Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Turecko nakupuje ruské systémy protivzdušné obrany S-400

Datum přidání 14.07.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 55 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle zpravodajské agentury Bloomberg, která se odvolává na nejmenovaného (!) tureckého "úředníka", se Ankara předběžně dohodla s Moskvou na podmínkách dodání protiletadlového a protiraketového systému protivzdušné obrany (PVO) S-400 “Triumf”.

Foto: S-400 na přehlídce v Moskvě (2015); větší foto / Соколрус, CC BY-SA 4.0

 

Podle Bloombergu se Turecko s Ruskem dohodlo na dodávkách dvou baterií S-400 a na výrobě dalších dvou baterií S-400 přímo v Turecku. Cena dohody dosahuje 2,5 miliardy dolarů a vyjednávání, do podepsání finální smlouvy, mají trvat ještě minimálně jeden rok.

 

Tiskový mluvčí ruské agentury pro vývoz zbraní Rosoboronexport na přímý dotaz uvedl, že nemůže okamžitě komentovat detaily dohody s Tureckem.


Dlužno dodat, že podobnou předběžnou dohodu dosáhlo Turecko s Čínou v roce 2013. Turecko chtělo nakoupit čínský systém PVO HQ-9, což je čínské "alter ego" ruského S-300. Pod tlakem USA a dalších zemí NATO však Ankara v listopadu 2015 od smlouvy s Čínou odstoupila.


Nicméně pokračující vyjednávání o nákupu S-400 ukazuje na sílící rozpory mezi USA a Evropou na jedné straně, a Tureckem na straně druhé. Ankara mimo jiné obviňuje Washington z podpory Kurdů v Sýrii, které Ankara považuje za teroristy. Evropská unie zase obviňuje vládu prezidenta Erdogana z budování autokratického a islámistického režimu v zemi.


Minulý měsíc se Německo rozhodlo stáhnout z alianční základny Incirlik v Turecku poté, co Turecko odmítlo povolit německým zákonodárcům, aby na základně navštívili vojáky. Měla to být odveta za to, že evropské země odmítají tureckým politikům na evropském území vést politickou kampaň směrem k turecké menšině.


Před několika dny dokonce několik švédských zákonodárců podalo stížnost proti tureckému prezidentovi Erdoganovi - viní jej z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Člen švédské Strany zelených Carl Schlyter řekl, že doufá, že v dalších evropských zemích by úřady mohly zvážit podobný krok. „Pokud mu bude zabráněno toulat se po Evropě a ovlivňovat evropské země, jak chce, bude to mít vliv na jeho politiku,“ řekl Schlyter.


Podle nejmenované tureckého úředníka, na kterého se odvolává agentura Bloomberg, je klíčovým aspektem jakékoli rusko-turecké dohody také přenos technologií a know-how. Turecko z dlouhodobého hlediska plánuje vyvinout vlastní prostředky PVO středního/dlouhého dosahu a právě výroba kompletů S-400 v Turecku má tomuto cíli posloužit.


Podle Konstantina Makienka, analytika z moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií je však otázkou, o jakou úroveň přenosu technologií se bude jednat. “Existuje mnoho různých úrovní přenosu technologií. Aby Turecko mohlo okopírovat systém S-400, muselo by utratit miliardy, aby vytvořilo celé nové průmyslové odvětví,” uvedl Makienko.


Nicméně podle pákistánského vojenského webu Quwa Turecko paralelně s nákupem kompletů S-400 skutečně pracuje na vlastním systému PVO středního/dlouhého dosahu. Turecko se tak údajně snaží přenést část technologií S-400 do svého programu.


V každém případě ruský S-400 patří mezi nejlepší na světě - svými výkony se mu teoreticky rovná pouze izraelský David´s Sling (případně Arrow) nebo americké námořní raketové systémy PVO rodiny Standard Missile. Díky své mobilitě a schopnosti ničit velké radiolokační cíle (jako jsou bombardéry, AWACS, atd.) až na vzdálenost 400 km, ale zřejmě nemá ve světě konkurenci.


Jedno odpalovací vozidlo S-400 (podle typu ohrožení) používá mix levnějších raket země-vzduch s dosahem cca 40 - 250 km a drahých (na výrobu náročných) raket se zmiňovaným dosahem 400 km. Střely jsou pak přiřazovány k cílům podle priority a vzdálenosti.


Komplety S-400 do konce letošního roku získá 16 pluků PVO ruské armády. S-400 jsou rozmístěny mimo jiné na anektovaném Krymu, v Sýrii a také v Arktidě.

 

Zdroj: National Interest

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 18.07.2017 Čas: 08:59

JJ, Taiwanská armáda zakúpi neviditeľné plášte pre prípad invázie z pevninskej Číny:
http://www.kigupajamas.com/media/catalog/product/cache/1/image/650x/42e004214f4a55a3256ff5bec2936bf9/w/i/winnie-the-pooh-bear-onesie-disney-costumes-kids-onesies-kigurumi-pajamas-1.jpg

Nikoho v takomto kostýme čínsky vojaci nebudú mať šancu uvidieť, lebo im pridelení ľudoví komisári okamžite zakryjú oči. :-p

avatar
StandaBlabol Datum: 18.07.2017 Čas: 08:20

Nevím, jestli jste zaregistrovali, že tento týden došlo k průlomu na poli stealth technologií. Na libovolné letadlo (loď, pozemní techniku) stačí namalovat obrázek medvídka Pú a dojde k okamžitému zneviditelnění na čínském internetu.

DARPA teď zkoumá efektivitu této technologie proti radarům i v infračerveném spektru.

http://zpravy.idnes.cz/cina-cenzura-medvidek-pu-082-/zahranicni.aspx?c=A170717_161322_zahranicni_aha

avatar
KOLT Datum: 17.07.2017 Čas: 18:33

Soudě podle toho statického obrázku je to jasné, evidentně to jde z Jihomoravského inovačního centra ;-)

avatar
podivi23 Datum: 17.07.2017 Čas: 18:24

Pokud rušením meteoradaru myslíte takové ty "klíny" (třeba jako na tomto obrázku: https://www.zive.cz/GetThumbNail.aspx?id_file=970315582&width=480&height=331&q=100 ), tak to není žádný AWACS ani jiné letadlo, ale 5GHz Wifi (ieee 802.11a a 802.11n využívají pásmo 4,915–5,825 GHz, naše meteoradary jedou na frekvencích 5,635 a 5,640 GHz). Pokud někdo ruší pravidelně, tak evidentně nedodržuje licenční řád a ČTÚ si ho najde a čeká ho pokuta (a co vím, tak po tom docela jdou a pokuty skutečně dávají).

Jinak na radar.bourky.cz jsou data už filtrovaná a očištěná od rušení. Reálný stav vypadá takto: http://radar4ctu.bourky.cz/

avatar
flanker.jirka Datum: 17.07.2017 Čas: 17:36

Standablabol: no go zónu rozhodně ne :-) dosahy jsou jen proti vybraným cílům, na druhou stranu nevíme jakou metodou budou střely navádět, zda pouze TVM jako u S 300 nebo i SARH a ARH nebo půjdou v druhé fázi po vysílání radaru.

fenri: upřímně, pokud by v Rakousku na letecké show bylo jen jejich letectvo, tak tam nikdo nepřijde. Jděte se podívat za dveře, jestli tam nemáte Awacs. ;-) Rušení bude z největší pravděpodobností způsobené drobnými nuancemi v nastavení samotného radaru.

avatar
fenri Datum: 16.07.2017 Čas: 21:07

Slavo: nástěnkář? :-D

avatar
Slavoslav Datum: 16.07.2017 Čas: 21:03

fenri

to mi je jasne a o tom bola moja otazka. Zaujimalo by ma ako to maju vyriesene s vyhodnocovanim a kto tam vlastne moze rozhodnut o odpale tej strely.

avatar
fenri Datum: 16.07.2017 Čas: 20:59

flanker: nedělám si srandu. Tvrdil jste, že AWACS se v Rakousku vyskytnout nemohl. Tak trvalo asi 0.01 sec najít hromadu fotek AWACSu z Rakouska.
Za další: je fakt možné, že to AWACS nebyl, ale vycházím z toho, že:
-normální letadla neruší
-tohle bylo zjevně silné
-něco co asi pracuje na velkém spektru frekvencí, že se dostane do interferencí s radarem Praha
Takže bych tipnul (netvrdím), že to bylo nějaké Sentry, JSTARS, Chbiliny (:-))

Slavo: no já si právě myslím, že nasimulovat to velké spektrum a signatury AWACSu je dost problém a rozhodně to nebude za 2 miliony. Udělat to jistě jde, o tom žádná. Ale myslím, že (nejen) Rusové jsou vášnivími sběrateli signatur a navíc by se na věc asi koukali v kontextu celé taktické situace...

avatar
dusan Datum: 16.07.2017 Čas: 20:55

Zaujímavé .... uverím, až keď bude S-400 v Turecku ...

Rusi majú evidentne dva dôvody .... posilnenie vplyvu s Tureckom (čo pri Erdoganovi je dosť ťažké ...on otočí raz-dva, ako to už predviedol) a evidentne ten silnejší je ekonomický ... Rusi jednoducho nie sú v pozícii si vyberať a kontrakt za miliardy si jednoducho nemôžu nechať ujsť ...

Zrejme bude S-400 o niečo "osekaná", ale predstava, že Turci nakúpia za miliardy bezcenný systém je trošku komická .. obchodovať určite vedia.

Turecko je teraz dosť v absurdnej situácii .... vysiela ľúbostné pozdravy do Moskvy, ... šteká na EÚ ... ale ekonomicky je ukotvené na západe a "malé" (samozrejme ekonomicky) Rusko jednoducho nemôže vyvážiť investorov a trhy EÚ ... tak isto sú síce Rusi zaujímaví turisti ... ale viac ich je z EÚ.

Erdogan nejako balansuje na hrane ... a mám pocit, že je veľká šanca, že si narazí hubu ak z nej padne ......a potom bude S-400 ten nejmenší problém Turecka.

Čo viem tak nejväčší problém tureckej armády nie sú zastaralé systémy PVO, ale katastrofálny nedostatok pilotov, hlavne pre stroje F-16 .....

avatar
StandaBlabol Datum: 16.07.2017 Čas: 20:49

to Jirka.flanker

i těch tvých 8.600 m je pořád hodně. Hluboko pod touto výškou mohou tankery doplňovat palivo letadlům a i AWACSy budou pořád hodně efektivní ve výšce 5 - 8 km. Šlo mi o to, že pozemní PVO systém s dosahem 400 km rozhodně nevytváří na tuto vzdálenost nějakou no-go-zone.

avatar
Slavoslav Datum: 16.07.2017 Čas: 20:48

fenri

volavky sa uz teraz robia tak aby simulovali realne lietadlo vratane vysielania. Podcenovat protivnika jednodychym lietajucim modelom to sa uz asi nerobi.

Nebudem teraz tvrdit, ze taka volavka uz existuje aj pre simuovanie AWACSU ale nevidim tam nejaky realny problem namontovat na prislusne velku volavku radarove odrazace kvoli ploche a nejake vysielace simulujuce radar a datalinky

avatar
flanker.jirka Datum: 16.07.2017 Čas: 20:44

Slavoslav: na účinnost se musíte zeptat výrobce :-D

avatar
flanker.jirka Datum: 16.07.2017 Čas: 20:43

fenri: si děláte srandu? E 3 Sentry byla na airshow ve velkém počtu zemí, do konce i na výstavě MAKS v Moskvě, Rakousko je v PFP.
spíše se na to podívejte trochu věcněji
meteoradary v ČR pracují na frekvencích 5,6 GHz
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/info_czrad/index.html

AN APY 2 na E 3 pracuje v jiném kmitočtovém pásmu 2-4 GHz, pokud by to způsobovalo větší interference, tak si budou ostatní uživatele stěžovat
https://www.forecastinternational.com/archive/disp_pdf.cfm?DACH_RECNO=337

avatar
fenri Datum: 16.07.2017 Čas: 20:37

Slavo, myslím, že AWACS fakt od volavky rozeznají. Resp. AWACS, který "awacsuje". Kdyby se tam motal potichu, nesvítící, tak tam být nemusí. Takže možná by byl problém odhalit naslouchající a nekomunikující AWACS, ale role AWACSu je v tom, že svítí. Min. datalinky a přenosy informací.

avatar
Slavoslav Datum: 16.07.2017 Čas: 20:32

flanker

ale ja ani nahodou nehovorim, ze je to zbytocny dostrel. Minimalne v tom okruhu musi byt protivnik obozretny a musi menit svoje spravanie. Len by ma zaujimala ucinnost systemu na hranici jeho maximalneho dostrelu z hladiska spolahlivosti identifikacie ciela (mozny vystrel na volavku ci iny malo cenny ciel) a z hladiska ucinnosti striel.

Ostatne, dostrel 400km je dobry minimalne na to, ze ked vystrelis na 350 km mas este 50 km energie k dobru na manevrovanie ciela.

fenri

ak by bol hlbsie v zone dostrelu urcite. To ja ani nikde nespochybnujem. Tu je skor na mieste prva cast mojej povodnej otazky ako su na tom s istotou identifikacie ciela na tych 400 km aby niekto zodpovedny dal povel na odpal jednej z tych par rakiet v cene 4 miliony co tam maju v baterii aby nakoniec miesto AWACSU nezostrelil volavku dajma tomu za milion ci dva. Tu uz do toho vstupuje aj ekonomika vystrelu a ta bude hrat svoju rolu aj v case vojny.

Ako rozriesit to tu nerozriesime, ale zaujimalo by ma ako to maju doriesene, alebo ci to len nechaju na uvazenie obsluhy a hotovo.

arr