Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Tripolisem otřásly největší boje od pádu Muammara Kaddáfího

Datum přidání 06.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 15 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

V ulicích libyjského hlavního města Tripolis byla tuto neděli znovu slyšet střelba z ručních zbraní a granátometů. Znepřátelené milice bojovaly o budovu Nejvyššího bezpečnostního výboru (SSC). Informovala o tom tisková agentura Reuters s tím, že jde o největší pouliční boje ve městě od pádu Muammara Kaddáfího.

Tripolis_armáda

Foto: Libyjské bezpečnostní síly hlídkují v ulicích Tripolisu po nedělních bojích / Guardian

 

Jak agentura dále uvedla, odpoledne byla budova SSC vyrabovaná a hořela. Boje utichly až za soumraku, kdy k ní dorazilo kolem 20 armádních dodávek s protiletadlovými kulomety na korbách.

 

Co přesně bylo příčinou výbuchu nového ozbrojeného násilí v ulicích Tripolisu, které začalo v neděli krátce po půlnoci, není přesně jasné. Jeden ze svědků událostí agentuře Reuters řekl, že boje začaly poté, kdy se členové jedné z libyjských milicí pokusili zadržet příslušníka jiné ozbrojené skupiny.

 

Podle jiné verze boje začaly poté, co ozbrojenci milice, operující pod názvem Jednotka podpory č.8, vedené Mohamedem al-Warfalim, obsadili ústředí SSC. "Mohamed al-Warfali a jeho zločinecká skupina obsadili ústředí SSC a odmítali ho opustit," řekl k příčině bojů agentuře Reuters člen jiné ozbrojené skupiny Mohamed al-Himrazy.

 

libyeFoto: Příslušníci jedné z libyjských milicí během povstání proti Kaddáfímu / onwar.eu

 

Deník The New York Times uvedl s odvoláním na vyjádření úředníků libyjského ministerstva vnitra, že konflikt vypukl při pokusu bezpečnostních sil o odzbrojení příslušníků jedné z  milicí, podezřelé z toho, že její členové mučí své odpůrce.

 

Podle lékaře Haithama Ben Noura, pracujícího v nemocnici, ležící nedaleko ústředí SSC, bylo během bojů zraněno nejméně pět lidí. „Máme své reálné pacienty kteří mají reálné problémy. Potřebujeme, aby nás tyto milice nechaly normálně pracovat,“ řekl Noura v  souvislosti s tím, že jeden zbloudilý granát během nedělních bojů poškodil budovu nemocnice, agentuře Reuters.

 

Podle deníku The New York Times nedělní výbuch násilí ukázal, jak nejistá je bezpečnostní situace v zemi a jaké nebezpečí pro ni představují islamistické milice, které získaly velkou moc během povstání proti režimu Muammara Kaddáfího. Po útoku na americký konzulát v Benghází v září letošního roku se přitom libyjská vláda neúspěšně pokusila tyto milice buďto rozpustit, nebo nad nimi alespoň získat kontrolu.

 

libyjské miliceFoto: Jeden z příslušníků libyjských milicí během války proti Kaddáfímu / cluesforum

 

 „Armádní šéf Yussef al-Mangoush a (vůdce Národního shromáždění - pozn. redakce) Mohammed Magarief se rozhodli všechny nelegitimní milice rozpustit s tím, že jejich zbraně převezme armáda," prohlásil v této souvislosti koncem září podle internetového zpravodajského servru rt.com mluvčí libyjského ministerstva obrany Adel Othman al-Barasi.

 

O tom, že vláda nemá bezpečnostní situaci v zemi plně pod kontrolou svědčí i skutečnost, že policie proti ozbrojencům na počátku konfliktu nezasáhla, i když věděla, že se u budovy SSC bojuje. „Volali jsme brzy ráno na policii, aby přijeli a pomohli zastavit přestřelku, ale nikdo nedorazil,“ řekl listu The Guardian jeden z očitých svědků začátku konfliktu Khaled Mohamed.

 

Nejvyšší bezpečnostní výbor (SSC) je orgán, který zastřešuje existenci řady oficiálně povolených milicí. Ty často odmítají autoritu oficiální policie či armády, s tím, že v nich stále zastávají lidé, kteří dříve sloužili Muammaru Kaddáfímu. Současně mezi sebou ale soupeří o moc nad jednotlivými oblastmi Libye.

 

Agentura Reuters také informovala, že v neděli došlo k teroristickému útoku ve východolibyjském Benghází, když zde před vchodem do policejní stanice explodovala bomba, nastražená v autě. V důsledku tohoto útoku byli tři policisté zraněni.

 

Zdroj: NY Times, Reuters, RT, Guardian

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Deadog Datum: 08.11.2012 Čas: 11:20

jde o to, ze se z Libye stava normalni stat ,ne hracka nejakeho posahaneho diktatora , 100% se obycejni libyjci budou mit lepe nez za rezimu MKho

avatar
Standa Datum: 08.11.2012 Čas: 10:40

Tak Lybie asi růst bude, ale není to růst jako ve vyspělé zemi, Lybie se i dál bude opírat o ropu. A ono porovnávání růstu mezi vyspělou zemí a zemí třetího světa je pěkná věc, ale to neznamená, že když jeden roste ročně o.. plácnu 50 % a druhá země má klidně i pokles o 1%, tak v zemi s poklesem se budou mít hůř. Když bude růst Somálsko o 100% ročně a my klesat o 1% ročně, tak na vybudování toho co máme tady budou potřebovat 100 let.

A ještě bude moc zajímavé, zda-li ty peníze z ropy Lybijci nenastrkaj do svých soukromých kont v zahraničí a obyčejný ručníkář z toho neuvidí vůbec nic.

avatar
Left Datum: 07.11.2012 Čas: 22:16

Tak kvůli zvýšené produkci ropy to není, protože údajně zatím nedosahuje produkce před arabským jarem. Co se týče rekonstrukcí, tak ty tam hrajou asi výraznou roli, ale to jsem taky říkal - je vidět, že obnova země je opravdu velice rychlá. Proto taky ten růst MMF pro rok 2013 odhaduje už "jen" na 16,5% HDP oproti letošním 116,6%. Pro srovnání: pro příští rok u nás odhaduje MF růst 0,7% HDP, což je, podlě mě, stále lehce optimistické.

avatar
Standa Datum: 07.11.2012 Čas: 18:56

No jestli ten růst HDP nebude kvůli zvýšené těžbě ropy a ve stavebnictví, kde se opravuje po válce. Tohle nemá s výrobou a vyhlídkama do budoucnosti nic moc společnýho.

avatar
Left Datum: 07.11.2012 Čas: 18:17

Libyjský pokaddafiovský vývoj nás může naopak jen těšit.
1. Byla demokraticky zvolená prozapádní (spíše proevropská) vláda - islamisté neuspěli.
2. Libyjci mají svobodu a to nejen na papíře.
3. V zemi probíhaly (pravděpodobně stále probíhají) rozsáhle demonstrace proti různým milicím, které se nechtějí vzdát zbraní a přistoupit na výsledek spravedlivých voleb. Podařilo se však už několik desítek tisíc militantů přesvědčit, aby se podřídili vládě a nebo opustili Libyi.
4. Důkaz, že Libye prosperuje: Podle MMF Libye, na základě současných makroekonomických výsledků, letos poroste 116,6%!!! Bude to tedy nejrychleji rostoucí ekonomika roku 2012. Samozřejmě je to způsobené také tím, že během války kleslo HDP o 60%, ale je zde vydět, že obnova země a její ekonomiky je opravdu neočekávatelně rychlá. Pro rok 2013 MMF předpovídá, že Libye poroste tempem 16,5% HDP, což jí bude s největší pravděpodobností zajistí pozicí na "medailových pozicích", co se týče růstu HDP mezi všemi státy naší planety.

Takže jen ať média šíří dezinformace a lži....když jsou lidi holt blbí. :(

avatar
Janika Datum: 07.11.2012 Čas: 14:15

"a co jako zpochybnujete ?"

Všechno.

avatar
Deadog Datum: 07.11.2012 Čas: 13:19

to Jarda P. : a co jako zpochybnujete ?

avatar
Jarda P. Datum: 07.11.2012 Čas: 11:55

Deadog: A máte pro svá tvrzení důkazy?

avatar
Deadog Datum: 07.11.2012 Čas: 11:13

to Shark : novy poznatek z tveho prstu ? boze muj kolik vam je let ?

avatar
Deadog Datum: 07.11.2012 Čas: 11:10

vsichni 4 co tu pisete lzete , nevim odkud ste prisli snad z jine planety ,nebo trpite nejakou zavaznou nemoci napadajici pamet . Z nejvetsi pravdepodobnosti ste ale pouze hlupaci ,kteri nasli na techto strankach prostor na vybliti lzi a dezinformaci ,kterym ani sami nerozumite.

Topolinom : pokud pises NATO nemusis delat / a zato psat USA ,nebot USA je soucasti severoatlanticke aliance , pro tvou informaci, v Libyi probehlo povstani v ramci tzv. arabskeho jara ,proti tebou tak milovanem diktatoru MKaddafim ,cili tvoje teorie ze za bordel v Libyi nese odpovednost NATO je zcela mimo misu ,NATO zasahlo na zaklade rezoluce OSN ,a ta byla zalozena na prosbe Libyjskeho lidu o pomoc,tato letecka kampan pomohla libyjcum svrhnout diktatora a nasmerovala Libyi ke svobode ,to ze se v porevolucnim zmatku snazi nektere militantni skupiny "milice" obohatit neni vina NATO ale samotnych libyjcu ,jedine ti sou zodpovedni za chaos ktery tam maji ,NATO jim pomohlo vybojovat svobodu ,jak sni nalozi zalezi na nich ,penize ktere mel Kaddafi poschovavane na zapade byly zmrazeny a navraceny nove Libyjse vlade .. cili si lhar ,vymyslis si nesmysly ,svymi srackoidnimi nazory muzes ohromovat tak leda sve kamarady u piva

Barry Tranid :ano cekal , a splnilo se to ,v Libyi maji svobodu ,novou vladu ,maji ropu kterou vyvazi a budou se mit dobre , jen to bude trvat dele ,to je bohuzel dusledek toho ze se nema nic delat polovicate ,leteckou kampan mela nasledovat pozemni operace ,pritomnost aliancnich vojaku by zajistila bezpecnost a hlavne tyto milice, ktere doted delaji v Libyi bordel by byly rozpusteny a odzbrojeny ,ale to by asi verejne mineni nepreneslo pres srdce a vsichni byste svorne tvrdili ze chce USA ukrast Libyi ropu ...takze do pérdelky muzes tak akorat ty

Tomas Pelikan: cemu se vysmivas ? cos udelal proto aby se nekde na svete prestal nekdo zabijet ?
Nic ,sedis na prdeli a vysmivas se USA . Za co ? Za to ze pomahaji lidem po celem svete ? Ze posilaji humanitarni pomoc i treba do Severni Koree jenom aby tam lidi nechcipli hladem ? Si ubozak

avatar
liberal shark Datum: 07.11.2012 Čas: 10:23

Nový poznatek: Francie údajně zahájila útok na Lybii poté, co Kaddáfí zveřejnil údaje o svém financování volební kampaně prezidenta Sarkozyho. Francii jako obvykle došel brzy dech a tak se musela schovat za NATO.

avatar
Topolinom Datum: 07.11.2012 Čas: 08:03

Díky vojenskému zásahu NATO/USA se ze stabilizované prosperující země stala Lybie rozvojovou zemí zmítanou občanskou válkou. A Kaddafiho 180 miliard eur zmizelo v bankách států které ho napadly. Občané musí jásat nad touto pomocí západu.

avatar
BarryTranid Datum: 06.11.2012 Čas: 22:28

Do pérdelky, čekal snad někdo něco jiného? Snad Nečas...

avatar
Standa Datum: 06.11.2012 Čas: 18:26

To je jasný, že policie nepřijede, ta to jenom sepíše a za měsíc odloží s výsledkem:Pachatel neznámý. :-)

avatar
Tomáš Pelikán Datum: 06.11.2012 Čas: 16:11

Tak at jim to vyjde :)
ˇˇHumanitární pomocˇˇ od USA

arr