Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

US Navy chce drony pro letadlové lodě

Datum přidání 12.12.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 7 komentářů    autor autor: Tomáš Zwiefelhofer

Námořnictvo Spojených států (US Navy) se již delší dobu poohlíží po možnostech, jak posílit své schopnosti pomoci bezpilotních prostředků. Cílem je získat bezpilotní letoun schopný operovat z letadlových lodí US Navy. Tímto letounem by měl být MQ-25 Stingray.

Foto: V rámci programu UCLASS americké námořnictvo testovalo drony X-47B (na obrázku). X-47B je žhavým kandidátem na budoucí stroj MQ-25 Stingray; větší foto / Public Domain

 

MQ-25 je výsledkem několika předešlých vývojových programů, které zkoumaly využitelnost bezpilotních systémů pro letadlové lodě. Samotná podoba budoucího letounu se v průběhu vývojových prací měnila, stejně tak jako jeho účel.

 

V současné době však US Navy poptává letoun, jehož hlavním úkolem bude tankovat ostatní stroje za letu. Americké námořnictvo tak získá první tanker v historii, který bude schopný startu z letadlových lodí. To značně prodlouží dolet letounů a vrtulníků US Navy. Druhým úkolem by měl být vzdušný průzkum.


Americké námořnictvo se tak vydává v celku skromnou cestou, vzhledem k tomu, že na stole byly i návrhy pro vývoj bezpilotního útočného letounu. Konstrukce dronu doznala také menší „downgrade“, kdy z původního požadavku na stealth konstrukci se podstatně slevilo.


Náčelník námořních operací Adm. J. Richardson se k tomuto vyjádřil následovně: „Prozatím není stealth klíčovým parametrem. Nicméně i přesto hledá námořnictvo design, který učiní letoun obtížně zjistitelným.“


V současné době trápí americké námořnictvo hned několik finančně i technologicky náročných programů. Mezi ně bezesporu patří např. akvizice lodí LCS (Littoral Combat Ship), stealth torpédoborců Zumwalt a program letounů F-35. Není tak divu, že se v tomto ohledu nepouští US Navy do revolučního programu víceúčelového stealth dronu.


Cesta je spíše evoluční, neboť se v rámci programu Stingray počítá hlavně s implementací již dostupných technologií. Dle manažéra společnosti Locheed Martin J. Vinsona není obtížné navrhnout stroj, který dokáže plnit tankovací úkoly a průzkumné zároveň.  


Dokonce to podtrhuje slovy: „Nevidím nijak velké výzvy pro schopnosti průzkumu, vzhledem k tomu, že letoun bude mít nosnost pro tankovací operace.“


Celkem čtyři firmy obdržely kontrakt, v rámci kterého postaví svůj prototyp. Konkrétně zmíněný Lockheed Martin, Boeing, General Atomics a Northrop Grumman. První tři firmy obdržely každá 43 milonů dolarů a Northrop Grumman 35 milionů dolarů.


V rámci kontraktu vývojové práce skončí do října roku 2017. Letoun vzešlý z programu obdrží námořnictvo mezi lety 2020-2025.


I přesto, že US Navy se rozhodlo jít při získání dronů cestou "nejmenšího odporu", nevyhne se program MQ-25 Stingray vývoji nových technologií. Uvedené firmy budou muset vyřešit zejména přizpůsobeni dronu pro prostředí provozu na letadlové lodi, neboť na letové palubě panují odlišné podmínky, než na statických letištích.


Námořnictvo navíc požaduje schopnost naprosto autonomních startů a přistání, tak aby tyto činnosti zbytečně nezaměstnávaly piloty. Samotné ovládání dronů má také doznat značných změn.


Oproti současným dronům se chce námořnictvo vyhnout klasickému ovládacímu joysticku a použít ovládání typu “point and click”. Značné automatizaci by také mělo být dosaženo při samotném tankování. 

 

Zdroj: National Defense Magazine

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr71 Datum: 13.12.2016 Čas: 19:39

...no... budou mít s tím Kuzněcovem ještě co dohánět...

avatar
Gorn Datum: 12.12.2016 Čas: 22:23

ach, ty čárky ve větách. Možnost editovat vlastní příspěvek by byla fajn

avatar
Gorn Datum: 12.12.2016 Čas: 22:13

jj284b: přesně tak, ačkoliv zdůrazňovat že se jedná o první tanker schopný startu z letadlovek je doopravdy nesmysl. Je první protože doteď byl trend odmítat jakýkoliv specializovaný letoun, jehož úkoly může plnit víceúčelový. MQ-25 ten trend poráží tím, že námořnictvo chce dron a úkoly tankeru jsou dostatečně "stupidní", nato aby dron zvládnul samostatně větší část. Skutečně pochybné prvenství.

avatar
skelet Datum: 12.12.2016 Čas: 21:15

předtím tu ještě byl KA-3B, což byla trvalá konverze bombardérů A-3 na tankery.

avatar
jj284b Datum: 12.12.2016 Čas: 18:39

alexa123: mozno je to myslene tak ze to bude prvy specializovany tanker... predsa len S-3 ci F/A-18E to riesili ako dodatocnu funkciu..

avatar
alexa123 Datum: 12.12.2016 Čas: 18:21

... Americké námořnictvo tak získá první tanker v historii, který bude schopný startu z letadlových lodí...

To bude asi nejaký nezmysel - minimálne Lockheed S-3 Viking slúžil ako tanker. Po jeho vyradení to robí F/A-18 Super Hornet. A pred Vikingom určite mali nejaký tanker

avatar
alexa123 Datum: 12.12.2016 Čas: 18:11

Koľko paliva na tankovanie tento zázrak uvezie? Samozrejme to záleží na vytrvalosti a profile letu ale nie je tu o tom žiadna zmienka.

arr