Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

USNS Spearhead: Trysková dopravní loď

Datum přidání 31.03.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Již řadu měsíců americké námořnictvo provozuje katamaran USNS Spearhead. Jedná se o první loď zbrusu nové třídy Spearhead - nové kategorie extrémně rychlých dopravních lodí JHVS (Joint High Speed Vessel).

Joint High Speed Vessel

Foto: USNS Spearhead / US Navy

 

Posláním plavidel třídy Spearhead je rychlý námořní transport lidí a zásob. Loď dokáže až 600 tun nákladu přepravit rychlostí 65 km/h na vzdálenost 2200 kilometrů. Bez nákladu dokáže uhánět rychlostí až 80 km/h.


Pokud loď cestuje menší rychlostí, její dojezd rapidně narůstá. Pří maximální rychlosti a s plným nákladem přesto dokáže dorazit z americké námořní základny Guam v západním Pacifiku až k břehům Filipín.

 

Trup lodě je vyroben z lehkého hliníku. Na délku měří plavidlo 105 metrů při výtlaku 2500 tun. Uvnitř lodě je místo pro 312 sedících vojáků a rovněž kajuty pro 104 pasažérů. Obsluhu lodě zajišťuje 22-ti členná posádka.

Foto: USNS Spearhead / US NavyFoto: Naloďování na JHVS. / US Navy

 

Náklad je přepravován ve vnitřních prostorách o ploše 1863 m2. Na horní palubě je pak přistávací plocha pro vrtulník nebo konvertoplán V-22 Osprey.

 

Do lodě se vozidla a náklad dostávají zadní nájezdovou rampou. Rampa je 3,8 metrů dlouhá a dokáže se dle potřeby natáčet. Nosnost rampy je dimenzována i pro tank M1 Abrams. K dispozici je také nakládací jeřáb o hmotnosti 20 tun.

 

Ponor lodě je pouze 3,8 metrů, což umožňuje operace v mělkých pobřežních vodách nebo v menších a jednoduších přístavech – typických pro země s málo rozvinutou infrastrukturou. O pohon se staré čtveřice dieslových motorů o výkonu 4×9,1 MW se spotřebou 4×2141 litrů/hodina.

 

Video: USNS Spearhead / YouTube

 

Hlavním posláním lodí třídy Spearhead je velmi rychlý transport lidí a materiálu. Rychlá doprava je to, proč jsme ji koupili. Plavidlo má 20 000 stop čtverečních nákladového prostoru pro tanky, nákladní automobily, sanitky, buldozery, HMMWV – a také 312 sedadel, dostatečný počet pro rotu vojáků nebo mariňáků,“ říká námořní kapitán Henry Stevens.

Americké námořnictvo však plánuje využít unikátní vlastnosti lodě také pro speciální operace nebo humanitární mise. „Je určená pro provoz v mělkých přístavech a vodních cestách, což umožňuje provádět celou škálu operací, jako je manevrování, trvalou přítomnost, humanitarní operace, podporu speciálním operacím, podporu logistiky nebo velmi rychlou dopravu,"  vysvětluje Stevens.

Celkově plánuje americké námořnictvo odebrat deset lodí třídy Spearhead za 1,8 miliard dolarů. V brzké době se k první lodi připojí dvojice plavidel USNS Choctaw County a USNS Millinocket.

 

Zdroj: DoD BUZZ

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 15.04.2014 Čas: 16:12

Vypada to, ze se dockame nekolika kusu tehle lodky vezoucich railguny.

avatar
liberal shark Datum: 31.03.2014 Čas: 19:46

Tedy na zaoceánskou dopravu mi to přijde trochu malé. Zajímalo by mne, na kolik přijde při tak malém objemu přepravovaného materiálu jeden tuno-kilometr nebo osobo-kilometr.

avatar
Voodoo Datum: 31.03.2014 Čas: 19:40

Jakub Mareš: Předpokládám, že konfigurace vnitřních prostor se bude upravovat podle typu přepravy stejně třeba jako u dopravních letadel. Takže pokud bude třeba např. dopravit vojáky na druhou část planety, tak jich nepovezou plnou kapacitu 312 apod. ;-)

avatar
RiMr71 Datum: 31.03.2014 Čas: 18:02

Jakub Mareš:
"Loď dokáže až 600 tun nákladu přepravit rychlostí 65 km/h na vzdálenost 2200 kilometrů" - tedy v případě nějaké überkrize a dojezdu až na páry mi to vychází na nějakých 33 hodin v kuse... To není zas taková hrůza - je to zřejmě předělaný trajekt a určitě tam mají dost záchodů atd pro podobné případy :)

avatar
Jakub Mareš Datum: 31.03.2014 Čas: 17:07

Já nevim ale 312 sedících vojáků, pokud je vyšlou na druhou část planety co budou vojáci tolik dní jíst, pít a kde budou spát, nějak si to nedokážu představit.

avatar
Adanedhel Datum: 31.03.2014 Čas: 10:35

Moc pěkný kousek námořní techniky. Tato loď by teoreticky mohla veplout i do ústí dostatečně hluboké řeky, že ?

arr