Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Ural Tajfun – ruský MRAP

Datum přidání 14.06.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na letošní výstavě Eurosatory 2012 představil známý ruský výrobce těžkých nákladních automobilů Ural originální obrněné vozidlo kategorie MRAP Ural Tajfun. V současné době Rusové testují dva prototypy s tím, že zkoušky budou ukončené v roce 2013. Ural Tajfun bude zajímavý pro méně náročné zákazníky, kde bude konkurovat západním vozidlům MRAP svou nepochybně příznivou cenou.

Ural Tajfun

Foto: Ural Tajfun na výstavě Eurosatory 2012 / Remigiusz Wilk, www.altair.com.pl

 

Ural Tajfun je postaven na podvozku standardního nákladního automobilu Ural 6x6 (Ural-4320). Uspořádaní je tradiční jako u jiných vozidel MRAP. Posádka sedí za přední nápravou, převážený výsadek pak na zádi, ve speciální pancéřové nástavbě.

 

V základní výbavě vozidla nechybí posilovač řízení, klimatizace nebo centrální dohušťování pneumatik. Na korbě střechy může být umístěn průlez nebo i dálkově ovládaná zbraňová stanice, buď s granátometem, nebo s kulometem až do ráže 14,5 mm. Vše samozřejmě záleží na přáních zákazníka.

 

O pohon stroje vážícího 24 tun se stará naftový motor YaMZ-5367 o výkonu 450 koní (330 kW) a s točivým momentem 1470 Nm. Motor přenáší svůj krouticí moment na nápravu přes 6-stupňovou převodovku a dvoustupňovou spojku. Maximální rychlost na zpevněné cestě je 105 km/h, v terénu 50 km/h.

 

Ural TajfunFoto: Ural Tajfun na výstavě Eurosatory 2012 / Remigiusz Wilk, www.altair.com.pl

 

Opravdu extrémní je potom dojezd vozidla. Podle údajů výrobce Ural Tajfun ujede se svou 600 litrovou nádrži až 1800 km, samozřejmě konstantní rychlostí a po zpevněné silnici.

 

Dvoučlenná posádka i výsadek (12 osob) sedí v oddělených a uzavřených pancéřových kabinách, které poskytují ochranu proti střelám z ručních zbraní a střepinám z explozí. Samotné vozidlo Ural Tajfun pak odolá výbuchu nálože o ekvivalentu 8 kg TNT.

 

Video: Ural Tajfun / YouTube

 

Bohužel už se nemluví o tom, zdá se jedná o výbuch před přední nápravou (pravděpodobně) nebo pod středem vozidla. Pro zajímavost uveďme, že přímý konkurent, český MRAP Vega, odolá výbuchu 10 kg TNT pod jakýmkoliv kolem své přední nápravy.

 

Právě pro český obrněný transportér Vega může být Ural Tajfun „smrtelnou“ hrozbou. Cíloví zákazníci budou pro oba stroje podobní.  Západní armády jsou přesyceny vozidly MRAP, takže možné trhy leží na Středním východě, v Střední Asii, Africe nebo v Indii. Česká Vega to bude mít velmi těžké, neboť se jedná o tradiční trhy ruského vojenského průmyslu.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
HU Datum: 17.06.2012 Čas: 09:03

..teda nevím jestli je to originální...a dost mi to vegu připomíná :-)

avatar
asdf Datum: 16.06.2012 Čas: 10:28

marty: dyt si poslal uplne jinej druh vozidla :D tajfun patri do skupiny jako 6x6 Cougar napr. srovnavas neporovnatelne

avatar
Márty Datum: 15.06.2012 Čas: 18:06

Nemyslíte že auto takovích rozměrů s váhou 24 tun je celkem hodně omezené v různých druzích užívání ? http://www.oshkoshdefense.com/products/5/m-atv/2/special-forces-vehicle sice jiná kapacita ,ale zato ůčinější po všech stránkách

arr