Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

"Unified Vison 2014" je v plném operačním tempu

Datum přidání 22.05.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: 53.pPzEB

Již druhým týdnem probíhá na území Norska největší testovací cvičení NATO pod názvem „UNIFIED VISION 2014" které má za cíl ověřit v reálném operačním prostředí schopnosti interoperability jednotlivých sil a prostředků NATO zapojených do plnění úkolů v systému Joint Intelligence Surveillance and Reconnaissance (JISR).

„UNIFIED VISION 2014“

Foto: Mobilní komplet elektronického boje (MKEB) v Norsku. / 53.pPzEB

 

Do testovacího cvičení konaného v prostorech letecké základny Ørland je zapojeno více než 2000 osob z 16 zemí, 12 velitelství a agentur NATO k ověření operačních a technických postupů při vedení společných operací.

 

Vytvořené společné velitelství sil a komponentní pozemní, vzdušné, námořní síly ověřují v jednotlivých scénářích schopnosti použití moderních bojových prostředků, průzkumných senzorů bojové podpory pro sdílení informací včetně definování silných a slabých míst systému JISR.

 

„UNIFIED VISION 2014“

 Foto: Rozmístění prostředků na základně. / 53.pPzEB

 

„Armáda České republiky je zastoupena Odborem vojskového průzkumu a elektronického boje MO, modulárně sestavenou jednotkou z 53. pluku průzkumu a elektronického boje z Opavy podporovanou civilními subjekty ERA a.s., URC Systems spol. s r.o., VVÚ s.p. a VTÚ s.p. – o.z. VTÚPV, které se dlouhodobě podílejí na řešení problematiky elektronického boje a JISR v AČR. Spolupráce s uvedenými subjekty podtrhuje i vzájemnou podporu AČR a subjektů obranného průmyslu České republiky při rozvoji nových technologií," osvětluje zapojení českých zástupců kapitán Petr Šiler z 53. pluku.

 

„UNIFIED VISION 2014“

  Foto: Rozmístění anténních systémů VERA NG v náročných horských podmínkách. / 53.pPzEB

 

V jednotlivých štábech velitelství působí specialisté Centra ISR 53. pluku průzkumu a elektronického boje, 532. praporu elektronického boje z Opavy, Tábora a 102. průzkumného praporu z Prostějova.

 

Prostředky elektronického boje jako Mobilní komplet elektronického boje (MKEB) či unikátní pasivní systém VERA nové generace (VERA NG) jsou poprvé v historii AČR připojeny do jednotné sítě prostředků průzkumu a elektronického boje tzv. sítě CESMO (Cooperative Electronic Support Measures Operations) v prostředí ISR.

„UNIFIED VISION 2014“

Foto: Anténa systému VERA NG. /  53.pPzEB

 

"Cílem je sdílení výstupní informace z jednotlivých prostředků a její distribuce ve formě uceleného operačního obrazu COP (Common Operational Picture), a tím poskytnout rychlý přehled o prostředcích a situaci na bojišti velitelům", upřesňuje jedinečnost zapojení prostředků jednotky její velitel major Petr Šnajdárek z 53. pPzEB a dodává „Dosažené výsledky testovacího cvičení se následně promítnou do klíčových aliančních dokumentů k výstavbě a přípravě jednotlivých úkolových uskupení, sjednocení operačních a technických postupů k získání efektivní interoperability jednotek států NATO".

 

Není pochyb o tom, že dalších následujících 10 dní v náročných terénních a klimatických podmínkách Norska bude skutečnou prověrkou lidských schopnosti, techniky a operačních postupů.

 

Fotogalerie

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr