Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

USA vysílá k Severní Koreji bezpilotní letouny

Datum přidání 07.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jakub Horníček

Z Japonska začne příští rok vysílat americká armáda k hranicím Severní Koreje bezpilotní letadla Global Hawk. Tuto skutečnost oznámili veřejnosti minulý týden američtí a japonští úředníci.

Global Hawk

Foto: RQ-4 Global Hawk během letu / USAF

 

Podle deníku Washington Post plánuje americké letectvo US Air Force vyslat dva až tří průzkumné stroje Global Hawk na blíže nespecifikované základny v Japonsku. Informaci o nasazení přinesli nejvyšší představitelé americké administrativy - státní tajemník John Kerry a ministr obrany Chuck Hagel po návštěvě Japonska.


Bezpilotní stroje směřující k hranicím Severní Koreje lze chápat i jako signál vyslaný Číně. Právě vláda v Pekingu nelibě nese, že si chce Japonsko pořídit vlastní výkonné průzkumné letouny Global Hawk. Tím by totiž získalo extrémně výkonný nástroj ke sledování pohybu čínských námořních a vzdušných sil kolem sporných území – především ostrovů Senkaku.

 

Global Hawk

Foto: Pozemní personál provádí předletovou přípravu na základně Beale. / USAF

 

Letectvo USA již provozuje stroje Global Hawk na Guamu v Pacifiku, avšak z této základny je Severní Korea na hranici jejich efektivního doletu. Díky letadlům Global Hawk v Japonsku získají Američané lepší situační povědomí o Severní Koreji a současně mocný průzkumný nástroj v dané oblasti.


Americká bezpilotní letadla včetně Global Hawk operovala nad Japonskem již v roce 2011. Měla za úkol shromažďovat data po tragické havárii v elektrárně Fukušima, k níž došlo následkem ničivých vln tsunami.


Global Hawk
Foto: Snímek pořízený RQ-4 Global Hawk v severní Kalifornii / USAF

 

RQ-4 / MQ-4 Global Hawk vyrábí Northrop Grumman a jde o nejpokročilejší bezpilotní letoun ve výzbroji USA se skvělými letovými výkony – dostup více než 18 000 metrů, dolet 16 700 kilometrů a výdrž ve vzduchu 28 hodin.


Pravou silou Global Hawku jsou však špičkové průzkumné a komunikační systémy. Letoun dokáže pořídit denní a infračervené snímky i real-time video ve velkém rozlišení. Součástí elektronického vybavení je rovněž moderní radarová a komunikační (satelitní) technika.

 

Připomeňme, že oblast jihovýchodní a východní Asie je mnohými vojenskými a ekonomickými odborníky považována za hlavní centrum mocenského boje mezi světovými velmocemi. O své místo na slunci si zde "měří své síly" třeba Indie, Čína, Rusko, Japonsko a Spojené státy. Navíc jim sekunduje řada menších států, jako jsou Severní a Jižní Korea, Tchaj-wan, Filipíny, Vietnam nebo Thajsko. Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
BoudiSVK Datum: 10.10.2013 Čas: 15:01

green_korytnacka:
Prečo si myslis že to už neurobily? Lebo podla simulacie by ich vojna zio severnou koreou stala nieco medzi 35 až 50 tisic vojakov. A to si dnes usa nemoze dovolit. Preto dufaju že sa južna korea o sever postara.

avatar
green_korytnacka Datum: 09.10.2013 Čas: 08:48

nevyslo bombardovanie syria, treba sa odbavit na s. koreji

avatar
Standa Datum: 08.10.2013 Čas: 17:41

Japonci by tak získali extrémně výkonný nástroj ke sledování pohybů japonských námořních a vzdušných sil kolem sporných území

Předpokládám, že Japonci vědí, kde jsou......

arr