TacticalPro

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Pozemní technika

Ukrajina otestovala rakety Vilha s doletem 300 km

Datum přidání 31.08.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 177 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou raketu země-země Vilha s doletem 300 km. Raketa byla vypuštěná z upraveného mobilního raketometu BM-30 Směrč.

Foto: Ukrajinský SM-30 Smerch; větší foto; ilustrační foto / Michael - Parade @ Kiev; CC BY 3.0

Foto: Ukrajinský BM-30 Směrč; větší foto; ilustrační foto / Michael - Parade @ Kiev; CC BY 3.0

 

Ukrajinská armáda má papírově velmi početné dělostřelectvo. Většina techniky je však značně zastaralá, neschopná boje, s chybějící municí nebo s chybějícím vycvičeným personálem.

 

Kromě (papírově) početného dělostřelectva se ve výzbroji ukrajinské armády nacházejí následující taktické raketové systémy - přes 200 ks raketometů GRAD, 70 ks BM-21 Uragan a 75 ks raketometů BM-30 Směrč.


Čísla vycházejí z ukrajinské a ruské verze Wikipedie. Skutečné počty ukrajinské raketové techniky, včetně té, která leží ve skladech v různém technickém stavu, je však nemožné zjistit. Nezjistitelný je rovněž počet bojeschopné raketové techniky nebo stav muncie do těchto raketometů. 


Ukrajinská armáda se přesto snaží svou raketovou techniku, i přes špatný stav ekonomiky, modernizovat.


Podle ukrajinských médií před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou balistickou raketu Vilha s doletem 300 kmRaketa je údajně vyrobená výhradně z ukrajinských součástek.


Vilha byla odpálená z původně běloruského nákladního vozidla MAZ-543. Stejné vozidlo slouží jako platforma pro zmiňovaný raketový systém BM-30 Směrč.

 

K prvnímu odpalu rakety Vilha však došlo již v dubnu letošního roku.


“Náš vojensko-průmyslový komplex, naši vědci a konstruktéři dostali za úkol zjistit, zda lze ukrajinské rakety vyrábět bez součástek z Ruska. Náš průmyslový komplex a naši vědci již úspěšně provádí zadaný úkol. Naše raketa úspěšně dokončila stanovené úkoly a přesně zasáhla určený cíl,” uvedl v dubnu šéf bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov.

 

Video: Test rakety Vilha. / YouTube

 

BM-30 Směrč

Vývoj raketometu Směrč začal na začátku 80. let. Do výzbroje sovětské armády se první exempláře dostaly na přelomu let 1987 a 1988. Dnes ruská armáda disponuje stovkou BM-30, většinu modernizovaných na verzi BM-30 Smerč-M.


V původní verzi se BM-30 Směrč skládá z 12 odpalovacích trubic pro neřízené rakety 9M55 (ráže 300 mm) s motorem na tuhé palivo. Rakety mají na délku 7,6 m a váží 800 kg. Dostřel u původní verze BM-30 byl 70 km, u modernizované verze "M" 90 km.


Nová raketa Vilha využívá k navigaci americký satelitní systém GPS (pravděpodobně méně přesnou civilní verzi) a inerciální navigační systém. Ukrajinská strana však kromě doletu o raketě Vilha prakticky nepřinesla žádné další informace. 

 

Podle ruských analytiků je Vilha pouze upravenou původní 9M55 s novým ukrajinským naváděcím systémem. Právě díky začlenění GPS je Vilha mnohem přesnější, než původní rakety, které se spoléhaly jen na vnitřní inerciální navigační systém.


Ruská média, jako je Svobodný tisk, také zpochybňují dolet rakety Vilha - především pokud je Vilha rozměrově a hmotnostně stejné kategorie, jako jsou původní 9M55.

 

Podle Svobodného tisku pozdější raketové motory ruských 9M55 využívaly výkonné kompozitní tuhé pohonné látky - takové moderní palivo ale údajně Ukrajina nemá k dispozici.

 

Foto: Vyvíjený raketový systém Koršun-2. Peníze na dokončení vývoje mohou poskytnout bohaté státy Perského zálivu. / Ukrajinský internet

 

Další ukrajinské raketové systémy

V každém případě Ukrajina pokračuje ve vývoji dalších výkonných taktických raket země-země. Ukrajina pracuje například na balistické raketě Sapsan s doletem 480 km a s bojovou hlavicí 1500 kg.

 

Vývoj rakety byl v roce 2013 zastaven, ale opět obnoven po začátcích bojů na východní Ukrajině. Termín dokončení vývoje je však vzhledem k nedostatku financí nejistý.


Další vyvíjenou zbraní je taktická raketa Koršun-2 s doletem 50 až 350 km. Zbraň je ve vývoji od roku 2014. Podle ukrajinských médií jde v podstatě o obdobu amerického systému BGM-109G Gryphon - ze země odpalovanou střelu s plochou dráhou letu.


Nový ukrajinský systém Grom-2 se zase podobá ruskému kompletu Iskander-M. V základním provedení Grom-2 na cíl vzdálený 300 km doručí bojovou hlavici o hmotnosti 480 kg.


Grom-2 je v nejpokročilejší fázi vývoje a zavedení do výzbroje se očekává na přelomu let 2016 až 2017. Avšak díky nedostatku financí opět hrozí odklad zavedení do výzbroje.


O Grom-2 se však zajímá Saúdské Arábie - ta dokáže dodat potřebné finance nutné k dokončení vývoje. Saudská Arábie již údajně do podniků zapojených do vývoje Grom-2 investovala 40 milionů dolarů.


Je však třeba připomenout - a platí to pro všechny vyvíjené rakety Sapsan, Koršun-2, Grom-2 a Vilha, že jednou strankou mince je dokončit vývoj, druhou pak zbraň vyrábět v dostatečném množství (včetně příslušné munice) a udělat z ní také efektivní bojový systém.

 

Zdroj: Reuters

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
tom75 Datum: 04.09.2016 Čas: 00:08

Jo dusane apenize co rikas o ktere jste prisli budou u kamardicku z partaje SMER a ne v rusku nebudte naivni nejste male dite nebo uz nevite kudy kam a pisete takove blbosti???

avatar
tom75 Datum: 04.09.2016 Čas: 00:02

Dusan co sem tahas predvolebni sliby p.Fica kterymi vam na slovensku oblbuje hlavy a vy ho vzdy zvolite a hlavne t sirokorozchodnu jak sliboval az do blavy kolik to da slovensku prace a penez z tranzitu kdo vi jestli o tom meli rusi vubec tuseni!!! Dik ale takove prekroucene tvrzeni sem nepatri.
K ukrajine, co si mame myslet o kajine ktera vyrobi dobrej tank a neumi spustit vyrobu??? Kua kdyby to bylo v usa nebo v rusku uz by sjizdeli taNky z vyrobniho pasu a ze vo ty tanky byl zajem

avatar
Larry Datum: 03.09.2016 Čas: 09:20

To není jenom Rusko.
to zařízla politická reprezentace.Stačí se podívat ma JAS 39 Gripen a OFFSETOVÉ PROGRAMY. To bylo slibů!!!!!!
http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=6516

Aliachem - neexistuje, nástupce Explosia = 000
(proveden pouze 1x ověřovací test záchranného systému sedačky)
MPI group uveden 2x = 000
Co vím, nikoho " k lizu" BAE Systems nepustili
Počty "nějak nesedí"

avatar
Larry Datum: 03.09.2016 Čas: 08:55

osobní zkušenost s ukrajinským zbrojním průmyslem.
Svého času jsem se podílel na výzkumném úkolu pro tuto firmu
http://www.luch.kiev.ua/en/

úkolem byl vývoj letového motoru PTŘS. Specifikace dodaná ukrajinou byla nereálná. Když přijel ukrajinský inženýr, rozdával vizitky ruské i ukrajinské, jak se mu to hodilo.
Při dotazu na platby byla univerzální odpověď NATO, EU ....... nikdy jsem neslyšel firma, ukrajina nebo ukrajinská vláda.
Úkol jsem splnil a podklady z balistických testů odevzdal. Následně objednávka = 000,- nikdy nic nezaplatili! ani EU ani NATO.
Problém je, že my nejsme charita :-(((

Dotyčný inženýr z Ukrajiny objel Evropu, podobných pracovišť není nekonečný počet.... všude se oháněli EU a NATO, tak si něco nechali "střelit" a jeli dál....
Inženýr se přestěhoval do Košic, protože prý na ukrajině to bylo moc fajn

V zápětí se v ČR a SR objevili fešáci z ukrajiny s eminentním zájmem nakoupit
munici do BM-21 Grad. Tihle otravovali firmy a vlády v celé východní EU.
Peníze také neměli.
Jak to "smrdí ukrajinou" pryč od toho.

avatar
StandaBlabol Datum: 03.09.2016 Čas: 08:35

semtam

Jak říkám, hádáš se a nečteš, co píšu.

Svůj zdroj jsem už uvedl a v tom tvém jsou mimochodem úplně stejná data. Podívej se tak na vývoj GDP. Ta čísla sedí na desetinu přesně.

Ani s PPP neoperuju. Abych eliminoval inflaci, schválně jsem uvedl NOMINÁLNÍ HDP na osobu. A vždycky jsem to taky napsal.

Nemá cenu diskutovat s někým, kdo nečte/neposlouchá. Končím.

avatar
semtam Datum: 03.09.2016 Čas: 00:16

blabol

PPP a jeho výpočet závisí hodně na kurzu měny. Pokud chcete operovat s PPP, tak si prosím zjistěte, jak se počítá.

Aspoň nebudete za Mongola a nebudete to svádět na epidemii.

avatar
semtam Datum: 03.09.2016 Čas: 00:02

blabol

Proto se ptám, ukaž ten zdroj a pak se můžem relevantně bavit. Tady odkaz na růst HDP Mongolska.

http://www.worldbank.org/en/country/mongolia

avatar
StandaBlabol Datum: 02.09.2016 Čas: 23:22

semtam

Neumíš číst? V roce 2012 klidně mohli mít růst 17,3%, o tom tu nepadlo ani slovo. Já jen řekl, že mezi lety 2012 a 2015 jim HDP mírně kleslo a HDP na hlavu raketově rostlo. Což nedává smysl. Znovu:

HDP Mongolska celkem
2012 12,29 billion USD (americký web, takže billion nejspíš znamená miliardu)
2015 11,76 billion USD
To je pokles.o 4,3%. Jaké čísla máš ty?

HDP na obyvatele (nominální, ale PPP trend je skoro úplně stejný)
2012 3,372 USD
2015 3,944 USD
Růst HDP na hlavu o 17%. Jaké čísla máš ty?

avatar
semtam Datum: 02.09.2016 Čas: 22:44

blabol

Takže skutečně trolíte :)

Onen mongolský pokles jsem nezaregistroval. Proto prosím zdroj odkud čerpáte. Na zdroji, který jste poskytl je růst. Hledal jsem i dál a dokonce jsem našel, že v roce 2012 měli růst 17,3% HDP .

A pokud už hloupě počítáme HDP na PPP (PKS), tak v Rusku činí 25 185 USD. Nikoliv 11 039 USD.

No, zase kecáte. A nebojte v omyl mě neuvedete. Pod úrovní Mongolska je pouze Ukrajina nikoli Rusko, to je více než 2x nad ním.

Demografie je pouze už asi jen zoufalá snaha odvrátit pozornost od vašich bludů.

Kdyby jste byl rusofil, řekl bych vám, že vás museli vykopat někde ze zemljanky. Jenže jste rusofob, tak vás museli vykopnout gay baru.

Jinak si tohle trolení nedokážu zdůvodnit :)


Slavoslav

V 90. letech UA prodala tanky Pákistánu a BTR-3 do více zemí a v těchto komoditách dosahovala či i určitou dobu přesahovala ruský vývoz. Tím získala i finance na další projekty typu BTR-4 a T-84. Bohužel dopadla jak dopadla.

avatar
Slavoslav Datum: 02.09.2016 Čas: 21:14

semtam

ono to zas tak bezvyznamne nieje.

UA sice zdedila rozsiahlu produkciu, ale zaciatkom 90tych ju nedokazal podrzat tak ako si to mohlo dovolit rusko z dovodu, ze rusko malo v podobe ropy objektivne lepsiu komoditu pre svetove trhy pri relativne nizkych nakladoch

a o tom bola diskusia pretoze rusko ako aspirant minimalne na svetovu velmoc proste muselo udrziavat minimalne vyvojove kapacity a dotovat tovarne ak boli v problemoch. Nehovorim, ze vdaka ruskym zakazkam zivorili no mali da sa povedat istotu, ze stat im nedovoli padnut a zafinancuje nove projekty

UA take ambicie nemala aprachy isli inde

avatar
StandaBlabol Datum: 02.09.2016 Čas: 21:10

semtam

Omlouvám se, že jsem tě uvedl v omyl. Rusko je v POD úrovní Mongolska.

avatar
StandaBlabol Datum: 02.09.2016 Čas: 21:00

semtam

Jo a když tak shazuješ Ukrajinu, zkoušel jsi porovnat to zázračně rostoucí mongolské HDP na obyvatele s ruským? Podle parity kupní síly:
Mongolsko 2015 11.471 USD
Rusko 2015 11.039 USD

Takže, abych tě parafrázoval: To, že Rusko je na úrovni Mongolska, nezachránila ani ropa, ani zemní plyn a ani zbrojní průmysl...

Ber to s nadsázkou, ta mongolská čísla prostě nedávají smysl. Podle mě je někde v oficiálních statistikách chyba a všechny weby to přebírají.

avatar
StandaBlabol Datum: 02.09.2016 Čas: 20:51

semtam

říkám ....demografický trend a růst.... Demografický trend = počet obyvatel. A v roce 2010 končí dostupné údaje o počtu obyvatel, ne růst.

HDP celkem
2012 12,29 billion USD (americký web, takže billion nejspíš znamená miliardu)
2015 11,76 billion USD
Pokles HDP o 4,3%.

HDP na obyvatele (nominální, ale PPP trend je skoro úplně stejný)
2012 3,372 USD
2015 3,944 USD
Růst HDP na hlavu o 17%.

Takže růst HDP nezpomaluje, ale HDP klesá. A zatím HDP na hlavu raketově roste. Nedává to smysl.

avatar
semtam Datum: 02.09.2016 Čas: 20:39

Slavoslav

On to zas tak velký rozdíl není, Ukrajina zdědila rozsáhlou produkci a pokud by dokázala produkovat výrobky v rozumné kvalitě, tak by drtila trhy s technikou. BTR-4 měl dost dobře našlápnuto i T-84, jenže UA si je podřízla sama. Antonov měl smolíka, páč AN-70 si mělo pořídit dokonce Německo (označení AN-70X), jednalo se westernizovanou verzi. Jenže politika dala přednost A400. Svojí produkcí Ukrajina silně konkurovala Rusku a Číně. A teď bude zázrak, zda udá početnější množství techniky.

avatar
semtam Datum: 02.09.2016 Čas: 20:26

Standablabol

Nevim, kde jste vzal, že růst končí 2010, Prosím bližší odkaz. Je faktem, že růst HDP se zpomaluje,ale přesto roste HDP ba hlavu.

Omlouvám se, že jsem vás uvedl v omyl, že UA je na úrovni Mongolska. Je hluboko pod ním.

arr