Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Útočná puška CZ 805 BREN pro indickou armádu?

Datum přidání 22.01.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Indická armáda chce v rámci svého projektu vojáka budoucnosti F-INSAS (Future Infantry Soldier as a System) nakoupit 66 000 moderních útočných pušek a karabin v ráži 5,56 mm, s možností modifikace na náboj 7,62 mm. Nové zbraně mají nahradit indické pušky INSAS, zavedené do výzbroje od roku 1990. Ač jde jen o 20 let starou konstrukci, útočné pušky INSAS byly a jsou kvůli své nespolehlivosti doslova trnem v oku indické armády. Indové proto oslovili přes 40 předních výrobců zbraní, včetně České zbrojovky, aby předložili své nabídky na novou indickou osobní zbraň jednotlivce. Právě Česká zbrojovka doufá, že v indickém tendru uspěje se svým nejnovějším výrobkem CZ 805 BREN A1/A2.

útočná puška INSAS

Foto: Nové zbraně nahradí útočné pušky INSAS indické výroby / US Army


Indická armáda plánuje vybavit systémy F-INSAS celou svou pěchotu. První komplety se mají k vojákům dostat již v letošním roce, s tím, že všech 359 praporů indické armády bude vybaveno soupravami F-INSAS do roku 2027.


Projekt F-INSAS je rozdělen do pěti podsystémů – modulární zbraň, balistická ochrana a osobní vybavení, optické přístroje/zaměřovače a pokročilé komunikační zařízení pro příjem a odesílaní hlasových, datových nebo video informací. Posledním podsystémem je osobní taktický počítač se zobrazovacím modulem na zápěstí vojáka.

 

Jednou z nejdůležitějších součástí indického vojáka budoucnosti budou právě nové osobní zbraně jednotlivce. Indická armáda plánuje za nové zbraně utratit minimálně 250 miliónů dolarů. Kromě útočných pušek a karabin, plánují Indové nakoupit také podvěsné granátomety.

 

útočná puška INSASFoto: Konstrukce útočné pušky INSAS vychází z AK-47 / Wikipedia, Autor: Sourabh1212


Důvodem výměny indických pušek INSAS jsou jejich zásadní chyby v konstrukci. Pušky se například opakovaně zasekávaly v chladných podmínkách a kvůli přehřívání neumožňovaly vést dlouhodobou střelbu. Důsledkem byly ztráty vojáků připadající právě na vrub selhání pušek INSAS. Praskající plastové zásobníky se tak jeví jako nejmenší problém.


Indové se proto rozhodli k masivnímu přezbrojení celé své armády. Kromě „absolutní“ spolehlivosti v chladném počasí, může nová zbraň vážit maximálně 3,66 kg (CZ 805 BREN A1 – 3,49 kg) a musí být schopná modifikace na ruský náboj 7,62x39mm. Samozřejmostí jsou Picatiny lišty pro montáž nejrůznějšího příslušenství. Zde si tedy Česká zbrojovka může zaškrtnout „ano“.


Indická armáda také požaduje plný transfer technologií. Důvodem je výhledová možnost masového přezbrojení novou útočnou puškou kompletně celé 1,13 milionové indické armády, polovojenských sil a policejních jednotek. Cena celého přezbrojení se odhaduje na 2-3 miliardy dolarů.

 

CZ 805 BRENFoto: CZ 805 BREN funguje i při -40°C / AČR flicker


Na závěr se vraťme k šancím České zbrojovky. Útočná puška CZ 805 BREN si příliš obliby od vojáků nevysloužila, např. z důvodu velkých zásobníků, velké hmotnosti či „zbytečné“ možnosti střelby dvou ranou.  Avšak masivní zásobníky jsou odolné, váha zbraně je daní za schopnost modifikace na větší ráži a střelba dvou ranou je vhodná pro braneckou armádu.


Ač to české vojáky nemusí vůbec zajímat, vypadá to, že Česká zbrojovka vytvořila zbraň spíše pro Indickou armádu než pro Armádu České republiky. Nesmíme se tomu divit. Možnost získat kontrakt za 3 miliardy dolarů je až příliš velké lákadlo.


Pro Českou zbrojovku mluví také i pozitivní reference ze strany indických vojáků – tedy pokud budeme věřit indickým vojenským diskuzním fórům.  Například pušku CZ vz.58 používají speciální síly Indie a těší se velké popularitě. Rovněž CZ 805 BREN je na indických diskuzích o nové útočné pušce jednou z nejcitovanějších zbraní.

 

Zdroj: The Times of India, Defence Forum of India

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
yetti Datum: 24.06.2012 Čas: 19:36

Bohuzel nakup probihal jak probihal a tak pri vojskovych zkouskach zbrojovka jenom skrtala navrhy vojaku na zlepseni s jistotou podepsany smlouvy.
Pavle nevim se kterymi zbranemi jste strilel, ale 805ka bohuzel “kope“ vic nez jine zbrane stejne raze i s lehcim predkem, coz je spusobeny hlavne tezkym zaverem. Prepinac strelby je na takovem miste, ze clovek s kradsimi prsty neni schopny ho palcem prepinat bez zmeny uchopu. Navic pri prepnuti na davky zasahuje do prostoru luciku a zavazi streleckemu prstu (me to nevadi, davkou stejne nestrilim, ale hodnotim zbran jako takovou). Vyhazovac obrusuje dna nabojnice a tim zbytecne dost zasira prostor kolem sebe. A tak by se dalo pokracovat. Navic se v afgosi objevilo nekolik zavad. Zbrojovka sice ty kvery otestovala a tvrdi, ze jsou v poradku, ale nerekl bych, ze si to kluci vymysli.
A nevim proc bych si mel zvykat na robustni zasobniky ktery mi zaberou skoro celou vestu, kdyz je na trhu proverena kvylitni a mensi alternativa.
Podle me by to mohla byt dobra zbran, ale armada mela podepsat smlouvu az potom co by zbrojovka akceptovala pripominky.

avatar
Pavel Datum: 18.02.2012 Čas: 20:39

Tak nevím, kdo tady komentáře píše. Páni autoři, ptali jste se vůbec nás vojáků co pušku používáme?
Stříleli jste z ní vůbec někdy? Tak, až to vyzkoušíte a nejlépe v bojových podmínkách, pak když to napíšete, řeknu ano, holt jim v ruce nesedí. Ale můžu všechny ujistit, a měl jsem v ruce (rozuměj používal jsem je ke střelbě) skoro všechny zbraně NATO, a tohle je opravdu super zbraň. Spolehlivá, modulární. A na ty "robustní" zásobníky si rychle zvyknete. A že je krapet těžší? No, není to zbraň pro párátka, děti, nebo mudrce z řad civilistů. Je to zbraň do války. A věřte, v té se mi osvědčuje lépe než strarý dobrý Sa-58. Zkrátka více než důstojný nástupce. Díky české ručičky

avatar
q Datum: 04.02.2012 Čas: 22:26

"
Autor: Pedro | Přidán: 23.01.2012 15:51


Zdravím, mohl bych se zeptat na nějaké podrobnosti ohledně toho, že si CZ 805 od vojáků nevysloužila moc pochvalných hodnocení? Nic takového jsem nečetl (ale přiznám se že jsem to ani nijak nikde moc nezjišťoval) a žil jsem v přesvědčení, že se jedná o opravdu dobrou zbraň
"

No hele já nejsem voják, ale kamarád výsadkář od 42. (1.rota) prohlásil že: s 58, byl spokojenej, ale 805 je bomba:-), sice že ty zásobáky mohli bejt řešený líp ("divný hrany") ale celkově to je údajně hodně povedená zbraň. Nevim většina negativních recenzí je od lidí co tu zbraň max. viděli někde ležet, tuhle jsem čet článek od člověka co sní měl údajně taky spoustu zkušeností (krátce po armádních zkouškách), kdy se autor sálodlouze rozepisoval nad jejími "fatálními" nedostatky a na závěr uváděl že nejhorší na zbrani je systém vyklápění zásobníku dopředu, stejně jako u SA58....

avatar
Pedro Datum: 24.01.2012 Čas: 23:08

Díky za odkaz a informaci, bylo to hodně zajímavé a poučné čtení;)

avatar
valachian Datum: 24.01.2012 Čas: 10:15

ahoj s Brenem mám bohaté zkušenosti a vím že pro to aby se mohla zbrojovka ucházet o tendr pro indickou armádu musel být Bren zaveden v nějaké armádě NATO. Tak proč to nevnutit české armádě. Zbraň co se týká spolehlivosti tak to je kus od kusu. Ale shrnuto nic moc. Zbraň má velký potenciál ale je to takový nedodělek. V táto době byl zkoušen v Afghanistanu a projevily se tady docela závažné problémy. Uvidíme co bude dál. A vojskové zkoušky byla obrovská fraška. Tendr byl podepsán předem, tak česká klasika, aby se vlk nažral a koza zůstala celá

avatar
Jan Grohmann Datum: 23.01.2012 Čas: 15:56

Zkuste si přečíst toto vlákno http://www.2vysadkovarota.cz/forum/viewtopic.php?t=87&postdays=0&postorder=asc&start=0 na webu 2. výsadkové roty. Poté si udělejte názor sám. Pokud nechcete číst celou diskuzi, začněte od +- 40. strany.

avatar
Pedro Datum: 23.01.2012 Čas: 15:51

Zdravím, mohl bych se zeptat na nějaké podrobnosti ohledně toho, že si CZ 805 od vojáků nevysloužila moc pochvalných hodnocení? Nic takového jsem nečetl (ale přiznám se že jsem to ani nijak nikde moc nezjišťoval) a žil jsem v přesvědčení, že se jedná o opravdu dobrou zbraň

arr