Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Ultimátní ochrana vozidel z České republiky

Datum přidání 28.09.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 24 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Česká republika má šanci se stát jednou z malá zemí, které se podaří vyvinout a zavést do výzbroje vlastní systém aktivní ochrany vozidel. Vojenský výzkumný ústav v Brně a firma Explosia z Pardubic vyvíjejí systém Aktivní ochrana (AO), jenž dokáže ochránit vozidlo před reaktivními granáty (RPG) a řízenými střelami.

Aktivní ochrna AO

Foto: Test systému Aktivní ochrana (AO). / army.cz, Martin Koller

 

Pancíř již nestačí

Systémy aktivní ochrany vozidel zažívají v poslední době nebývalý rozmach. Důvodem je obrovský rozmach přenositelných zbraní schopných probít ten nejtěžší pancíř. Kromě nejrůznějších řízených střel jsou pro bojová vozidla smrtelným nebezpečím také všudypřítomné ruské reaktivní granátomety RPG.

 

Granátomet RPG je jednoduchá a účinná zbraň, která dokáže probít až 300 mm tlustý pancíř. Současná vozidla se proti RPG chrání přídavnou ochranou mříží (tzv. slat), jenž má za úkol vyzkratovat zapalovač granátu. Maximální účinnost se však pohybuje kolem 60 %.

 

Vojenští inženýři po celém světě se proto už roky pokoušejí sestrojit „absolutní ochranu vozidel“, aktivní obranu, jenž může v bezpečné vzdálenosti od vozidla likvidovat řízené střely nebo reaktivní granáty. Můžeme zmínit například izraelský systém Trophy, jenž byl urychleně zaveden do výzbroje po trpkých izraelských zkušenostech z Libanonu (2006).

 

Aktivní ochrana

Foto: Výbuchové deflektory a senzory. / army.cz, Martin Koller

 

Během války v Libanonu čelili izraelští tankisté výkonným ruským řízený střelám 9M133 AT-14 Kornet nebo nejnovějším granátometům RPG-29 Vampir. Během libanonské války Hizballáh zasáhl 46 izraelských tanků a 14 dalších obrněných vozidel. Údajně až 90 % zásahu měly na svědomí střely s tandemovou hlavicí.

 

Jak jde vidět na příkladu libanonské války, v boji s dobře vybaveným a vycvičeným protivníkem pancíř vozidla nestačí. Ve hře není přitom nic menšího než život posádky a také samotné vozidlo, jenž může stát mnoho miliónů dolarů.

České řešení aktivní ochrany

Vývoj české aktivní ochrany financuje české ministerstvo obrany. Práce na projektu začaly v roce 2009 a do současné doby bylo provedeno již 1105 zkušebních nástřelů, většinou v podání granátometu RPG-7.

 

Aktivní ochrana

Foto: Aktivní ochrana chrání vozidlo před celou řadou hrozeb. / Česká televize

 

Pokud vše poběží podle plánu, v roce 2016 má systém Aktivní ochrana podstoupit vojenské testy a o rok později se dostat do výzbroje Armády ČR. Jako první dostanou „absolutní štít“ bojová vozidla Pandur II. Avšak díky modulárnosti není systémem Aktivní ochrana problém vybavit vozidla Iveco LMV nebo Dingo.

 

Do výzbroje české armády se má však dostat pokročilejší verze, pracovně nazvána jako Aktivní ochrana II (AO II) – Pokročilá aktivní balistická ochrana. Od prvních prototypů se má vyznačovat větší modulárnosti a kompaktnějšími rozměry. Práce nad Aktivní ochranou II jsou naplánovány na roky 2014-2016.

 

Video: Ukázka testů systému Aktivní ochana. / YouTube

 

Celokruhovou ochranu vozidel Pandur II má zajistit až 35 výbuchových deflektorů. Podle předběžných propočtů má přijít kompletní ochrana vozidla Pandur II na 5 miliónů Kč.

 

Česká Aktivní ochrana se skládá z několika klíčových celků. Počítačový systém vozidla přijímá údaje z přehledového radaru, jenž sleduje okolí vozidla. V případě přilétající hrozby dokáže počítačový systém zjistit směr i povahu hrozby a v příslušném směru a ve vhodný okamžik aktivovat výbuchový deflektor. Směrový výbuch pak zničí přilétající střelu nebo granát.

Zdroj: Altair, Česká televize

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jara Datum: 15.02.2018 Čas: 22:20

A koukám, že v explozii se toho vyvíjí více... zajímavě vypadá o lehký reaktivní pancíř.

avatar
Jara Datum: 15.02.2018 Čas: 22:07

Rase díky
Tohle je přesně směr, kterým by se podle mého měl ubírat náš zbrojní průmysl. Moc tomu fandím a doufám,že se to podaří zavést.

avatar
Rase Datum: 15.02.2018 Čas: 22:00

jara:
jop, už je kompaktnější, přitom ani tohle asi ještě není úplně hotové, ale posun je skvělý:

http://palba.cz/viewtopic.php?f=175&t=7321&sid=389c8d45f0394e4106cca8b6b57a2a7a

avatar
Jara Datum: 15.02.2018 Čas: 21:44

Vyvinul se tenhle projekt nějákým způsobem ? Má někdo nové info?

avatar
Laci Datum: 22.05.2015 Čas: 06:12

Ten Apache jak šije po tom našem Panduru, to snad ne :D

avatar
Juggy Datum: 02.10.2013 Čas: 09:24

Tým ultimatívnym asi chceli povedať že daný systém pôsobí účinne proti všetkým hrozbám ( kinetické a kumulatívne ) a nie, že ho nič neprekoná. Aj keď voči energetické zbrane nerátali ,ale tie sú ešte ďaleko od uplatnenia tak to im môžeme odpustiť.

Ku kinetickým projektilom veľkých raži samozrejme neviem akú to má účinnosť na 90,100,105,115,120,125 podkaliberný projektil a to asi výrobca nezverejní. Ale je veľká výhoda, že Vám systém zníži možnosť prerazenia panciera tým že ho rozruší alebo rozdelí a časti dopadnú pod nevhodným uhlom a účinný dostrel protivníkovej zbrane zníži o polovicu alebo viac.

K priechodnosti lesom , podľa fotiek vyzerá systém dosť neohrabane ale aj robustne. Konzole predsa musia vydržať silu výbuchu, tak nejaký konár sa skôr zlomí ako kus železa a do stromov zbytočne asi vodič s tým jazdiť nebude. Vývoj bol aj smerovaný hlavne do zastavaných oblastí kde hrozí najväčšie riziko, kedže väčšina bojov sa v tejto dobe odohráva v zastavaných oblastiach.Až sa bude bojovať v lesoch , začnú zbrojári dodávať systémy optimalizované pre boj v zalesnených oblastiach.

Ohrozenie sprievodnej pechoty nie je riešené zle. Tým že je výbuch smerovaný nadol a dohora bude bezpečný priestor pri vozidle určite bližšie ako systém ktorý pôsobí v ústrety hrozbe a tým by pechotu ohrozovali zvyšky projektilu , ktoré by mali dostatok energie. Výhodou je aj že zneškodní projektily vystrelené z malej vzdialenosti oproti systémom tzv. ochrannej kopule okolo vozidla.

avatar
green_korytnacka Datum: 01.10.2013 Čas: 22:21

pochybujem zeby podobne systemy mohli byt pouzite u nepancierovanych vozidiel, kedze by nevydrzali ani vybuch obrannej naloze, nieto este zvysky strely. podobny problem vidim aj u slabo pancierovanych civilnych aut.
pri spravnej funkcii si myslim zeby system mal byt ucinny proti akejkolvek municii, mozno nie tak ako u rozruseni kumulacneho prudu, ale je rozdiel ci podkalibrovany sip zasiahne pancier rovno alebo bokom. rovnako u velkokalibrovej municie je velky rozdiel ci vybuchne na pancieri, alebo tristvrte metra pred nim

avatar
Officer Datum: 01.10.2013 Čas: 21:46

Nadpis je skutečně ulítlý, ale k věci.
Nikde nezaznělo, že i přesto že se jedná o ochranný prvek, paradoxně může působit nechtěné ztráty.
V případě sesednuvší pěchoty a společného postupu s KBVP, resp. OT budou okolo pohybující se vojáci ohroženi potenciálními výbuchy zneškoďnované munice.
Další věcí je zmíněná průchodivost zalesněnými prostory, nehledě na spolehlivost s tímto spojenou.

avatar
JiriTintera Datum: 01.10.2013 Čas: 14:43

Vážení,
souhlasím s Ultamarinem, že tento systém je jednoúčelový. Možná zlikviduje přilétající RPG, či vržené RG, ale z mého hlediska, zcela jistě neochrání před klasickým velkorážným střelivem. I když, konstrukčně se jedná o nejsnazší řešení jakés-takés ochrany nepancéřovaných vozidel. Jehož účinnost je silně závislá na správné funkci elektronických čidel a dostatku obranných střel.

P. S.
Slovo "ultimativní" zní pro mnohé úderně (ofensivně), ale vlastně se jedná záležitost obrannou. Slovo "ultimativní" lze překládat jako:
1. konečný
2. maximální
3. poslední
4. definitivní
5. základní
6. nejzazší
7. nejvzdálenější

avatar
Borek Datum: 30.09.2013 Čas: 23:33

Omlouvám se za malou zemi. Měl jsem asi napsat země s relativně malým rozpočtem. Takovému projektu by slušela mezinárodní spolupráce. Ale to je taky politická otázka. Rozhodně jsem rád, když našinec něco vymyslí. Hlavně aby to pak taky dokázal i prodat!

avatar
rainerum Datum: 30.09.2013 Čas: 17:22

já si myslím že i proti kinetickým střelám by to mělo být účinný protože když jsou vychýlený tak už nejsou tak učyný ale záleží na klasickým obraně ot

avatar
Ultramarinus Datum: 30.09.2013 Čas: 16:22

Treba proti kinetickym hlavicim to zas tak absolutne ucine nebude, ale s klasickymi RPG to pomuze vic nez dost. V krajinach regionu soucasnych konfliktu - kamenite a piscite pouste, mesta - by problem s prodiranim nebyl, v Cechach to taky tak zle nebude a v oblastech s dzunglemi, nebo s hustymi lesy v dohledne dobe snad valcit nebudem. A kdyz, roli OTcek tam (ala Vietnam) zhusta prebiraji vrtulniky.

Vybornej pocin, ted by to jeste mohli i prodavat. Napriklad americke a nadnarodni "poradenske" agentury (nebo jak si zoldaci ted rikaji) by cenu 5 mil Kc na obranu jednoho auta mohli vyhodnotit jako vic nez zajimavou. Taky jako obrana "civilnich" panceraku prilis bohatych a vlivnych lidi, kteri maji nepratele s penezi na pancerovky, by se to mohlo uchytit, i kdyz to vzhledove vypada trochu smesne. Na druhou stranu, kdyz se strili, pocita se vykon, cena a efektivita obrany, nikoliv vzhled.

avatar
rainerum Datum: 30.09.2013 Čas: 14:12

OT tohle budou mít jenom do zastavěných zón alespoň si to tak představuji já

avatar
liberal shark Datum: 30.09.2013 Čas: 12:08

Ehm, taktéž přimlouvám se za používání vhodného českého překladu slova "ultimátní" . Ve slovníku jich je spousta.
Nějak si neumím představit, jak se OT vybavené všemi těmi vyčnívajícími senzory a zásobníky "výbuchem tvarovaných seker" bude prodírat někde roštím nebo mezi stromy.
ČR není žádná "malá země". V mnoha parametrech se řadíme do první třicítky žebříčku zemí světa.

avatar
D.i.p Datum: 30.09.2013 Čas: 11:32

Napsat o ČR, že je to "tak malá země", je snad stokrát horší než všechno "ultimátní".

arr