Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Turecké námořnictvo

Datum přidání 09.03.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nejsilnější námořní silou v Černém moři (resp. v oblasti) je Turecké námořnictvo (Türk Deniz Kuvvetleri). Turecké námořní síly tvoří více než 200 lodí, z toho šestnáct fregat, osm korvet a čtrnáct ponorek.

TCG Gaziantep (F-490)

Foto: Fregata TCG Gaziantep (F-490) třídy Gabya. / Diego Quevedo Carmona  

 

Turecko zatím stojí v ukrajinské krizi poněkud stranou. Avšak Turecko je členem NATO a navíc je na Ukrajině angažováno „osobně“. Na Krymu žije 300 tisíc Tatarů - obyvatel turkického původu.

 

Tataři z historického hlediska mají s Ruskem napjaté vztahy. V těchto dnech se navíc obracejí na Turecko s žádosti o pomoc proti možným represím ze strany Ruska. Jistě tak nebude na škodu přiblížit si, jakými vojenským prostředky Turkové disponují v oblasti.


Ukrajinské námořnictvo se v žádném případě nemůže rovnat ruské Černomořské flotile. Avšak v menší míře to platí i pro Černomořskou flotilu, která početně i technicky zaostává za silným tureckým námořnictvem.

 

 

 Video: Turecké námořnictvo / YouTube


Fregata Gabya

Největší sílu tureckého námořnictva tvoří 8 fregat třídy Gabya (výtlak 4100 tun). Konkrétně jde o osm hloubkově modernizovaných ex-amerických fregat třídy Oliver Hazard Perry. Turecké lodě třídy Gabya jsou určené především pro protivzdušnou obranu, čemuž odpovídá i mohutná protivzdušná výzbroj.

 

Loď má 40 vertikálních raketových šachet, z toho 32 určených pro protivzdušné střely středního dosahu RIM-66 Standard MR (dolet až 167 km) nebo pro RIM-162 Evolved SeaSparrow Missile (ESSM) s doletem až 50 km. První zbraň lze využít také proti lodím, druhou je naopak možné ničit i nepřátelské protilodní střely.

 

Základní výzbroj v boji s hladinovými cíli tvoří 76mm automatický námořní kanón Oto Melara, osmice šachet pro protilodní střely Harpoon a dvojice trojhlavňových torpédometů. Ze zadní paluby tureckých lodí třídy Gabya operují vrtulníky S-70B Seahawk nebo AB.212ASW. Vrtulníky mohou pomocí torpéd a řízených střel vést boj proti lodím i ponorkám.

 

BarbarosFoto: Fregata TCG Oruç Reis (F245) třídy Barabaros. / CC-BY-SA-3.0/Brian Burnell

  

Fregaty Barbaros a Yavusd

Nejmodernější fregaty v tureckém námořnictvu jsou lodě třídy Barbaros (výtlak 3300 tun). Lodě vycházejí z německé rodiny lodí MEKO, konkrétně MEKO 200. Od roku 1997 si turecké námořnictvo pořídilo 4 fregaty třídy Barbaros.

 

Kromě nejmodernějšího elektronického vybavení se lodě opírají i o mohutnou výzbroj. Proti vzdušným cílům mají lodě třídy Barbaros k dispozici 16 šachet pro protiletadlové rakety ESSM.

 

Pro boj s loďmi nepřítele mají plavidla k dispozicí 127mm rychlopalný námořní kanón, osm šachet pro střely Harpoon a pro boj s ponorkami/loďmi dvojici torpédometů. Na zádi je také místo pro vrtulník S-70B Seahawk/AB.212ASW.

 

Třída Yavuz (4 jednotky) je sesterskou třídou lodí Barbaros. Výzbroj je identická jako u předešlé třídy, ale elektronické vybavení je méně pokročilé.

 

 TCG Heybeliada (F-511)

Foto:  Korveta TCG Heybeliada (F-511) třídy Ada. / Turkish Naval Forces

 

Korvety Ada a Burak

Výkonnostně níže jsou pak korvety. V prvé řadě jde o dvojici nejmodernějších korvet třídy Ada (výtlak 2400 tun), ke kterým se v dohledné době připojí šest dalších. Ve výzbroji mají korvety 76mm rychlopalný kanón, 8 šachet pro střely Harpoon a 16 šachet pro střely ESSM. Ze zadního hangáru operuje jeden vrtulník.

 

V tureckém námořnictvu slouží i osm korvet třídy Burak (výtlak 1300 tun) - ex-francouzské korvety třídy D'Estienne d'Orves. Korvety třídy Burak jsou určeny především pro protiponorkovým boj, čemuž odpovídá elektronické vybavení i výzbroj.

 

Hlavní výzbroj tvoří 100mm námořní kanón a čtyři raketomety pro protilodní střely Exocet. Pro boj s ponorkami má třída Burak čtyři torpédomety a také systém pro shazování hlubinných pum.

 

Ponorky

Turecké námořnictvo se může opřít celkově o čtrnáct starších německých ponorek Type 209, v Turecku rozdělených do tří tříd – AtilayPreveze a Gür. Jedná se o stejná plavidla lišící se především délkou a výtlakem.

 

Ve všech případech se jedné o diesel-elektrické ponorky se stejnou výzbrojí – 8 torpédometů pro torpéda ráže 533 mm (14 torpéd na palubě). V případě potřeby je možné z ponorek odpalovat ponorkové verze protilodní střely Harpoon, případně pokládat miny.

 

V brzké době navíc turecké ponorkové loďstvo doplní šest nejmodernějších německých ponorek Type 214.

 

S-70B Seahawk

Foto: S-70B Seahawk / Turkish Naval Forces

 

Letectvo

Hlavními dopravními letouny tureckého námořnictva jsou turbovrtulové CASA CN-235 a ATR 72 MPA. Letouny slouží jak k dopravě lidí a zásob, tak také pro námořní patrolování a boj s ponorkami/hladinovými plavidly.

 

Velkou bojovou sílu tvoří 28 námořních vrtulníků S-70B Seahawk (+6 v objednávce). Vrtulníky jsou určené především pro protiponorkový boj. Dokáží shazovat sonary i torpéda. 

 

Pro boj s hladinovými cíly jsou vybavené střelami Hellfire nebo Penguin. Vrtulníky mají k dispozici radar, FLIR pouzdro a bohaté elektronické vybavení.

 

Námořnictvo má také ve výzbroji 12 vrtulníků Agusta-Bell AB.212ASW, což je protiponorková verze legendárních amerických strojů Bell 212. Vrtulník může nést dvojici torpéd nebo naváděné střely.

 

Současné námořní síly Černomořské flotily a tureckého námořnictva

 

Turecko

Rusko

Křižník

0

1

Raketový křižník     

0

1

Torpédoborec

0

1

Fregaty

16

3

Korvety

8

4

Raketové čluny

27

6

Ponorky

14

1Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 10.03.2014 Čas: 13:36

To strikehawk - přesně tak. Zaregistroval jsem také informaci, že některá plavidla chtějí Turkové přesunout do středozemního moře i vzhledem k situaci v Sýrii.
A k té tabulce - Rusové mají sice raketový křižník, ale tím je Moskva, loď projektu 1164. Krásná velká loď, která ale má za sebou třicet let služby a neprošla nějakou výraznější modernizací. O žádném dalším křižníku nevím. Torpédoborec Rusové mají, ale jedná se o Smetlivyj třídy Kashin, čtyřicetileté plavidlo, které sice prošlo částečnou modernizací, ale přesto je dnes již zcela zastaralé Výraznou sílu představují korvety - lze připomenout třeba zajímavou třídu Samum.
Na druhou Černomořská flotila má dostat nové fregaty třídy 1135.6 (resp. jejich domácí variantu) - podle všeho uvažované zvýšení objednaných fregat z 6 na 9 má být právě kvůli černomořské flotile. Mají přijít i nové ponorky 636.3, korvety 20380 (4?) a patrně i korvety 21631. První jednotky mají přijít už letos. Takže během krátké doby vše může vypadat zase trochu jinak

avatar
strikehawk Datum: 10.03.2014 Čas: 09:42

Díky za zajímavý článek. Závěrečné srovnání ale není příliš korektní, protože zahrnuje celou flotilu Turecka ( tzn. ne pouze část náležející severnímu loďstvu ) včetně jednotek nasazených ve středozemním moři. Při úvaze o čistě hypotetickém konfliktu je nutno rovněž brát v úvahu ruské námořní letectvo obzvláště letouny zaměřené na ničení hladinových cílů Tu-22M3, které jednoznačně vychylují poměr sil na ruskou stranu obzvláště v uzavřeném moři jako je Černé moře.

avatar
David Datum: 09.03.2014 Čas: 19:17

Mne osobně nejvíc překvapil u Turecka zájem zakoupit výsadkovou loď španělské třídy Juan Carlos - resp. jednotku od této třídy odvozenou. Svými výkony se blíží lehké letadlové lodi a tak si myslím, že dost ovlivní poměr sil v oblasti.
Ale v nějaký otevřený konflikt mezi Ruskem a Tureckem moc nevěřím, byť nějaké animozity budou asi vždycky

avatar
Nemo Datum: 09.03.2014 Čas: 18:15

Ale ne všichni Tataři se staví Rusku nepřátelsky, dokonce se zdá že těch nepřátelsky naladěných bude menšina - současný tatarský prezident má prý velkou šanci zaujmout místo Medveděva jakožto premiér RF. Taktéž k záboru Krymu se Tatarstán staví kladně.
A co se týče Turků, ti jsou obklopeni defacto nepřátelsky naladěnými sousedy kteří mají na Turky nepříjemné vzpomínky takže v případném konfliktu by spíš pomáhali Rusku. Jsou ale součástí NATO, takže nějaká samostatná akce nepřipadá v úvahu.

avatar
lorgarius Datum: 09.03.2014 Čas: 18:05

Tataři z historického hlediska mají s Ruskem napjaté vztahy. V těchto dnech se navíc obracejí na Turecko s žádosti o pomoc proti možným represím ze strany Ruska.

Len na okraj
Rovnako napjaté vztahy maju greci s turkami, armeni s turkami, kurdi s turkami iracania s turkami, iranci s turkami.

avatar
OMFG Datum: 09.03.2014 Čas: 12:13

Pri vyzbroji mate trosku zmatok, vid spominane G-class frigates:

Kazde plavidlo ma spolu 48 sacht - 40 v ramci Mk-13 a 8 zahrna Mk-41, ktore dostali pocas modernizacie (podobne ako australska trieda Adelaide). Mk-13 umoznuje odpalovat ako strely Standard, tak aj ASCMs Harpoon. Mk-41 VLS zas zabezpecuje odpal ESSMs (a pomocou quadpack canisters sa ich pocet zvysuje na 8x4=32).

Podobne aj v pripade triedy Barbaros - 2xMk-41 VLS = 2x8x4 ESSMs. Na rozdiel od vyssie spominanych fregat ma vsak na pre strely Harpoon odpalovacie zariadenie Mk-141 (2x4, na fotkach viditelne pred kominom).

Etc.

arr