Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Tým expertů z OPCW dorazil do Damašku

Datum přidání 01.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Voska

Tým mezinárodních odzbrojovacích expertů dorazil do Damašku po přenocování v libanonském Bejrůtu a začíná s inventarizací a následnou likvidací chemického arzenálu.

Inspektoři mířící z Bejrútu do Sýrie - zdroj reuters

 

Je to poprvé, kdy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW - Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons) byla požádána o zničení chemických zbraní v průběhu války. Jak dodal syrský ministr zahraničí Walid Muallem, úkol to nebude lehký, už i z toho důvodu, že 7 z 19 míst, kde jsou chemické zbraně uskladněny, se nachází v zónách ostrých bojů.

 

Experti z OPCW potvrdili, že při útocích poblíž Damašku dne 21. srpna, byl použit sarin. Nebylo ovšem dosud upřesněno, kdo jej skutečně použil, zda-li vzbouřenci, či režim Bašára Assada.

 

Povstalec v Sýrii - Reuters

 

Na základě americko-ruské dohody předala Sýrie seznam svých chemických zbraní a jejich umístění. Celkem se jedná o více než 1000 tun sarinu, yperitu a dalších chemických látek. Zástupci OPCW sdělili v neděli agentuře AFP, že nemají v tuto chvíli jediný důvod nevěřit podkladům dodaným syrskou vládou.

 

Sýrie potvrdila spolupráci s Radou bezpečnosti OSN, které předcházela rusko-americká dohoda. Jak dodal prezident Bašár al-Asad v neděli při rozhovoru pro italskou televizi: ,,Historie dokazuje, že vždy ctíme dohody, které jsme podepsali."

 

Dle dohody bude veškerý chemický arzenál zničen, včetně prostředků k jeho výrobě a munice, ve které by mohl být použit. Likvidace bude probíhat jak přímo v Sýrii, tak i mimo její území. Kontrola zbraní a inventarizace proběhne do konce listopadu, poté bude probíhat likvidace materiálu, což by mělo být hotovo do července příštího roku.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr