Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Twitter: Nelítostná válka mezi NATO a Tálibánem

Datum přidání 21.11.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

„Boj o srdce a mysl“ afghánského lidu se nevede jen na bitevním poli, ale také v sociálních médiích. Příkladem nechť je americká sociální síť a mikroblog Twitter, kde dochází k otevřeným střetům mezi NATO a Tálibánem.

Twitter Afghánistán

Foto: Kybernetické bojiště Twitter. / The Daily Beast

 

Kybernetická válka na Twitteru

Propaganda byla vždy neoddělitelnou součástí války. Propagandou lze podlomit morálku nepřátelské strany, ať už vojáků nebo veřejnosti nepřátelského státu. Vhodně mířenou propagandou lze vhodně motivovat vlastní vojáky a lid.

 

Propaganda slouží staré zásadě „vyhraj srdce a mysl“. Pokud chce někdo zvítězit na nějakém území, musí získat bezpodmínečně náklonnost místních obyvatel. Kdo získá „mysl a srdce“ obyvatel, vyhraje.

 

Obrovským nástrojem propagandy se v posledních letech stál internet, kde názor jakéhokoliv člověka může číst, vidět nebo poslouchat milióny lidí. Úplně novým fenoménem jsou pak sociální média, jako je FaceBook nebo Twitter.

 

Právě Twitter se stal během posledních dvou let nefalšovaným kybernetickým bojištěm mezi NATO a Tálibánem. Vše odstartoval v roce 2011 útok Tálibánu na zahraniční diplomaty v Kábulu.

 

Tiskové oddělení ISAF, přes svůj oficiální účet, tehdy odpovědělo na příspěvky Abdulqahar Balkhio, jenž na Twitteru vystupoval jako mluvčí Tálibánu. „Pro mluvčího Tálibánu # Útok v Kábulu: výsledek je nevyhnutelný. Otázka je, jak dlouho budou teroristé vystavovat nebezpečí nevinné Afghánce?“ Protiútok na sebe nenechal dlouho čekat. Nevím, „vystavovali“ jste je nebezpečí minulých deset let. Zničili jste celé vesnice a vy máte stálé odvahu mluvit o "vystavení nebezpečí"?“. Naproti tomu ISAF oponovalo, že 80 % civilních ztrát na životě mají na svědomí právě povstalci. Tálibán poté napsal, že OSN není jeho organizace...


Vítejte na kybernetickém bojišti Twitter.

 

ISAF#Afghánští vojáci se učí, jak zněškodnit IED od jejich amerických partnerů; Talibán#ROFL (Válím se smíchy po podlaze..), jo, američtí parteneři, kteří byli biti IED, nyní předávají umění techniky svým loutkám.

 

Twitter: Afghánistán podle ISAF

Většinou však na Twitteru nedochází k otevřeným střetům, ale obě strany bojují o „mysl a srdce“ Afghánců na svém hřišti. ISAF každodenně vydává deset „twettů“ o situaci v Afghánistánu. Velká část se týká bojových úspěchů ISAF a afghánské armády. Twetty ISAF taktéž informují o pokrocích afghánské armády a o jejich úspěších.

 

Jak připomíná deník The Daily Beast, ač se na ISAF kanálu objevují také údaje o padlých příslušnících ISAF nebo afghánské armády, kanál se snaží udržet odlehčenější tón. Najdeme zde informace o sociálním a kulturním životě v Kábulu, o elektronických koncertech, hip-hopu a o afghánských ženách ve sportu. Optimisticky se zde hovoří o pokroku ve školství a podnikání.

 

ISAF#Kábul cítí bassy!

 

Na ISAF účtu však nenajdeme informace o úspěšných útocích Tálibánu, padlých vojácích nebo kriminalitě. Taktéž se zde nedozvíme, že Afghánistán je největším producentem opia a násilí na ženách je v Afghánistánu běžným a tolerovaným jevem.

 

ISAF#Společná čistící operace ANP/ANA/NDS zabila deset ozbrojených Tálibánců

 

Twitter: Afghánistán podle Tálibánu

Na Twitteru se prohlašují mluvčími Tálibánu Abdulqahar Balkhi (@ABalkhi), Zabiullah Mujahid (@zabihmujahid) a Mostafa Ahmedi (@alemarahweb).

 

Také Tálibán skrze své mluvčí vynechává nepříjemné zprávy. Tálibán se obecně o zabitích civilistech nevyjadřuje, i když v některých případech vzal na sebe odpovědnost. Oficiální propagandistická linie Tálibánu je, že bojuje za Afghánce proti „nevěřícím útočníkům“ (koaliční vojska), „nájemným vrahům“ a „loutkám“ (afghánská armáda a police).

 

Tálibán#Policejní šéf, velitel a čtyři střelci zabiti

 

Tálibán si je však vědom, že na jeho nadvládu Afghánci nevzpomínají jako na své nejšťastnější období. Twitter Tálibánu se tak pečlivě vyhýbá ekonomickým, sociálním a kulturním tématům. Nedočteme se zde, že za vlády Tálibánu ženy nesměly nikde chodit samotné, byla zakázaná hudba, film a afghánská ekonomika zkolabovala. Předmanželský vztah se trestal kulkou...

 

Tálibán#Bojovnící zabili několik loutek v Oruzgánu při operace Khalid bin Waleed

 

V současné době je 60 % Afghánců mladších let a ti rozhodně nechtějí návrat starých pořádků. Tálibán se tak na Twitteru vyhýbá připomínání „středověkých“ zákonů své vlády.

 

Většina twettů Tálibánu se tak točí kolem bojových úspěchů, které mají podkopat důvěru Afghánců v jednotky ISAF, případně podlomit mínění široké veřejnosti v domovských zemích vojáků. Dočteme se zde o velkých ztrátách afghánské armády, dezercích afghánských vojáků k Tálibánu nebo o útocích afghánských vojáků na členy ISAF.

 

Twitter: Tálibán někdy informuje také o působení své stínové vlády v některých částech Afghánistánu. Tálibán#Rozhovor s guvernérem provincie Nangarhár, Moulavi Seeratem


Můžeme však objevit i takové perly, jako je „zničení 166 tanků a 94 zásobovacích vozidel v Torkhamu“. I když Tálibán říkám všem obrněným vozidlům „tanky“, přeci je tento počet... poněkud nadnesený.Kdo je ve svých názorech přesnější se dozvíme zřejmě již v roce 2014, kdy má z Afghánistánu odejít většina spojeneckých vojáků. Komu dají svou „mysl a srdce“ Afghánci? Brzy uvidíme.Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 24.11.2013 Čas: 12:13

Osobní odhad - mysl a srdce vyhrajou ti, jejichž tanky tam zustanou dele.

arr