Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Turecké tanky Altay pro Pákistán

Datum přidání 21.01.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 26 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Podle vyjádření Ismaila Demira, tureckého předsedy podvýboru pro obranný průmysl, má o nový turecký tank Altay zájem několik spojeneckých zemí z oblasti Perského zálivu a nově také Pákistán. O zájmu Saudská Arábie se spekuluje již delší dobu, ale uvedení Pákistánu mezi novými zájemci je poměrně velkým překvapením.

Foto: Turecký tank Altay. / Karaahmet; CC BY-SA 4.0

Foto: Turecký tank Altay. / Karaahmet; CC BY-SA 4.0 

 

Tank Altay

Turecko nový tank vyvíjí od roku 2007, kdy bylo rozhodnuto vyrobit vlastní tank nové generace. Turecká vláda a armádní velitelé si od vlastního vývoje slibovali zejména posílení domácích výrobních kapacit. Turecko se dlouhodobě snaží podporovat roli domácího zbrojního průmyslu a zajistit si tak nezávislost na zahraničních dodavatelích.

 

Zakázku na vývoj tanku Altay ve výši 500 milionů dolarů získala od turecké vlády společnost Otokar. V roce 2008 podepsala smlouvu o technické spolupráci s jihokorejskou společností Hyundai Rotem, která stála za vývojem a výrobou jihokorejského tanku K2 Black Panther. Turecko díky spolupráci s Korejci získalo dostatečné know-how a umožnilo mu to implementovat některé z prvků jihokorejského tanku na turecký stroj.


Tank Altay o váze 65 tun vychází se západní konstrukční školy. Je vyzbrojen 120mm kanónem s hladkým vývrtem hlavně, těžkým kulometem ráže 12,7 mm a dálkově ovládanou věžičkou. Stroj pohání dieselový motor o výkonu 1120 kW sil vyráběný německou společností MTU Friedrichshafen GmbH. Pohonná jednotka bude nejspíše v budoucnu nahrazena motorem tureckého původu.

 

Zajímavou novinkou, která bude instalována na tanky Altay je aktivní obranný systém Aselsan Akkor, který má jak tzv. „soft-kill", tak „hard-kill" schopnosti. Akkor je schopen detekovat ozáření tanku laserovým paprskem a následně aktivně likvidovat pomocí "chytré" munice přilétající projektily.


V současné době je vývoj tanku Altay skoro u konce. Bylo vyrobeno pět prototypů a jejich testování je v plném proudu. Během zimy proběhnou testy v oblasti Sarikamis ve východním Turecku, která je známá svým nepříznivým zimním klimatem.

 

Turečtí představitelé pozvali zástupce zájemců o nový tanky na střelecké zkoušky, kde se budou testovat zbraňové systémy Altaye. Pokud zkoušky proběhnou dobře, sériová výroba bude zahájená během letošního roku.

 

Výroba by měla probíhat ve třech podnicích, a sice ve společnosti Otokar, která celý tank navrhla, a ve společnostech BMC a FNSS, které vyrobily první prototypy.

 

Video: Průběh testování tanku Altay. / YouTube

 

Pákistánský zájem

Pákistánský zájem o turecké tanky Altay je překvapivou zprávou posledních dní. Pákistán sice s Tureckem rozvíjí vojenskou spolupráci a nakupuje tureckou vojenskou techniku, ale případnou akvizici tureckých tanků nikdo příliš neočekával.

 

Altay nebude nejlevnějším tankem na trhu, což může být pro Pákistán zásadní. Dosud totiž Pákistánská armáda nakupovala velké počty relativně levných a lehčích tanků jako al-Khalid a al-Zarrar.

 

V případě Pákistánu to dávalo smysl, neboť se svým největším rivalem, Indií, má hranici dlouhou více jak 3000 km. Tudíž velké množství levných tanků bylo pro napjatý pákistánský vojenský rozpočet jedinou variantou, jak se postavit daleko silnějšímu nepříteli s početnější a lépe vyzbrojenou armádou.


Pokud by Pákistán skutečně turecké tanky nakoupil, nebude to určitě znamenat, že začne svou armádu transformovat západním stylem s menším počtem kvalitních strojů. Tato transformace je nereálná jednak ze strategického hlediska, kdy se Pákistán musí pokusit alespoň vyrovnat početní převahu Indie, a také z geopolitického, neboť si nemůže dovolit být plně závislý na zahraničních dodavatelích.

 

Tanky Altay budou z největší pravděpodobností pouze doplňovat tanky série al-Khalid, které tvoří jádro pákistánských obrněných sil.


Pákistán začal uvažovat o pořízení tanků Altay údajně už během loňského roku, kdy byl veřejnosti představen čínský tank VT-4, v Pákistánu nesoucí název Haider. O tento tank měl původně Pákistán velký zájem, ale velení armády nakonec nákup zamítlo.

 

V současné době není jasné, zda má případný nákup tanků Altay nahradit plánované pořízení VT-4, nebo se jedná o samostatný program. V každém případě zůstává otázkou, proč Pákistán zvažuje pořízení velmi nákladného zbraňového systému.

 

Obranný rozpočet Pákistánu neumožňuje nakoupit tanky Altay v takovém množství, jaké by bylo potřeba. Pokud k obchodu dojde, bude pro Pákistán reálné pořídit „pouze" 40-50 kusů, což je množství, které se jen těžko projeví v schopnostech pákistánské armády. 


Je také možné, že se Pákistán mimo samotný tank zajímá zejména o jeho obranné systémy, jako je už zmiňovaný Akkor. Díky pořízení menšího počtu tanků mohou Pákistanci Akkor otestovat a následně nakoupit ve větších počtech pro své tankové jednotky. Připadně po čínském vzoru se pokusí Akkor okopírovat. Kopírování však jsitě povede k roztržce s Tureckem, o kterou Islamabád rozhodně nestojí. 


Pákistán má dlouhodobě zájem udržovat dobré vztahy s Ankarou, o čemž svědčí množství společných vojenských výcvikových programů a zejména zájem Pákistánu o dodávky tureckých zbraní. Pákistán v minulosti zvažoval také nákup tureckých helikoptér T-129 a korvet MILGEM.

 

V případě Pákistánu však vše stojí na financích, kterých se této zemi příliš nedostává a její někdy až příliš ambiciózní vojenské projekty pohlcují velkou část státního rozpočtu.

 

Zdroj: QuvaDefenseNews

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jj284b Datum: 23.01.2016 Čas: 19:17

pravdupovediac, dost by ma zaujimalo akymi argumentami by ste to chceli podlozit... podvozky su zjavne z Type59/69, s T72 nemaju nic spolocne.. jedine co ich s T72 spaja je 125mm delo a nabijac, no 125mm delo osadili do T55 aj Iracania, nic co by Cinania nezvladli.

tankove veze maju tie tanky zvarovane a nie odlievane.. Rusi zacali zvarovane veze pouzivat az s poslednymi verziami T90.

avatar
David Datum: 23.01.2016 Čas: 16:39

Pro jj284 b - mohl bych svá tvrzení podložit dalšími argumenty, ale vidím, že to nemá smysl. Děkuji za hlubokou a plodnou diskusi

avatar
jj284b Datum: 22.01.2016 Čas: 13:49

a co sa tyka Type 85:

- Type 85-I - Prototype with Type 80 chassis, welded turret and 105 mm rifled main gun. Also known as Storm-1. None sold.
- Type 85-II - Equipped with new locally produced 105mm gun. Engine power upgraded from 730 horse power(HP) to 800. Also known as Storm-2 None sold.
- Type 85-IIA/Type 85-IIM - Prototype with Type 80-II’s chassis and the Type 85-II’s turret. Early versions had poor reliability. Combat weight of 41 tons. Armed with 125mm gun with autoloader which reduced crew to 3. Pakistan ordered several hundred Type 85-IIAP ("P" signifying Pakistan).
- Type 85-III - Prototype with 1000HP engine and the T-72's transmission system. Included ERA panels.

takze znova - Type-85 pouziva podvozok z Type80, co je v podstate upravovany podvozok z T59
( http://www.military-today.com/tanks/type_80.jpg)

az Type-85-IIIM dostal prevodovku z T72!!!! no nie podvozok... ten ostal po starom.

avatar
jj284b Datum: 22.01.2016 Čas: 13:44

Omyl. Az Type98 vychadza z T72... vsetky predosle tanky vychadzaju z T54 (T59). Maju kratky a siroky trup.

Cina ziskala T72 z Iranu, ktory par ziskal pocas vojny s Irakom. slo o exportnu verziu ktora bola potom porovnavana s Cinskymi T69/79/80. Cinania vyhodnotili ze tie tanky neposkytuju ziadnu vyhodu a zacali tie stroje modernizaciami vylepsovat. Type-90-II je vysledok takejto modernizacie, no stale zdiela 25% suciastok s T59/69!!! a presne 0% s T72

Az Type-98 bol tank postaveny na novom podvozku, ktory bol odvodeny z T72

avatar
David Datum: 22.01.2016 Čas: 13:38

Pro jj284b - nechce se mi tady nějak se hádat. Ano, Al-Khalid je upravený T-90 II, ale to píši i já. Při konstrukci tanku nejsou rozhodující nejen jednotlivé komponenty, ale především konstrukční filosofie jako taková. Ta se se v případě Číny velice změnila po získání T-72. Takže tanky T-59 až T-80/88 vycházejí z T-54, od T-85 výše vychází z T-72( zjednodušeně řečeno). Nemluvě o různých demonstrátorech atd. Možná vás trochu plete, že T-85 by měl být mezi T-80 a T-88, jenže tak tomu není,
Nechce se mi tady už o tom moc se hádat, když to je navíc mimo téma. Doporučuji třeba nedávné články v ATM, kde geneze moderních čínských tanků byla velice dobře popsána( nějaké číslo z minulého ročníku, z hlavy si přesně nepamatuji)

avatar
jj284b Datum: 22.01.2016 Čas: 12:26

Profil Type-90-IIM oproti Type-98 a 99:

http://i.imgur.com/IkMaK.jpg

je vidiet ze Type-98 podvozok jasne vychadza z podvozku T-72, ktory je dlhsi a uzsi v porovnani s podvozkom Type-90, ktory je kratsi a sirsi..

avatar
jj284b Datum: 22.01.2016 Čas: 12:14

david: Prvy Cinsky tank postaveny na baze T72/T80 bol az Type-98

pre zaujimavost: The Type 90 is an evolutionary design: the Type 90-II version shares 10% of its components with the Type 59, 15% with Type 69, 20% with Type 85/88C, and is built with 55% new components. This model was put up for sale on the international market.

takze Type 90-II (AlKhalid) s Type59, co je cinska verzia T54 zdiela 10% (!!!) suciastok...

avatar
jj284b Datum: 22.01.2016 Čas: 12:11

david: AlKhalid je Pakistanska verzia Type-90-II co je dalsia modernizacia Type-80/85, ktory zasa bol postaveny na rovnakych zakladoch ako Type-69/79... takze ano, konstrukcne vychadzaju z T-54 - pozicia vodica tanku je rovnaka a rovnako vela dalsich charakteristickych veci.. Rusky T90 vychadza z T72, s T54 toho vela spolocne nema kedze ma uplne ine vnutorne rozlozenie, ani nahodou sa to neda porovnavat s AlKhalid vs T54...

avatar
David Datum: 22.01.2016 Čas: 10:06

Pro jj284B - tak to bych mohl pak říci, že i takový T-90MS vychází z T-54. Je to stejný výrobce, stejná konstrukční kancelář, která pochopitelně má určité své oblíbené prvky. Tak jednoduché to není
Ale vlastně to sám píšete. Z T-54 vycházela celá řada čínských tanků, od T-59 (což byla téměř dokonalá kopie) až po zmíněné T-80/88. Potom nastala určitá revoluce v konstrukci čínských tanků, především díky získání menšího množství T-72 a některých západních technologií. Začalo to T-85 a pokračuje to dodnes, po ZTZ-98/99. Ale v podstatě ty tanky si jsou jen fyzicky podobné. Je mezi nimi rozdíl řekněme jako mezi M1A1 Abrams prvních sérií a mezi M1A2 posledních sérií.
Čínských T-90 se vyrobilo jen několik kusů. Byly dále zdokonalovány - a dospělo to do podoby MBT-2000, který Pákistán zakoupil coby Al Khalid.
To, že Pákistán odmítl VT-4/MBT-3000, mne docela překvapilo. Ale vzhledem k tomu uvažovanému nákupu menšího počtu tanku Altay bych se příliš nedivil, kdyby se Pákistánci pokusili zkonstruovat svůj vlastní nový tank, který by vycházel z Al Khalid a kombinoval by jej s technologiemi z Altay

avatar
Sorge-227 Datum: 22.01.2016 Čas: 00:00

KOLT: Ja som to myslel v obchodnom hladisku nie historickom alebo spolocenskom.

avatar
KOLT Datum: 21.01.2016 Čas: 21:11

Sorge, jestli svět hodnotíte ve stylu "Dneska je každemu jedno kdo je sunit alebo siit. Ide iba o peniaze.", tak už se nedivím některým vašim závěrům ;-) O to, jestli jste sunit nebo ší'it, jde na předním východě především!

avatar
jj284b Datum: 21.01.2016 Čas: 17:27

The Type 80 inherited the design philosophy of the Type 69/79 which combined a Soviet style chassis and turret with Western technology. As in the Type 69 series, the initial Type 80 design possessed a hemispherical bowl-shaped turret similar to the T-54/55. Another similarity was that the driver sat in the left forward section of the hull.

Type 90-II – It was a further development of the Type 80/85 series main battle tanks and was introduced in 1992

avatar
jj284b Datum: 21.01.2016 Čas: 17:22

david: konstrukcne vsetky cinske tanky vychadzaju z T-54.. pozri si podvozok. Cinania len doplnili povodny podvozok o urcite technicke riesenia z T-72. Samozrejme, nevravim ze pancierova ochrana je na urovni T-54, to nie je ani nahodou.. okrem toho ak sa nemylim AlKhalid vychadza z este starsich ZTZ-88/90

avatar
KOLT Datum: 21.01.2016 Čas: 17:11

Turecko a jádro, to je hodně děsivá představa...

avatar
David Datum: 21.01.2016 Čas: 16:29

Pro jj284b - Co má společného al Khalid s T-54? Já tedy nevím o jediném prvku. Co by se snad dalo říci, je to, že nové čínské tanky - včetně ZTZ-96/99 atd. vycházejí z T-72. Ale z něj vychází i T-90 MS. Navíc i v takovém případě z nich vychází jen velmi volně, společných prvků je minimum

arr