TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Urychlení vývoje nového ruského bombardéru

Datum přidání 01.12.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská tisková agentura RIA Novosti přinesla nové informace o chystaném ruském bombardéru PAK-DA. Ostré vývojové práce mají začít již příští rok a první let prototypu se očekává kolem roku 2020.

PAK-DA

Foto: Jeden z mnoha konceptů ruského stroje PAK-DA. / asian-defence-news.blogspot.cz

 

O novém ruském bombardéru PAK-DA se spekulovalo již řadu let. Prosakování informací o nových bombardérech Číny a Spojených států však donutilo Rusko „šlápnout na plyn“.

 

Nový bombardér nemá sloužit jen jako protiváha k čínským a americkým projektům, ale také jako prostředek projekce síly ruské armády v zájmových oblastech. Můžeme zmínit Kurilské ostrovy, o které se Rusko pře s Japonskem, nebo například na suroviny bohatou arktickou oblast.

 

Rusové mají výhodu, že nemusejí začít od nuly. V 70. a 80. letech pracoval Tupolev na projektu bombardéru typu létající křídlo Tu-202. Bombardér měl mít dolet 16 tisíc kilometrů. Bojový dolet s plnou výzbrojí (šest střel s plochou dráhou letu) se odhadoval na 5500 km. V 80. letech byly rovněž provedeny aerodynamické výzkumy s maketou letadla.

 

Tento rok jsme se rozhodli urychlit vývoj PAK-DA letadla,“ řekl Mikhail Pogosyan, šéf Svazu leteckého průmyslu (UAI) na konferenci o budoucnosti ruského leteckého průmyslu, která se konala pod záštitou prezidenta Vladimíra Putina. „V záři jsme dokončili koordinaci projektu s ministerstvem obrany, a v současné době se chystáme na příští rok spustit plnohodnotné vývojové a výzkumné práce na letounu.“

 

Nový ruský bombardér vznikne v režií firmy Tupolev. Základní rysy nového letounu jsou podzvuková rychlost, tvar samokřídlo (tedy obdoba amerického B-2 Spirit) a široké uplatnění stealth zásad. Na rozdíl od amerického nadzvukového bombardéru LRS-B je tak nový ruský bombardér mnohem méně ambicioznější a svou koncepcí připomíná spíše „starší“ americký B-2 Spirit.

 

Stejně tak Číňané míří se svým novým bombardérem do „jiné ligy“. Zatím je o čínském letounu známo jen minimum informací. Má jít však o nadzvukový stealth letoun se schopností útoků na cíle v Severní Americe.

 

První prototyp letounu PAK-DA má vzlétnout v roce 2020, avšak jak je v podobných případech železným zvykem, stane se tak pravděpodobně o pár roku později. Nový bombardér v ruské armádě nahradí 63 bombardérů T-95MS Bear a 13 strojů Tu-160 Blackjack. Počet objednaných letounů PAK-DA se pak bude odvíjet od kondice ruské ekonomiky.

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr