Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Úspěšný test protilodní střely LRASM

Datum přidání 05.12.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké letectvo ve spolupráci s americkým námořnictvem provedlo druhý úspěšný test nové protilodní střely LRASM. Střela při testu sama rozpoznala pohybující se námořní cíl a přesně ho zasáhla.

LRASM

Foto: Senzory střely skenují loď a vybírají si nejvhodnější místo k útoku. / Lockheed Martin

 

Při posledním testu střelu LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) odpálil nadzvukový bombardér B-1 Lancer na námořní střelnici nedaleko Kalifornie. Střela po odpálení dostávala skrze datalink navigační údaje a v závěrečné fázi přešla na autonomní režim. Poté pomocí palubních senzorů samostatně identifikovala cíl, zaměřila ho a přesně zasáhla. Test se odehrál bez použití ostré bojové hlavice.

 

"Tento test, v kombinaci s úspěchem první letové zkoušky v srpnu, je dalším důkazem schopností LRASM," řekl Mike Fleming, programový manažer projektu LRASM v Lockheed Martin. "Nové senzory a starší komponenty JASSM-ER fungovaly během letu správně a střela dopadla na cíl, jak bylo plánováno.“

 

Konstrukčně LRASM vychází  z protizemní okřídlené střely AGM-158 JASSM, konkrétně z její nejnovější verze JASSM-ER. Avšak ač má JASSM-ER dostřel 1000 km, oficiálně se střele LRASM přisuzuje dostřel “pouze” 370 km. 


LRASMFoto: B-1 Lancer odpaluje střelu LRASM. / Lockheed Martin

 

Oproti JASSM-ER má však LRASM zesílenou konstrukci, umožňující její odpalování z vertikálních vypouštěcích sil Mk 41 na palubách lodí. Na potřebnou letovou hladinu je vynesena přídavným raketovým urchlovacím stupněm.

 

LRASM lze odpalovat jak z povrchových plavidel, tak z letadel. Kromě bombardéru B-1 Lancer lze střelu odpálit také ze stíhaček F/A-18E/F Super Hornet nebo F-35 Lightninig II.

 

Střela je navržená tak, aby pronikala nepřátelskou obranou za každého počasí a napadala hladinové i pozemní cíle v podmínkách silného rušení. Hlavní předností je schopnost střely fungovat bez signálu GPS. Její multifunkční senzorová hlavice dokáže rozpoznat konkretní typy lodí ve skupině a samostatně si vybrat cíl.

 

Střela zasahuje loď bojovou hlavici o hmotnosti 450 kg v nejcitlivějším místě – můstek, motorová část, apod. Bojová hlavice se skládá z penetrátoru, který proráží pancíř lodi a z vysoce explozivní hlavice, jež exploduje uvnitř cíle.

 

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr