Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

US Army: Znovuzrození nejsilnější armády světa?

Datum přidání 13.10.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda (US Army) posledních 15 let soustředila většinu svých technických, lidských a finančních sil do vedení specifických protipovstaleckých operací v Afghánistánu a Iráku. V tomto hluchém období ale armáda nevěnovala dostatek pozornosti oblasti elektronického boje, protivzdušné obrany (PVO), přesné munice, obrněných vozidel, atd., které jsou klíčové pro vedení operací proti rovnocennému protivníkovi.  

Foto: Nedávno představená verze JLTV ve verzi pro vojskovou protivzdušnou obranu velmi krátkého dosahu; větší foto / Oshkosh

 

Nové velitelství pro modernizaci US Army

Nepozornosti americké armády rychle využili mocenští oponenti z Číny a Ruska. Obě země v posledních letech masově posilovaly své hlavní prvky výzbroje – prostředky velení a řízení, PVO krátkého, středního a dlouhého dosahu, přesnou munici, dělostřelectvo, prostředky elektronického boje, obrněná vozidla, atd.

 

Nyní americká armáda zjistila, že v určitých oblastech ji armády protivníků nejen dohnaly, ale i předehnaly.


US Army pro fiskální rok 2018 bude hospodařit s rozpočtem přibližně 150 miliard dolarů, z toho 26,8 miliardy dolarů je určeno na nákup nového vybavení a techniky, tj. zhruba o 600 milionů dolarů více, než minulý rok. Avšak peníze neřeší všechny problémy.


Na tiskové konferenci pořádané v rámci letošního zasedání Asociace armády Spojených států AUSA 2017 (Association of the United States Army 2017) sekretář americké armády Ryan McCarthy, společně s náčelníkem štábu americké armády generálem Markem Milleyem, představil vizi nového “Velitelství pro modernizaci” americké armády.


McCarthy zopakoval dřívější slova Milleyho, podle kterého má armáda nejen rychle stárnoucí vybavení, ale akviziční procesy jsou složité a pomalé. "Naši konkurenti pokračují v investicích do technologií, které jsou schopny čelit tomu, co bylo tradičně silnou stránkou americké armády, a dělají to rychleji než my," řekl McMarthy. "Americká armáda se musí přizpůsobit."


Nové velitelství pro modernizaci má především zjednodušit (sjednotí organizace/struktury a odstraní duplicity) a urychlit celý akviziční proces. Vždyť samotná rozbujelá byrokracie prodlužuje zbrojní programy doslova o roky a prodražuje je o miliony dolarů. Druhým úkolem je více začlenit běžné vojáky a velitele do akvizičního procesu, aby pomohli sami určit, jaké má mít zbraňový systém schopnosti. Podle McMarthyho podobný přístup již uplatňuje americké velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command).


"Abychom v budoucnu zvítězili, musíme reformovat způsob, jakým modernizujeme armádu. Role, odpovědnosti, struktury a organizace, které musíme tímto úsilím změnit jsou nesourodé a v mnoha ohledech jsou pozůstatkem minulé doby," uvedl McMarthy.


V současné době byla ustavena pracovní skupina, kterou vede brigádní generál Edward Cardon. Skupina má nyní 120 dní na to, aby přesně definovala podobu fungování budoucího velitelství, které začne pracovat od léta 2018.


Již ale bylo definováno pět hlavních modernizačních oblastí, na které se nové velitelství a americká armáda zaměří: přesné zbraně dlouhého dosahu (LRPF), nová generace obrněných vozidel, nové vrtulníky (FVL), protivzdušná obrana a letalita pěchoty.

 

Video: HIMARS v Iráku / YouTube


Klíčové projekty US Army blízké budoucnosti

LRPF

V rámci programu LRPF (Long-Range Precision Fires) armáda pracuje na nových střelách země-země s doletem až 500 km. Střely budou odpalovány z raketometů MLRS a HIMARS.


Úkolem LRPF bude především omezit schopnost protivníka v určité oblasti provádět manévrový způsob boje a naopak podpořit manévrování vlastních jednotek. Oproti letectvu mají střely země-země výhodu v neustále bojové dostupnosti a schopnosti působit za každého počasí.


Podobnou vlastnost v současné době nabízejí ruské systémy Iskander. Nicméně americká armáda chce pomocí LRPF ničit například i námořní cíle.


Smlouva s firmou nabízející nejlepší řešení (Boeing nebo Lockheed Martin) bude uzavřená v roce 2021. Existuje ale zájem celý program LRPF výrazně urychlit.


LPRF má být také součástí budoucí “multi-domain” sítě, kde všechny pozemní, letecké, námořní, kosmické, elektronické, kybernetické americké vojenské systémy budou působit jako jediný, v reálném čase kooperující zbraňový systém.

 

Video: Nové verze JLTV / YouTube

Obrněná vozidla

Klíčovou oblastí se stanou obrněná vozidla. Vlaštovkou jsou nová pancéřová terénní vozidla Oshkosh JLTV (Joint Light Tactical Vehicle), která přinesou nebývalou taktickou mobilitu, pancéřovou ochrannou i palebnou sílu (možnost lafetace 30mm kanónů) lehké pěchotě.


V současné době se rozbíhá vývoj nového bojového vozidla pěchoty (BVP) NGCV (Next-Gen Combat Vehicle). Nové americké BVP má mít dvoučlennou posádku, šestičlenný výsadek a 50mm automatický kanón. V americké armádě existuje iniciativa, podle která má být NGCV již plně elektrické vozidlo.


V každém případě NGCV umožní provádět manévrový boj na budoucím bojišti díky tomu, že získá nebývalou úroveň letality, pancéřové ochrany, strategické mobility (nízká hmotnost) a zároveň klesne provozní náročnost (jednoduší logistika, servis, výcvik, atd.).

 

Video: První rozběh rotorů V-280. / YouTube

FVL

Na důležitosti čím dál více získává “vrtulníkový” program FVL (Future Vertical Lift). V současné době v rámci programu JMR (Joint Multi-Role) firmy Sikorsky a Bell staví demonstrátory budoucích vrtulníků prostředků s kolmým startem a přistáním VTOL (Vertical Take-Off and Landing).


Konvertoplán Bell V-280 Valor provede první let během několika týdnů, konkurenční Sikorsky SB-1 Defiant na počátku příštího roku. O případném spuštění FVL se rozhodne v roce 2019 a je možné, že z demonstrátorů V-280 a SB-1 se rovnou stanou prototypy budoucích strojů kategorie VTOL, které nahradí především dopravní vrtulníky UH-60 Black Hawk.

 

Bojová síť

Americká armáda vynaložila 6 miliard dolarů na vývoj a zavádění bojové sítě WIN-T (Warfighter Information Network-Tactical), ale v letošním roce program kvůli neuspokojujícím výsledkům zastavila. WIN-T měl být klíčový nástroj US Army pro zajištění schopností velení, řízení, sledování, průzkumu a zpravodajství (C4ISR) v jakémkoliv terénu, za jakýchkoliv podmínek (i v prostředí elektronického rušení). Avšak právě mimo jiné nízká odolnost proti prostředkům elektronického boje zapříčinila pád programu.


V rámci WIN-T měla být mimo jiné pěchotní družstva americké armády napojená na digitální síť a skrze bojový tablet mít k dispozici mapu s pozicemi vlastních a cizích jednotek. V podstatě měla WIN-T poskytovat vojákům v reálném čase odpovědi na klasické otázky: Kde jsem? Kam jdu? Kde je můj tým? Kde je nepřítel? Jaký je můj úkol?


Program WIN-T byl sice zastaven, ale americká armáda dále dílčím způsobem buduje a modernizuje síťové propojení všech svých jednotek.

 

Video: Test rakety PAC-3 MSE / YouTube

 

PVO

V případě PVO se počítá s průběžnou modernizací kompletů Patriot v roce 2018 Patriot získá výkonnější radiolokátor s celokruhovým pokrytím. V brzké době armáda také obdrží první střely PAC-3 MSE navržené pro ničení raketové munice.


Klíčové pro posilování PVO je zavádění “všeobjímajícího” integrovaného systému velení a řízení IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System). IBCS slučuje pod jediné velení/řízení celou plejádu různorodých námořních/pozemních/leteckých senzorů, zbraňových systémů a prostředků elektronického boje.  


IBCS nahrazuje na půl tuctu systémů řízení a velení a umožňuje mixovat a spojovat prvky různých zbraňových systémů. IBCS je účinný i proti rušení vlastních radarů protivníkem. Pokud je jeden radar rušen, IBCS zůstane „ve hře" tím, že využije data z jiného radaru umístěného na jiném místě nebo pracující na jiné frekvenci. IBCS dokáže kombinovat rovněž data z různých radarů do jediného taktického obrazu a odhalit tak případné falešné cíle.


Zanedbanou oblastí je ale především PVO velmi krátkého dosahu. Americká armáda proto plánuje zavádění mobilních kompletů PVO na platformě JLTV, Stryker nebo Bradley, které pomocí kanónové a raketové výzbroje (Hellfire, Stinger) ochrání manévrující vojska před útoky bitevních letadel, vrtulníků a dronů, a možná také před raketovou, dělostřeleckou a minometnou RAM (Rocket, Artillery, Mortar) municí.

 

Video: Pěchotní kulomet střílející teleskopickou municí od firmy Textron. / YouTube

 

Letalita pěchoty

Poslední velkou oblastí je problém letality pěchotních družstev. Armáda plánuje zavést nové osobní zbraně jednotlivce (pušky, granátomety, pancéřovky, granáty, kamikadze drony, atd.), které zvýší palebnou sílu a ničivost pěchoty.


Prvním krokem je začlenění nových pušek ráže 7,62 mm do pěchotních družstev. V dalším kroku armáda plánuje zavést zcela nové typy munice. Jaké jsou možnosti?


Firma Textron na AUSA 2017 představila kulomet M240L ráže 7,62 mm střílející teleskopickou munici (střela je zapuštěná do polymerové nábojnici). Standardní M240L s 1000 náboji ráže 7,52×51 mm má hmotnost 32,8 kg, “teleskopická” varianta ale pouze 20,5 kg – tedy dokonce méně, než váží kulomet M249 se stejným počtem nábojů 5,56×45 mm!


Firma Textron také nabízí novou teleskopickou munici ráže 6,5 mm, která má menší hmotnost a rozměry něž 5,56×45 mm, ale výkonově odpovídá munici 7,62×51 mm.


Velkou oblastí jsou také nejrůznější pozemní robotické systémy, které mohou výrazně zvýšit mobilitu, manévrovací schopnosti i ničivost pěchotních družstev.


Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
darkstyle Datum: 16.10.2017 Čas: 10:51

alexa123

dokym rusko pri vyvoji iskanderu museli vyvijat vsetko..
vozidlo,radar, raketu a vypustaci system..

pri HIMARS, potrebujes vyvinut len raketu..
kedze dokaze odpalovat rakety od 70 po 300km a je od zakladu stavana ako multifunkcne zariadenie schopne odpalovat strely s roznymi priemermi..
a vdaka IBCS systemmu nebude potrebovat vykonnejsi radar ihned..

pri iskanderi rusi hovoria, ze silnejsiu raketu vyvinu do 6 rokov..
pokial viem rusko vsetky systemi zavadza pomalsie ako amerika..
tak smelo mozme tvrdit ze potom amerika to dokaze za 4..

avatar
KOLT Datum: 15.10.2017 Čas: 11:20

Ačkoliv jsem obstojný grammar nazi (taky pěkný anglikanismus :-) ), tak v tomto případě bych se autora zastal. Letalita už je v češtině docela zavedená, nepřekvapivě se rozšířila především z lékařské hantýrky. Čili je to anglikanismus, ale už dosti "zlidovělý", navíc původem z latiny, což je pro odborný termín docela dobrý rodokmen :-)

avatar
lorgarius Datum: 15.10.2017 Čas: 10:06

beepee - ja samozrejme chapem ze autor cerpa informacie z cudzojazycnych zdrojov a niekedy ako teraz nie je jednoduche zrozumitelne prelozit niektore slova. ale obcas ma nieco taketo proste "uhryzne do oka".

avatar
beepee Datum: 14.10.2017 Čas: 19:16

@lorgarius - typický anglikanismus. Česky je to "smrtnost", což teda zní podstatně hnusněji :-)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Smrtnost

avatar
lorgarius Datum: 14.10.2017 Čas: 18:48

je "letalita" regulerne ceske slovo? nevediet po anglicky tak nemam sajn o co sa jedna.

avatar
liberal shark Datum: 14.10.2017 Čas: 10:30

Podobný přístup bychom měli aplikovat i při budování našich tří brigád a podpůrných jednotek.

avatar
KOLT Datum: 14.10.2017 Čas: 10:19

Že bychom se té "šestapůlky" nakonec dočkali :-))

avatar
cejkis Datum: 13.10.2017 Čas: 20:23

JLTV vnímám naopak jako výsledek okupační politiky.

avatar
alexa123 Datum: 13.10.2017 Čas: 17:51

Všetko je to iba zbožné prianie - viď napr. program LRPF.

... smlouva s firmou nabízející nejlepší řešení (Boeing nebo Lockheed Martin) bude uzavřená v roce 2021.

Ak sa zmluva uzavrie v r. 2021, rakety sa reálne dostanú do výzbroje cca v r. 2030 a to som veľký optimista.

Podobnou vlastnost v současné době nabízejí ruské systémy Iskander.

Ak sa Rusi už dnes rozhodnú modernizovať už dnes moderný Iskander, aké vlastnosti bude mať v r. 2021 keď US Army iba podpíše zmluvu s Boeingom alebo Lockheedom.

arr