Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Turecko připraveno zahájit masovou výrobu tanků Altay

Datum přidání 11.04.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 24 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle deníku Hurriyet Daily News turecká společnost Otokar je připravena zahájit sériovou výrobu hlavního bojového tanku MBT (Main Battle Tank) Altay. Podle tureckého výrobce Altay patří mezi nejmodernější hlavní bojové tanky vůbec.

Foto: Turecký tank Altay. / Otokar

Foto: Turecký tank Altay. / Otokar

 

“Kdyby nám byl přidělen úkol, jsme s velkou pečlivostí a ambicí plně schopni splnit všechny požadavky programu Altay, což je největší turecký projet pozemních sil,” uvedl na začátku dubna Ali Koç, předseda představenstva firmy Otokar.

 

“Jsme připraveni na tuto práci s našimi lidskými zdroji, od subdodavatelů až po naše pracovníky, s našimi zkušenostmi a touhou sloužit jak nejlépe dokážeme naší zemi,” dodal Koç.


První prototyp tanku Altay vznikl v roce 2012. Od té doby pět testovacích vozidel ujelo více než 2000 km.


Po ukončených vojenských zkouškách byla turecké vládě, resp. podvýboru pro obranný průmysl, předložena firmou Otokar 18. ledna nabídka na zahájení masové výroby tanků Altay. Jakmile podvýbor vyhodnotí nabídku, bude rozhodnuto o zahájení masové výroby.


Zahájení výroby první várky 250 tanků za 2 miliardy dolarů se očekává v příštím roce. Kromě samotných tanků je v rozpočtu započítáno kompletní logistické, servisní, oprávarenské, školící a výcvikové zázemí.


Tanky Altay doplní v turecké armádě 354 starších německých tanků Leopard 2 A4. Dodejme, že turecká firma Aselsan za vlastní prostředky vyvinula prototyp vylepšeného tanku Leopard 2A4 - Leopard 2 Next Generation (NG). Aselsan nyní nabízí modernizaci Leopard 2NG (velmi podobná německé Revolution MBT) turecké armádě. 


V záloze najdeme 932 amerických tanků M60, 397 tanků Leopard 1 (170 modernizováno) a dokonce 758 tanků M48. Otázkou však je, kolik tanků je v aktivní službě a kolik tanků je schopno nasazení bez výrazných oprav.


Tank Altay o hmotnosti 65 tun vychází se západní konstrukční školy. Je vyzbrojen 120mm kanónem s hladkým vývrtem hlavně, těžkým kulometem ráže 12,7 mm a dálkově ovládanou věžičkou.


Zajímavý je původ kanónu. Turecko získalo na kanón licenční práva od jihokorejské firmy Hyundai Rotem (výrobce tanku K2 Black Panther). Dodejme, že Jižní Korea a Turecko mají velmi speciální vztahy od dob Korejské války, kdy Turecko velmi aktivně bojovalo na straně Jižní Koreje.


Avšak spolupráce neskončila jen u kanónu. Turecko díky spolupráci s Korejci získalo přístup k technologiím tanku K2 Black Panther. Turecký tank Altay tak v sobě obsahuje konstrukční řešení a technologie jihokorejského tanku.   


Altay pohání dieselový motor o výkonu 1120 kW sil vyráběný německou společností MTU Friedrichshafen GmbH. Pohonná jednotka bude nejspíše v budoucnu nahrazena motorem tureckého původu.

 

Zajímavou technologií je aktivní obranný systém Aselsan Akkor, který má jak tzv. „soft-kill", tak „hard-kill" schopnosti. Akkor je schopen detekovat ozáření tanku laserovým paprskem a následně aktivně likvidovat pomocí "chytré" munice přilétající projektily.


Dodejme, že o turecký tank je zájem mezi blízkými spojenci Turecka, tedy především sunnitskými státy Perského zálivu. Vážný zájem už potvrdila Saudská Arábie i Pákistán.

 

Zdroj: Army Recognition

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
midlum75 Datum: 19.07.2016 Čas: 11:29

můj osobní názor je, že vláda vyjedná ve finále nákup nových tanků Pokpung-Ho,
ve své třídě je to špička a navíc to bude výhodné pro obě strany formou barterového obchodu - tanky za kuřata z Vodňan a jogurty z Madety.

avatar
KOLT Datum: 16.04.2016 Čas: 08:20

"...nabýzena..." NTMPSR, co jsem to vyplodil!

avatar
KOLT Datum: 16.04.2016 Čas: 08:19

Merkava v našich podmínkách je samozřejmě otázka. Ale to by se s Izraelci asi dalo řešit. Nicméně být prvními provozovateli Merkav mimo Izrael by bylo ohromné PR nejen pro AČR, nýbrž i pro ČR :-) Ale to je jedno, není šance. A ve spolupráci s Izraelem se nejednalo jen o Merkavy, byla nám nabýzena kooperace v mnohých jiných oblastech. Jenže my si radši hrabali na vlastním smetišti, protože z té spolupráce by neteklo dost peněz do jistých kapes...

avatar
CerVus Datum: 15.04.2016 Čas: 21:43

KOLT: Tak Izraelci už umožňují vývoz Merkav do spřátelených zemí. Jenže je otázkou jestli by se neprojevily nedostatky tady ve střední Evropě, když ten tank byl navržen pro operace na Středním východě. Každopádně merkava vychází zhruba o milion dolarů levněji než leo3a7
Koukám na specifikace oni se rozměrově ani váhově zas tak moc neliší. Jen je teda merkava krapet vyšší. Ono to je teda vesměs jedno. Tanky se dostanou na pořad dne až kolem roku 2030 až na ně ase dojde řada. Teď se budou lepit díry zapříčiněné neustálými odklady a podfinancováním armády v několika jiných oblastech.

avatar
KOLT Datum: 15.04.2016 Čas: 19:28

pro CerVus: Hm, to je sice hezké, ale Téčka od Rusů také nemá smysl ze strategického důvodu kupovat. A podle mě by to s Turky mělo být podobné.

Ohledně tanků – mohli jsme koupit Leopardy z druhé ruky, několikrát. Mohli jsme spolupracovat s Izraelci, čímž bychom se dostali k jejich technice za dobrých podmínek. Mohli jsme.... ale škoda mluvit, tohle všechno víme oba.

avatar
CerVus Datum: 15.04.2016 Čas: 10:24

KOLT: Jenže stát s našimy finančními možnostmi a ubohou armádní logistikou si nemůže moc vybírat. Oni teda beztak veškerou techniku do AČR vybírají lobbisté, ale kdyby se stav změnil tak prostě nemáme po čem šáhnout. Leo, Abrams nebo Merkava nedej bože K1 je pro nás strašně drahá sranda.

avatar
KOLT Datum: 14.04.2016 Čas: 21:48

Turecko je sice v NATO, ale za sebe musím říct, že bych vojenskou spolupráci s ním omezil na nejnutnější minimum. A techniku bych od nich nekupoval ani náhodou.

avatar
CerVus Datum: 14.04.2016 Čas: 18:32

Ten Altay by pro nás nemusel být špatný pokud by byl výrazně levnější než leo.
Původně se mi sice líbila myšlenka lehkých tanků na bázi cv90, ale už jsem pochopil, že to je jen podpůrné vozidlo a to dělo není určeno na boj s tanky. Takže něco trochu většího, vybaveného delší hlavní a přesto pořád ekonomicky přijatelného by nebyl špatný nápad.

avatar
strikehawk Datum: 14.04.2016 Čas: 11:42

V posledním ATM jsou popsány v celku detailně problémy K2 a to včetně vývoje vlastního powerpacku, který naprosto nesplňuje armádní požadavky co se týče výkonu a životnosti a další trable tohoto slepence.
U K2 je kanon licence Rh 120 takže bez německého kanonu a motoru není nikdo jiný mimo Evropu a Rusko vyvinout pojízdný, bojeschopný tank.

avatar
Lukas Datum: 12.04.2016 Čas: 13:54

Pro Rase - Niestety nie podano ceny.
Wiadomo tylko, że turecka modernizacja była najtańsza i dwala największy transfer technologi...

Ale MON nie bał...

avatar
Karlos73 Datum: 12.04.2016 Čas: 13:19

Opravený text.
Rase, čo sa týka toho tureckého modernizačného balíčku na tie L2A4, tak som sa k tomu nedokázal dopátrať. Pôvodne mali o tieto turecké modernizované tanky záujem Fíni, ale v 2010 sa v Turecku prevalil obrovský zbrojný škandál, prepojený na najvyššie vojenské špičky a politikov. Fíni od obchodu odstúpili, a v roku 2014 kúpili 100 ks repasované Holandské Leopard 2A6NL za 200mil. Euro. Čo bola v tej dobe zaujímavá cena... Možno predpokladať že cena za Turecke Leopard 2A4s modernizované na ich variant Leopard 2NG sa hýbala v približných cenách a vyššie...
Škoda, že v tom roku 2014 nešlo Česko a Slovensko do kúpi týchto Holandských L2A6NL, mohli mať oba štáty na najbližších 30 rokov vyriešené tankové vojsko. (AČR - 55~65ks a OSSS - 35~45ks).

avatar
Karlos73 Datum: 12.04.2016 Čas: 13:14

Rase, čo sa týka toho tureckého modernizačného baličku na tie L2A4, tak som sa k tomu nedokázal dopratať. Pôvodne mali o tieto turecké modernizované turecké tanky Fínsko, ale v 2010 sa v Turecku prevalil obrovský zbrojný škandál prepojené na najvyššie vojenské špičky a politikov. Fíni od obchodu odstúpili, a v roku 2014 kúpili 100 ks repasované Holandské Leopard 2A6NL za 200mil. Euro. Čo bola v tej dobe zaujímavá cena... Možno predpokladať že cena za Turecke Leopard 2A4s modernizované na ich variant Leopard 2NG sa hýbala v približných cenách a vyššie...
Škoda, že v tom roku 2014 nešlo Česko a Slovensko do kúpi týchto Holandských L2A6NL, mohli sme mať na najbližších 30 rokov vyriešené tankové vojsko. (AČR - 55~65 a OSSS - 35~45).

avatar
Rase Datum: 12.04.2016 Čas: 11:23

Mě ale přijde ta cena za Altay nízká, přeci jen je to cena moderního IFV (K21, CV90), nebo v případě těžkých strojů je o dost nižší (Puma). Masová výroba samozřejmě cenu srazí dolů a pokud by ve výsledku byla tak jak tvrdí, tak by to bylo skvělé. Nový moderní tank za bezkonkurenční cenu.
Nevíte jak drahý měl být ten turecký modernizační balíček na starší Leopardy 2A4 ?

avatar
Lukas Datum: 12.04.2016 Čas: 11:01

Pro Rase
W Santa-Barbara był montowany Leopard 2E

Montowany (ponad 50% komponentów było produkowane w Niemczech)

Chodzi o to że dziś linie produkcyjne stoją - uruchomienie linii kosztuje. Stąd duża cena Leopardów

avatar
Karlos73 Datum: 12.04.2016 Čas: 10:32

Rase, máš pravdu. Španieli ponúkajú Leopard2E/2A6E asi za cca 11mil.US$ za kus, silnejšie pancierovaný oproti nemeckej verzii L2A6. Vo výzbroji ho máju Gréci ako Leopard 2A6 HEL.
Španieli ponúkali aj svoje staršie Leopard 2A4s (cca 108ks), ktoré je možné modernizovať...

arr