Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Urychlení vývoje nového ruského bombardéru

Datum přidání 01.12.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská tisková agentura RIA Novosti přinesla nové informace o chystaném ruském bombardéru PAK-DA. Ostré vývojové práce mají začít již příští rok a první let prototypu se očekává kolem roku 2020.

PAK-DA

Foto: Jeden z mnoha konceptů ruského stroje PAK-DA. / asian-defence-news.blogspot.cz

 

O novém ruském bombardéru PAK-DA se spekulovalo již řadu let. Prosakování informací o nových bombardérech Číny a Spojených států však donutilo Rusko „šlápnout na plyn“.

 

Nový bombardér nemá sloužit jen jako protiváha k čínským a americkým projektům, ale také jako prostředek projekce síly ruské armády v zájmových oblastech. Můžeme zmínit Kurilské ostrovy, o které se Rusko pře s Japonskem, nebo například na suroviny bohatou arktickou oblast.

 

Rusové mají výhodu, že nemusejí začít od nuly. V 70. a 80. letech pracoval Tupolev na projektu bombardéru typu létající křídlo Tu-202. Bombardér měl mít dolet 16 tisíc kilometrů. Bojový dolet s plnou výzbrojí (šest střel s plochou dráhou letu) se odhadoval na 5500 km. V 80. letech byly rovněž provedeny aerodynamické výzkumy s maketou letadla.

 

Tento rok jsme se rozhodli urychlit vývoj PAK-DA letadla,“ řekl Mikhail Pogosyan, šéf Svazu leteckého průmyslu (UAI) na konferenci o budoucnosti ruského leteckého průmyslu, která se konala pod záštitou prezidenta Vladimíra Putina. „V záři jsme dokončili koordinaci projektu s ministerstvem obrany, a v současné době se chystáme na příští rok spustit plnohodnotné vývojové a výzkumné práce na letounu.“

 

Nový ruský bombardér vznikne v režií firmy Tupolev. Základní rysy nového letounu jsou podzvuková rychlost, tvar samokřídlo (tedy obdoba amerického B-2 Spirit) a široké uplatnění stealth zásad. Na rozdíl od amerického nadzvukového bombardéru LRS-B je tak nový ruský bombardér mnohem méně ambicioznější a svou koncepcí připomíná spíše „starší“ americký B-2 Spirit.

 

Stejně tak Číňané míří se svým novým bombardérem do „jiné ligy“. Zatím je o čínském letounu známo jen minimum informací. Má jít však o nadzvukový stealth letoun se schopností útoků na cíle v Severní Americe.

 

První prototyp letounu PAK-DA má vzlétnout v roce 2020, avšak jak je v podobných případech železným zvykem, stane se tak pravděpodobně o pár roku později. Nový bombardér v ruské armádě nahradí 63 bombardérů T-95MS Bear a 13 strojů Tu-160 Blackjack. Počet objednaných letounů PAK-DA se pak bude odvíjet od kondice ruské ekonomiky.

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr