Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Úspěšný test mobilního laseru HEL MD

Datum přidání 13.12.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda poprvé otestovala mobilní laser HEL MD umístěný na korbě vozidla nákladního vozu. Laser během testů úspěšně ničil malá bezpilotní letadla a minometnou munici.  

Foto: Laser HEL MD / Boeing

Foto: Laser HEL MD / Boeing

 

Do nedávné doby neexistoval systém chránící vojáky před municí kategorie RAM (Rocket, Artillery, Mortar), tedy před raketovou, dělostřeleckou a minometnou munici. Teprve technický pokrok ve vývoji laserů umožnil zkonstruovat dostatečné kompaktní, efektivní a mobilní obraný systém schopný ničit RAM munici.

 

Testovaný laser HEL MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator) od firmy Boeing je umístěn ve speciální nástavbě na korbě nákladního auta Oshkosh HEMTT 8×8. Během šest týdnů trvajících testů HEL MD zničil na 90 cílů, většinou malé bezpilotní letouny a minometnou munici.

 

Během zkoušek HEL MD postřeloval 60mm minometné granáty, a to včetně několika granátů najednou. "Systém je schopen pomocí radaru rychle zachytit malé cíle, zacílit na ně laserový paprsek o velikosti čtvrťáku a zničit je za letu," řekl Mike Rim, jeden z programových manažerů projektu HEL MD ve společnosti Boeing.

 

Během testů laser dosáhl výkon 10 kW. Další testy budou probíhat s 50kW laserem. Operačně nasaditelná zbraň pak má mít výkon 100 kW. Větší výkon se samozřejmě promítne na přímo úměrné kratší době, kterou musí laser ozařovat jeden cíl. Výkonnější laser tak je schopen v rychlém sledu ničit mnohonásobné nebo velmi rychlé letící cíle.

 

"Pokud zasáhneme cíl ve stejné vzdálenosti, 100kW laser zničí cíl za jednu desetinu času oproti 10kW laseru," řekl Terry Bauer, hlavni programový manažer projektu HEL MD ve společnosti Boeing.

 

Obrovskou výhodou HEL MD je umístění všech jeho součástí na jediné vozidlo – laserové dělo, zdroj elektrické energie (generátor), radar, veškerá elektronika. HEL MD je tak snadno přepravitelný vzduchem a je schopen se rychle zapojit do akce.

 

Dlužno podotknout, že HEL MD není prototypem budoucí zbraně, ale technologickým demonstrátorem - systémem pro testování nových technologií. Pokud se americká armáda rozhodné pro nákup mobilních laserů HEL MD, do výzbroje se nedostanou dřív než v roce 2022.

 

Zdroj: Boeing

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr