Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Účinná palebná podpora – hlavní úkol dělostřelectva

Datum přidání 18.07.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: 13. db. kpt. Michal Abrhám

Ve dnech 15. – 19. dubna se ve Výcvikovém táboře Jince konal nácvik střelby a řízení palby s bojovou ostrou střelbou úkolového uskupení na bázi 131. dělostřeleckého oddílu s názvem „Grim Campaigner – Arty“.

česká armáda

Foto: Přímá střelba ze samohybné kanónové houfnice Dana / vrchní praporčík 131.do Robert Ševčík

 

Cvičení, které řídil velitel oddílu podplukovník Pavel Louda, mělo za cíl prověřit odborné dovednosti dělostřelců a dalších prvků při poskytování palebné podpory brigádnímu úkolovému uskupení v konvenčním prostředí boje.

 

Jednotky 131. dělostřeleckého oddílu s prvky baterie STA (radiolokátory Arthur) a roty logistiky 13. dělostřelecké brigády vyrazily do Brd hned první den ráno. Cvičení, jemuž předcházela důsledná příprava,  začalo na dopadové ploše Brda palebným úkolem pro přímou střelbu. Vypálené dělostřelecké projektily s jistotou ničily cíle ve vzdálenosti jednoho kilometru.

 

česká armádaFoto: Nepřímá střelba z palebného postavení baterie / vrchní praporčík 131.do Robert Ševčík

Druhý a třetí den na řadu přišla nepřímá střelba. Po provedení rekognoskace a průzkumu bojové sestavy a sladění systému koordinace a řízení palby oddílu, mohli velitelé 1. a 2. palebné baterie hlásit veliteli oddílu pohotovost k plnění  ostrých palebných úkolů. Jejich děla zaujala palebná postavení v prostoru Sýkorek a Felbabky.

 

Po nastavení a kontrole prvků pro střelbu a následném povelu k palbě, byly už jen slyšet výbuchy dopadajících dělostřeleckých granátů. Díky důsledné odborné přípravě a příznivým klimatickým podmínkám byly opravy pro střelbu minimální a střely přesně nacházely svůj cíl.

 

Foto: 13. dělostřelecká brigáda AČR Jince - výcvik, zázemí, palba z DANA ShKh 77 / YouTube

 

V rámci střeleb proběhlo i plnění palebných úkolů příslušníky 13. dělostřelecké brigády zařazených do kurzu dělostřeleckých návodčích tzv. AFO (Artillery Forward Observer). Jejich úkolem bylo pod vedením zkušených instruktorů  rotmistra Petra Menharta a rotného Ondřeje Hoška vyžádat a navést dělostřeleckou palbu na stanovené cíle. Z hlediska nasazení těchto vojáků v mnohonárodních operacích byl velký důraz kladen na komunikaci v anglickém jazyce.

 

„Ostré střelby jsou pro nás jedinečnou příležitostí jak si v praxi reálně prověřit doposud nabyté znalosti a dovednosti“, řekl v závěru týdenního vyvedení podplukovník Louda, který následně dodal: „I když všechny palebné úkoly byly splněny, neznamená to, že bylo všechno stoprocentní. Cvičení nám odhalilo i drobné nedostatky, na jejichž odstranění se musíme zaměřit v dalším období“.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Serža Datum: 19.07.2013 Čas: 10:58

jo, už to vidím, tak měli i nepřímé...
na kolik km se střílelo?

avatar
Serža Datum: 19.07.2013 Čas: 10:56

furt stejný - stále jen přímé střelby, co já jsem v Jincích byl, tak jsme neměli ani jedny nepřímý, přitom to je hlavní smysl houfnic - střílet "přes kopec"
na tuhle krátkou vzdálenost je míření skoro zbytečný, navíc DANA je snadný a lákavý cíl a stejnou práci by udělal minomet, nebo bezzákluzové dělo...

arr