Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Tým expertů z OPCW dorazil do Damašku

Datum přidání 01.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Voska

Tým mezinárodních odzbrojovacích expertů dorazil do Damašku po přenocování v libanonském Bejrůtu a začíná s inventarizací a následnou likvidací chemického arzenálu.

Inspektoři mířící z Bejrútu do Sýrie - zdroj reuters

 

Je to poprvé, kdy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW - Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons) byla požádána o zničení chemických zbraní v průběhu války. Jak dodal syrský ministr zahraničí Walid Muallem, úkol to nebude lehký, už i z toho důvodu, že 7 z 19 míst, kde jsou chemické zbraně uskladněny, se nachází v zónách ostrých bojů.

 

Experti z OPCW potvrdili, že při útocích poblíž Damašku dne 21. srpna, byl použit sarin. Nebylo ovšem dosud upřesněno, kdo jej skutečně použil, zda-li vzbouřenci, či režim Bašára Assada.

 

Povstalec v Sýrii - Reuters

 

Na základě americko-ruské dohody předala Sýrie seznam svých chemických zbraní a jejich umístění. Celkem se jedná o více než 1000 tun sarinu, yperitu a dalších chemických látek. Zástupci OPCW sdělili v neděli agentuře AFP, že nemají v tuto chvíli jediný důvod nevěřit podkladům dodaným syrskou vládou.

 

Sýrie potvrdila spolupráci s Radou bezpečnosti OSN, které předcházela rusko-americká dohoda. Jak dodal prezident Bašár al-Asad v neděli při rozhovoru pro italskou televizi: ,,Historie dokazuje, že vždy ctíme dohody, které jsme podepsali."

 

Dle dohody bude veškerý chemický arzenál zničen, včetně prostředků k jeho výrobě a munice, ve které by mohl být použit. Likvidace bude probíhat jak přímo v Sýrii, tak i mimo její území. Kontrola zbraní a inventarizace proběhne do konce listopadu, poté bude probíhat likvidace materiálu, což by mělo být hotovo do července příštího roku.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr