Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Unikátní tekutý pancíř pro neprůstřelné vesty

Datum přidání 26.12.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Neprůstřelné vesty urazily velký kus cesty. Jsou nesrovnatelně odolnější a lehčí než kdykoliv před tím. Bohužel výkonové parametry vest nejsou stále optimální. Vojáci na sobě nosí mnoho kilogramů pancéřové zátěže, která snižuje pohodlí vojáka a omezuje jeho pohyb. Revolucí v konstrukci vest může však přinést tzv. „tekutý pancíř“ vyvinutý britskými vědci z BAE Systems. Speciální tekutá látka při nárazu projektilu okamžitě zatuhne a rozprostře kinetickou energii střely na velkou plochu. Vědci věří, že budoucí neprůstřelné vesty založené na tekutém pancíři budou mnohem lehčí, odolnější a ohebnější než ty současné.

tekutý pancíř

Foto: Projektil ráže 9 mm proníká "tekutým pancířem" / BAE Systems

 

Vědci mají v plánu zkombinovat tekutý pancíř s kevlarovou tkaninou. Kevlarové vrstvy budou tvořit vnější obal a samotná tekutá látka, nebo spíše krém, bude umístěn uvnitř.

 

Krém je vhodnější pojmenování, neboť molekuly tekutého pancíře se do sebe zamykají stejným způsobem, jako když při vaření zahušťujeme krém či omáčku. V našem případě však energii potřebnou k „ohřátí a zamíchání“ dodá kinetická energie střely.

„Tato technologie jde nejlépe vysvětlit na příkladu míchání vody lžíci. Ve vodě cítíte malý odpor vůči lžíci. Při míchání naší látky, ucítíte odpor s tím, jak jednotlivé molekuly látky se do sebe zamykají. Čím rychleji budete míchat, tím těžší to bude. Při dopadu střely proto materiál prudce tuhne a rozprostírá energii na velkou plochu“ Stewart Penney, BAE Systems

Vlastní balistickou ochranu budou tvořit kevlarové vrstvy tkaniny. Pointou je, že díky tekutému pancíři se energie střely rozloží na mnohem větší plochu. Výrazně se tak sníží namáhaní kevlarových vrstev.

 

tekutý pancíř

Foto: Stejný test, jiná kombinace materiálů. Nahoře vidíme dopad projektilu na látku složenou z 10 vrstev kevlaru a vrstvy tekutého pancíře. Dole vidíme bortící se látku složenou z 31 vrstev kevlarové tkaniny / BAE Systems

 

Odbornici tvrdí, že nová generace neprůstřelných vest, může být až o 50 % lehčí než ta současná. Například americká vesta Interceptor vybavena SAPI pláty, bočními pláty a ochranou paží váží až 15 kilogramů. Snížení váhy vesty na 7,5 kg při zachování stejné či vyšší balistické odolnosti nepochybně ocení nejeden voják.

 

Foto: Zde vidíme celý test na video zázanmu / BAE Systems

 

Kromě toho, že tekutý pancíř je lehký, je také velmi ohebný. Nová generace vest tak nemusí chránit jen trup, ale i kloubový aparát lidského těla. Vesta bude po celou dobu plně ohebná, k samotnému ztvrdnutí tekutiny dojde až při zásahu střelou.

 

A kdy budou nové vesty k dispozici? První zprávy o vývoji tekutého pancíře firmou BAE Systems začaly prosakovat už před více než rokem. Firma tehdy slibovala zavedení nových vest do dvou let. Takže uvidíme, firmě zbývá ještě přibližně 6 měsíců do splnění svého slibu.

 

Zdroj: Mail Online

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
martin Datum: 30.10.2012 Čas: 17:52

to je stejné jako škrobová kaše. krém ale nezůstane tuhý, po rozložení tlaku by měl opět "zkapalnět". tedy by měl skousnout relativně blízko sousedící zásahy.

avatar
Az Datum: 10.01.2012 Čas: 13:49

Ide o uz roky znamy koncept non-newtonian fluid - aktualne sa rozne inkarnace tohoto principu pouzivaju v chranicoch pre motorkarov atd atd. BAE len zobralo dlhe polymery a skombinovalo ich s kevlarom. napr jedna britska firma dostala grant 100k Pounds na vyvinutie takehoto materialu pre britsku armadu.

k samotnej technologii - problem je pravdaze s viacnasobnym zasahom kedy kulka skutocne preleti materialom, pretoze v momente dopadu je tuhy. sekundarne, staci sa trosku zamyslet a clovek dojde na typ streliva ktory to prebije - kombinovane strely s dvoma oddelenymi jadrami (napr spojenymi tyckou). ina moznost je na mieru vyrabane strelivo schopne zavrtat sa (majuce drazky na spicke) - material zatuhne aj s kevlarom (cimz podla mna oslabi charakteristiku kevlaru) a munice sa tym prevrta.

avatar
Jan Grohmann Datum: 27.12.2011 Čas: 15:18

Určitě, úplné vyřazení z boje není vždy pravidlem. Záleží na vzdálenosti z jaké byl voják zasažen a pod jakým úhlem dopadla střela na vestu (zda voják stal čelem, nebo byl natočený).
Tady jsem našel nějaké obrázky, snad pomohou http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2010/07/12/article-0-0A6A3859000005DC-287_468x340.jpg a http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2010/07/12/article-0-0A6A3859000005DC-687_468x486.jpg

avatar
Jakub Datum: 27.12.2011 Čas: 12:43

To vyřazení z boje neni tak úplně jednoznačny. Co takhle http://www.youtube.com/watch?v=c-UNFSZ8VKU&feature=fvst

Navíc jsem se setkal s mnoha sytuacemi v zelené literatuře. Zásah do vesty nemusí být vyřazení...

avatar
Jan Grohmann Datum: 27.12.2011 Čas: 12:35

Tak to už jsou hodně specifické informace, o kterých se bohužel nikde nepíše (ani na oficiálních stránkách BAE Systems). Nynější kevlarové vesty se SAPI pláty sice můžou vydržet zásah standardní 7,62mm munice, ale voják je po zásahu stejně vyřazen z boje. Má často těžké podlitiny, zlámané žebra nebi i poraněné orgány.
V tomhle případě by následky měly být mírnější, ale i tak si myslím, že voják nebude schopen pokračovat v boji. Pokud dostane zásah, bude se muset stáhnout. Takže druhý zásah do stejného místa nehrozí.
Pokud náhodou voják utrží v jednom momentě vedle sebe dva zásahy, tak se obávám, že tekutý pancíř svou funkci plnit nebude.
Neznáme však přesnou podstatu té látky, takže jsou to vše jen doměnky.

avatar
Jakub Datum: 27.12.2011 Čas: 12:15

No vypada to velmi slibne, ale zajimalo by me, v jak velke oblasti od dopadu kulky krem tuhne. Zadna vesta nevydrzi vystrel na stejne misto vickrat, vydrzi vsak zasah o dalsich pr. 20cm vedle od prvniho zasahu, ale tady bych očekaval jeden vystřel a vesta je k nicemu. Obvzlášť, kdyz po zasahu nahodou krem unikne, nebude li tedy stuhly.

arr