TacticalPro

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Události

"Unified Vison 2014" je v plném operačním tempu

Datum přidání 22.05.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: 53.pPzEB

Již druhým týdnem probíhá na území Norska největší testovací cvičení NATO pod názvem „UNIFIED VISION 2014" které má za cíl ověřit v reálném operačním prostředí schopnosti interoperability jednotlivých sil a prostředků NATO zapojených do plnění úkolů v systému Joint Intelligence Surveillance and Reconnaissance (JISR).

„UNIFIED VISION 2014“

Foto: Mobilní komplet elektronického boje (MKEB) v Norsku. / 53.pPzEB

 

Do testovacího cvičení konaného v prostorech letecké základny Ørland je zapojeno více než 2000 osob z 16 zemí, 12 velitelství a agentur NATO k ověření operačních a technických postupů při vedení společných operací.

 

Vytvořené společné velitelství sil a komponentní pozemní, vzdušné, námořní síly ověřují v jednotlivých scénářích schopnosti použití moderních bojových prostředků, průzkumných senzorů bojové podpory pro sdílení informací včetně definování silných a slabých míst systému JISR.

 

„UNIFIED VISION 2014“

 Foto: Rozmístění prostředků na základně. / 53.pPzEB

 

„Armáda České republiky je zastoupena Odborem vojskového průzkumu a elektronického boje MO, modulárně sestavenou jednotkou z 53. pluku průzkumu a elektronického boje z Opavy podporovanou civilními subjekty ERA a.s., URC Systems spol. s r.o., VVÚ s.p. a VTÚ s.p. – o.z. VTÚPV, které se dlouhodobě podílejí na řešení problematiky elektronického boje a JISR v AČR. Spolupráce s uvedenými subjekty podtrhuje i vzájemnou podporu AČR a subjektů obranného průmyslu České republiky při rozvoji nových technologií," osvětluje zapojení českých zástupců kapitán Petr Šiler z 53. pluku.

 

„UNIFIED VISION 2014“

  Foto: Rozmístění anténních systémů VERA NG v náročných horských podmínkách. / 53.pPzEB

 

V jednotlivých štábech velitelství působí specialisté Centra ISR 53. pluku průzkumu a elektronického boje, 532. praporu elektronického boje z Opavy, Tábora a 102. průzkumného praporu z Prostějova.

 

Prostředky elektronického boje jako Mobilní komplet elektronického boje (MKEB) či unikátní pasivní systém VERA nové generace (VERA NG) jsou poprvé v historii AČR připojeny do jednotné sítě prostředků průzkumu a elektronického boje tzv. sítě CESMO (Cooperative Electronic Support Measures Operations) v prostředí ISR.

„UNIFIED VISION 2014“

Foto: Anténa systému VERA NG. /  53.pPzEB

 

"Cílem je sdílení výstupní informace z jednotlivých prostředků a její distribuce ve formě uceleného operačního obrazu COP (Common Operational Picture), a tím poskytnout rychlý přehled o prostředcích a situaci na bojišti velitelům", upřesňuje jedinečnost zapojení prostředků jednotky její velitel major Petr Šnajdárek z 53. pPzEB a dodává „Dosažené výsledky testovacího cvičení se následně promítnou do klíčových aliančních dokumentů k výstavbě a přípravě jednotlivých úkolových uskupení, sjednocení operačních a technických postupů k získání efektivní interoperability jednotek států NATO".

 

Není pochyb o tom, že dalších následujících 10 dní v náročných terénních a klimatických podmínkách Norska bude skutečnou prověrkou lidských schopnosti, techniky a operačních postupů.

 

Fotogalerie

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr