Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Ruský státní technologický holding Rostech je obří ... Více

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a ... Více

Události

Rozbor útoku na ruskou základnu Hmímín v Sýrii

Datum přidání 04.01.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 105 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dne 31. prosince byl proveden minometný útok na ruskou leteckou základnu Hmímín. Podle ruské tiskové agentury TASS, která cituje oficiální prohlášení ruského ministerstva obrany, byli při útoku zabiti dva vojáci.

Foto: Záběry Russia Today se stojícími bombardéry Su-24 na základně Hmímín. Uprostřed letoun s číslem “29”, který byl při útoku poškozen; větší foto / YouTube 

 

Letadla na podnose

Jako první o minometném útoku na základnu Hmímín informoval ruský list Kommersant. Podle listu bylo při útoku zraněno deset ruských vojáků a zničeno sedm letounů – čtyři taktické bombardéry Su-24, dvě víceúčelové stíhačky Su-35 a víceúčelový transportní letoun An-72. Zasažen měl být také muniční sklad.


Kommersant své zdroje (podle vlastních slov) získal ze dvou “vojensko-politických zdrojů”. Ministerstvo obrany Ruské federace následně potvrdilo minometný útok na leteckou základnu Hmímín a ohlásilo smrt dvou vojáků. Současně ale označilo informace listu Kommersant o zničených letadlech za falešné, avšak bez uvedení podrobností o případných materiálních škodách nebo zraněných.


„31.prosince 2017 s příchodem noci bylo letiště Hmímín zasaženo minometnou palbou mobilního komanda bojovníků a při odstřelováni zemřeli dva vojáci,” píše se v tiskovém prohlášení ruského ministerstva obrany.


Dodejme také, že ve stejný den havaroval také ruský vrtulník Mi-24 v jehož troskách zemřeli oba piloti. Za zřícením stroje měla být technická závada, nikoliv palba povstalců.


Rozsah případných materiálních škod útoku na základnu Hmímín tedy není oficiálně znám, ale podle ruského novináře Romana Saponkova byl poškozen minimálně jeden Su-24. Saponkov informaci dokládá fotografií bombardéru Su-24 s poškozeným vodorovným ocasním křídlem, a s číslovkou “29” na svislém ocasním křídle. Stejnou číslovku má jeden z letounů Su-24 na záběrech Russia Today (viz úvodní obrázek).


Rusové nemají na letecké základně Hmímín vybudovány úkryty pro letadla a všechny letouny stojí na stojánce vedle sebe na otevřené ploše. Pokud byl zmíněný Su-24 zasažen na stojánce, došlo nepochybně i k zasažení dalších letounů.


Neexistenci leteckých krytů kritizoval pro ruský deník Vědomosti Konstantin Makienko, zástupce ředitele moskevského Centra strategií a technologií (CAST). “Jsou-li tyto zprávy pravdivé (zničení letadel - pozn. red.), pak vyvstává otázka, proč po více než dva roky na ruské letecké základně se nikdo nezabýval výstavbou úkrytů pro letadla. Je třeba připomenout, že ve Vietnamu Spojené státy ztratily pouze minometnými a raketovými útoky 393 letadel a vrtulníků, dalších 1185 bylo poškozeno, a to se většina útoku konala v době, kdy existovaly úkryty pro letadla a kryty byly rozptýlené,” uvedl Makienko.


Kolem letiště však má být vybudován val a údajně několik kilometrů široké, ze vzduchu a země střežené pásmo.


Počet zničených letadel není předmětem tohoto článku. Je však dobré si připomenout, co znamená (ve vojenské terminologii) “zničené” – jde o situaci, kdy se daný zbraňový systém nevyplatí opravit. Stroj tedy nemusí kompletně vyhořet do základu nebo se rozletět na “tisíc” kousku. V našem případě stačí poškodit klíčové součásti letounu a nosnou konstrukci (nosníky) letounu.

 

Foto: Poškozený Su-24. V osudný den, jak Saponkov přikládá odkazem na informace o počasí, skutečně pršelo. / FaceBook; Roman Saponkov 

 

Průběh útoku

Pojďme si popsat samotný průběh útoku, protože i v této oblasti, jak to ostatně bývá u dramatických událostí, které nejsme schopni “selským rozumem” zařadit do své běžné životní zkušenosti, vzniká postupně nános geopolitické mytologie.

 

Jak oficiální, tak neoficiální informace mluví o použití minometu(ů). Pravděpodobně šlo o minomety střední ráže (81 mm NATO/82 mm Ruská federace). Jedna se o skladný a lehce přepravitelný zbraňový systém, navíc dostatečně výkonný. Použity mohly být například sovětské 82mm minomety rodiny BM zavedené v syrské armádě. Nelze samozřejmě vyloučit ani útok minomety jiné výroby, propašované přes hranice.

 

Kdybychom porovnali střepinový účinek klasických tříštivo-trhavých (HE) min a HE dělových střel, tak z hlediska plochy smrtícího střepinového účinku mina ráže 81/82 mm o hmotnosti 3,3 až 4,5 kg má ekvivalentní účinek jako HE houfnicová či kanónová střela ráže 100/105 mm o hmotnosti 14 až 15 kg, a mina ráže 120 mm o hmotnosti 14 až 16 kg jako houfnicová či kanónová HE střela ráže 152/155 mm s hmotností 42 až 45 kg.

 

Ničivý střepinový (tříštivý) účinek střel se odvozuje ze vzdálenosti od místa výbuchu, ve které je 1 m2 plochy cíle spolehlivě zasažen smrtící střepinou. Považuje se, že plocha 1 m2 představuje cca čelní plochu stojící osoby. Na základě zkoušek se dovozuje, že mina ráže 60 mm je schopna smrtelně zranit stojící postavu do vzdálenosti 14 m (průměr smrtícího pole 28 m; plocha 600 m2), u min ráže 81/82 mm je to 19 m (průměr 38 m; plocha 1100 m2) a miny ráže 120 mm smrtelně zraní na vzdálenost až 30 m (průměr 60 m; plocha 2800 m2).

 

Foto: Tvar a velikost střepinového pole dělových HE střel a HE min. Větší účinek min je dán větším úhlem dopadu.  / Public domain

 

Kvůli popisu samotného provedení útoku jsme se obrátili na příslušníka minometných jednotek AČR, který má reálné bojové zkušenosti. Autor níže uvedených informací a citací si nepřál uvést své jméno: 

 

K obsluze minometu střední ráže (81mm/82mm) je potřeba tři nebo lepe čtyři lidi. První se stará o zaměření zbraně, druhý o nabíjení, třetí o přípravu munice a pokud je k dispozici čtvrtý člověk, tak ten funguje jako velitel obsluhy. Minomet střední ráže se dá rozložit na cca tři části (cca 3×20 kg) a k pěšímu přesunu je třeba tedy ideálně tři lidi na transport.

 

Svou roli hraje i hmotnost munice. Jedna standardní mina pro minomet střední ráže má hmotnost ± 3,3 kg – při rozumném palebném průměru 15 min je to dalších 50 kg jen v munici, tedy jsou nutné při pěším přesunu další dvě osoby pro transport munice.  V případě dopravy pick-upem se minomet(y) i větší počet munice bez problémů vleze na nákladní korbu. Pro představu – klasické auto teroristů pick-up Toyota Hillux snese užitečné zatížení 800 kg.

 

“Co se týče samotného provedení, tak poté, co jsem prošel satelitní snímky a v omezené míře i reliéf okolního terénu, tak se v okolí pravděpodobně dá najít vyvýšené místo, odkud je snad výhled na základnu i přes ochranné vály, které kolem ni jsou,” uvedl pro Armádní noviny člen minometných jednotek AČR.

 

Samotné zamíření mohlo tedy probíhat polopřímým způsobem (přímá viditelnost přes mířidla minometu) nebo nepřímým způsobem (bez přímé viditelnosti).

 

Foto: Letouny ruského letectva na základně Hmímín. / Twitter


Při polopřímé střelbě není kladen takový nárok na vycvičenost obsluhy, celá činnost je rychlejší a i o něco přesnější, jelikož dopady min jsou vidět a dají se tedy rychle provádět opravy palby. Co se týče vybavení, stačí laserový dálkoměr (získatelný z běžného e-shopu), případně vyčtení vzdálenosti z mapy – to dnes umožňuje chytrý telefon s připojením na internet. Nevýhodou je optická odhalitelnost výstřelu a tedy větší nebezpečí pro obsluhu.

 

Nepřímá palba je bezpečnější pro obsluhu – bez dělostřeleckého radiolokátoru, který určí místo odpalu min, je pozice minometů neodhalitelná. Nepřímá palba je ale pomalejší a náročnější na obsluhu, především kvůli výpočtu prvků (všech proměnných, které vstupují do výpočtu náměru a odměru hlavně minometů) a celkově kvůli zamíření minometu.

Nutná je také přítomnost minometného návodčího s výhledem na základnu. Návodčí bude pozorovat dopady min a hlásit opravy střelby. Návodčí musí mít nějaký optický přístroj (nouzově obyčejný dalekohled), schopný poskytovat údaje pro opravy střelby. I v tomto případě lze potřebné vybavení sehnat na e-shopech. Nicméně samotný návodčí potřebuje k účinnému provádění oprav potřebné znalosti a zkušenosti.

“Každopádně proveditelné je to celkem v pohodě oběma způsoby, pro nepřímou palbu se souřadnice stojánky, kde jsou zaparkována letadla, jsou v pohodě zjistitelná z Google Maps. Zkoušel jsem to a výpočet prvků je dostačující,” vysvětluje příslušník minometných jednotek AČR.


“Sám bych to asi udělal na polopřímou střelbu. Když budu brát v potaz, že bych místo s výhledem v dostřelu minometu (3 až 4 km, se starší výzbrojí) dopravil vozidly, vzal bych si tři minomety, každý s 15 až 20 minami, tak od prvního výstřelu jsem do 5 minut pryč. Během té doby vystřelím 5 až 10 min z každé zbraně v prvních salvách, opravím střelbu a dostřílím zbytek. Vzhledem k tomu, jak jsou ty letadla umístěná na stojánce, tak střelba jako taková nemusí být úplně přesná. K vyřazení letounu nepotřebuji přímý zásah, celkem dost zničující pro ty letadla budou tlakové vlny a střepiny,” popisuje pravděpodobný průběh útoku člen minometných jednotek AČR.

 

Zdroj: TASS, Kommersant

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
givicz Datum: 12.01.2018 Čas: 19:47

tak už to maj kucí za sebou...

Skupina diverzantů ostřelovala leteckou základnu Hmeimim v Sýrii, byla zlikvidována, informuje Ministerstvo obrany RF

"Ruské speciální jednotky zlikvidovaly během operace v Sýrii skupinu diverzantů, která ostřelovala 31. prosince základnu Hmeimim, informovalo ministerstvo obrany RF.

„V závěrečné etapě operace bylo skupinou ruských Sil pro speciální operace zjištěno místo pobytu záškodnické skupiny bojovníků v blízkosti západní hranice provincie Idlib… Po příchodu teroristů na objekt, kde hodlali nasednout do minibusu, byla celá diverzní skupina zničena přesnou palbou munice Krasnopol," praví se ve zprávě pro tisk.
V operaci byly nasazeny „všechny síly a prostředky víceúrovňového systému ruské vojenské rozvědky v Sýrii, sdělilo MO RF. Byl rovněž zlikvidován sklad, ve kterém teroristé měli útočné drony.

„Ruská vojenská rozvědka odhalila místo v provincii Idlib, kde se konala montáž a nacházel se sklad útočných bezpilotních prostředků. Vysoce přesná dělostřelecká munice Krasnopol zlikvidovala tento sklad," praví se v zprávě.

velmi krátké video z operace které uvolnilo MO RF :
https://cz.sputniknews.com/videoklub/201801126586574-obrana-video-utok-hmeimim/

avatar
tom75 Datum: 09.01.2018 Čas: 14:52

Shania
Iran utratil víc peněz než kdokoliv jiný v syrii... To mas od zdroje Tom Cooper?? Nedivil bych se kdyby to napsal logik nebo dusan.Ty preci vis kolik stoji letecka kampan a ta nad syrii nebyla mala vycvik a podpora a shazovani zbrani islamistum ( pardon umirnene opozici).Iran bych dal tak na 4 pricku za ruskem a SA

avatar
flanker.jirka Datum: 08.01.2018 Čas: 18:24

Shania: díky za info, vypadáto, že modeláři mají budoucnost v budování letecké podpory. Náklady na provoz a výcvik vs nesené množství munice bude hodně výhodné oproti klasickému letectvu. Ale zdá se, že se s tím bojovat dá, Pantsiry se snaží.

avatar
dusan Datum: 08.01.2018 Čas: 15:20

Marthy

SAA nebola na začiatku konfliktu až taká veľká sila ... tabuľkovo áno ... počtom techniky bola i na svetové pomery obrovskou silou ...problém je, že len málo techniky bolo bojaschopnej, resp. s vycvičenými posádkami.

Bolo to pekne vidieť i keď povstalci dobili nejakú základňu a vyťahovali zo skladov veľké množstvo tankov a BVP-čiek, ktoré sa bojov nezúčastnili.

Značná časť SAA sa "rozplynula" dezerciami ... časť bývalých vojakov utiekla za hranice a časť prešla k povstalcom - zväčša pod hlavičku FSA i keď to bolo od začiatku také voľné zoskupenie ku ktorému sa prihlásil kde-kto.

Radikálni "isisáci" prišli až po začiatku konliktu a - a to sa mál vie - mnohých, hlavne tých najhorších pustil z väzenia sám "demokrat" Asad ...

Zrejme bola hlavnou motiváciou snaha o diskreditáciu povstalcov. Tí sa však rýchlo spolu so zahraničnými kamošmi rýchlo "chytili". A darilo sa im hlavne po tom čo dostávali podporu so spriaznených sunitských režimov- jednoducho FSA "prevalcovali" cez peniaze .... domáci povstalci museli živiť i rodiny a na orientáciu jedného príkladu "preplatenia" - bývalý povstalec FSA si polepšil zo 100 dolárov na mesiac na 400 .... ak si k tomu prirátame dodávky moderných zbraní ... tak nebol "prestup" často ani otázkou voľby, ale prežitia. ...

Samozrejme je to zjednodušené, lebo v Sýrii bolo či ešte je cez 1 000 skupín od radikálnych ismalistov cez "umiernených" až po obyčajné zločinecké bandy a neverím, že v tom majú úplne jasno i domáci.

Samotný asadov režem už dávno nie je schopný bojovať s povstalcami ... pomerne rýchlo ho podporil Irán priami i nepriamo .... okrem toho je to samozrejme Rusko .. ale i Čína, Egypt a mnoho iných štátov .... každý má svoje záujmy a nikto to nerobí zadarmo.

Ono ANNA NEWS ukazuje hlavne elitné sýrske jednotky, ktoré dokážu "hrať vyrovnanú partiu" i dobre vyzbrojenými islamistami .. ale mnohé iné jednotky i keď sú dobre vyzbrojené sa rozutekajú hneď ako zbadajú pár isisákov ... je dosť veľa takých dobre zdokumentovaných príkladov - hlavne z dronov, kde isisáci sa len blížia k nejakej základni a už osadenstvo uteká na druhej strane ...... a vysmiaty isisáci si potom odvážajú ukoristnenú ťažkú techniku ....

avatar
danny Datum: 08.01.2018 Čas: 14:59

Jan Grohmann: ve vyjádření Vojáčka v záloze bych nehledal žádný osobní útok, ani zpochybnění důvěryhodnosti AN. Jak jsem pochopil z jeho textu jeho chápání "strašlivě znějícího pojmu propaganda" je širší. Ten pejorativní nádech toto označení získalo až po 2.sv. válce ve spojení s Goebbelsem a novým impulsem je současná vlna medializace ruské stopy v médiích a komunikaci. Ale souběžně s nacistickou propagandou vždy běžela na plné obrátky propaganda i v napadených nebo ohrožených zemích, která podporovala často ušlechtilé myšlenky, jako vlastenectví, soudržnost, odhodlání překonat obtíže nebo přímo podpořit válečné úsilí.

Osobně je mi jedno, jestli se řekne propaganda, informační pokrytí, ovlivňování mínění, vytváření souhlasu, PR, nebo nevím co ještě. Prostě pořád je to popis nějaké techniky komunikace, která může být kvalitní, profesionální a vedena ušlechtilými záměry, nebo naopak.

Vzhledem k tomu, jak je uvedeno v profilu AN (Armádní noviny se profilují jako prozápadně kritické vojenské médium. Leží nám na srdci bezpečností, vojenské, politické a ekonomické zájmy České republiky a spojeneckých zemí z Evropské unie a Severoatlantické aliance) nepovažuji jejich označení za kvalitní, vyvážené propagandistické médium za urážku:-)

avatar
Shania Datum: 08.01.2018 Čas: 13:49

Marthy: kolaps SAA nastal už v roce 2011 a přestala ovlivňovat bojiště jako bojeschoná síla už začátkem 2012, zbytky SAA pak jen hlidali dva tisice checkpointu.

republikanská garda vykrvácela v 2013 a pak v 2014 byla odzbrojena (težkou techniku dostal Hyzbalah -T-72 atd) IRGC a precviceno na hlidkovou cinnost a tři brigady lehke pechoty.

Tygri a další kočky nejsou žádná speciální jednotka, je to velitelká jednotka o velikosti max 1000 mužu, určená pro velení stovek menší skupin, tak kam tygri dorazi, jsou vsichni pod nimi tygri, elita....

Přechod vojáků z SA do milic byl i aktivně podporovan.

Z ceho se skládali povstalci:) nejdi si videa z prvnich let bitvy o Aleppo.. jadro FSA byli ex dustojnici SAA, vojáci a civilisté. Přesto režim ztratil celou severní syrii (uzemí na severu předal do ruk YPG) a v damašku je zachranila až intervence IRGC už v 2012...

Ti zahraniční vycvičení bla bla bla měli víc prace s podřizování si povstaleckých skupin a následným konfliktem s kurdy než bojem s režimem. ale to se bavíme až o roku 2013.... kdy se celá řada věcí podstatně změnila.

Hyzbalah Libanon, Hyzbalah Syria a později Hyzbalah Irak a desítky dalších milic vytvořených, řízených a placených IRGC vedli aktivní operace od 2012 v Syrii. Iran utratil víc peněz než kdokoliv jiný v syrii... A jediný důvod proč režim přežil.

Napr. dobytí aleppa byla operace IRGC.

avatar
Marthy Datum: 08.01.2018 Čas: 12:56

Shania-Nemslím že by SAA byla na začátku konfliktu ve velmi špatném stavu,naopak,na Arabské poměry to byla docela solidní armáda-hádám že takové UK by smetli jako nic.Ale-SAA byla připravena,vyzbrojena a vycvičena spíš pro boj proti Izraeli,tankové bitvy na víceméně otevřeném prostoru,ne na boj proti teroristům.Zejména v městských bojích byly,až na několik speciálních jednotek (Tygři atd)hodně špatní.Chyběl jim výcvik boje ve městech,bojové zkušenosti,kvalitní průzkum a přesné zbraně-bombardování teroristů ve městech způsobilo SAA víc starostí než užitku.
Nesmíme zapomínat na to kdo stojí proti nim,nejsou to nějací demonstranti,donedávna civilisté bez výcviku a zkušeností,ale žoldáci,bývalí vojáci Iráckých gard,fanatici z Čečenska a spol,ostřílení bojovníci zfanatizovaní vírou,proti takovým se bojuje každému špatně.Byly podporováni bohatými státy Blízkého východu,někteří,jako tkz.umírněná opozice byla vycvičena a vyzbrojena USA a jinými západními státy,a co je důležitější-určitě měli k dispozici zpravodajské informace od "poradců",satelitní snímky atd o pohybech SAA-přesun tanků a jiné těžké techniky těžko unikne pozornosti.Přesné informace vyhrávají války....
To se změnilo s příchodem Ruska,ti na bojiště přinesli ve prospěch SAA mnohem lepší prostředky průzkumu,přesné letecké zbraně na ničení bodových cílů v zastavěných oblastech,dále velký přínos pro Sýrii byla pomoc Hizbaláhu,to jsou zkušení bojovníci v městských bojích.
Za mě si vojáci SAA zaslouží obdiv,za to že nezradily svoji vlast a dokázali celé roky odolávat náporu teroristů které finančně,logisticky a zpravodajsky podporovala řada bohatých států.

avatar
StandaBlabol Datum: 08.01.2018 Čas: 12:30

to flanker.jirka,

díky. Nevěděl jsem, že dělostřelecké radary se nedělají nutně se 360° pokrytím.

avatar
Shania Datum: 08.01.2018 Čas: 11:58

flanker.jirka: mimochodem už jsou dostupné fotky z utoků dronu...
Su-35 je po celou dobu používan i pro bombardovaní.

-------------------

SAA byla ve velmi špatném stavu, ale ne díky embargu, ale korupci a tím, že byla Syrie ekonomicky na dně. Režim se soustředil na víc loajální složky už před revolucí.

Další problém režimu s SAA bylo, že tam byli všechny frakce. Nemohli se spolehnout na nikoho jiného než část alavitů a tak. SAA nebyla nikdy zmobilizována. A část původní SAA opustila zemi uplně a nebo zformovala FSA.

Další problém byla nekompetence jejich vedení a zvorali co mohli, což nakonec vedlo Iran k žádosti o ruskou intervenci... ti si mysleli že válku vyhrají do půl roku, než zjistili v jakém skutečně stavu jsou síly loajální režimu.

A následně při snaze ukázat výsledky, vykrváceli NDF (zformovanou IRGC). IRGC pak pokračovalo v importu zahraničních bojovníků a formování místních milic.

Problém s tím co říkáš, že radikály potřebují, aby něco zmohli je blbost. A byla to velká chyba je přijmout a nakonec na to dojeli (ne že by bylo reálné s tím něco udělat v situaci v jaké byli, musel by je sponzorovat někdo jiný než okolní státy se svými vlastními záměry).

Celý problém je v penězích a zdrojích. Takže když se podařilo z rebelu udělat v očích západu spolupracovníky AQ (částečně si za to můžou sami) a později řezače hlav a pak v rámci snahy donutit je k té či oné dohodě a poslušnosti, byli to místní povstalecké skupiny co neměli peníze, munici a dopravní prostředky a ne zahraniční islamisti, takže, jejich podporu Kataru nikdy nikdo nezatrhl… takže jejich vliv jen a jen stoupal.

Tohle klidně můžeš označit jako nepřímou podporu rozvoje AQ v syrii.

avatar
flanker.jirka Datum: 07.01.2018 Čas: 22:10

Standa Blabol: ... radar na sledování dělostřelecké činnosti, rusové jich moc nemají, zatím nikde nedeklarovali žádný se schopností sledovat celých 360° možná jim teď svitlo v hlavě a už SW vybavení budou implementovat i do PVO systémů detekční vlastnosti na to mají.
Používají Zoopark 1M od Almaz Antey, ten může poskytovat informaci ze sektoru 90° generačně je podobný uvodním verzím Arthuru.

avatar
flanker.jirka Datum: 07.01.2018 Čas: 22:02

Shania: na videu z jakési ruské TV, které sdílel cejkis toho bylo k vidění dost, je to docela improvizace na civilním letišti. Mimo jiné i SU 35 s podvěšenou AA municí, včetně R 77 a současně s tím měla ta mašina i pumy pod gondolami a trupem, doposud psali, že je používají jako krytí úderným letadlům). Okolní terén je příhodný ke sledování všeho na základně, dnes večer čt24 sdělila s odkazem na officiální ruské zdroje, že snad měli sestřelit dva drony nesoucí munici.
(drony shazující i ruční granáty tam používali povstalci nebo spíše islamisté i jinde, i rusové tehdy měli reportáž jejich ženistů, kteří si stěžovali, že při stavbě pontonového mostu na ně padaly granáty odnikud)

S pomocí pro povstalce se toho asi už popsalo dost, už před arabským jarem se snažili turci mít vliv na politické dění v Syrii. Z jejich strany spolu z USA šlo podpory dost, samotná "umírněná opozice" by bez fanatiků IS nic nezmohla, přece jen Syrská armáda nebyla v takovém stavu jako Kadáfího nebo Saddámova, nebylo na ně žádné embargo. Nesmíme zapomenout i na to, že Syrie byla a snad i bude sekulární společností.

avatar
dusan Datum: 07.01.2018 Čas: 19:54

perunBB

No nejaký "boj" ja nevidím .... že Putin vyhrá, lebo jednoducho celá štátne mašinéria pracuje pre neho je už dávno jasné .. netreba byť jasnovidec. I taký beznádejný kandidát ako Navaľnyj bol odstavené mašinériou ....

A to nehovorím, že pri posledných "voľbách" do parlamentu sa masovo falšovalo napriek tomu, že bolo jasné, že vyhrá vládna strana ....

avatar
perunBB Datum: 07.01.2018 Čas: 18:14

Dušan môžete mi povedať čo tým myslite že predvolebný boj na ruského prezidenta je úsmevné téma.Sledujem ich a nič úsmevné na nich nevidím.

avatar
fenri Datum: 07.01.2018 Čas: 18:09

Dusan: je to v nějakém rozporu s tím, co jsem napsal, tj. Že v Islámu má žena menší cenu než muž a že v islámském světě se na životy žen a obecně civilu nehledí?

avatar
dusan Datum: 07.01.2018 Čas: 17:27

vojáček v záloze

Dosť zjednodušený pohľad ...

Radikálnych islamistov určite nevytvárali USA, ale je faktom, že ich často nekriticky podporovali v boji so Sojuzom a potom mali problém - napr. s návratom "stratených" rakiet Stinger a neskôr i so skupinami čo chceli bojovať s nimi ...

Islamský štát vznikol odštiepením od Al kajdy. Vznikol v Iraku preto, že Zarkaví rozpútal boj proti šítom s čím mala "rodná" Al kajdá problém, lebo ona chcela bojovať len s "neveriacimi".
A prečo IS uspel ? Je pravda, že majú v tom podiel i USA, ale je nezmysel, že ju vytvorili. Po voľbách v Iraku logicky zvíťazili Šíti, ktorých je tam viac. Čo by nebol problém, keby Malíky, ktorý sa opieral o podporu USA nebol rozpútal teror proti Sunitom. Od počiatku bol Obama upozorňovaný, že musí na Malíkiho tlačiť, aby si dal do poriadky vzťahy s menšinovým sunitmi, lebo sa to ľahko môže rastúci konflikt "priživovaný" Zarkavím a spol. ľahko skončiť občianskou vojnou. Ten to však ignoroval (Obama nezasahoval keď mal, na rozdiel do Busha, ktorý zasahoval aj tam kde nemal). A čierne scenáre sa naplnili. V amosfére teroru sa pre Sunitov stal IS ochrancom pred šítskym terorom a nie náhodou skorumpovanému irackému režimu sa rozpadla väčšina Iraku čo nebola náhoda. Niektoré iracké jednotky existovali viac menaj na papieri, žoldy išli ... ale len pre veliteľov, ktorý si svoje výhodné fleky kupovali a ich virtuálni "vojaci" niekde pásli kozy ..... . To potom nie, že IS musel bojovať ... ale jednoducho len pravzal tie "prázdne" pozície.

A tie jednotky sa nevynorili z ničoho ... mnohé miestne komunity len "obrátili" či už preto, že to bolo výhodné, alebo pod nátlakom. Mnohí miestni si IS spočiatku pochvaľovali, lebo IS zaviedli poriadok ..... a paradoxne väčšiu bezpečnosť.

A čo sa týka "predvolebného boja" v Rusku tak je to trochu úsmevná téme ... žiadny nebude ...... už je "vsjo jasno".

Fenri

Čo sa týka fungovania muslimských rodín, resp. rodín na Blízkom východe sú naše predstavy tak isto smiešne ako tuniských migrantov, ktorý si na základe našich komerčných filmov presvedčený, že ženská ide "na vec" po piatich minútach rozhovoru a sú u nás veľmi prekvapení, že to u nás v Európe tak nefunguje : )

Na Blízkom východe platí, že chlap je "kápo" ... ale hlavne na verejnosti, že mu žena nakáže kde a čo nakúpiť ... a potom ho akože podriadene nasleduje je len divadlo, ktoré my sotva pochopíme. Tak isto o deťoch - školách či manželsvách tam väčšinou rozhoduje žena ...

Pre chlapa z toho regiónu je neprestaviteľné, že by ho živila žena .... čo je u nás už úplne bežná vec ... pre nich by to bola nepredstaviteľná hanba. Tak isto u nich neexistuje nepostarať sa o rodičov ... i keby sa navzájom nenávideli ... okolie by ich úplne zavrhlo, keby sa nepostarali o rodičov ....to je ich sociálny systém, ktorý kedysi fungoval i u nás ....

Samozrejme neplatí to všade, ale ak sa to mení, tak skôr po regiónoch, ako po náboženskej línii ... napr. odporná žanská obriezka je "zvykom" u moslimov i kresťanov .... tak isto krvná pomsta či primmitívna ochrana cti (kde manžel, rodičia či súrodenci zabijú ženu pre banálnu príčinu funguje v mnohých častiach Blízkeho východu bez ohľadu na náboženstvo a dokonca i u Jezídov, čo bývajú prezentovaní ako priam "svätá" komunita.

Odporúčam si pozrieť prednášky od Břetislava Turečka - vedúceho Centrumu pro studium Blízkeho Východu, či od neho niečo pračítať - vydal už štyri knihy. Tak isto má vynikajúce knihy Karel Černý - sociológ z UK v Prahe.

arr