Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Úspěšný test protiraketového systému Arrow 3

Datum přidání 03.01.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská organizace pro raketovou obranu IMDO (Israel Missile Defense Organization) a Americká agentura pro raketovou obranu MDA (U.S. Missile Defense Agency) úspěšně vyzkoušeli antiraketu Arrow 3. Jde již o druhý úspěšný test nejmodernějšího izraelsko-amerického protiraketového systému.

Foto: Start antirakety Arrow 3 / IMI

Foto: Start antirakety Arrow 3 / IMI

 

Antiraketa Arrow 3 byla odpálena dnes (3.1.2014) v 8:00 místního času z izraelské raketové základny. Let trval deset minut a střela se pohybovala mimo atmosféru (>100 km). Smyslem testu nebylo zničení cíle ale otestování letových systémů rakety. Arrow 3 nakonec ukončil svou cestu ve vodách Středozemního moře.

 

Podle Boaze Leviho, generální ředitele vesmírných systémů ve firmě IAI (Israel Aerospace Industries), Arrow 3 úspěšně prokázal své schopnosti zachycovat cíle za hranicí kosmického prostoru. „Byl to 100% úspěch, záchytná raketa byla testována pomocí unikátních a náročných manévrů, které prokázaly jedinečnost konceptu,“ komentoval test Levi.

 

Video: Start antirakety Arrow 3 / IMI

 

Izrael zavedl starší verzi Arrow 2 do výzbroje již před deseti lety. Během ostrých testů antiraketa Arrow 2 úspěšně zničila údajně až 90 % cílů.

 

Arrow 3 je dále vylepšenou konstrukcí, která přidává další vrstvu izraelské protiraketové obrany. Jedná se o nejvýkonnější izraelský protiraketový systém určený proti mezikontinentálním a balistickým raketám.

Starší Arrow 2 útočí na cíle rychlostí Mach 9 (2,5 km/s), při dálkovém dosahu 185 kilometrů a výškovém 60 kilometrů. Přesné parametry Arrow 3 jsou tajné, ale antiraketa údajně dokáže ničit cíle na delší vzdálenost, ve výškách nad 100 km. Arrow 3 je přitom menší a má o polovinu menší hmotnost než Arrow 2. Střelu lze také odpalovat z hladinových plavidel.

 

Foto: Schéma zachycení nepřátelské balistické rakety systémem Arrow/ IMIFoto: Schéma zachycení nepřátelské balistické rakety systémem Arrow / IMI

 

Koordinátorem vývoje je izraelská firma IAI, které sekunduje americký Boeing. Američané se netají „obdivem“ k Arrow 3 a uznávají, že je pokročilejší než americké systémy. „Konstrukce Arrow 3 slibuje velmi pokročilý systém, vyspělejší než naše americké programy[...] Hlavním důvodem jsou pokročilé senzory, které mají větší flexibilitu a další aspekty – jako pokročilý pohonný systém.“

Určitě stojí za zmínku, že náročné protiraketové programy Izraele financují Američané. Samozřejmě s podmínkou zapojení amerických firem, jako je Boeing (Arrow 2, 3), Raytheon (Iron Dome, David's Sling), které se podílejí na vývoji a výrobě.

Zdroj: IMI, Boeing

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
BoudiSVK Datum: 05.01.2014 Čas: 17:36

Kubo4747: Slovenske s300 su PMU1 s dostrelom 120km. To znamena že z nitry pokryju tak 50% slovenskeho vzdušneho priestoru. je to jeden z mala systemou na ktory su neni vyhadzovane peniaze.

avatar
kubo4747 Datum: 05.01.2014 Čas: 14:50

Tento systém im môžeme závidieť... Nie ako naša úžasná Slovenská armáda, ktorá má jednu batériu S-300, tuším to nie je ani tá zmodernizovaná a ešte s tým vôbec nemali ostrý výcvik a plánujú ho niekedy tento rok... Aj tak nám to je zbytočné, aj tie 2 bojaschopné zmodernizované Migy 29, to na obranu vzdušného priestoru nestačí ani na 0,1%. Iba idú do toho zbytočné peniaze.

arr