Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Turecko versus Rusko: Konflikt na ostří nože

Datum přidání 03.02.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 142 komentářů    autor autor: Dagmar Guhryová

Měření sil Turecka a Ruska nabývá na intenzitě, válka nervů je rozehrána jako šachová partie. Jak tato bude dále eskalovat a jak skončí, je ve hvězdách. Leccos lze odvodit, leccos si můžeme poskládat jako puzzle dohromady, ale protože nejsme spekulanti ani pochybní analytici, jichž se vynořilo neskutečné množství v porevoluční době jako hub po dešti, soustředíme se v rámci objektivity na prostou zpravodajskou činnost „z té druhé strany“, vždyť nás vždy učili, že dopřát sluchu a prostoru musíme všem zúčastněným. Úsudek nechť si při zdravém rozumu a spravedlivém svědomí učiní každý sám. A tak je tento příspěvek prvním z řady dalších, jež budou z oné „druhé“ strany následovat.

Foto: Ruský Suchoj Su-34 na syrském letišti v Latákíji,Mil.ru (http://stat.mil.ru/images/upload/2015/HJ7A0393.jpg) / Wikimedia Commons

Foto: Ruský Suchoj Su-34 na syrském letišti v Latákíji. / Mil.ru;Wikimedia Commons 

 

Podle ministerstva zahraničí Turecka mělo narušit ruské letadlo Su-34 vzdušný prostor země 29. ledna v 11:46 (12:46 MSK), navzdory tomu, že bylo opakovaně varováno tureckými radarovými stanicemi rusky i anglicky. Ministerstvo zahraničí ještě téhož dne večer k sobě povolalo ruského velvyslance, aby mu předalo ostrý protest a vyjádřilo odsouzení v této věci.

 

Setkání potvrdil tiskový atašé velvyslanectví RF v Ankaře Igor Mitjakov, avšak nic bližšího o obsahu rozhovoru nesdělil. Nicméně v prohlášení ministra zahraničí Turecka nezaznělo přesné určení místa, kde mělo k narušení dojít.


„Veškerá prohlášení turecké strany týkající se tohoto případu, řečeno diplomatickým jazykem, neodpovídají skutečnosti,“ zdůraznil zdroj ruského ministerstva zahraničí, „žádné materiály ani údaje o tom, že ruské letadlo údajně narušilo turecký vzdušný prostor, turecká strana velvyslanectví RF v Ankaře nepředala.“


Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov označil prohlášení turecké strany za ničím nepodloženou propagandu a sdělil, že ani ruské prostředky protivzdušné obrany v Sýrii, ani syrské radiolokační prostředky kontroly vzdušného prostoru žádné narušení syrsko-turecké hranice nezaznamenaly.


Že se již beztak napjaté vztahy mezi Tureckem a Ruskem ještě více přiostří, lze bezpochyby očekávat. Důkazem to je pohrůžka „strašlivými“ následky, již Turecko adresovalo Rusku. Kromě toho ministerstvo obrany vyhlásilo zvýšenou vojenskou pohotovost a piloti tureckých vzdušných sil obdrželi povolení sestřelit bez příkazu i souhlasu velení všechny narušitele vzdušné hranice státu.


Svou podporu Turecku a pokárání Ruska zveřejnilo vzápětí i NATO prostřednictvím generálního tajemníka Jense Stoltenberga: „Rusko by mělo přijmout veškerá nezbytná opatření, aby zajistilo, že takové porušování se nebude opakovat.“


Na odvetná opatření ruské strany se nečekalo příliš dlouho, ta totiž vydala pokyn k přesunu čtyř nejmodernějších bojových letounů Su-35S na syrskou základnu v Latákíji, kde v současnosti „parkuje“ více než 70 letounů a vrtulníků.


„Nový incident v tureckém vzdušném prostoru na pozadí války nervů zvyšuje riziko přímé konfrontace mezi Moskvou a Ankarou a hrozí regionu konfliktem s nepředvídatelnými následky,“ upozorňuje list Kommersant.


Od roku 2011 došlo již k několika incidentům na turecko-syrské hranici mezi syrským a tureckým letectvem, posléze i ruským (např. 3. října 2015 Su-30SM, 16. října 2015 sestřeleno bezpilotní letadlo ruské výroby bez identifikačních znaků), které rozproudily napjatý dialog mezi politickými reprezentacemi zúčastněných států.


Z poslední doby však máme doposud jistě v živé paměti sestřelení ruského nadzvukového dvoumístného bombardéru Su-24M raketou vzduch-vzduch vystřelenou ze stíhací F-16C tureckých vzdušných sil 24. 11. 2015 za narušení vzdušného prostoru Turecka během intervenční akce poblíž syrsko-turecké hranice.


Prezident Putin se tehdy k pohybu zmiňovaných letadel vyjádřil následovně: „Účastnili se operace, kterou je boj s ISIL, severní Lázikija je hornatou částí, ve které jsou soustředěni bojovníci, převážně pocházející z Ruské federace. V tomto smyslu plnili svůj bezprostřední úkol spočívající v preventivních úderech na pozice teroristů, kteří se každou vteřinu, prostě kdykoli mohli vrátit do Ruska. Jsou to samozřejmě lidé, které můžeme naprosto jasně zařadit mezi mezinárodní teroristy.“


Na základě vyšetřování, do nějž se zapojily i státy NATO, víme, že bombardér přeletěl hranici na několik sekund. Zasažen byl při návratu na základnu asi kilometr od tureckých hranic již nad syrským územím. Následky ovšem byly fatální.


Posádka se sice katapultovala, ale pilot, podplukovník Oleg Peškov, se při seskoku dostal do palby syrských Turkmenů poblíž vesnice Bayir Bucak a byl při seskoku zabit ještě na padáku, dle videa snad odkonce dobit až po doskoku turkmenskými radikály.


Navigátor a operátor zbraňových systémů, kapitán Konstantin Murachtin byl zachráněn ruským komandem a syrskými vojáky, které přepravovaly na záchrannou misi dva transportní vrtulníky Mil Mi-8AMTŠ. Jeden z nich musel ostřelován nouzově přistát a přitom zemřel ruský voják Alexandr Pozynič.


Poté došlo k ostré „kulometné“ palbě státníků a diplomatů, jejíž průběh netřeba líčit, neb se tím zabývala média po několik týdnů.


A jak to tak bývá, jedna strana tvrdila to, druhá zase ono: Tiskový mluvčí turecké armády uváděl, že se v blízkosti trecké hranice pohybovaly dva letouny, k nimž prý bylo vysláno předem několik varování před průnikem do tureckého vzdušného prostoru. Přesto byl turecký vzdušný prostor narušen. Ruská strana příjetí varování odmítla stejně jako sestřel letounů nad Tureckem.


Svým názorem přispěl i generál Thomas McInerney, bývalý zástupce náčelníka štábu US Air Force, který byl přesvědčen, že se Turecko dopustilo vážné chyby, když v blízkosti hranic se Sýrií sestřelilo Su-24, chybovalo prý ve svých výpočtech: „Prohlédl jsem si radarové záznamy. Ruské letadlo bylo v tureckém vzdušném prostoru 20-40 sekund, více ne, podle mých výpočtů bylo letadlo sestřeleno při rychlosti 400-500 uzlů (740,8 - 925,9 km / h), pohybovalo se v úhlu 180 stupňů, což znamená, že na jihu Sýrie. …Sloužil jsem v NORAD (United Aerospace Defense Command Severní Amerika) na Aljašce, a během čtyř let jsme měli velký počet takovýchto prostupů v oblasti, ale neudělali bychom nic takového.“


Výsledkem tohoto zásahu proti ruskému bombardéru byly následující kroky: zrušení setkání na mezistátní úrovni, zvýšená bojová pohotovost, drastické omezení obchodních kontaktů, pohybu osob za turistikou, studiem i za prací aj.


Situaci v té době vystihl ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek vcelku trefně: „Protože neexistuje jasná dohoda mezinárodního společenství na společné strategii a protože není ani jasně definovaný nepřítel, bojuje tu každý svou vlastní válku podle svých zájmů a můžeme se ocitnout ve střetu mezi sebou samými.“


Zdroje: Министерство обороны Российской Федерации, Министерство иностранных дел Российской Федерации  vybrané tiskové zdroje RF: TACC, РИА Новости, Российская газета, Коммерсант


Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 15.02.2016 Čas: 18:04

S těmi shíity na ústupu bych to nevidě až tak moc dramaticky. Írán díky zrušení embarga je naopak na vzestupu. A v podstatě dnes výrazně ovlivňuje dění v Iráku, protože po pádu velké části jeho sunnitského území do rukou IS je dnes Irák více šíitský než kdy v minulosti. Šíité se začínají ozývat i v dříve sunity řízených zemích (Jemen, SA...). Skoro mi přijde, že Sýrie je naopak výjimka, což ale není až tak překvapivé. Mám dojem, že v defenzivě naopak začíná být SA jakožto dominantní sunitská síla. Snaží se díky tomu posilovat své pozice, kde to jen jde. Včetně myšlenek na vyslání vojáků právě do Sýrie (osobně doufám, že pokud SA anebo Turecko skutečně přistoupí na ofenzivu do Sýrie, smázne je Rusko z oblohy i ze země; klidně bych jim v tom pomohl... a to nejsem kdovíjaký zastánce Assada ani ruské intervence).

avatar
flanker.jirka Datum: 15.02.2016 Čas: 17:47

Shania: dík, mrknu na to.
On je tam někdo, kdo si nechce upevnit moc v regionu? Šííte jsou všude v útlumu, tak se nedivím, že se brání proti Sunnitům.

US takhle pomohla k výcviku a zbraním více skupinám, které jsou dnes na seznamech teroristů. A pořád se nepoučí, na hrubý pytel patří hrubá záplata.

avatar
Shania Datum: 15.02.2016 Čas: 10:22

KOLT: jj, dík.

avatar
KOLT Datum: 15.02.2016 Čas: 07:57

Shania: Nemyslel jste sunity (na začátku druhého odstavce)?

Sýrie je proxy konflikt. Jenže ne Západu a Ruska, jak je to mnohdy prezentováno, nýbrž Saudské arábie a Íránu. Polívčičku si pochopitelně přihřívá kde kdo...

avatar
Shania Datum: 15.02.2016 Čas: 00:41

flanker.jirka: zkoukni si moje posty u merkavy (pár dní zpět) a najdeš tam zdroje.

Šíty mnohem víc zajímá boj o moc s Iranem než ISIS, takže mužeš očekávat další a další vlny islamistů (tzv mladých můžů bez prace a budoucnosti) kterých mají opravdu hodně. Takže poměr zahraničních bojovníku na obou stranách jen a jen poroste... a odnesou to Syřani a my, protože uprchlická vlna bude pokračovat.

US toho asi moc nevycvičili, protože případní zájemci prostě mají jiné priority než bojovat proti ISIS. Ale to je prostě problém Amíků a ne místních, že mají blbou strategii.

avatar
semtam Datum: 14.02.2016 Čas: 22:57

Shania

"Syrská armáda je prosím vás co? jsem moc zvědav co z vás vyleze."

Stejná odpověď jako kdybyste položil otázku co je AČR?

Možná jste si nevšiml, ale armáda Sýrie bojuje již 5 let proti terorismu a fundamentálním islamistům.

avatar
flanker.jirka Datum: 14.02.2016 Čas: 22:46

Shania: evidentně, protože nemáme tolik informací co vy, pokud je tam mnohem více íranců, tak sem s nějakým odkazem ať nám tu rozšíříte rozhled, od toho tu ta diskuse je.
Možná také asi půjde o to tolik skloňované mezinárodní právo, které tu spousta lidí zmiňovalo v diskusích o Ukrajině, íránci a rusové jsou tam "na pozvání." Jako šííty je určitě znepokojuje co se tam děje, pokud by IS & spol zesílil, tak se mohou vrhnout i na ně. A jak se tam chovají? ...určitě ne tak jako Turci v Arménii, toho už by tu byla plná média a na státní televizi by kvůli tomu nedávali ani předpověď počasí.

Pokud máte další otevřené zdroje na internetu, tak neváhejte něco poslat, více by mně zajímal výčet i z druhé strany, kolik oveček třeba vycvičily USA, i když tvrdí, že jejich program výcviku zkrachoval.

avatar
Shania Datum: 14.02.2016 Čas: 22:08

Syrská armáda je prosím vás co? jsem moc zvědav co z vás vyleze.

Menší procento IRGC?

ORBAT pro nynější ofenzivu je:

- 4th Division (at least two brigades, though both consisting of NDF battalions)
- 2 brigades of Hezbollah
- 6 brigades of IRGC and Hezbollah/Iraq

A i zformování NDF má na svědomí IRGC a jiný název pro NDF je Hyzbalah Syria.

Ale pořád mi uniká, proč se tak zarytě držíte toho, že Iranci mají jen malou roli v tomto konfliktu, když ve skutečnosti jen díky nim se režim vůbec udržel.

avatar
flanker.jirka Datum: 14.02.2016 Čas: 20:18

semtam: Shania chtěl potvrdit, že se toho účastní i menší procento z IRCG a ve svých zájmových oblastech i Hezbollah. :-)
Nynější ofenzívu má pod palcem syrská armáda s poradci. A už se na obklíčení podílí i Kurdové.

avatar
semtam Datum: 14.02.2016 Čas: 19:36

Shania

Stručně: Syrská armáda, Kurdové a ruské letectvo v Sýrii.

avatar
Shania Datum: 14.02.2016 Čas: 18:48

flanker.jirka: za asada pak teda bojuje kdo? Kdo vede nynější ofenzivu?

avatar
flanker.jirka Datum: 14.02.2016 Čas: 17:42

Shania: koukám, že je máte všechny "spočítané" zajimal by mne zdroj ohledně činnosti IRGC a Hezbollahu v okolí Aleppa, co vim tak, přes zimu se velká část IRGC stáhla do Íránu.
Potíž tohoto druhu konfliktu je v tom, že všichni čistí všechny. Vidět to bylo i v Jugoslávii. O nastolení pořádku nikdo z "nevměšujicích" se sousedů nestál.

avatar
Shania Datum: 14.02.2016 Čas: 16:40

flanker.jirka: 3,5 mil je počet civilistů žijících na území držené rebely okolo Aleppa, do toho ISIS ani Kurdy nepočítám.

Vzhledem k tomu, že oblasti etnicky čistí IRGC a Hezbolah, tak hádej kam půjdou až rebelové ztratí kontrolu.

avatar
flanker.jirka Datum: 14.02.2016 Čas: 15:29

Shania: to už takové válkách bývá, že to odnesou nejvíce ti, kteří válku nechtějí. Tech 3,5 milionu je jen odhad upraveny o to kdo ty statistiky dělá. Kolik z nich je spokojeno s tím, že jsou pod nadvládou IS a rebelů a kolik z nich by rádo bylo zpět pod Asada už neříká nikdo.

KOLT: máte na mysli ty 4 miliony, které vyhnalo sunitsko turecké nevměšování se do syrského konfliktu?http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/osn-pocet-uprchliku-ze-syrie-presahl-ctyri-miliony-1207705

avatar
KOLT Datum: 13.02.2016 Čas: 14:24

A to nemluvíme o těch, kteří jsou v uprchlických táborech a kteří by se po válce i klidně vrátili, jenže díky postupu SyAA a RA nebudou mít kam, takže raději zamíří do Evropy :-( Čímž ani tak moc nenadávám Rusku, je naše blbost, že je sem pustíme. Spíš upozorňuju na to, že imigrační vlna může být ještě mnooohem horší. Přičemž Syřané, na rozdíl od hromady ekonomických migrantů, mají aspoň jakýs-takýs legitimní nárok na statut emigranta z bezpečnostních důvodů...

arr