Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Boj o ropu a útok na americké lodě v Jemenu

Datum přidání 16.10.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 45 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké lodě pohybující se v Rudém moři se staly terčem útoku protilodních střel odpálených z Jemenu. V odpovědi na útok americké lodě zničily tři jemenské pobřežní radarové stanoviště. Pokračuje tak nové kolo bojů o ovládnutí strategického průlivu Bab al-Mandab.

Foto: Terčem útoku se stal torpédoborec USS Mason (DDG-87) třídy Arleigh Burke. / Public Domain

 

Námořní válka v Rudém moři

Minulý týden se na stránkách předních světových novin znovu objevil polozapomenutý konflikt v Jemenu, kde proti sobě v zástupné válce bojují sunnitská Saudská Arábie a šíitský Írán. Saudská Arábie podporuje vládní armádu seskupenou kolem bývalého prezidenta Abd Rabú Mansúr Hádího, Írán zase šíitský kmen Hútíů, kteří stojí za bývalým prezidentem Alí Abdalláh Sálihm. Centrem vládních vojsk je město Aden, centrem Hútíů město Saná.

 

Od roku 2015 se do bojů zapojila Saudská Arábie, která vyslala do oblasti své pozemní, letecké i námořní jednotky. Právě saudské lodě byly poprvé terčem útoků protilodních střel Hútíů v říjnu 2015. Podle Hútíů byly při útoku zničeny nebo poškozeny dvě saudské lodě, Saudové však následky útoku nekomentovali.


K dalšímu útoku došlo 2. října 2016, kdy Hútíové odpálili protilodní střelu C-802 proti rychlé zásobovací lodi Swift plující pod americkou vlajkou. Swift původně sloužila v americkém námořnictvu, ale v době útoku byla loď provozována Spojenými arabskými emiráty, které loď využívají pro logistickou podporu aliance vedenou Saudskou Arábii.


Zásah střely C-802 Swift těžce poškodil. Spojené arabské emiráty neupřesnily počet zraněných nebo mrtvých námořníků. Na palubě bylo tou dobou 24 civilních námořníků šesti národností - 10 Indů, sedm Ukrajinců, čtyři Egypťani, tři Jordánci, Filipínec a občan Litvy.


Neozbrojená loď Swift byla zasažená, když proplouvala průlivem Bab al-Mandab mezi Rudým mořem a Adenským zálivem.  


Střelu C-802 čínské výroby lze vypouštět z letadel, vrtulníků, ponorek, lodí i z pozemních systémů. V případě odpalu z lodí nebo země střela startuje díky pomocnému raketovému motoru. Dosah při odpalu ze země nebo lodě je 180 km a rychlost letu Mach 1,5. 


Bojová hlavice obsahuje 165 kg výbušniny. Navádění zajišťuje pasivní/aktivní radar, přičemž je možné provádět korekce cíle pomocí datalinku. Írán nakoupil střely C-802 od Číny v 90. letech. 

 

Foto: Zásah protilodní střely C-802 byl nepochybně pro velkou část posádky lodě Swift fatální. / UNSI


Boj o ropu

Průliv Bab al-Mandab je důležitým námořním “úzkým místem” kudy proudí ropa ze Saudské Arábie na asijské trhy. Každý den ropné tankery průlivem přepraví v obou směrech cca 3,8 milionu barelů ropy (nejen ze Saudské Arábie) - celosvětová denní přeprava ropy dosahuje hodnoty cca 43 milionů barelů.

 

Saudská Arábie většinu své ropy (celkově cca 7 milionů barelů denně) přepravuje přes Hormuzský průliv - ten ale může v případě války vojenský přehradit Írán. V roce 1982 Saudská Arábie proto zprovoznila ropovod East-West Pipeline propojující ropná pole v Perském zálivu s novými ropnými terminály na pobřeží Rudého moře.

 

Cílem stavby ropovodu East-West Pipeline bylo najít nové cesty pro export saudské ropy, pokud by Írán uzavřel Hormuzský průliv.

 

Kapacita ropovodu East-West Pipeline je nyní 5 milionů barelů denně, od roku 2018 pak kapacita vzroste na 7 milionů barelů denně. V současnosti ropovodem East-West Pipeline proudí cca milion barelů saudské ropy denně.

 

Íránský Hútíský útok na lodě v průliv Bab al-Mandab, resp. vůbec boj o ovládnutí Jemenu mezi Saudskou Arábii a Íránem, je ukázkovým případem boje o ovládnutí škrtících míst důležitých pro světovou obchodní dopravu.

 

Foto: Ropná pole a ropovody Saudské Arábie; větší foto / Public Domain
 

Americká reakce

V reakci na útok na loď Swift americké námořnictvo kvůli ochraně civilních a obchodních lodí vyslalo do oblastí průlivu Bab al-Mandab torpédoborce USS Nitze (DDG-94), USS Mason (DDG-87) a jako předsunutou základnu výsadkové plavidlo USS Ponce (AFSB(I)-15)

 

Oba torpédoborce operují v oblasti v rámci bitevní skupiny utvořené kolem letadlové lodi Dwight D. Eisenhower. USS Ponce podporuje speciální operace v oblasti a na své palubě nese experimentální 30kW laser LaWS.

 

Přítomnost amerických lodí ale útoky nezastavilo, ba právě naopak - během posledního týdne byly americké lodě USS Mason a USS Ponce (plující vedle sebe) celkově třikrát pod útokem protilodních střel. Poslední útok na torpédoborec USS Mason se odehrál v sobotu. Na loď opět útočily čínské protilodní střely C-802.

 

Foto: Odpal klamného cíle Nulka (2012); ilustrační foto / Public Domain

 

Při prvním protiamerickém útoku 9. října torpédoborec USS Mason na obranu sebe a USS Ponce odpálil dvě antirakety Standard Missile 2 (SM-2) dlouhého dosahu a jednu antiraketu RIM-162 ESSM (Evolved SeaSparrow Missile) krátkého dosahu. Torpédoborec také použil raketové klamné cíle Nulka.

 

Maximální teoretický dosah SM-2 je 185 km, dosah RIM-162 ESSM je 50 km. V obou případech šlo o první použití těchto střel v ostré akci.

 

Na obě lodě útočily dvě střely C-802. Jedna střela dopadla do vod v bezpečné vzdálenosti od obou lodí, aniž by se ji obranná palba torpédoborce USS Mason nějak dotkla. U druhé střely není jasné, zda ji torpédoborec zničil, nebo také minula cíle.

 

Další útok se udal o čtyři dny později. Hútíové proti USS Mason opět vypálili dvě střely C-802. Torpédoborec na obránu odpálil salvu antiraket (počet a typ antiraket není zatím znám) a minimálně jednu protilodní střelu C-802 zničil.

 

Foto: Odpal antiraket RIM-162 ESSM z fregaty HMAS Ballarat (2016); ilustrační foto / Public Domain 

 

Američané v reakci během několika dalších hodin pomocí střel Tomahawk z torpédoborce USS Nitz zničili tři pobřežní radarové stanoviště Hútíských povstalců, které pomáhaly k navádění protilodních střel proti americkým lodím.

 

Několik hodin po americkém útoku Írán oznámil odeslání “44. flotily íránského námořnictva do oblasti.” Ve skutečnosti jde o dvě lodě - fregatu Alvand Saam (INS 71) a logistické plavidlo Bushehr (INS 422). Vyslání obou lodí se považuje jako odpověď Íránu kvůli “zachování tváře”.

 

Nicméně mise obou lodí byla plánována dlouho předtím, jako součást íránské patrolovací operace kolem východního afrického pobřeží. V každém případě íránská fregata je vyzbrojena čtyřmi odpalovacími tubusy pro střely C-802 a Bushehr přistávací plochou pro vrtulník.


K třetímu útoku na torpédoborec USS Mason mělo dojít v sobotu. V tuto chvíli ale nejsou o průběhu útoku žádné bližší informace. 

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Kozlus Datum: 22.10.2016 Čas: 22:01

infi: ono se hlavne ani nevi, jestli vubec neco na ten torpedoborec letelo...

avatar
infi Datum: 22.10.2016 Čas: 21:35

Ze clanku vyplyva, ze jak cinske rakety C-802, tak i americke protirakety jsou spise neucinne, nez ucinne :-) nebo minimalne maji nejasne vysledky...

avatar
Shania Datum: 20.10.2016 Čas: 17:41

tom75: moc bych se nebal co bude bombardovat CENTCOM, ale spíš co tam bude provádět Iracké letectvo.

S medii dobře děláš...

Ale naopak mi přijde, že dost lidí neví jaká byla jejich doktina v Afganistanu, Čečně atd, pak by se totiž moc nedivili tomu co rusové vytváří teď.

avatar
tom75 Datum: 20.10.2016 Čas: 17:25

Leviatan
Se koukni na trubku nebo na zprvy jak ukazujou mosul jak to tam bombujou a je tam 1.5 mil.civilistu co k tomu chces dodat?
Usa lmprtovali demokraci v lybii iraku v afganistanu narvali tam miliardy dolaru urcite se tam tem lidem zije lip
Shania kdyz zssr zahajili invazi do afganistanu v novinach psali ze tam sli branit afgansky lid ukazovali vysmate afgance a pri se tam vubec nevalci ted vime jak to bylo ale to si ty nevis pac si myslim zes tu dobu neazil tak se nediv nam starsim ze neverime vsemu co nam media predkladaj

avatar
Shania Datum: 20.10.2016 Čas: 10:43

tom75 a crusader: reportování ze syrie, yemenu, Iraku atd je nedostatečné, protože to lidi nezajíma a navíc když už se něco odtiskne, tak to všichni mezi sebou přebírají a je jen velmi málo novinářů, co mají tušení, co se tam děje.

Byli tu nějaké zprávy o osvobození Fallujah? o zmizení civilistů co z města unikli a dostali se do rukou šíitských milicí a IRGC(osvoboditelů)?

Tady jsou nahlášené ztraty pro koalici

https://airwars.org/civcas2016a/

a hlášené nálety (určitě tam nebudou všechny)
https://airwars.org/daily-reports-oct16/

Marty: nemůžeš věřit nikomu (obzvlášť režimu, rusům nebo amíkům), i ty videa kde jsou vidět zavalení a roztrhaní lidé můžou být zmanipulované ... Takže nahlášené počty mrtvých nejspíš budou i nižší (např. informuje nespolehlivě Sohr), než se uvádí. na druhou stranu tam musí být obrovské množství zraněných, o tom se skoro nemluví, zranění ve městě bez zásob a s minimální lékařskou péčí...

Pak se stačí podívat jak vypadají bombardovaná města... jaky typ munice použivaji, jaká je jejich přesnot (v oblastech kde mají Glonas pozemní vysílače je to okolo 30-40m - aktuálně přidali třetí v Idlibu, kde do té doby měli přesnost mezi 100-200 - tohle platí pro stroje se svp-24, bomby shazované z vrtulníků jsou daleko za 200m), do jakých částí ty údery jsou a kolik jich je.

I tak tím že kdo může se přesunuli pod zem (včetně zdravotnických zařízení)

A fungoval systém včasného varovaní (mobilní sítě + spoteři - naposled jsem o tom slyšel v zimě)

Režim se nesnaží zabít co nejvíc civilistů, chce je hlavně zlomit, donutit je odejit nebo se vzdát, ztížit jim maximálním způsobem podmínky k životu zlikvidováním infrastruktury, náhodnými utoky atd.
Nejtěžší ztráty jsou například když se jim povede zasáhnout tržnice, něco kam prostě musíš někoho z rodiny poslat (většinou muži).

-------------------

Takže i lidi co sledují a studují konflikt na denní bazi, dokaží zjistit jaké jednotky v oblasti operují, jejich taktiku, důvod vzniku a nasazeni, mají místní kontakty stejně vědí velmi málo o tom co se děje a potrvá pak roky to vše vytvořit přesnější obraz.

Já tyhle detailní reporty sleduju už skoro rok a jediné co bych z toho usoudil je to, že lidi co sledují jen media nejenže nevi nic, ale je jim predkladana zmanipulovaná verze jednou ci druhou stranou. A i to co vidím u většiny lidí tady je to buď strana A) USA, Evropa a nebo B) spojenci ruska a tihle lidi nikdy nepochopi a ani nechteji pochopit co se tam děje.

avatar
crusader Datum: 20.10.2016 Čas: 10:36

leviathan

Kde píšu o bombardování Mosulu? Jen píšu svůj názor, že žádné civilní oběti z Mosulu neuvidíme, protože se nikomu nehodí, naopak ukazovaly by "brutalitu" amerického bombardování (ekvivalent "brutality" ruského bombardování Aleppa - ale tady se to hodí na očerňování Ruska, proto je to v naší televizi pořád - i když z pochybných zdrojů jako je jeden obchodník z Coventry, neboli SOHR).

A navíc pokud budou Mosul chtít dobýt, bombardování města dřív nebo později začne.

avatar
Luky Datum: 20.10.2016 Čas: 10:32

Levi(čáku), já bych na tvým místě s těma mozgozobama šetřil. Když Ukrové bombili Slavjansk, Luhansk, Doněck a rovnali se zemí menší vesnice s pomocí nemodernizovaných Su-25, MiG-29, Gradů, houfnic, fosforu i Toček, tak jsi tady oplýval velkou jistotou, že je to dobře použitá munice na teroristy. Přitom tam byli prokazatelně civilisti, navíc normální lidi, sdílející v podstatě tytéž hodnoty, mající jen trochu jiný názor. Nemohli a neměli vlastně důvod někam odcházet a opouštět svoje domovy a příbuzné.
V Halábu to není vůbec jednoduché a ke ztrátám na životech u civilů určitě dochází. Co se týče mrtvých na straně povstalců, přebírají to opravdu většinou od džihádistických skupin a např. bílých přileb. Mezi nimi prokazatelně slouží fanatici nejhrubšího zrna, řezači dětských hlav, kteří následně vyprošťují ze sutin klidně 5x to samé dítě. Nemají problém narafičit, nahrát a nakašírovat cokoli.... Proběhla už velká spousta amnestií a místní měli opakovaně možnost opustit oblast bojů. Mnoho rodin tak učinilo. Ruské letectvo plošně nebombarduje civilisty, to je hlod. Útočí na cíle, které souvisí s bojovou činností. Když je příměří tak nebombardují, ale "FSA" stále ostřeluje civilní části Halábu, které jsou pod správou režimu. Tam umírají prokazatelně civilisti. Tyto oběti války ale západní propagandu nezajímají. Raději dokola omílá, co džihádisti zinscenují (že má každá opravdová oběť pro ně cenu zlata dokazují zákazy a perzekuce za opuštění).
Já bych ale stejně uvítal informaci CNN, kde jsou americké a Britské specops. Turci teď jdou bez obalu po Kurdech, tak s nimi jsou těžko...a když vzpomenu, jak anglosaský mediální komplex z obklíčení Halabu šílí....kdoví, kdo potupně nastupoval do zelených evakuačních autobusů se syrskými vlajkami a provokativní ruskou vlajkou nad vstupem...

avatar
Marthy Datum: 20.10.2016 Čas: 09:49

Leviatan-nechci ti brát iluze,ale v řadách "bojovníků"bojují ženy,staří šedivý chlapy a bohužel taky děti...není to tak dávno kdy se odpálil sebevražedný atentátník-12-ti letý chlapec.Krom toho informace s neznámého zdroje které nelze nijak nezávisle ověřit mají nulovou hodnotu.
Tvoje argumenty stojí na hliněných nohou.Ale což,vím že je mnoho lidí kteří nerozumí,jednoduše proto že rozumět nechtějí.

avatar
leviathan Datum: 20.10.2016 Čas: 09:34

tom75 a crusader: odkial beriete informacie, ze USA intenzivne bombarduju Mosul???? Mate nejaky zdroj? Alebo su to len vase domnienky?

Marthy: netrep sprostorsti: na to aby si ziskal informacie z nejakeho miesta. tam nemusis vysielat vlastneho reportera. Mozes ziskat inforamcie z miestnych zdrojov. A ano - hlavnym zdrojom informacii su miestny lekari. Ked sypes neriadene bomby na husto obyvane stvrte, tak je kazdemu NORMALNEMU cloveku jasne, ze tam budu aj civilne obete. A ti lekari to rozoznaju lahko, ked su obetami zeny, deti, starci, ale vam prisprostlym kremrlolam je "vsjo jasno" - vsetci su to teroristi. To je klasicka stalinisticka logika - ked je medzi piatimi ludmi zradca, zabi vsetkych pat a zradca je stopercentne mrtvy - mas v hlave bolsevickeho mozgozoba.

avatar
Marthy Datum: 20.10.2016 Čas: 09:18

mě by taky zajímalo odkud se berou informace o civilních obětech v Sýrii způsobené Syrským nebo Ruským letectvem.Zpravodajci CNN asdi v Aleppu nebudou,to by jim tam brzo někdo ufiknul hlavy.Takže odkud se ty info berou a nakolik jsou věrohodné?Vládnou tam (zatím) teroristé-takže to oni informují média ?Velice věrohodný zdroj informací.
Nebo o civilních obětech a zraněných informují místní lékaři?Ale jak poznají že ten či onen mrtvý či zraněný byl civilista?Viděl jsem mnoho videí ze Sýrie,Jemenu,Iráku-uniformy tam používají jen vládní vojska,a to ne všichni.Velká část "bojovníků"má civilní šaty.Jak tedy v nemocnici poznají civilistu od teroristy,bojovníka islámského státu,Al nusry,"umírněné opozice" a jiných band.Oni to mají napsáno v občance,nebo snad na čele?
Prostě-věrohodnost takových zpráv je nulová.

avatar
crusader Datum: 20.10.2016 Čas: 08:48

tom75
Civilní oběti v Mosulu přece žádný nebudou, bude se ukazovat jen vítězný postup irácké armády a Kurdů. No a pokud nějaké civilní oběti nějakým nedopatřením objeví, budou se omlouvat tím, že je "bojovníci" Islámského státu (všimli jste si, že je tak nazývají naše média, už to nejsou islamisti) drží jako živé štíty a nebo že za jejich smrt dokonce může IS.

avatar
tom75 Datum: 19.10.2016 Čas: 23:28

Jen mi je divny ze amici dva dni intenzivne bombardujou mosul kde pry zustalo 1.5 mil. civilistu a v mediich nic o civilnich obetech asi to fakt umnej to presne bombardovani,nebo to umnej s tema mediami???

avatar
KOLT Datum: 18.10.2016 Čas: 11:42

pro Todomatch: Je to sice trochu mimo téma, ale co už. Ano, všechno jsou to muslimové. Ale to neznamená, že mezi nimi nejsou rozdíly! Jsou totiž ještě větší než mezi ortodoxními evangelikánskými církvemi ze středozápadu USA a unitariány, nebo mezi ultraortodoxními a "běžnými" Židy. Do mnoha směrů islámu se promítají vlivy křesťanství a židovství (což je pochopitelné, jsou to náboženství jedné Knihy, obě starší), gnosticismu, různých původních Perských a Indických náboženství atd. atp. Nedávno celý svět litoval jezídů, málokdo ovšem měl odvahu poznamenat, že v mnoha ohledech si nezadají s ortodoxními muslimy (vraždy ze cti, za opuštění komunity atd.), naproti tomu alavité jsou v principu poměrně umírnění. Sice uznávají šaríu, ale kupříkladu nezakazují pití alkoholu, mnozí věří v reinkarnaci (židovského typu) atd. Prostě házet je do jednoho pytle je pěkná pitomost.

avatar
KOLT Datum: 18.10.2016 Čas: 10:54

Nejpravděpodobnější naděje na jakýs-takýs mír v Sýrii je její rozpad. A to samé platí pro Irák. Jenže v "moderním" světě je myšlenka rozpadu státu kdovíproč něco, o čem se nemluví. Asi že se půl světa bojí, že by se jim mohly začít rozpadat jejich vlastní státy.

Druhou možností pro mír v oblasti je, že by vládu nad většinou blízkého východu převzala dynastie, kterou by většina místních uznávala. Přičemž jednotlivá území by měla značnou míru samostatnosti co se týče samosprávy. Jaká asi jediná dynastie přichází v úvahu, je vcelku zbytečné psát.

avatar
niko Datum: 18.10.2016 Čas: 08:30

Kurnik necham vas tu par hodin bez dozoru a zase kecate len o tej Syrii. :)

arr