Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ústecká jednotka Aktivní zálohy pomáhá na výjimečném cvičení

Datum přidání 18.06.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Mgr. et Mgr. Miroslava Pašková

Desítky příslušníků Aktivní zálohy se během povodní zapojily dobrovolnicky, vláda však poprvé rozhodla také o jejich povolání na výjimečné vojenské cvičení.

Aktivní záloha

Foto: Jak se říká „devátá“ rozhodla a příslušníci 151. strážní roty Aktivní zálohy začali plnit úkol v Horním Žlebu na Děčínsku / autor: Jan Procházka

 

Ve středu večer padlo rozhodnutí a v sobotu se již rota při KVV Ústí nad Labem sešla v počtu čtyřiačtyřiceti mužů. Napomohla tomu skutečnost, že na tento termín bylo původně zařazeno její standardní vojenské cvičení. O něj nicméně záložáci nepřijdou, bude přeloženo na podzim.

 

Úkol, který začala jednotka plnit v neděli, spočívá v čištění patnáctikilometrové děčínské cyklostezky podél Labe, která současně slouží jako pohotovostní cesta integrovaného záchranného systému, a to včetně příhraniční spolupráce s Německem. Její zprovoznění v co nejkratším termínu je tak velice důležité.

 

Pracuje se na 100 %

„Jsme rádi, že můžeme pomoci. A jsme na to dobře připravení,“ hlásí určený velitel roty nadporučík Pavel Moravec. Kolegy rozdělil do čtyř pracovních čet, z nichž jedna prořezává naplavené dřeviny, další odstraňuje největší kusy nepořádku a zbylé dvě nakládají nánosy na přistavené vozy.

 

Aktivní zálohaFoto: Tráva, klacky, kamení – jen jak tu spleť rozmotat a dostat do připravených kontejnerů na odpad / autor: Jan Procházka

 

Podle ředitele Krajského vojenského ředitelství Ústeckého kraje vyčistila rota AZ za první den pět kilometrů cesty. „Chemikům, kteří pracují na jiném místě v Děčíně, šlapou výkonností na paty,“ chválí své svěřence plukovník gšt. Rostislav Domorák. Aby také ne, mnoho pracantů je v těchto místech doma a cítí silný morální závazek.

 

Pro lidi je teplo požehnáním, pro vojáky peklem

Pokud tímto tempem půjde vše dál, za tři dny bude stezka sjízdná. Podle potřeby se pak jednotka přesune na další místo. „Míjíme vyplavené domy, hasiči je desinfikují, tam teď nemáme jak pomoci,“ vysvětluje nadporučík Moravec a pokračuje: „Lidé se těší ze sluníčka, domy lépe schnou. Nás ale sluníčko vysiluje a někteří už mají i přes opalovací krémy spáleniny.“

 

Aktivní zálohaFoto: Povodňová vlna si nevybírala – brala s sebou vše, co jí stálo v cestě / autor: Jan Procházka

 

Záložáci pracují od osmi do šestnácti hodin, pokud by se ale teploty šplhaly vysoko nad třicet stupňů, přerušili by práce vždy přes poledne. Ačkoli pracují u řeky, rozhodně se v ní nezchladí: „V zákrutách řeky je množství nánosů, včetně různého nábytku a stromů, které vyčistíme, ale pro práci ve vodě vybavení nejsme, tu přenecháme pracovníkům Povodí Labe,“ vysvětluje velitel.

 

Rota si chválí svoje zázemí

„Ubytování poskytlo město ve zrušeném hotelu, strava se dováží z místní restaurace,“ popisuje plukovník Domorák. A vojáci jsou spokojeni: „Dnes jsme měli čínu, byla výborná.“ Součástí zázemí jsou i mobilní sprchy, které zde postavila 31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce.

 

Záložáci používají pracovní uniformy, kromě toho nafasovali gumáky, rukavice, repelenty a potřebné náčiní. „Aby práce postupovala rychle, dostaneme ke dvěma stávajícím ještě třetí motorovou pilu,“ uzavírá velitel roty.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Anti2t Datum: 22.06.2013 Čas: 21:37

Nálada byla dobrá jen ke konci docházeli síly ...nejhorší bylo teplo, mouchy,a mrtvý ryby (ten puch byl fakt děsnej)

avatar
mattea Datum: 19.06.2013 Čas: 12:55

JG: moje nepřesnost. děkuji za opravu :)

avatar
Jan Grohmann Datum: 18.06.2013 Čas: 09:32

Dobrý den
Výjmečné cvičení se nazývá operace, při které jsou AZ nasazeny k řešení situací nevojenského charakteru.

"Do výjimečného vojenského cvičení jsou záložníci povoláni k řešení situací nevojenského charakteru, např. povodní. Aktivní záloha v této situaci slouží jako podpora Policie ČR nebo Integrovaného záchranného systému. "Cvičení" může trvat maximálně tři týdny v kalendářním roce."

http://www.armadninoviny.cz/koncepce-aktivni-zalohy-ozbrojenych-sil-ceske-republiky-cast-3.html

avatar
mattea Datum: 18.06.2013 Čas: 09:26

Ne, že bych chtěl rejpat, článek je hezký, ale nadpis říká, že se dozvíme něco o cvičení. Odklízení bordelu ze stezky ale nebylo (primárně) cvičení, to byla hlavně pomoc, ne? Kdy tedy tato jednotka AZ cvičila na pomoc při povodních?

arr