Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Námořní technika

Turecké námořnictvo

Datum přidání 09.03.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nejsilnější námořní silou v Černém moři (resp. v oblasti) je Turecké námořnictvo (Türk Deniz Kuvvetleri). Turecké námořní síly tvoří více než 200 lodí, z toho šestnáct fregat, osm korvet a čtrnáct ponorek.

TCG Gaziantep (F-490)

Foto: Fregata TCG Gaziantep (F-490) třídy Gabya. / Diego Quevedo Carmona  

 

Turecko zatím stojí v ukrajinské krizi poněkud stranou. Avšak Turecko je členem NATO a navíc je na Ukrajině angažováno „osobně“. Na Krymu žije 300 tisíc Tatarů - obyvatel turkického původu.

 

Tataři z historického hlediska mají s Ruskem napjaté vztahy. V těchto dnech se navíc obracejí na Turecko s žádosti o pomoc proti možným represím ze strany Ruska. Jistě tak nebude na škodu přiblížit si, jakými vojenským prostředky Turkové disponují v oblasti.


Ukrajinské námořnictvo se v žádném případě nemůže rovnat ruské Černomořské flotile. Avšak v menší míře to platí i pro Černomořskou flotilu, která početně i technicky zaostává za silným tureckým námořnictvem.

 

 

 Video: Turecké námořnictvo / YouTube


Fregata Gabya

Největší sílu tureckého námořnictva tvoří 8 fregat třídy Gabya (výtlak 4100 tun). Konkrétně jde o osm hloubkově modernizovaných ex-amerických fregat třídy Oliver Hazard Perry. Turecké lodě třídy Gabya jsou určené především pro protivzdušnou obranu, čemuž odpovídá i mohutná protivzdušná výzbroj.

 

Loď má 40 vertikálních raketových šachet, z toho 32 určených pro protivzdušné střely středního dosahu RIM-66 Standard MR (dolet až 167 km) nebo pro RIM-162 Evolved SeaSparrow Missile (ESSM) s doletem až 50 km. První zbraň lze využít také proti lodím, druhou je naopak možné ničit i nepřátelské protilodní střely.

 

Základní výzbroj v boji s hladinovými cíli tvoří 76mm automatický námořní kanón Oto Melara, osmice šachet pro protilodní střely Harpoon a dvojice trojhlavňových torpédometů. Ze zadní paluby tureckých lodí třídy Gabya operují vrtulníky S-70B Seahawk nebo AB.212ASW. Vrtulníky mohou pomocí torpéd a řízených střel vést boj proti lodím i ponorkám.

 

BarbarosFoto: Fregata TCG Oruç Reis (F245) třídy Barabaros. / CC-BY-SA-3.0/Brian Burnell

  

Fregaty Barbaros a Yavusd

Nejmodernější fregaty v tureckém námořnictvu jsou lodě třídy Barbaros (výtlak 3300 tun). Lodě vycházejí z německé rodiny lodí MEKO, konkrétně MEKO 200. Od roku 1997 si turecké námořnictvo pořídilo 4 fregaty třídy Barbaros.

 

Kromě nejmodernějšího elektronického vybavení se lodě opírají i o mohutnou výzbroj. Proti vzdušným cílům mají lodě třídy Barbaros k dispozici 16 šachet pro protiletadlové rakety ESSM.

 

Pro boj s loďmi nepřítele mají plavidla k dispozicí 127mm rychlopalný námořní kanón, osm šachet pro střely Harpoon a pro boj s ponorkami/loďmi dvojici torpédometů. Na zádi je také místo pro vrtulník S-70B Seahawk/AB.212ASW.

 

Třída Yavuz (4 jednotky) je sesterskou třídou lodí Barbaros. Výzbroj je identická jako u předešlé třídy, ale elektronické vybavení je méně pokročilé.

 

 TCG Heybeliada (F-511)

Foto:  Korveta TCG Heybeliada (F-511) třídy Ada. / Turkish Naval Forces

 

Korvety Ada a Burak

Výkonnostně níže jsou pak korvety. V prvé řadě jde o dvojici nejmodernějších korvet třídy Ada (výtlak 2400 tun), ke kterým se v dohledné době připojí šest dalších. Ve výzbroji mají korvety 76mm rychlopalný kanón, 8 šachet pro střely Harpoon a 16 šachet pro střely ESSM. Ze zadního hangáru operuje jeden vrtulník.

 

V tureckém námořnictvu slouží i osm korvet třídy Burak (výtlak 1300 tun) - ex-francouzské korvety třídy D'Estienne d'Orves. Korvety třídy Burak jsou určeny především pro protiponorkovým boj, čemuž odpovídá elektronické vybavení i výzbroj.

 

Hlavní výzbroj tvoří 100mm námořní kanón a čtyři raketomety pro protilodní střely Exocet. Pro boj s ponorkami má třída Burak čtyři torpédomety a také systém pro shazování hlubinných pum.

 

Ponorky

Turecké námořnictvo se může opřít celkově o čtrnáct starších německých ponorek Type 209, v Turecku rozdělených do tří tříd – AtilayPreveze a Gür. Jedná se o stejná plavidla lišící se především délkou a výtlakem.

 

Ve všech případech se jedné o diesel-elektrické ponorky se stejnou výzbrojí – 8 torpédometů pro torpéda ráže 533 mm (14 torpéd na palubě). V případě potřeby je možné z ponorek odpalovat ponorkové verze protilodní střely Harpoon, případně pokládat miny.

 

V brzké době navíc turecké ponorkové loďstvo doplní šest nejmodernějších německých ponorek Type 214.

 

S-70B Seahawk

Foto: S-70B Seahawk / Turkish Naval Forces

 

Letectvo

Hlavními dopravními letouny tureckého námořnictva jsou turbovrtulové CASA CN-235 a ATR 72 MPA. Letouny slouží jak k dopravě lidí a zásob, tak také pro námořní patrolování a boj s ponorkami/hladinovými plavidly.

 

Velkou bojovou sílu tvoří 28 námořních vrtulníků S-70B Seahawk (+6 v objednávce). Vrtulníky jsou určené především pro protiponorkový boj. Dokáží shazovat sonary i torpéda. 

 

Pro boj s hladinovými cíly jsou vybavené střelami Hellfire nebo Penguin. Vrtulníky mají k dispozici radar, FLIR pouzdro a bohaté elektronické vybavení.

 

Námořnictvo má také ve výzbroji 12 vrtulníků Agusta-Bell AB.212ASW, což je protiponorková verze legendárních amerických strojů Bell 212. Vrtulník může nést dvojici torpéd nebo naváděné střely.

 

Současné námořní síly Černomořské flotily a tureckého námořnictva

 

Turecko

Rusko

Křižník

0

1

Raketový křižník     

0

1

Torpédoborec

0

1

Fregaty

16

3

Korvety

8

4

Raketové čluny

27

6

Ponorky

14

1Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 10.03.2014 Čas: 13:36

To strikehawk - přesně tak. Zaregistroval jsem také informaci, že některá plavidla chtějí Turkové přesunout do středozemního moře i vzhledem k situaci v Sýrii.
A k té tabulce - Rusové mají sice raketový křižník, ale tím je Moskva, loď projektu 1164. Krásná velká loď, která ale má za sebou třicet let služby a neprošla nějakou výraznější modernizací. O žádném dalším křižníku nevím. Torpédoborec Rusové mají, ale jedná se o Smetlivyj třídy Kashin, čtyřicetileté plavidlo, které sice prošlo částečnou modernizací, ale přesto je dnes již zcela zastaralé Výraznou sílu představují korvety - lze připomenout třeba zajímavou třídu Samum.
Na druhou Černomořská flotila má dostat nové fregaty třídy 1135.6 (resp. jejich domácí variantu) - podle všeho uvažované zvýšení objednaných fregat z 6 na 9 má být právě kvůli černomořské flotile. Mají přijít i nové ponorky 636.3, korvety 20380 (4?) a patrně i korvety 21631. První jednotky mají přijít už letos. Takže během krátké doby vše může vypadat zase trochu jinak

avatar
strikehawk Datum: 10.03.2014 Čas: 09:42

Díky za zajímavý článek. Závěrečné srovnání ale není příliš korektní, protože zahrnuje celou flotilu Turecka ( tzn. ne pouze část náležející severnímu loďstvu ) včetně jednotek nasazených ve středozemním moři. Při úvaze o čistě hypotetickém konfliktu je nutno rovněž brát v úvahu ruské námořní letectvo obzvláště letouny zaměřené na ničení hladinových cílů Tu-22M3, které jednoznačně vychylují poměr sil na ruskou stranu obzvláště v uzavřeném moři jako je Černé moře.

avatar
David Datum: 09.03.2014 Čas: 19:17

Mne osobně nejvíc překvapil u Turecka zájem zakoupit výsadkovou loď španělské třídy Juan Carlos - resp. jednotku od této třídy odvozenou. Svými výkony se blíží lehké letadlové lodi a tak si myslím, že dost ovlivní poměr sil v oblasti.
Ale v nějaký otevřený konflikt mezi Ruskem a Tureckem moc nevěřím, byť nějaké animozity budou asi vždycky

avatar
Nemo Datum: 09.03.2014 Čas: 18:15

Ale ne všichni Tataři se staví Rusku nepřátelsky, dokonce se zdá že těch nepřátelsky naladěných bude menšina - současný tatarský prezident má prý velkou šanci zaujmout místo Medveděva jakožto premiér RF. Taktéž k záboru Krymu se Tatarstán staví kladně.
A co se týče Turků, ti jsou obklopeni defacto nepřátelsky naladěnými sousedy kteří mají na Turky nepříjemné vzpomínky takže v případném konfliktu by spíš pomáhali Rusku. Jsou ale součástí NATO, takže nějaká samostatná akce nepřipadá v úvahu.

avatar
lorgarius Datum: 09.03.2014 Čas: 18:05

Tataři z historického hlediska mají s Ruskem napjaté vztahy. V těchto dnech se navíc obracejí na Turecko s žádosti o pomoc proti možným represím ze strany Ruska.

Len na okraj
Rovnako napjaté vztahy maju greci s turkami, armeni s turkami, kurdi s turkami iracania s turkami, iranci s turkami.

avatar
OMFG Datum: 09.03.2014 Čas: 12:13

Pri vyzbroji mate trosku zmatok, vid spominane G-class frigates:

Kazde plavidlo ma spolu 48 sacht - 40 v ramci Mk-13 a 8 zahrna Mk-41, ktore dostali pocas modernizacie (podobne ako australska trieda Adelaide). Mk-13 umoznuje odpalovat ako strely Standard, tak aj ASCMs Harpoon. Mk-41 VLS zas zabezpecuje odpal ESSMs (a pomocou quadpack canisters sa ich pocet zvysuje na 8x4=32).

Podobne aj v pripade triedy Barbaros - 2xMk-41 VLS = 2x8x4 ESSMs. Na rozdiel od vyssie spominanych fregat ma vsak na pre strely Harpoon odpalovacie zariadenie Mk-141 (2x4, na fotkach viditelne pred kominom).

Etc.

arr