Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

USA vysílá k Severní Koreji bezpilotní letouny

Datum přidání 07.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jakub Horníček

Z Japonska začne příští rok vysílat americká armáda k hranicím Severní Koreje bezpilotní letadla Global Hawk. Tuto skutečnost oznámili veřejnosti minulý týden američtí a japonští úředníci.

Global Hawk

Foto: RQ-4 Global Hawk během letu / USAF

 

Podle deníku Washington Post plánuje americké letectvo US Air Force vyslat dva až tří průzkumné stroje Global Hawk na blíže nespecifikované základny v Japonsku. Informaci o nasazení přinesli nejvyšší představitelé americké administrativy - státní tajemník John Kerry a ministr obrany Chuck Hagel po návštěvě Japonska.


Bezpilotní stroje směřující k hranicím Severní Koreje lze chápat i jako signál vyslaný Číně. Právě vláda v Pekingu nelibě nese, že si chce Japonsko pořídit vlastní výkonné průzkumné letouny Global Hawk. Tím by totiž získalo extrémně výkonný nástroj ke sledování pohybu čínských námořních a vzdušných sil kolem sporných území – především ostrovů Senkaku.

 

Global Hawk

Foto: Pozemní personál provádí předletovou přípravu na základně Beale. / USAF

 

Letectvo USA již provozuje stroje Global Hawk na Guamu v Pacifiku, avšak z této základny je Severní Korea na hranici jejich efektivního doletu. Díky letadlům Global Hawk v Japonsku získají Američané lepší situační povědomí o Severní Koreji a současně mocný průzkumný nástroj v dané oblasti.


Americká bezpilotní letadla včetně Global Hawk operovala nad Japonskem již v roce 2011. Měla za úkol shromažďovat data po tragické havárii v elektrárně Fukušima, k níž došlo následkem ničivých vln tsunami.


Global Hawk
Foto: Snímek pořízený RQ-4 Global Hawk v severní Kalifornii / USAF

 

RQ-4 / MQ-4 Global Hawk vyrábí Northrop Grumman a jde o nejpokročilejší bezpilotní letoun ve výzbroji USA se skvělými letovými výkony – dostup více než 18 000 metrů, dolet 16 700 kilometrů a výdrž ve vzduchu 28 hodin.


Pravou silou Global Hawku jsou však špičkové průzkumné a komunikační systémy. Letoun dokáže pořídit denní a infračervené snímky i real-time video ve velkém rozlišení. Součástí elektronického vybavení je rovněž moderní radarová a komunikační (satelitní) technika.

 

Připomeňme, že oblast jihovýchodní a východní Asie je mnohými vojenskými a ekonomickými odborníky považována za hlavní centrum mocenského boje mezi světovými velmocemi. O své místo na slunci si zde "měří své síly" třeba Indie, Čína, Rusko, Japonsko a Spojené státy. Navíc jim sekunduje řada menších států, jako jsou Severní a Jižní Korea, Tchaj-wan, Filipíny, Vietnam nebo Thajsko. Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
BoudiSVK Datum: 10.10.2013 Čas: 15:01

green_korytnacka:
Prečo si myslis že to už neurobily? Lebo podla simulacie by ich vojna zio severnou koreou stala nieco medzi 35 až 50 tisic vojakov. A to si dnes usa nemoze dovolit. Preto dufaju že sa južna korea o sever postara.

avatar
green_korytnacka Datum: 09.10.2013 Čas: 08:48

nevyslo bombardovanie syria, treba sa odbavit na s. koreji

avatar
Standa Datum: 08.10.2013 Čas: 17:41

Japonci by tak získali extrémně výkonný nástroj ke sledování pohybů japonských námořních a vzdušných sil kolem sporných území

Předpokládám, že Japonci vědí, kde jsou......

arr