Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

U 4. brn začal výběr nových příslušníků průzkumných týmů

Datum přidání 19.10.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Zdeněk Koza

V pondělí bylo zahájeno výběrové řízení k průzkumným týmům (PzT) 4. brigády rychlého nasazení. Výběrové řízení má za cíl důsledně otestovat fyzickou a především psychickou kondici adeptů.

Foto: Zájemci o službu u PzT 4.brn. / Zdeněk Koza

 

„Zamaskovaný průzkumník pozoruje dalekohledem jednotku nepřítele. Tanky a bojová vozidla protivníka se připravují k útoku na jeho prapor, který buduje obranu několik kilometrů za jeho zády. Do deníku pozorování zapisuje počty a souřadnice nepřítele. Jeho spolubojovník spěchá předat vysílačkou informaci zpravodajcům. Několik minut je slyšet jen hlasité rozkazy nepřítele a zahřívaní motorů jeho bojové techniky. Ty najednou prořízne dunivý výbuch následovaný třemi dalšími. Bombardovací letouny prudce vybírají střemhlavý let, aby zopakovaly nálet. Nepřítel postupně přichází o většinu tanků a bojových vozidel, tlakové vlny a tisíce střepin trhají na kusy desítky vojáků. Nálety se opakují. Průzkumník zapisuje výsledky úderu, aby je mohl později předat nadřízenému. Mise úspěšně splněna: nepřítel nebude schopen zaútočit. Práce průzkumníků všaknekončí, pod rouškou tmy přesouvají za novými úkoly.“

 

Průzkumné týmy jsou výběrové jednotky velitelů praporů 4. brigády rychlého nasazení. Jejich úkolem je v týlu nepřítele získávat informace o jeho rozmístění, činnosti, záměrech a slabinách.

 

To vyžaduje široké spektrum vojenských dovedností, samostatnost a vysokou fyzickou i psychickou odolnost.

 

Průzkumné týmy jsou tradičně přednostně zařazovány do zahraničních operací, aby jejich příslušníci získávali i zkušenosti z operačního nasazení. Výběr vojáků do průzkumných týmů u 4.brn probíhá dvakrát do roka, vždy na jaře a podzim.

 

Výběrové řízení je tvořeno přibližně 60 hodinami testování většiny vojenských dovedností, fyzické a psychické zdatnosti. Od pondělí 17. října 2016 probíhá podzimní výběrové řízení ve vojenském prostoru Boletice v jižních Čechách.

 

Foto: Ve výběrovém řízení najdeme klasické testy schopnosti pracovat v týmu. / Zdeněk Koza


V pondělí zahájilo výběrové řízení 21 adeptů ze všech praporů 4. brigády. První den byli testování psychology a prošli kontrolami materiálu a nutnými poučeními. Účastníci si vylosovali čísla, pod kterými budou plnit jednotlivé oblasti. Tato čísla byla vyvěšena na stožár, kde zůstanou do čtvrtka pouze čísla těch, co dokončí výběrové řízení.


Úterní ráno znamenalo zahájení fyzického přezkoušení. Přezkoušení z tělesné přípravy sestávalo ze shybů, kliků, leh-sedů, běhu se zbraní na 5 km, překážkové dráhy a lezení. Výkony byly celkově velmi dobré.

 

Plný počet bodů měli dva účastníci. 10 borců dalo 16 shybů a víc, 12 jich zvládlo aspoň 56 kliků v kuse, průměr dřepů za 4 minuty byl 128. Nejslabší byly leh-sedy, kdy na maximum bodů dosáhli jen 3 účastníci.

 

Foto: Počet shybů jasně prozradí fyzickou zdatnost uchazeče. / Zdeněk Koza

 

Nutno dodat, že u některých disciplín šetřili síly, které ještě budou potřebovat. Po silové části zvládli adepti 5 km se zbraní, do limitu 30 minut na maximální body to zvládla drtivá většina. I při individuálních testech je zapojována týmová spolupráce, kdy silnější pomohou slabšímu, a to i za cenu ztráty cenných bodů.

 

Během přezkoušení fyzické zdatnosti vzdali boj hned dva účastníci, kteří podcenili přípravu. Účastníci poté v rámci komplexnosti zátěže test analytického myšlení, který prověřil jejich schopnost informace zpracovat, vyhodnotit a použít. Test není součástí bodovaného hodnocení, ale metodou poznávání účastníků.


Odpoledne se adepti s instruktory přesunuli na vojenské lezení a zdravotnickou přípravu. Pak přešli adepti rovnou do další části psychotestů. Ty byly zaměřeny na pozornost a paměť. Únava se začala projevovat.

 

Foto:  5 km se zbraní - do limitu 30 minut na maximální body to zvládla drtivá většina. / Zdeněk Koza

 

Další účastník ukončil, ze stožáru ubylo další číslo. Zbývajících 18 adeptů zahájilo ve večerních hodinách přesun se zátěží 25 kg na 25 km. Obdobný přesun je čeká i další noc. Začalo pršet a teplota v 1000 m n. m. je pár stupňů nad nulou. Po dvou hodinách přesunu s převýšením téměř 300 m vzdává další účastník.


První den byl koncem již pro 4 účastníky, noční přesun je přibližně v polovině. Po pár hodinách odpočinku je ve středu čekají střelby a další testy. Pro 17 adeptů ještě výběrové řízení zdaleka neskončilo.

 

O průběhu výběrového řízení k PzT 4. brn budeme v následujících dnech dále infomovat.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
karloscz Datum: 19.10.2016 Čas: 13:44

Byl by link na Aliexpress na ten dalekohled?

avatar
stirling Datum: 19.10.2016 Čas: 12:02

Není tu aktuální článek o blízkém východě či Sýrii, tak dávám sem, opravdu doporučuji naprosto výborný pohled nejen na migrační politiku eu, ale hlavně v poslední třetině na sýrii a blízký východ a nejen na něj. Za mě se dá souhlasit asi úplně se vším.
https://video.aktualne.cz/dvtv/schueftan-arabove-jsou-nebezpecni-nepoustejte-je-sem-cim-vic/r~d4f2aac093e711e6b6850025900fea04/?redirected=1476863653

avatar
pks_ Datum: 19.10.2016 Čas: 10:02

Nemělo by to být spíše:
„Zamaskovaný průzkumník pozoruje dalekohledem jednotku nepřítele. Dalekohled vyhodnocuje polohu průzkumníka, azimut sklon i vzdálenost a odesílá souřadnice techniky včetně jejich fotografií na velitelství a odtud po prověření přímo k dělům a raketometům dělostřelecké baterie."

Na střemhlavý let také dnes jistě můžeme zapomenout, protože by to byl pravděpodobně let poslední. MANPADy už dnes mají i středně zaostalí islamističtí protivníci.

Bývaly doby, kdy vojenská technika byla desítku let před civilní.

arr