Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Účinná palebná podpora – hlavní úkol dělostřelectva

Datum přidání 18.07.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: 13. db. kpt. Michal Abrhám

Ve dnech 15. – 19. dubna se ve Výcvikovém táboře Jince konal nácvik střelby a řízení palby s bojovou ostrou střelbou úkolového uskupení na bázi 131. dělostřeleckého oddílu s názvem „Grim Campaigner – Arty“.

česká armáda

Foto: Přímá střelba ze samohybné kanónové houfnice Dana / vrchní praporčík 131.do Robert Ševčík

 

Cvičení, které řídil velitel oddílu podplukovník Pavel Louda, mělo za cíl prověřit odborné dovednosti dělostřelců a dalších prvků při poskytování palebné podpory brigádnímu úkolovému uskupení v konvenčním prostředí boje.

 

Jednotky 131. dělostřeleckého oddílu s prvky baterie STA (radiolokátory Arthur) a roty logistiky 13. dělostřelecké brigády vyrazily do Brd hned první den ráno. Cvičení, jemuž předcházela důsledná příprava,  začalo na dopadové ploše Brda palebným úkolem pro přímou střelbu. Vypálené dělostřelecké projektily s jistotou ničily cíle ve vzdálenosti jednoho kilometru.

 

česká armádaFoto: Nepřímá střelba z palebného postavení baterie / vrchní praporčík 131.do Robert Ševčík

Druhý a třetí den na řadu přišla nepřímá střelba. Po provedení rekognoskace a průzkumu bojové sestavy a sladění systému koordinace a řízení palby oddílu, mohli velitelé 1. a 2. palebné baterie hlásit veliteli oddílu pohotovost k plnění  ostrých palebných úkolů. Jejich děla zaujala palebná postavení v prostoru Sýkorek a Felbabky.

 

Po nastavení a kontrole prvků pro střelbu a následném povelu k palbě, byly už jen slyšet výbuchy dopadajících dělostřeleckých granátů. Díky důsledné odborné přípravě a příznivým klimatickým podmínkám byly opravy pro střelbu minimální a střely přesně nacházely svůj cíl.

 

Foto: 13. dělostřelecká brigáda AČR Jince - výcvik, zázemí, palba z DANA ShKh 77 / YouTube

 

V rámci střeleb proběhlo i plnění palebných úkolů příslušníky 13. dělostřelecké brigády zařazených do kurzu dělostřeleckých návodčích tzv. AFO (Artillery Forward Observer). Jejich úkolem bylo pod vedením zkušených instruktorů  rotmistra Petra Menharta a rotného Ondřeje Hoška vyžádat a navést dělostřeleckou palbu na stanovené cíle. Z hlediska nasazení těchto vojáků v mnohonárodních operacích byl velký důraz kladen na komunikaci v anglickém jazyce.

 

„Ostré střelby jsou pro nás jedinečnou příležitostí jak si v praxi reálně prověřit doposud nabyté znalosti a dovednosti“, řekl v závěru týdenního vyvedení podplukovník Louda, který následně dodal: „I když všechny palebné úkoly byly splněny, neznamená to, že bylo všechno stoprocentní. Cvičení nám odhalilo i drobné nedostatky, na jejichž odstranění se musíme zaměřit v dalším období“.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Serža Datum: 19.07.2013 Čas: 10:58

jo, už to vidím, tak měli i nepřímé...
na kolik km se střílelo?

avatar
Serža Datum: 19.07.2013 Čas: 10:56

furt stejný - stále jen přímé střelby, co já jsem v Jincích byl, tak jsme neměli ani jedny nepřímý, přitom to je hlavní smysl houfnic - střílet "přes kopec"
na tuhle krátkou vzdálenost je míření skoro zbytečný, navíc DANA je snadný a lákavý cíl a stejnou práci by udělal minomet, nebo bezzákluzové dělo...

arr