Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Uzavřená přilba Revision Batlskin již v prodeji

Datum přidání 09.05.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V dnešním článku se opět vrátíme k systému Batlskin od americké firmy Revision. Připomeňme, že Batlskin je speciální přídavný obličejový štít pro balistické helmy, který poskytuje vojákům kompletní ochranu tváře proti účinkům z explozí a povětrnostním vlivům. O konceptu Batlskin jsme poprvé informovali již před půl rokem. Nyní firma Revision ohlásila úspěšné dokončení vývoje a uvedení prvních „Batlskinů“ do prodeje.

Batlskin

Foto: Revison Batlskin v akci / Revison

Batlskin nejdřív pro vojáky

Na začátku musíme říct, že pokud si chcete štít Batlskin pořídit, musíte ještě nějaký ten měsíc počkat. Revision bude z počátku dodávat Batlskin jen zákazníkům z řad ozbrojených a bezpečnostních složek, a to pouze v teritoriu Severní Ameriky (USA + Kanada). Teprve s odstupem několika měsíců bude celý systém dostupný v běžné obchodní síti, a to i Evropě.

 

BatlskinFoto: Revison Batlskin v akci / Revison

 

O Batlskinu se samozřejmě objevily další nové informace. Co nového víme? Celý štít půjde montovat na přilby, které vyrábí firma Revision. Obecně lze montáž provést na jakoukoliv přilbu střihu ACH - s modifikacemi pro jiné přilby se zatím nepočítá.

Batlskin pod lupou

Batlskin se se skládá ze tří samostatných částí. Na čelo přilby se připevňuje montážní lišta nesoucí sklopné hledí a čelisťový štít. Jak rozměrné hledí, tak čelisťový štít můžou být používané nezávisle na sobě. Všechny součástky jsou pak k dostání v béžové, olivové nebo černé barvě.

 

Batlskin

Foto: Přilba ACH pouze se sklopeným hledím a přilba ACH s kompletním systémem Batlskin / Revison

 

Čelní montážní lišta (The Batlskin Multipurpose Front Mount) se přichycuje šrouby do standardních předních otvorů na přilbě ACH - není třeba vrtat nové otvory. Lišta váží pouze 70 gramů a slouží jak k přichycení sklopného hledí a čelisťového štítu, tak i pro připevnění brýlí pro noční vidění.

 

Sklopné hledí (The Batlskin Three-Position Visor) se připevňuje do zámku na čelní montážní liště. Hledí můžete používat ve třech polohách – plně sklopené, nadzvednuté pro lepší větrání a zcela vyklopené. Hledí váží 275 gramů a je odolné proti poškrábání a agresivním chemickým látkám.  Podle balistické zkoušky V50 odolá hledí fragmentům o váze 1,1 gramů letící rychlostí 245 m/s.

 

BatlskinFoto: Přilba ACH s vyklopeným hledím systému a přilba ACH pouze s nasazeným čelisťovým štítem / Revison

 

Poslední je čelisťový štít (The Batlskin High-Threat Mandible Guard), který se připevňuje na čelní montážní lištu a pojišťuje popruhem omotaným kolem přilby.  Štít poskytuje ochranu proti nárazům (autonehody), účinkům explozí nebo rozmarům počasí.  Čelisťový štít lze nosit s nebo i bez sklopného hledí. Při váze 385 gramů odolá štít (podle zkoušky V50) fragmentům o váze 1,1 gramů letící rychlostí 675 m/s.

Batlskin do každé rodiny?

Koncept Batlskin není vhodný samozřejmě pro každého vojáka, do každé situace. Ideální se jeví pro obsluhu střešních kulometů ve vozidlech. Uzavřená přilba nejen, že poskytuje balistickou ochranu, ale chrání uživatele i proti větru, prachu nebo výkyvům počasí. Ideální je také pro operátory na čtyřkolkách, strážné ve věžích a na kontrolních stanovištích, či všude tam, kde hrozí útok pomocí IED.

 

Video: Záběry z balistických zkoušek systému Batlskin / YouTube

 

Na konec jsme si nechali asi nejdůležitější informaci, a to cenu. Celý komplet Batlskin (Batlskin Cobra P2, Batlskin Viper P2) si budete moci koupit za 2098 dolarů. V případě zájmu, je ale možná nakoupit jen jednotlivé součástky.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
zdenek Datum: 28.12.2012 Čas: 14:29

Bradley: máš pravdu ale taky tam píšou to, že se dají koupit na součásti. Proto ten kdo bude mít názor jako ty tak to koupí na části a bude to dávat na stávající helmy. Teda podle mě :)

avatar
Bradley Datum: 28.06.2012 Čas: 19:14

Je to zcela jistě zajímavé řešení...ovšem je nutno podotknout a zdůraznit že tato přilba je pouze v odolnosti III.A což tedy znamená, že pokud v AFG pojedu ve věži a střelí po mne někdo pistolí tak to přežiji...ovšem pokud po mne kdokoliv vystřelí kamkoliv do této přilby z pušky AK47, tak jsem mrtvý...takže ochrání mě to jen při výbuchu proti ethalonové střepině 1,1gr, pouze V 50 250m/s a to je opravdu zatraceně málo...toto je pro bojové podmínky zcela vývojový omyl....

avatar
Michal Uher Datum: 22.06.2012 Čas: 20:36

Doplním pár údajů. V první řadě, pokud nejste oficiální ozbrojené složky, tak na koupi můžete zapomenout. Nejen přilba, která je úžasně lehká, ale také chránič čelisti a zorník jsou s balistickou ochrannou na úrovni NIJ Level IIIa. V tom případě se jedná o vojenský materiál. Pokud vám to někdo nepropašuje, tak nemáte šanci. Zvláště z USA. Na můj dotaz, zda se to nedá sehnat jen v plastovém provedení, mi bylo řečeno, že ne. Potřeboval jsem to jen k demonstračním účelům, takže balistickou ochranu nepotřebuji.
Jelikož si to na výstavě Eurosatory v Paříži Číňané fotili jako diví, tak si myslím, že brzy se to začne nabízet v nějaké ASIA Airsoft verzi.
Co se týká funkce, tak zorník může být zcela zvednutý, přivřený a zcela zavřený. Přivřený znamená, že mezi helmou a zorníkem je pár milimetrů mezera, aby to stačilo trochu dýchat. Zcela zavřený režim helmu z této strany zatěsní. Jelikož však zespodu není zatěsněná, tak to zase nějaký brutální problém nebude.
Barevná skla zorníku jsem nezaznamenal. Je otázkou, zda vůbec budou. Myslím si, že se spíše počítá s nošenín normálních slunečních brýlí současně. Prostor tam pro ně je.
Jinak je pravdou, že pokud je umístěný zorník, tak není možné mít současně nasazený přístroj nočního vidění.

avatar
Jan Grohmann Datum: 20.06.2012 Čas: 23:19

střelec: Přímo se o tom nemluví, ale není to určitě žádný technický problém.

avatar
střelec Datum: 20.06.2012 Čas: 12:57

nevíte někdo jestli se ta přilba bude prodávat i s tmavým sklem za odpověď děkuji!! :))))

avatar
Michal Smrž Datum: 23.05.2012 Čas: 10:47

Ochrana je jedna věc, o tom žádná. Ale vzhledově to vypadá prostě příšerně (ano, na to voják nehledí, když mu to dokáže zachránit život, ale to teď ponechme stranou). Je tak docela smutné vidět, že v budoucnu nebudu schopen rozlišit, jestli mám tu čest s vojákem, nebo motorkářem :-).

avatar
Márty Datum: 11.05.2012 Čas: 22:22

No podle mě bude problém i s mířením bez čelisťového chrániče.
nikde na videu není vidět jak nahazuje a kouká přez mířidla čí . I to plexi semi zdá hodně rozměrné. Je to systém opravdu jen pro vybrané ( do věže , či na čtiřkolky ).

avatar
Jan Grohmann Datum: 10.05.2012 Čas: 20:50

Větrání bude problém, na běh to není. Řešením je aktivní větrání, jako jsou malé ventilátory, ale to už se dostáváme někde jinde.
Batlskin je zajímavý přístup v konstrukci přileb, ale bude se hodit jen pro nějaké činnosti. Resp. čelisťový štít se bude hodit jen k určitým činnostem. Se sklopeným hledím nejste nijak omezován, můžete pohodlně mířit, aniž by vám překáželo.

avatar
Walter Datum: 10.05.2012 Čas: 12:42

Přesně tak, to by mě také zajímalo, jak je to při přiložení pažby k líci, bez vysoko umístěného kolimátoru asi střelec nemá šanci něco zaměřit.
"chrání uživatele i proti větru, prachu nebo výkyvům počasí" - o tom už jsem přemýšlel hned na začátku článku, podle fotek se mi nezdá, že to k sobě hledí a čelisťový štít nějak vakuově dosedali, aby to nedopadlo tak, že po přistání vrtulníku v přašném prostředí nestrávíte zbytek dne pliváním písku a dostáváním ho z pod helmy...
Je nějak řešeno větrání a přívod dostatečného množství vzduchu do čelisťového štítu?

avatar
Loty Datum: 10.05.2012 Čas: 12:26

To mě by spíš zajímalo, jak to s kompatibilitou s běžně používanými pažbami...jestli ten komplet nezavazí při míření

avatar
Jakub Mareš Datum: 10.05.2012 Čas: 08:22

Zajímavé, zajímalo by mě jestli to nepřekáží balistické ochraně krku na vestě?

avatar
Loty Datum: 10.05.2012 Čas: 07:54

" Lišta váží pouze 70 gramů a slouží jak k přichycení sklopného hledí a čelisťového štítu, tak i pro připevnění brýlí pro noční vidění. "

zmíněno v článku

avatar
Deker Datum: 10.05.2012 Čas: 07:05

Docela by mě zajímalo, jak je řešená ta montáž pro štít. Tím, že voják na helmu namontuje tuto montáž, ztrácí tak možnost vužití NVG nebo bylo na toto při výrobě myšleno také?

arr