Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

US Army hledá náhradu za digitální kamufláž UCP

Datum přidání 18.01.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V USA již několik let běží program, jehož cílem je najít nový maskovací vzor pro polní uniformy americké armády. V současné době používá US Army na svých uniformách univerzální digitální maskovací vzor UCP (Universal Camouflage Pattern). UCP je nejrozšířenějším maskovacím modelem v US Army a je určen pro operace v městském či pouštním prostředí. Ač byla kamufláž UCP přijata armádou teprve v roce 2004, ukázalo se, že do rozmanitého prostředí Afghánistánu a Iráku není úplně ideální. US Army proto započala v roce 2009 s testovacím programem nových maskovacích vzorů, který letos určí novou standartní kamufláž pro pozemní jednotky americké armády. 

maskovací vzor OCP

Foto: Maskovací vzor OCP v akci / US Army


Kromě maskovacího vzoru UCP, používá nově americká armáda v Afghánistánu maskování „Operation Enduring Freedom Camouflage Pattern“, neboli OCP, jehož základem je známá kamufláž MultiCam. Právě OCP má být základem pro budoucí standartní maskovací vzor US Army.


Ač byl originální MultiCam považován za univerzální kamufláž do všech prostředí, americká armáda rozhodla vytvořit více barevných verzí – pro různé prostředí. Budoucí kamufláž převezme velikost a tvar jednotlivých skvrn ze vzoru OCP, ale bude mít odlišné odstíny barev pro různé prostředí.

 

maskovací vzor OCPFoto: Operation Enduring Freedom Camouflage Pattern (OCP) / PEOSoldier


V těchto dnech americká armáda učinila důležitý krok v zavedení nového maskovacího vzoru. Vybrala pět výrobců, kteří započnou s výrobou 150 kusů testovacích uniforem založených na maskování OCP. Každý výrobce byl požádán, aby dodal kamuflážní model právě ve třech odstínech – lesní, pouštní vzor a model pro "přechodové" prostředí. 


Nyní má pět výrobců zhotovit 150 testovacích uniforem, 50 kusů pro každý ze tří maskovacích vzorů. Armáda uniformy podrobí nejen složitému počítačovému modelování, ale přistoupí také k ostrému testování v reálných bojových podmínkách.


Kromě toho se pracuje na maskovacím vzoru pro jednotlivé součásti výstroje – vesty, batohy, sumky atd. Z důvodu ceny se však výstroj nebude vyrábět ve všech třech odstínech, ale pouze v jediném, který bude univerzální pro všechny tři druhy budoucí kamufláže.

 

Zdroj: Defence Talk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Manix Datum: 19.01.2012 Čas: 13:21

Uvidíme, za jak dlouho se začne řešit obměna polního stejnokroje v AČR. Od února letošního roku bychom měli používat výhradně vz. 95 (vč. GŠ) a uniforma vz. 97 by se nosila pouze tam, kde je nutné nošení společenského oděvu. Idea dobrá, ALE to by napřed musel být ve výstrojních skladech dostatek uniforem a velikostí. Co je ještě smutnější je to, že jako modernizace se považuje přidání suchých zipǔ na rukávové kapsy a to je vše. Změna střihu, materiálu a zvýšení uživatelského komfortu, jako je třeba "mandarínský límec" pro ochranu krku při nošení balistické ochrany, to je při pružnosti velení jako z řiše snǔ....

avatar
. Datum: 19.01.2012 Čas: 09:28

http://soldiersystems.net/2012/01/10/army-announces-camouflage-improvement-effort-finalists/

arr