Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

UH-1Y – dokonalý taktický vrtulník

Datum přidání 28.11.2017    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 125 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

Vrtulník UH-1Y Yankee společnosti Bell Helicopter je v boji prověřený stroj, který je navržen tak, aby podporoval celosvětové mise Námořní pěchoty Spojených států na další čtyři desetiletí. 

Foto: UH-1Y Venom; větší foto / Public Domain

 

UH-1Y Yankee je vybaven ofenzivními zbraněmi, dokáže se vypořádat s veškerými hrozbami, je vhodný pro převoz posádky a dokáže operovat ve složitých podmínkách, což z něj činí dokonalý taktický užitkový vrtulník

.

„Typ UH-1Y je v současnosti celosvětově jediným multifunkčním bojovým vrtulníkem ve výrobě s plně integrovanými zbrojními systémy a softwarem pro bojové mise,říká Joel Best, ředitel pro rozvoj obchodu pro Evropu ze společnosti Bell Helicopter, „UH-1Y byl prvním multifunkčním letounem, jenž prověřil a certifikoval rakety APKWS ráže 70 mm, které jsou nyní v konfiguraci Námořní pěchoty Spojených států amerických standardem."


Linie vrtulníku Huey, do které patří i typ UH-1Y, byla poprvé nasazena již v bojových akcích ve Vietnamu. Současný Yankee čerpá z historie této konstrukční linie, je to ale špičkový moderní armádní letoun. Bell UH-1Y je mnoho kroků napřed před svými předchozími generacemi, a to jak z hlediska efektivity, tak z hlediska výkonu a bezpečnosti.


Program H-1 je nedílnou součástí plánu modernizace letového parku Námořní pěchoty Spojených států. Na základě zkušeností z bezpočtu expedičních operací a misí je UH-1Y konstruován tak, aby byl robustní, všestranný a dokázal operovat za všech povětrnostních podmínek.

 

Nejnovější typ Bell H-1 byl poprvé nasazen v roce 2009. Podílel se na misích ve válečných konfliktech a byl nasazen také při humanitárních akcích po celém světě. Vrtulníky UH-1Y nalétaly od roku 2009 více než 25 tisíc bojových letových hodin, a navazují tak na dědictví nejsilnější platformy Huey.


UH-1Y je všestranná moderní platforma. Díky svým integrovaným systémům, velké užitečné nosnosti a flexibilitě může být letoun rychle překonfigurován, aby mohl být nasazen v nejrůznějších typech misí. Stroj má také 85% shodu s vrtulníkem typu AH-1Z Viper, což zjednodušuje celkovou logistiku a sdílení klíčových technických komponentů.

 

Video: Výcvik pilotů UH-1Y Venom. / YouTube

 

Díky vynikajícím vlastnostem platformy UH-1Y dokáže vrtulník zvládnout plné bojové zatížení, nést veškeré bojové vybavení včetně raket a kulometů a také množství obranných protiopatření. Letová posádka UH-1Y je vyškolena na plnění všech typů misí a špičkoví školitelé jsou absolventi lekcí pro instruktory zbraní a taktiky (WTI).

 

Jak je ukázáno v videu, WTI nabízí speciální sedmitýdenní výcvik k vylepšení bojových schopností, výcviku vzdušné podpory a nočních letových operací. Tento druh výcviku poskytuje vědomosti a zkušenosti, díky nimž je UH-1Y dokonalou multifunkční bojovou platformou.


Bell UH-1Y Yankee, který je v současné době zvažován Ministerstvem obrany ČR jako nový typ vrtulníku pro českou armádu, je efektivním, prověřeným a moderním letounem, který představuje skvělou možnost pro modernizaci letového parku české armády.

 

Redakčně upraveno


Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 12.02.2018 Čas: 16:18

Místo toho se to udělalo jako s CZ-805 BREN, fraška na kvadrát. Jen tentokrát je ta ostuda na mezinárodním poli podstatně větší a horší...

kazd, AČR, respektive GŠ tu modernizaci DANA ještě podporuje! Jestli mě něčím Šlechtová překvapila, tak tím, že naprosto rozumně řekla: "Proč?" A když dostala tu blbou odpověď ohledně munice, tak se šprajcla. Zaplaťpánbůhzatydary.

avatar
Nesher Datum: 12.02.2018 Čas: 16:13

kazd
To je jasný, ale proč předstírat, že dělá tendr, je vážně nepochopitelné.
Prostě vojáci Venom chtějí, nějaké gesto vůči USA (když téměř všechny větší zakázky dáváme do Evropy a pokud možno ještě neutrálním státům) je také OK. Tak otevřeně začnu jednat s USA a klidně si jako podmínku můžeme dát, že Doník přijme Miloše se vší parádou v Bílém domě. :-)
Hotovo, vyřízeno a všichni spokojení

avatar
kazd Datum: 12.02.2018 Čas: 16:01

Stropnickému je a byla armáda u zadele.
US nabídku preferoval kvůli Zemanovi.
Což nemuselo být primárně špatné, pokud by donutili Bell rozšířit zbraňovou paletu na Venomu nebo "naskočili" do nějakého tendru FMS
třeba : http://www.janes.com/article/77025/sikorsky-contracted-to-deliver-17-black-hawk-helos-to-saudi-arabia

jenže k tomu se připočetli lobisté - Šedivý atd.. a skončilo to ve stylu jak jsme viděli.
On si to Stropnický vyzkoušel na Sokolech, prošlo mu to tak se cítil jistý. To že se Armáda nepostavila proti sokolům a modernizaci DAN je její největší selhání za posledních x let.

avatar
KOLT Datum: 12.02.2018 Čas: 15:50

Jestli je to pravda, tak je Stropnický ještě větší idiot, než jsme si mysleli...

avatar
Nesher Datum: 12.02.2018 Čas: 15:40

Tak Sikorski/LM již ohlásil, že vrtulníky S-70M / S-70i byly certifikovány k používání PTŘS Hellfire. Integrace PTŘS je plně propojena s palubními přístroji.
AČR má po problému, vysněný univerzál je na trhu :-)
http://www.defence24.pl/przeciwpancerny-black-hawk-certyfikowany

avatar
Nesher Datum: 12.02.2018 Čas: 15:34

Zajímavý článek: Dle vyjádření bývalého MO Stropnického byl reálně zvažován vždy jen UH-1Y, nejen kvůli svým parametrům, ale i jako zahraničně-politické gesto vůči USA, na čemž není nic zlého, nicméně pak spolu s autorem článku nechápu proč se to udělalo tak blbě, prostě armáda chce Bell, politicky to dává více než smysl, tak ho prostě koupím a hotovo (stejně postupovali Slováci).
Proč do toho tahat další země a vytvářet dojem tendru a zbytečně si dělat problémy ve vztazích s Itálií či Francií je opravdu těžko pochopitelné.
https://www.euro.cz/blogy/kryci-jmeno-mluvka-bez-odvahy-1393617

avatar
Flader Datum: 12.02.2018 Čas: 13:55

Ešte som zvedavý ako budú vyzerať tie stroje pre Tunisko na budúci rok :D

avatar
Rase Datum: 12.02.2018 Čas: 10:07

Lukas:
mno osobně si takový stroj umím dost dobře představit. Třeba takový AH-60L Arpia IV vypadá moc dobře - ještě drsněji. Za mě rozhodně lepší než UH-1Y :D

https://i.pinimg.com/600x315/75/76/15/757615f0428edda80b8e0f7dd49f9e15.jpg

avatar
Lukas Datum: 12.02.2018 Čas: 08:18

Zawsze za Mi 24 można kupić to
http://www.konflikty.pl/wp-content/uploads/2016/07/27535300723_dc81d571f5_k-750x420.jpg


Żart :-)

avatar
Flader Datum: 12.02.2018 Čas: 08:07

Už viackrát to tu bolo spomenuté:

Potrebuje vôbec AČR "bitevné" vrtulníky, keď má celú letku L-159?

avatar
Rase Datum: 12.02.2018 Čas: 07:11

cejkis
Puvodne se mely Mi24 zrusit bez nahrady. Az Stropnicky prisel s tim, ze se zmodernizuji a jedeme dal. Stropnicky ale taky lhal o mnoha vecech, tak berme jeho plany s rezervou. Dalsi veci je, ze snad nikdy se neresil nakup plnohodnotneho bitevniku pro AČR - jen udrzovani stavajicich, nebo nakupem mensiho stroje co zvladne vyzbroj.

avatar
Scotty Datum: 12.02.2018 Čas: 06:39

cejkis
To je tvůj dojem, nebo máš pro své tvrzení konkrétní zdroj?

avatar
KOLT Datum: 12.02.2018 Čas: 00:41

Skutečná náhrada bitevních vrtulníků se bude řešit až ve chvíli, kdy Mi-35 půjdou do šrotu nebo na prodej...

avatar
cejkis Datum: 11.02.2018 Čas: 23:53

Šlachtová pokračuje v nákupu. Bitevní Mi35 budou nahrazeny dopravními vrtulníky s nespecifikovanou výzbrojí.

Prosím celou řadu chytráků píšící o Cobrách, aby přestali snít. Tahle země právě končí s bitevními vrtulníky navždy.

avatar
KOLT Datum: 11.02.2018 Čas: 18:38

Naše Mi-171 nemají AFAIK kabeláž pro žádné zbraně, všechno by se muselo dodělat atd. Kašlat na to, za deset let je stejně můžeme odprodávat...

Malé LUH mohou dělat "bitevní" akce, vizme právě AH-6 (proti nimž v AČR bych nic neměl ;-) ). Těžko mohou ale dělat ozbrojený doprovod větším strojům kupříkladu při CSAR. Tedy mohou, ale riziko je fakt veliké.

Především by si to chtělo ujasnit, kolik kategorií je ČR ochotna provozovat. Podle mě by byly ideální čtyři – 1) LUH, 2) UH, 3) CH, 4) AH. Ale obávám se, že to neprojde, takže budeme muset škrtnout minimálně CH, pravděpodobně i AH :-/
Škrtnutím CH musíme UH pořizovat dostatečně velký, tedy minimálně na úrovni Mi-171 (což BH skutečně není, ani ne tak výkony, jako ložnou plochou a způsobem nakládání materiálu).
Škrtnutím AH buď musíme pořídit LUH, který bude mít schopnost nést PTŘS nebo se prostě smíříme s tím, že o tu schopnost přijdeme. Částečně by se to dalo suplovat integrací PTŘS do L-159 (což by tak jako tak nebylo od věci).

arr