Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

USA nenakoupí žádné další ruské vrtulníky

Datum přidání 14.11.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Pentagon odstoupil od plánu nakoupit dodatečné ruské vrtulníky Mi-171V pro afghánskou armádu. Vojenští úředníci tak podlehli tlaku, který na ně v posledních měsících vyvinuli někteří členové amerického Kongresu.

Foto: Afghánští vojáci nastupují do Mi-17. / US Army

Foto: Afghánští vojáci nastupují do Mi-17. / US Army

 

Aplaudují ministerstvu obrany k rozhodnutí o zrušení nákupu dalších 15 vrtulníků Mi-17 od Rosoboronexportu,“ uvedl americký senátor John Cornyn, v prohlášení pro tiskovou agenturu Associated Press (AP) .

 

Právě republikánský senátor Conryn z Texasu vedl kampaň proti nákupu ruských vrtulníků americkým ministerstvem obrany. Důvodem má být především fakt, že vrtulníky měla dodat ruská firma Rosoboronexport, jenž dodává zbraně syrskému režimu Bašára Asada.

 

"Podnikání s dodavatelem těchto vrtulníků by bylo morálním úpadkem politiky, a jako národ, bychom neměli dotovat válečné zločiny Asada v Sýrii," uvedl Cornyn v prohlášení citovaném AP.

 

Špatné zacházení armády s tímto programem, jako neschopnost afghánské armády udržovat tyto vrtulníky, jen podtrhuje skutečnost, že tento program měl být zrušen již dávno,“ uvedl rovněž demokratický senátor Richard Blumenthal z Connecticutu.

 

Oba senátoři jsou však v USA mediálně v podezření, že podléhají lobby amerických zbrojních firem. Připomeňme, že americký výrobce vrtulníků Bell Helicopters má sídlo v Texasu a Sikorsky v Connecticutu.

 

Nic to však nemění na skutečnosti, že Pentagon již další ruské vrtulníky nenakoupí. Americké ministerstvo obrany ve svém stanovisku uvedlo, že přehodnotilo své požadavky vůči Kongresu.

 

"Po počáteční žádosti o přidělení finačních prostředků z rozpočtu Kongresu pro FY14 (fiskální rok 2014 – pozn. redakce), abychom zajistili vylepšení kapacit afghánských národních bezpečnostních sil, oddělení přehodnotilo své požadavky po konzultacích s Kongresem," uvedla Maureen Schuman, tisková mluvčí Pentagonu. "V současné době nemáme v plánu kupovat další Mi-17 od Rosoboronexportu mimo těch, které současně evidujeme v afghánskému programu."


Rusko však vidí celou záležitost jako politicky motivovanou. Moskva údajně plní pouze dohodnuté smlouvy a dodávky zbraní do Sýrie jsou podle ní v souladu s mezinárodním právem. Moskva také vznesla otázku, jaké povstalecké skupiny bojují proti současné syrské vládě.

 

Rusové narážejí na skutečnost, že do povstaleckých skupin se s největší pravděpodobností infiltrovali islámští radikálové. Na druhou stranu, po boku Bašára Asada bojuje Hizballáh, jenž je mnohými státy (Egypt, USA, Izrael, EU, atd.) řazen k teroristické organizaci.

 

Spojené státy dosud nakoupily celkově 63 ruských vrtulníků Mi-17V-5 pro afghánskou národní armádu (ANA) za 1,1 miliard dolarů. Mluvčí Pentagonu pak ruské tiskové agentuře RIA Novosti ve středu potvrdil, že Spojené státy nemají v plánu kupovat další Mi-17 z Rosoboronexportu, mimo předchozí objednávky.

 

Zdroj: Reuters, RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 18.11.2013 Čas: 14:00

Faktem je, že v Afghánistánu se bojuje prakticky již od r. 1973, 40!let - a já myslím, že to bude pokračovat ještě hodně dlouho. Podle mne ten konflikt je neřešitelný. Ale na druhou stranu cíl té americké operace - tj.zásadní omezení moci Tálibánu a al-Kájdy byl splněn. Otázkou je, co bude dál

avatar
Ultramarinus Datum: 16.11.2013 Čas: 19:52

Nějáká ta miliarda "lokálně" v letech celosvětově průšvihové krize se hodí. Co by za ní dal Deatroit.

Fakt, že je to pro ANA nevýhodně, je z hlediska US daňových poplatníků podružné. Protože, na rovinu, kdyby Afghánistán zejtra vymřel do posledního turbana, v USA by si toho ani nevšimli. A u nás taky, když je o tom řeč. Všeobecně se mi těžko chápe, proč ve chvíli kdy jde veslice euro-americké civilizace postupně ke dnu, vyhazuje prachy a krev na hnusné díry, ve kterých často zbytečně chcípáme. A to takovým způsobem, že si naštváváme celej svět, místo abychom ho po vzoru Britského impéria dobývali podporováním lokálních genocidních válek a dodávkami dek, co jsou nakažené smrtelnými nemocemi. Fakt, že to fungovalo 500 let a stojí to za největším impériem světa, přece není důvod, proč měnit na základě pseudohumanistických teorií chování na pravej opak ve chvíli, kdy jde nahoru mohamedánská civilizace, čína, indie a pár dalších potenciálně (naší)krvelačných světových sil....

avatar
lorgarius Datum: 16.11.2013 Čas: 18:19

neviem nakolko je tych niekolko desiatok vrtulnikom zivenim ruskeho zbrojneho priemyslu, ale ked amici tak stedro dotovali/resp dotuju zbrojny priemysel polska, turecka, izraela, preco nie? Daju afgancom vrtulniky s ktorymi uz maju skusenosti a to bez toho aby im zverili svoje technologie. Alebo sa afgan dostava do uzadia zaujmu, onedlho upadne do zabudnutia a do popredia sa dostane vojna v derka-derkastane?

avatar
Nesher Datum: 15.11.2013 Čas: 11:34

To David a Liberel Shark - máte samozřejmě pravdu, tedy z čistě technického hlediska, na druhou stranu, proč by američtí dańoví poplatníci měli živit ruský zbrojní průmysl?

avatar
David Datum: 15.11.2013 Čas: 10:01

Absurdní je, že se na to přišlo poté, co léta byli afghánští technici školeni na Mi-17 a konečně jsou schopni většinu prací dělat sami. Navíc - co místo Mi-17? Americké vrtulníky, které jsou mnohem citlivější na prach, vysoké teploty a vysokou nadmořskou výšku? Inu, logické

avatar
martin Datum: 14.11.2013 Čas: 14:54

že to senátoři mají potřebu hájit takovými pindy, když je jasné, že jde o prachy pro americké firmy...

arr