Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Datum přidání 01.06.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 18 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational Awareness v Praze, na níž se aktéři z obranného průmyslu, ozbrojených sil a výzkumu a vývoje sešli, aby diskutovali o výzvách na poli tzv. situačního povědomí, jimž čelí armády středoevropských a východoevropských zemí.

Foto: Bojové vozidlo pěchoty CV90 MkIV; větší foto / BAE Systems

 

Dan Lindell, manažer pro platformu bojových vozidel CV90, na dvoudenní konferenci prezentoval schopnosti a výhody, které model CV90 a jeho pátá řada MkIV nabízí České republice, která plánuje náhradu své zastarávající flotily bojových vozidel pěchoty. Zároveň představil vizi nového řešení spojující umělou inteligenci a nejnovější technologické armádní prvky, iFighting®.

 

Lindell se zaměřil na to, jak umělá inteligence může zlepšit výkon posádky bojového vozidla pěchoty v terénu bez toho, že by byl na vojáky zvyšován tlak. Ve své prezentaci vyzdvihl nové prvky nejnovější generace modelové řady CV90 MkIV, která je nabízena Armádě České republiky jako náhrada za stávající typ BVP.

 

Koncept iFighting®, který využívá technologie integrované společností BAE Systems, sdružuje data z různých systémů vozidla za účelem zlepšení výkonnosti posádky. CV90 MkIV bude také disponovat technologií NGVA Compatible Electronic Architecture čtvrté generace, která posádce umožní pracovat s velkým objemem živě streamovaných dat.

 

Součástí výrazně inovované koncepce tohoto transportéru je integrovaný systém autonomní podpory posádky, algoritmy strojového učení včetně umělé inteligence a rozšířené reality (Augmented Reality) s podporou 3D mapových dat pro maximální interoperabilitu s budoucími systémy a větší možnosti budoucího vývoje.

 

„Přidání dalších displejů a panelů by mohlo potenciálně rozptylovat posádku, která již tak pracuje v poměrně náročných bojových podmínkách. Klíčem je zvýšení situačního povědomí posádky a její bojové efektivity bez toho, že bychom více navyšovali její kognitivní zátěž," vysvětlil Lindell. „iFighting® není produkt ani systém; je to jádro, páteř systémové integrace obrněného vozidla budoucnosti."

 

„Nejmodernější elektrooptické systémy nabízejí posádce ještě více podpory. iFighting® zvyšuje bojeschopnost systému tím, že snižuje objem informací, které vojáci musí zpracovat," uvedl Mikael Segerman, ředitel BAE Systems Hägglunds pro Českou republiku. „Díky tomu se zvyšuje i situační povědomí, což zase zlepšuje rozhodování v komplexní bojové situaci. iFighting® tak pomáhá zvyšovat výkonnost i nezkušené posádky; v případě zkušené posádky se výkonnost také řádově zvyšuje."

 

Společnost BAE Systems v rámci programu průmyslové spolupráce s několika českými firmami nabízí Armádě České republiky bojové vozidlo pěchoty CV90 MkIV, které se na začátku roku představilo jako nejnovější verze v boji prověřené modelové řady CV90, která slouží v ozbrojených silách několika evropských zemí. MkIV je technicky nejvyspělejší verze moderního, v boji prověřeného obrněnce CV90 a integruje koncept iFighting® pro komplexní bojiště budoucnosti.

 

Redakčně upraveno

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 01.06.2018 Čas: 23:29

Miroslav, aniž bych celkově rozporoval vaše tvrzení, dovolím si jednu poznámku – to, co máme na Marsu, nesahá tomu, co máme na Zemi, ani po nehty na nohou ;-) Myslím tím samozřejmě umělou inteligenci.

avatar
Miroslav Datum: 01.06.2018 Čas: 22:32

S tou umelou inteligenciou by som bol opatrný. Nič, čo by plne zodpodalo tomu výrazu doposiaľ neexistuje. Aj keď existujú systémy ktoré sa dokážu učiť, nedokážu vyhodnotiť vždy všetky typy podnetov. Ani najmodernejšie vesmírne sondy na Marse nevedia reagovať autonómne napríklad na záblesk svetla. Človeka také niečo zaujme a začne to vyhodnocovať, kombinovať. Robot na to buď nezareaguje vôbec alebo to vyhodnotí nesprávne.

avatar
Rase Datum: 01.06.2018 Čas: 20:40

Pěkná kamufláž na tom úvodním CV90. Jedná se jen o počítačovou vizualizaci, nebo přelepili ten stroj co byl k vidění na IDET ?

arr