Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Události

Úspěšný test protiraketového systému Arrow 3

Datum přidání 03.01.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská organizace pro raketovou obranu IMDO (Israel Missile Defense Organization) a Americká agentura pro raketovou obranu MDA (U.S. Missile Defense Agency) úspěšně vyzkoušeli antiraketu Arrow 3. Jde již o druhý úspěšný test nejmodernějšího izraelsko-amerického protiraketového systému.

Foto: Start antirakety Arrow 3 / IMI

Foto: Start antirakety Arrow 3 / IMI

 

Antiraketa Arrow 3 byla odpálena dnes (3.1.2014) v 8:00 místního času z izraelské raketové základny. Let trval deset minut a střela se pohybovala mimo atmosféru (>100 km). Smyslem testu nebylo zničení cíle ale otestování letových systémů rakety. Arrow 3 nakonec ukončil svou cestu ve vodách Středozemního moře.

 

Podle Boaze Leviho, generální ředitele vesmírných systémů ve firmě IAI (Israel Aerospace Industries), Arrow 3 úspěšně prokázal své schopnosti zachycovat cíle za hranicí kosmického prostoru. „Byl to 100% úspěch, záchytná raketa byla testována pomocí unikátních a náročných manévrů, které prokázaly jedinečnost konceptu,“ komentoval test Levi.

 

Video: Start antirakety Arrow 3 / IMI

 

Izrael zavedl starší verzi Arrow 2 do výzbroje již před deseti lety. Během ostrých testů antiraketa Arrow 2 úspěšně zničila údajně až 90 % cílů.

 

Arrow 3 je dále vylepšenou konstrukcí, která přidává další vrstvu izraelské protiraketové obrany. Jedná se o nejvýkonnější izraelský protiraketový systém určený proti mezikontinentálním a balistickým raketám.

Starší Arrow 2 útočí na cíle rychlostí Mach 9 (2,5 km/s), při dálkovém dosahu 185 kilometrů a výškovém 60 kilometrů. Přesné parametry Arrow 3 jsou tajné, ale antiraketa údajně dokáže ničit cíle na delší vzdálenost, ve výškách nad 100 km. Arrow 3 je přitom menší a má o polovinu menší hmotnost než Arrow 2. Střelu lze také odpalovat z hladinových plavidel.

 

Foto: Schéma zachycení nepřátelské balistické rakety systémem Arrow/ IMIFoto: Schéma zachycení nepřátelské balistické rakety systémem Arrow / IMI

 

Koordinátorem vývoje je izraelská firma IAI, které sekunduje americký Boeing. Američané se netají „obdivem“ k Arrow 3 a uznávají, že je pokročilejší než americké systémy. „Konstrukce Arrow 3 slibuje velmi pokročilý systém, vyspělejší než naše americké programy[...] Hlavním důvodem jsou pokročilé senzory, které mají větší flexibilitu a další aspekty – jako pokročilý pohonný systém.“

Určitě stojí za zmínku, že náročné protiraketové programy Izraele financují Američané. Samozřejmě s podmínkou zapojení amerických firem, jako je Boeing (Arrow 2, 3), Raytheon (Iron Dome, David's Sling), které se podílejí na vývoji a výrobě.

Zdroj: IMI, Boeing

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
BoudiSVK Datum: 05.01.2014 Čas: 17:36

Kubo4747: Slovenske s300 su PMU1 s dostrelom 120km. To znamena že z nitry pokryju tak 50% slovenskeho vzdušneho priestoru. je to jeden z mala systemou na ktory su neni vyhadzovane peniaze.

avatar
kubo4747 Datum: 05.01.2014 Čas: 14:50

Tento systém im môžeme závidieť... Nie ako naša úžasná Slovenská armáda, ktorá má jednu batériu S-300, tuším to nie je ani tá zmodernizovaná a ešte s tým vôbec nemali ostrý výcvik a plánujú ho niekedy tento rok... Aj tak nám to je zbytočné, aj tie 2 bojaschopné zmodernizované Migy 29, to na obranu vzdušného priestoru nestačí ani na 0,1%. Iba idú do toho zbytočné peniaze.

arr