Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Útočná puška AŠ-12,7 pro ruské speciální jednotky

Datum přidání 29.12.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Boj ve městě nebo osvobozování rukojmí má svá specifika. Boje jsou vedeny často na bezprostřední vzdálenost se stálou přítomností civilistů - jak rukojmích, tak náhodně kolemjdoucích. Ideální zbraň pro blízký boj (CQB), osvobozování rukojmí nebo boj ve městě musí mít obrovský zastavovací účinek, ale zároveň malou penetraci (schopnost střely projít materiálem) a krátký „smrtící dostřel“. Z toho důvodu Rusové pro své speciální jednotky operující v městském prostředí zavedli zbraň zcela nové kategorie. Je jí automatická zbraň typu Bull-pup AŠ-12,7 (anglicky ASh-12,7) střílející „půlpalcovými“ náboji ráže 12,7 mm.

ASh-12.7

Foto: Ruská útočná puška AŠ-12.7 v rukou šéf konstruktéra konstrukční kanceláře KBP / magazín "National Defense"

 

AŠ-12,7 (Automatická útočná puška - 12,7 mm) byla vyvinuta ve slavné ruské konstrukční kanceláři KBP. Vývoj zbraně iniciovala ruská FSB (Federální bezpečnostní služba). Puška AŠ-12,7 je určena pro speciální jednotky FSB, které působí proti těžce ozbrojeným zločincům a teroristům.

 

Uspořádání typu bull-pup nebylo zvoleno náhodou. Voják operující ve městě potřebuje krátkou zbraň, aby měl při pohybu uvnitř budov co největší volnost pohybu. Právě konstrukce Bull-pup při zachování dostatečně dlouhé hlavně takové vlastnosti splňuje.

 

ASh-12.7

Foto: AŠ-12,7 s optickým zaměřovačem a 40mm granátometem / World Guns

 

V rámci moderních trendů je tělo pušky AŠ-12,7 vyrobeno z vysoce pevnostních plastů. V zadní části, na pažbě, je páčka pro přepínání režimu střelby semi/auto . Nad pistolovou rukojetí je oboustranná pojistka. Zbraň také obsahuje, v ruském případě ne úplně obvyklé, montážní listy Picatinny. Na zbraň tak lze připojit nejrůznější příslušenství včetně 40mm granátometu.

 

Na obrázku si nezapomeňte všimnout masivní úsťové brzdy. Můžeme tak získat dobrou představu o výkonu použitých nábojů. Střelba tak silnou ráží určitě nebude nic pro začínající střelce.

 

K dosažení velké zastavovací schopnosti, nízké penetrace a krátkého „smrtícího dostřelu“ zvolili konstruktéři netradiční (v této kategorii zbraní) náboj ráže 12,7 mm. Pro zbraň byla vyvinuta celá řada speciálních nábojů vycházející z náboje 12,7x55 mm určeného původně pro ruskou odstřelovací pušku VKS.

 

12,7mm naboje

Foto: 12,7x55 mm náboje pro útočnou pušku AŠ-12,7 / World Guns

 

Standardní náboj pro AŠ-12,7 se skládá z nadzvukové střely s hliníkovým jádrem. Hliníkové jádro je na špičce střely nechráněno (viz obrázek). Plášť střely je složen z bimetalového kovu (dvojkovu), pravděpodobně z ocelového plechu, který byl pokoven mědí.

 

Tyto nové ruské náboje snesou přirovnání k americkým .50 (půlpalcovým) nábojům .499LWR nebo .50 Beowulf. Americké náboje však mají kratší nábojnici (12,7x42 mm). Rusové ve svých nábojích mohou používat podle potřeby lehčí či těžší střely, zatímco Američané používají jen těžké střely (19 gramů).

 

ASh-12.7

Foto: AŠ-12,7 a revolver, že by ráže 12,7 mm? Všimněte si nezvyklé polohy revolverové hlavně. Důvodem bude kompenzace velkého zpětného rázu, který tak bude působit blíže k těžišti ruky. / magazín "National Defense"

 

Střely jsou určeny na boj do maximální vzdálenosti 200 metrů. Do této vzdálenosti jsou schopné spolehlivě vyřadit jakoukoli nepřátelskou osobu. Třeba i takovou, která je pod vlivem drog či alkoholu, kdy by klasické střelivo nemuselo být zcela spolehlivé.

 

Ruským speciálním jednotkám se do ruky dostává mocný nástroj pro boj s kriminálními živly nebo teroristy. Za použití tak výkonného střeliva se střelec nemusí příliš obávat, kde člověka zasáhne. Speciální střely ráže 12,7 mm bezpečně vyřadí člověka, i když nebudou přímo zasaženy životně důležité orgány.

 

Zdroj: World Gun, The Firearm Blog

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 04.01.2012 Čas: 22:26

Děkuji. Samozřejmě nejdůležitější je faktická správnost článku, pak až novinářské ego. :)

avatar
Dotaz Datum: 04.01.2012 Čas: 20:18

Vážený pane Grohmanne, víte že jste první novinář, který přiznal chybu a opravil svůj článek na základě mého upozornění? Omlouvám se za poněkud osrou poznámku a smekám před vámi.

avatar
Jan Grohmann Datum: 03.01.2012 Čas: 20:02

Bohužel podobné "likvidační výstřely" od neznámých uživatelů nebereme. Pokud máte zájem o zlepšení obsahu webu, kontaktujte nás na adrese armadninoviny@gmail.com. Rádi si vaše námitky a připomínky vyslechneme. Pokud chcete, můžete samozřejmě šířit vaše pochyby veřejně na diskuzi, ale z takového přístupu nebude mít užitek nikdo.

avatar
xxx Datum: 03.01.2012 Čas: 19:37

Bohužel nepřesnosti nebo spíše chyby, se objevují téměř v každém článku. Nemluvě o gramatice :-(

avatar
Jan Grohmann Datum: 31.12.2011 Čas: 17:12

Máte naprostou pravdu. Dávám si máslo na hlavu. Bohužel rusko-česká lingvistika není mou silnou stránkou. Použil jsem anglický překlad ASh-12,7, místo správného českého AŠ-12,7. Děkují za upozornění. Opraveno. Pokud si opět všimnete nějaké nepřesnosti v článku, určitě se ozvěte.

avatar
Dotaz Datum: 31.12.2011 Čas: 15:00

Není náhodou správný název této zbraně AŠ12,7 (á eš 12,7) a nikoliv ASH12,7 (á es há 12,7)? Neboť v originále se píše АШ-12.7 tj. “Автомат штурмовой 12.7мм” nebo export “Automatic assault rifle, 12,7mm” ASh12,7. Jelikož jsme češi, tak používáme při psaní ruských názvů fonetický překlad. Spíš mám pocit, že někdo napsal článek stylem "Google to přloží" bez znalostí problému a jazyků jak to ostatně dělá většina našich "novinářů".

Jinak zbraň je to zajímavá.

avatar
Jan Grohmann Datum: 30.12.2011 Čas: 14:36

Moc informací o ni není. Ani přesné technické parametry, či rozměry. Zbraň byla do výzbroje zavedena teprve letos, takže jdu skutečně o horkou novinku.

avatar
HU Datum: 30.12.2011 Čas: 11:10

..zbran dobra :) zajimal by me tzv. chod zbrane, jeji zpetny raz a pripadny zdvih..jestli to skube tak jak vypada, neumim si predstavit jeji vyuziti pri osvobozovani rukojmich...ale u FSB by me neprekvapilo kdyby teroristu ci unosce strileli skrz rukojmi :)

arr