Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Útok před obranou: Izrael zveřejnil novou vojenskou strategii

Datum přidání 26.08.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelské obrané síly IDF (Israel Defense Forces) po více než 60 letech představily veřejnosti dokument popisující obranou strategii Izraele. Hlavní autor dokumentu, generálplukovník Gadi Eizenkot, na 33 stránkách obecně popisuje, jakým způsobem se Izrael postaví hlavním hrozbám v regionu.

Foto: Izraelští vojáci / IDF, CC BY 2.0

Foto: Izraelští vojáci / IDF, CC BY 2.0

 

Bezpečnostní trojuhelník

Základem izraelské obrany je "bezpečnostní trojúhelník" - odstrašení, včasné varování a rozhodující vítězství. "Nová strategie bude základem pro procesy IDF a bude vykonávaná souladu s plánem Gideon," uvádí Eizenkot, s odkazem na dlouhodobý plán rozvoje IDF.

 

První zásadou izraelské bezpečnostní strategie je "spoléhat se na obrannou bezpečnostní strategii", která se snaží "zajistit existenci Izraele, vytvářet účinné odstrašení, odkládat konflikty a pokud je to nutné, neutralizovat hrozby."

 

Eizenkot však také zdůrazňuje, že jen pomocí obranné strategie není možné porazit nepřítele. Ofenzivní činnost má probíhat za široké zpravodajské podpory a provázaného útoku pozemních, námořních a leteckých sil. Eizenkot také volá po vytvoření výsadkových jednotek, které jsou schopné zaútočit "do těžiště sil protivníka."

 

Mimo moderní technologie a propracovanou taktiku a postupy Eizenkot trvá na tom, že armáda musí mít zbraně v dostatečném počtu. "Množství ovlivňuje kvalitu a provozní flexibilitu. Množství je vedle flexibility způsob, jak se můžeme vyrovnat s nejistotou ohledně budoucích výzev," píše Eizenkot.

 

Výzbroj pro totální válku

Dokument mluví o vojenské převaze Izrael ve třech scénářích - rutinní nebo speciální operace, krizové operace a omezené konflikty a totální válka. Výzbroj Izraele musí být zaměřená na totální válku s tím, že podobná výzbroj dostane přednost před technologiemi zaměřenými na omezené konflikty nebo krizové scénáře.

 

Přesto Eizenkot píše, že hrozba masivní války klesá, ale stoupá riziko akcí teroristických organizací, útoky zbraní na občany Izraele nebo kyberútoky. Dokument opakovaně zmiňuje především Hizballáh, Hamas a další džihádistické organizace operující v blízkostí izraelské hranice.

 

IDF musí být schopná vést útočné akce největší intenzity se schopností (za všech okolností) vést útoky na tisíce cílů po dobu několika dní. Pokud boje potrvají více než několik dní, IDF musí generovat a napadat trvale stovky cílů denně.

 

Například pro možnou válku v Libanonu, kde operuje teroristické hnutí Hizballáh, IDF vede v záznamech "desetitisíce cílů", pro akce v Gaze to jsou pak "tisíce cílů." Letectvo při bombardováni cílů pak má lépe spolupracovat s pozemním vojskem s cílem provádět údery blíže vlastním vojskům.

 

Například během války v Gaze (2014) izraelské letectvo shazovalo tunové bomby na stovky cílů pouze 350 metrů od vlastních vojsk. Půjde o nový standard v blízké letecké podpoře izraelského letectva.

 

Íránský jaderný program

Kromě blízkých zemí, tzv. prvním kruhu, dokument zmiňuje také země tzv. druhého a třetího kruhu, které jsou nepřátelské k Izraeli, ale nemají společné hranice. Dokument poněkud překvapivě, alespoň jeho veřejná část, vysloveně nezmiňuje íránský jaderný program jako existenční hrozbu pro Izrael.

 

Důvodem můžou být pokračující rozhovory o íránském jaderném programu, především mezi Spojenými státy a Íránem. Kvůli neshodám v íránském jaderném programu se prudce ochladily vztahy mezi USA a Izraelem. Eizenkot zdůrazňuje, že mezinárodní postavení Izraele je klíčovým principem národní bezpečnostní strategie. Pouze samotná armáda nemůže zajišťovat bezpečnost země.

 

"I když se konflikt vyvíjí, jak se to stalo čtyřikrát v posledních deseti letech, nepřátelé nemohou být poraženi výlučně jen vojenskými prostředky, ať už z důvodu minimální definice politických zadání, nebo v důsledku použití síly v mezinárodním právu nebo nedostatku mezinárodní legitimity pro použití vojenské síly v civilním prostředí," cituje magazín Defense News dokument.

 

Kromě armády se tak "do hry" musí koordinovaně zapojit veřejná diplomacie, "nástroje měkké síly", spolupráce se subjekty, jejichž zájmy se překrývají se zájmy Izraele, kybernetické operace a zřízení "legální a veřejných nástrojů pro práci s veřejným míněním s cílem snížení izolace Izraele na veřejné scéně."

 

Dokument se přesto zmiňuje o nutnosti zesílit schopnost vést informační válku a schopnost provádět preventivní údery. Posílit se má schopnost vést Izrael vést speciální operace ve válečných zónách i oblastech konfliktu, a to v zemích sousedících i nesousedících s Izraelem. IDF musí udržovat a rozšiřovat seznam cílů a také "využívat příležitosti" k provádění akcí.

 

Zdroj: DefenseNewsIsrael Hayom

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Safi Datum: 28.08.2015 Čas: 21:23

Ono to není úplně relevantní, nějaké prostředky dostávají z USA, Němci jim sem tam prodávají pod cenou a kdoví kolik peněz utrácí neoficiálně. Pochybuji, že mají v rozpočtu položku "tajný fond na jaderné zbraně" :-D

avatar
Muhaha Datum: 27.08.2015 Čas: 12:52

to Kratas:

Dlouhodobě něco mezi 7 a 8 %.

avatar
Kratas Datum: 27.08.2015 Čas: 12:32

reakce na názor všech níže: podle mě by měli vstoupit do NATO. Celé NATO by se měl konečně od koho učit. Mají to promyšlené právě proto, že si nejsou jistí tím kdo a kdy je napadne a uvědomují si to. Kdežto my a celé NATO......škoda mluvit.

Pro zajímavost, nevíte někdo kolik procent HDP dávají na IDF?

avatar
flanker.jirka Datum: 26.08.2015 Čas: 22:20

v článku vidím jen officiální potvrzení toho co už bez tak dlouho dělají, jen už to nebudou tolik skrývat.
Měli bychom si z nich vzít příklad, malé území, malý národ, velcí sousedé. Pud sebezáchovy jim přímo říká, že útok je nejlepší obrana.
Ještě nikdo nikdy neubránil svou vlast cáry papírů v podobě smluv. Proto jsme měli armádu a už nemáme.

avatar
liberal shark Datum: 26.08.2015 Čas: 20:46

to Rase : Ta podpora USA není v poměru k vlastní zdrojům Izraele zas tak veliká.
Ta strategie nevypadá špatně, je celkem komplexní.

avatar
GAVL Datum: 26.08.2015 Čas: 19:04

Nj samá poušť kolem a oni si vystačí zřejmě s olivově zelenou či co to je.

avatar
Norwall Datum: 26.08.2015 Čas: 16:58

Rase, veď sú to Židia keď by už oni zle hospodárili tak kto by hospodaril dobre?

avatar
Rase Datum: 26.08.2015 Čas: 12:34

U Izraelců je obdivuhodné jak dokáží hospodařit se zdroji jaké mají k dispozici. Sice se může zdát že s penězmi od USA to půjde snadno, ale oni dokáží nakupovat techniku efektivně. Pokud je něco staré, ale funguje spolehlivě, tak jen vylepší - různé M113, pušky M16 pro záložáky atd. (pokud má smysl koupit nové, pořídí promyšleně - ne ukvapeně). Je to pěkně vidět i v případě maskovacích vzorů (jednoduše žádný nemají - nemusí řešit jestli ta zelená není moc tmavá, černá moc černá atd.).
Hlavní problém ale trvá. Vlastní území je poměrně malé a tak je preventivní úder lákavý. Pak je ale problém s omezenými lidskými zdroji (pro pořádné pozemní údery).
Ostatní státy a i velmoci by se od jejich hospodaření se zdroji mohli učit

arr