Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Ruský státní technologický holding Rostech je obří ... Více

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a ... Více

Události

Útočil Izrael na Sinajský poloostrov?

Datum přidání 12.08.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Minulý týden bylo na Sinajském poloostrově zabito raketou pět ozbrojenců, kteří se připravovali k odstřelování Izraele. Útok je připisován Izraeli, jenž akci měl provést za tichého souhlasu Egypta.  

Foto: Izraelský vrtulník AH-64 Apache / IDF

Foto: Izraelský vrtulník AH-64 Apache / IDF

 

K incidentu došlo v pátek poblíž egyptského města Rafah, v severozápadní čistí Sinajského poloostrova. Podle dostupných informací se skupina ozbrojenců připravovala k raketovému útoku na Izrael. Ozbrojence však před odpalem zasáhla raketa.

 

Není oficiálně známo, kde je odpovědný za útok. Někteří političtí komentátoři mají však podezření, že za útokem stojí Izrael. Na ozbrojence měl zaútočit izraelský vrtulník AH-64 Apache pomocí laserem naváděné střely AGM-114 Hellfire.

 

Egypt i Izrael mají na Sinajském poloostrově společné zájmy. Islamističtí ozbrojenci neútočí jen na izraelské cíle, ale také opakovaně na egyptské vojenské a policejní stanoviště. Za poslední měsíce či roky ztratil Egypt na Sinajském poloostrově několik desítek vojáků či policistů.

 

K posledním incidentu došlu na začátku července, když skupina radikálů zabila dva egyptské policisty a jednoho egyptského vojáka. Stejná skupina radikálů podniká přeshraniční výpady do Izraele, kde se pravidelně střetává s izraelskou armádou.

 

Podle některých vojenských analytiků, Izrael Egyptu poskytuje pomocí bezpilotních letadel především zpravodajské informace. Avšak v minulých týdnech měl Egypt požádat Izrael o rozmístění vrtulníků AH-64 Apache poblíž izraelsko-egyptské hranice na Sinajském poloostrově. Takové zprávy nahrávají verzi o izraelském útoku.

 

Egypt oficiálně popírá roli Izraele při likvidaci ozbrojenců. Podle novin The Washington Post však nejmenovaný zdroj na egyptském ministerstvu obrany potvrdil, že útok je výsledkem spolupráce obou zemí.

 

Smrt svých bojovníků, včetně jejich záměru ostřelovat Izraele, potvrdila málo známa skupina Ansar Jerusalem. Několik desítek jejich bojovníků se otevřeně připojilo k pohřbu zabitých ozbrojenců.

 

V současné době je egyptská armáda pod palbou kritiky, že dovolila Izraeli zaútočit na egyptské území. Egyptská armáda proto přispěchala s verzí, že zabití ozbrojenců má na svědomí egyptský vrtulník.

 

Zdroj: The Washington Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Refael Datum: 13.08.2013 Čas: 00:43

Škoda jen, že jakákoliv arabská vláda se bojí kvůli tamní kultuře otevřeně přiznat bezpečnostní spolupráci(vlastně jakoukoli) s naší zemí. Jedinou výjimkou je pouze Jordánsko a to jenom občas. V zájmu záchrany lidských životů by se neměla kvůli politice tutlat spolupráce. Ale tamní povaha je úplně jiná než naše či euroatlantická.

arr