Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Útočná puška s aktivní stabilizací míření

Datum přidání 24.10.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda (U.S. Army) pracuje na novém zbraňovém systému jednotlivce s aktivní stabilizací míření. Zbraň se umí vypořádat se střeleckými chybami vojáka a aktivně udržovat hlaveň v linii s cílem.

Foto: Tělo útočné pušky M4 je usazeno do rámu, který je vybaven servomotory a řídící elektronikou; větší foto / Army Expeditionary Warrior Experiments

 

Americká armáda, resp. Centrum pro vývoj, výzkum a konstrukci zbraní ARDEC (Armament Research, Development and Engineering Center), pracuje v rámci programu AimLock Stabilized Weapon Platform (ALSWP) na útočné pušce s aktivní stabilizací pro malé jednotky pěchoty.

 

Cílem programu ALSWP je identifikovat technologie ručních palných zbraní, které americké pěchotě poskytnou palebnou převahu (dostřel, přesnost, rychlost zacílení, atd.) nad protivníky.

 

Jde o technologie pro vedení palebných střetnutí mezi pěchotou na vzdálenost do 600 m.


Program zbraně ALSWP je součástí širší kampaně AEWE (Army Expeditionary Warrior Experiments). Kampaň zkoumá a testuje nové technologie a schopnosti pro malé pěší jednotky do velikosti čety.


Během roku vojáci v rámci AEWE testují nejrůznější nové technologie. Na začátku roku pak na základně Fort Benning, Georgie probíhá třídenní ostré testování všech novinek. Jde však o experiment - není podmínkou, že nové technologie se osvědčí a budou zavedeny do výzbroje.


Tento měsíc americká armáda poprvé provedla střelecké testy unikátní útočné pušky ALSWP - ta dokáže aktivně potlačit třesení/kývání zbraně vzniklé nedokonalým fyzickým působením střelce na zbraň. Samotnou zbraň vyvinula společnost RMSL (Rocky Mountain Scientific Laboratory).

 

Základem zbraňového systému ALSWP je robustní tělo, ve kterém je usazeno torzo útočné pušky, digitální optický zaměřovač, balistický počítač, elektronika, senzory a elektrické servomotory.

 

Foto: Schéma útočné pušky s aktivní stabilizací. / ARDEC

 

Všechny palebně aktivní části útočné pušky (hlaveň, pouzdro závěru, zásobník) jsou kloubově ukotvené uvnitř nosného těla a dokáží se nezávisle na nosném tělu pohybovat. O pohyb se starají servomotory, které aktivní prvky pušky precizně vychylují v horizontálním i vertikálním směru.  

 

Řídící jednotka tak dokáže udržovat hlaveň v línii s cílem nezávisle na třesení/kývání zbraně - především při střelbě ve stoje, kdy nelze zbraň podepřít. Tyto korekce však probíhají “v řádu milimetrů” a je proto nezbytné, aby voják stále mířil na cíl.

 

O správné zamíření se stará digitální optika a balistický počítač. Voják pouze v optice označí cíl a řídící jednotka již automaticky udržuje hlaveň v linii s cílem. Jednotka bere v úvahu vzdálenost cíle, údaje z malé meteorologické stanice (tlak, teplota, vítr) a z přesných gyroskopů, které sledují pozici zbraně.

 

Foto: ALSWP dokáže ovládat útočné pušky ráže 5,56 mm a 7,62 mm; větší foto / Army Expeditionary Warrior Experiments

 

Podle zástupců centra ARDEC je cílem dosáhnout minimálně o 25 % menšího rozptylu útočné pušky při palbě na vzdálenost až 600 m. Během testování vojáci stříleli na statické i pohyblivé cíle. Testy simulovaly i střelbu z jedoucího auta nebo letícího vrtulníku.

 

ALSWP je experimentální projekt a k sériové, operačně nasaditelné pušce má ještě velmi daleko. Na první pohled je samozřejmě problém mohutnost a hmotnost celého systému, stejně jako náročná údržba nebo opravy v polních podmínkách.

 

Nedá se také očekávat, že podobný systém nahradí útočné pušky v poměru 1:1. Například v devíti členném oddílu pěchoty americké armády může získat zbraň s aktivní stabilizací jeden ostrostřelec, který je v současné době vybaven puškou pro přesnou střelbu (např. M110, Mk 12).

 

Zdroj: 'Active Stabilization' of Firearms by Optical Target Tracking

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Blake Datum: 26.10.2016 Čas: 17:31

nikto netvrdi, ze ked ma jeden z timu schopnost fakt presnej strelby, ze sa musi hrat na ramba. Hovorim skor o moznostiach, ktore ten system timu poskytne.
Dopredu upozornujem, ze nemam predstavu, kolko ten system moze vazit a uprimne ani priemerny rozdiel medzi hmotnostou utocnej pusky a DMR nemam v rukach, takze ide o spekulacie. Budem rad, ak ma niekto doplni.

V clanku a aj v linkovanej prezentacii je jasne napisany umysel prisposobit system tak, aby ponal aj DMR, nejdem tvrdit, ze je to nezmysel, len sa pytam, preco to nezmysel nie je, pricom moj neinformovany pohlad je:

Bud to das marksmanovi, ktory ma DMR, ktora je tazsia, nez utocna puska, o to viac, ak nosi vyssi kaliber, a mas jedneho relativne extremne presneho strelca, ktoremu ale pritazis o hmotnost systemu. Tu je otazka, aky uhlovy rozsah a aku odozvu ten system ma - na tom zavisi maximalna vzdialenost, na ktoru ten system efektivne potlaci vplyv trasucich/kymacajucych sa ruk na strelbu. Ak je tato vzdialenost vyssia, nez efektivny dostrel zbrane, je to zbytocne.

Naskyta sa potom dalsia otazka - Ako blizko sa dostane priemerny marksman americkej armady presnou strelbou k efektivnemu dostrelu zbrane aj bez toho systemu? Lebo ak by sa mal rozsah vzdialenosti, odkedy system uz pozitivne ovyplyvnuje strelbu z velkej casti kryt so vzdialenostami mimo efektivneho dostrelu zbrane, pride mi to stale zbytocne. Tu by to chcelo statistiku schopnosti marksmanov strielat na tieto vzdialenosti a hlavne nazor vojaka, aj ked je zas mozne, ze co vojak, to nazor.

Ak su dnesne DMR daleko vykonnejsie, nez su marksmani schopni, dava to zmysel.

Dalsia moznost je dat to beznemu strelcovi k osobnej zbrani. Ze to strelec ma neznamena, ze je z neho marksman, znamena to len, ze v pripade potreby je schopny zastrielat v ramci schopnosti jeho zbrane dost presne. Ak treba uzemnovat, moze uzemnovat, ten system mu v tom nijak nebrani.

avatar
karloscz Datum: 25.10.2016 Čas: 16:41

Blake: Ani ne. Určený střelec s DMR je tak akorát. Úkolem pěchotního družstva není rambovat stovky haderníků. Spíš naopak, přesná střelba jednotlivými ranami nevytvoří dostatečný tlak na uzemnění nepřítele. Šlo by to proti doktríně. Nepřátelskou pěchotu likviduje palebná podpora, ne pěšáci samotní.

avatar
Blake Datum: 25.10.2016 Čas: 11:41

k poslednemu odstavcu - nedavalo by vacsi zmysel vybavit horsieho strelca v zoskupeni tymto systemom a zachovat designated marksmana s vykonnejsou puskou a ziskat tym dvoch presnejsich strelcov, nez mat jedneho, ktory strielal doteraz presnejsie, nez ostatni a iba mu presnost zvysit?

arr