých európskych krajinách sú rôzne názory na veci to je v poriadku. Ale musíme byť poskokmi USA?

avatar
RiMr71 Datum: 09.10.2015 Čas: 12:40

To Luky - bylo by to krásné, kdyby nám tak vládli a ty naše "volené" zástupce tak řídily ty kostnaté ruce z vólstrýtu! Pak by totiž byla šance, že se stačí vymanit a budeme pak najednou žít v "normální" Evropě.
Bohužel vše nasvědčuje tomu, že EU skvadra je pitomá zcela dobrovolně! A ano, Anděla je toho zářným příkladem.
Zase tu Ameriku tak nepřeceňujte...

avatar
kazd Datum: 09.10.2015 Čas: 11:23

Může někdo napsat, zda se v uvedené lhůtě počítá i s nasazením vrulníků (ne jen vojáků) a jak by se na místo dostaly?
Do afganistánu to vezlo An 124 a tak by to asi nešlo.

avatar
Jura99 Datum: 09.10.2015 Čas: 11:22

Luky: kdyby to tak bylo, s tím vlivem USA, tak je to po stovkách let konečně sjednocující prvek ve vzájemných vztazích evropských států. Do konce druhé světové války se Evropané mezi sebou řezali jako koně. Prusové, Němci, Rakušané, Francouzi, Britové, Italové, Poláci ti všichni se mydlili mezi sebou a jeden chtěl vládnou tomu druhému a také mu střídavě vládnul. Evropa (EU) neumí dodnes dělat zahraniční politiku a bez USA nedokáže zareagovat na nebezpečí ve světě a jak se ukazuje s utečenci, tak dokonce ani na nebezpečí na vlastní hranici. Evropské státy jsou natolik nejednotné, že jedni utečence k sobě zvou a druzí jim staví ploty a mobilizují armádu. Absurdní.

avatar
Luky Datum: 09.10.2015 Čas: 09:04

Dle mého názoru je Evropa pod hrozným vlivem USA. Německo je okupovaná země, která je pod obrovským tlakem a nevěřím tomu, že se Anděla takto pitomě chová dobrovolně.
Německé důchody jsou nacpané do amerických aktiv, německý "prejže poklad" je deponován v USA a nechtějí ho vydat. Německý občan je zaměstnancem US a celá ekonomika je na US účtu. Druhá nejsilnější země (Francie) začala Amíkům sekundovat namísto Britů, kteří se rozumně stáhli. Důvodem je zřejmě špatná fr. ekonomika i spousta vnitřních problémů, vč. podivné demografie.
Někdy mi přijde, že snaha o interpretaci Evreopy, jako že je to slabá a neschopná chudinka, která ke všemu potřebuje USA je až křečovitá. Je spousta problémů, ale jsou řešitelné. To by ale do Evropského vedení nesměly směřovat jen dobře proklepnuté persony, navázané na různé transatlantské spolky....
Tím neříkám, že se musíme zcela odstřihnout od všeho amerického, jen si nesmíme nechat vládnout.

avatar
Jura99 Datum: 09.10.2015 Čas: 08:01

ardz: co je to nezávislá Evropa? Něco takového neexistovalo nikdy a v dohledných desítkách let existovat nebude a nemůžou za to USA, spíš naopak. Vždy je v Evropě někdo nezávislejší než ten druhý, nemůžou se dohodnout, v lepším případě si vyhrožují sankcemi v horším táhnou do války. Stačí se podívat ne současnou uprchlickou krizi, kdy Evropa za jeden provaz netáhne. Každý stát Evropy má odlišnou historii, tradice a své smutné zkušenosti, takže v případě sebemenších krizí se vytahuje špinavé prádlo a každý pidistáteček je chytřejší, než všichni ostatní.

avatar
ardz Datum: 08.10.2015 Čas: 21:54

načo robia USA tento humbuk? Pre európu by bolo najlepšie aby USA sa z nej stiahli a európa by sa mala stať konečne nezávislou na washingtone.

avatar
Garza Datum: 08.10.2015 Čas: 19:41

Tak dufam že sa čaka len na Spartany a nasadia ľudi z 5PŠU. A ďakujem pekne :)

avatar
Jura99 Datum: 08.10.2015 Čas: 15:13

Graza: síly rychlé reakce NATO (NRF) vznikly na základě rozhodnutí přijatém na summitu NATO v Praze 2002, tehdy v počtu 25000 osob. Jednotky se v těchto silách rotují po roce a Slovensko se v některých rotacích účastnilo např. praporem RCHBO. V reakci na okupaci části Ukrajiny Ruskem bylo na summitu NATO 2014 ve Walesu přijato další opatření a sice vznik hrotových jednotek pro NRF (Spearhead Force), v počtu 5000 vojáků, které mají mít mj. kratší reakční dobu v řádu hodin. ČR tam "přihlásila" 150 vojáků zvláštních sil vč. vrtulníků, Slovensko se do hrotových sil (pokud se nepletu) nepřihlásilo. Opět půjde o 12měsíční rotaci, takže se Slovensko přihlásí třeba příště :), ovšem početně významnější a dopravně nezávislou jednotkou zvláštního určení zatím OSSR nedisponují.

avatar
Garza Datum: 07.10.2015 Čas: 23:56

Nevedel by mi niekto povedať aké jednotky vyčlenilo Slovensko do "sil rýchlej reakcie NATO" a aj aké jednotky sú zúčastnené tohto cvičenia? Za odpoveď vopred ďakujem.

avatar
RiMr71 Datum: 07.10.2015 Čas: 21:33

...taky je to prostředí tady bližší té případné zemi pod útokem zelených mužiků, než třeba Kalifornie :)

avatar
apache Datum: 07.10.2015 Čas: 19:41

JirkaM: Protože by se muselo úplně všechno přepravit do USA, což by v případě těžké techniky bylo hodně nákladné. Naopak americká strana má spoustu vybavení umístěno v Evropě, a co nemá, tak vzhledem ke strategickým přepravním kapacitám dopraví mnohem snáz, než evropští členové NATO do USA.

avatar
otecko Datum: 07.10.2015 Čas: 18:33

Tak pokud to má být se souhlasem RB OSN, tak to nikdy nebude, v tomto případě by bylo cvičení zbytečné.

avatar
shal Datum: 07.10.2015 Čas: 17:30

JirkaM: Hlavním důvodem těchto cvičení je nácvik koordinace armád států NATO. V Severní Americe těch států NATO zase tolik není.

avatar
SeaWolf Datum: 07.10.2015 Čas: 15:47

Ony se na uzemi USA konaji, ale ucastnikem je Kanada.

arr