Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

USA nenakoupí žádné další ruské vrtulníky

Datum přidání 14.11.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Pentagon odstoupil od plánu nakoupit dodatečné ruské vrtulníky Mi-171V pro afghánskou armádu. Vojenští úředníci tak podlehli tlaku, který na ně v posledních měsících vyvinuli někteří členové amerického Kongresu.

Foto: Afghánští vojáci nastupují do Mi-17. / US Army

Foto: Afghánští vojáci nastupují do Mi-17. / US Army

 

Aplaudují ministerstvu obrany k rozhodnutí o zrušení nákupu dalších 15 vrtulníků Mi-17 od Rosoboronexportu,“ uvedl americký senátor John Cornyn, v prohlášení pro tiskovou agenturu Associated Press (AP) .

 

Právě republikánský senátor Conryn z Texasu vedl kampaň proti nákupu ruských vrtulníků americkým ministerstvem obrany. Důvodem má být především fakt, že vrtulníky měla dodat ruská firma Rosoboronexport, jenž dodává zbraně syrskému režimu Bašára Asada.

 

"Podnikání s dodavatelem těchto vrtulníků by bylo morálním úpadkem politiky, a jako národ, bychom neměli dotovat válečné zločiny Asada v Sýrii," uvedl Cornyn v prohlášení citovaném AP.

 

Špatné zacházení armády s tímto programem, jako neschopnost afghánské armády udržovat tyto vrtulníky, jen podtrhuje skutečnost, že tento program měl být zrušen již dávno,“ uvedl rovněž demokratický senátor Richard Blumenthal z Connecticutu.

 

Oba senátoři jsou však v USA mediálně v podezření, že podléhají lobby amerických zbrojních firem. Připomeňme, že americký výrobce vrtulníků Bell Helicopters má sídlo v Texasu a Sikorsky v Connecticutu.

 

Nic to však nemění na skutečnosti, že Pentagon již další ruské vrtulníky nenakoupí. Americké ministerstvo obrany ve svém stanovisku uvedlo, že přehodnotilo své požadavky vůči Kongresu.

 

"Po počáteční žádosti o přidělení finačních prostředků z rozpočtu Kongresu pro FY14 (fiskální rok 2014 – pozn. redakce), abychom zajistili vylepšení kapacit afghánských národních bezpečnostních sil, oddělení přehodnotilo své požadavky po konzultacích s Kongresem," uvedla Maureen Schuman, tisková mluvčí Pentagonu. "V současné době nemáme v plánu kupovat další Mi-17 od Rosoboronexportu mimo těch, které současně evidujeme v afghánskému programu."


Rusko však vidí celou záležitost jako politicky motivovanou. Moskva údajně plní pouze dohodnuté smlouvy a dodávky zbraní do Sýrie jsou podle ní v souladu s mezinárodním právem. Moskva také vznesla otázku, jaké povstalecké skupiny bojují proti současné syrské vládě.

 

Rusové narážejí na skutečnost, že do povstaleckých skupin se s největší pravděpodobností infiltrovali islámští radikálové. Na druhou stranu, po boku Bašára Asada bojuje Hizballáh, jenž je mnohými státy (Egypt, USA, Izrael, EU, atd.) řazen k teroristické organizaci.

 

Spojené státy dosud nakoupily celkově 63 ruských vrtulníků Mi-17V-5 pro afghánskou národní armádu (ANA) za 1,1 miliard dolarů. Mluvčí Pentagonu pak ruské tiskové agentuře RIA Novosti ve středu potvrdil, že Spojené státy nemají v plánu kupovat další Mi-17 z Rosoboronexportu, mimo předchozí objednávky.

 

Zdroj: Reuters, RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 18.11.2013 Čas: 14:00

Faktem je, že v Afghánistánu se bojuje prakticky již od r. 1973, 40!let - a já myslím, že to bude pokračovat ještě hodně dlouho. Podle mne ten konflikt je neřešitelný. Ale na druhou stranu cíl té americké operace - tj.zásadní omezení moci Tálibánu a al-Kájdy byl splněn. Otázkou je, co bude dál

avatar
Ultramarinus Datum: 16.11.2013 Čas: 19:52

Nějáká ta miliarda "lokálně" v letech celosvětově průšvihové krize se hodí. Co by za ní dal Deatroit.

Fakt, že je to pro ANA nevýhodně, je z hlediska US daňových poplatníků podružné. Protože, na rovinu, kdyby Afghánistán zejtra vymřel do posledního turbana, v USA by si toho ani nevšimli. A u nás taky, když je o tom řeč. Všeobecně se mi těžko chápe, proč ve chvíli kdy jde veslice euro-americké civilizace postupně ke dnu, vyhazuje prachy a krev na hnusné díry, ve kterých často zbytečně chcípáme. A to takovým způsobem, že si naštváváme celej svět, místo abychom ho po vzoru Britského impéria dobývali podporováním lokálních genocidních válek a dodávkami dek, co jsou nakažené smrtelnými nemocemi. Fakt, že to fungovalo 500 let a stojí to za největším impériem světa, přece není důvod, proč měnit na základě pseudohumanistických teorií chování na pravej opak ve chvíli, kdy jde nahoru mohamedánská civilizace, čína, indie a pár dalších potenciálně (naší)krvelačných světových sil....

avatar
lorgarius Datum: 16.11.2013 Čas: 18:19

neviem nakolko je tych niekolko desiatok vrtulnikom zivenim ruskeho zbrojneho priemyslu, ale ked amici tak stedro dotovali/resp dotuju zbrojny priemysel polska, turecka, izraela, preco nie? Daju afgancom vrtulniky s ktorymi uz maju skusenosti a to bez toho aby im zverili svoje technologie. Alebo sa afgan dostava do uzadia zaujmu, onedlho upadne do zabudnutia a do popredia sa dostane vojna v derka-derkastane?

avatar
Nesher Datum: 15.11.2013 Čas: 11:34

To David a Liberel Shark - máte samozřejmě pravdu, tedy z čistě technického hlediska, na druhou stranu, proč by američtí dańoví poplatníci měli živit ruský zbrojní průmysl?

avatar
David Datum: 15.11.2013 Čas: 10:01

Absurdní je, že se na to přišlo poté, co léta byli afghánští technici školeni na Mi-17 a konečně jsou schopni většinu prací dělat sami. Navíc - co místo Mi-17? Americké vrtulníky, které jsou mnohem citlivější na prach, vysoké teploty a vysokou nadmořskou výšku? Inu, logické

avatar
martin Datum: 14.11.2013 Čas: 14:54

že to senátoři mají potřebu hájit takovými pindy, když je jasné, že jde o prachy pro americké firmy...

arr