Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

USA v šoku – u jejích břehů se nepozorovaně pohybovala ruská ponorka

Datum přidání 20.08.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Amerika je šokovaná. U jejích břehů se několik týdnů na přelomu června a července bez povšimnutí pohybovala ruská atomová ponorka třídy „Akula-B“. Americká armáda její přítomnost zaznamenala teprve v okamžiku, kdy opouštěla Mexický záliv, aby se vydala na zpáteční cestu do Ruska.

Akula

Foto: Ruská ponorka třídy „Akula-B“ (označovaná také jako „Projekt 971) na moři / EPA

 

Informoval o tom, s odvoláním na nejmenované americké vysoké představitele, internetový server The Washington Free Beacon, vydávaný konzervativně orientovaným Centrem pro americkou svobodu. „Skutečnost, že jsme ji nedokázali objevit, je velmi znepokojivá,“ přiznal tomuto serveru nejmenovaný vysoký americký činitel.

 

V amerických médiích se v této souvislosti objevily názory, že informace o tomto selhání unikly na veřejnost cíleně. V současné době totiž americký Kongres projednává návrh rozpočtu pro americkou armádu na příští roky a ten mimo jiné počítá právě se snížením výdajů pro námořní síly a protiponorkové letectvo.

 

Podle názoru jednoho z ruských vojenských analytiků, zveřejněného médii, byla cílem vyslání ponorky do Mexického zálivu demonstrace ruské vojenské síly. A také signál Spojeným státům, že je Moskva nespokojena s jejich plánem na rozmístění protiraketového deštníku v Evropě a že je schopná na to reagovat. Podle jiného zdroje měla tato mise i ekonomické pozadí. Měla totiž potenciálním zájemcům o koupi demonstrovat možnosti této ponorky.

 

Podle serveru The Washington Free Beacon je zarážející, že nejvyšší představitelé amerického námořnictva odmítli celou záležitost komentovat. Připomíná přitom, že když se před pár lety ruské strategické bombardéry pohybovaly v bezprostřední blízkosti amerického vzdušného prostoru, Pentagon prohlásil, že to považuje za součást běžného cvičení strategického letectva.

 

Nejde přitom o první případ, kdy se tento typ ponorky nepozorovaně pohyboval u amerických břehů. K obdobnému případu došlo v roce 2009. Tehdy se podle deníku The New York Times v mezinárodních vodách u východního pobřeží USA delší dobu pohybovaly dokonce dvě ponorky této třídy.


Atomové ponorky třetí generace „Akula-B“ (označované také jako „Projekt 971“) se do výzbroje tehdy ještě sovětské armády dostaly v roce 1984. Jsou mimo jiné vyzbrojeny torpédy, protiletadlovými raketami a především střelami s plochou dráhou letu RK-55 Granat, které mohou nést taktické jaderné hlavice. Mohou také mít na palubě transportní torpéda k automatickému rozmisťování námořních min.

 

Ponorky Akula-B se dokáží se ponořit až do hloubky 600 metrů, plout pod hladinou rychlostí zhruba 61 kilometrů za hodinu a vydržet pod vodou bez přestávky až 100 dní. Výtlak ponořené ponorky je až 9500 tun, posádku pak tvoří 62 námořníků.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
allah Datum: 09.11.2013 Čas: 00:29

"několik týdnů na přelomu června a července" :-D
Kolik těch týdnů na přelomu června a července bylo?:-D
Ctirade, Ctirade...

avatar
Sahyb Datum: 29.08.2012 Čas: 00:51

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/861-nova-karibska-krize-rusko-presouva-jaderne-strely-na-kubu
Toto je demonstrace síly a vyjádření USA o tom a´t jdou doprdele se základnami u Ruských spojenců..

Ponorka si pravděpodobně mapovala krajinu, aby v případě války věděli kde to mají rozstřískat první a oplatit emeričanům ty vraždy, bombardování, buzerace, neplnění smluv, napadání spojenců, vysmívání se do ksichtu...

avatar
JaM Datum: 21.08.2012 Čas: 19:28

Najpravdepodobnejsie ju nechceli vidiet... skratka treba schvalit novy rozpocet, a takato verejna "hrozba" je najlepsi motivator na podpis...

avatar
Powerslave Datum: 20.08.2012 Čas: 17:02

Podle názoru jednoho z ruských vojenských analytiků, zveřejněného médii, byla cílem vyslání ponorky do Mexického zálivu demonstrace ruské vojenské síly. A také signál Spojeným státům, že je Moskva nespokojena s jejich plánem na rozmístění protiraketového deštníku v Evropě a že je schopná na to reagovat.

Kdyby to byla pravda soudruzi, tak jste to dávno udělali, ne? Nicméně si myslím, že demonstace síly to nebyla.

avatar
Jarda P. Datum: 20.08.2012 Čas: 15:13

Pravděpodobně se s někým na americké straně dohodli a ten přivřel oči.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 20.08.2012 Čas: 14:47

To zas bude oheň na střeše.. Ale jak se do lesa volá......... :)

arr