Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

V-22 Osprey pro Izrael

Datum přidání 05.11.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká vláda se rozhodla urychlit prodej konvertoplánů V-22 Osprey do izraelských obranných sil (IDF). Izrael se tak již za dva roky může těšit na první šestici V-22, původně určenou pro americkou námořní pěchotu.

V-22 Osprey pro Israel

Foto: V-22 Osprey / US Navy

 

Konvertoplány vynikají jedinečnou schopností kolmého startu a vysoké dopředné rychlosti. Izraelci tak získají nástroj k dalekonosným a rychlým přesunům do oblastí, kde neexistuje přistávací dráha. Stejně tak jsou „ospreje“ ideální pro záchranné a pátrací operace. Americký ministr obrany Chuck Hagel rovněž dodal, že díky V-22 se „výrazně zvýší rozsah a účinnost izraelských speciálních sil.“

 

První letadlo Izraelci získají již za dva roky. Podle jednoho z úředníků amerického ministerstva obrany, který poskytl pod podmínkou anonymity komentář novinám Los Angeles Times, mají být izraelské V-22 Osprey upravené, aby „splňovaly specifické požadavky“ izraelských obranných sil.

 

Prodej V-22 Osprey do Izraele je podle něj pokračováním americké blízkovýchodní politiky, jenž se snaží dát izraelské armádě „kvalifikovanou vojenskou výhodu“ nad okolními státy.

 

Dodávka letounu je součástí širšího amerického prodeje vojenského vybavení několika blízkovýchodním státům. Spojené Arabské Emiráty, Saúdská Arábie a Izrael získají od Spojených států vojenské vybavení za 10 miliard dolarů. Cílem je poskytnout spojencům Washingtonu nové vojenské schopnosti jako protiváhu k rostoucím vojenským ambicím Íránu.

 

V-22 Osprey již dokázaly své schopnosti v Iráku, Afghánistánu a Libyi. I když vývoj letounu provázely smrtelné nehody, nyní je údajně jedním z nejbezpečnějších dopravních létajících strojů.

 

Izraelci jistě ocení jeho výjimečné letové výkony. Ve svých útrobách dokáže přepravit až 24 vojáků nebo až 9000 kg nákladu v kabině nebo v podvěsu pod letounem. S celým nákladem může překonat vzdálenost až 4000 kilometrů dvojnásobnou rychlostí, než dokáže vrtulník.

 

Firma Boeing, výrobce V-22 Osprey, nyní intenzivně jedná také s Japonskem o možném prodeji.

Právě stroje V-22 jsou nyní pro Japonsko ideálním vojenským materiálem. Japonci mohou pomocí V-22 posílit své expediční schopnosti a čelit tak lépe čínským územním nárokům v oblasti.

 

Zdroj: The Jerusalem Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jakub Mareš Datum: 07.11.2013 Čas: 18:45

Jak tato konstrukce může být koncepčně zastaralá?

avatar
David Datum: 07.11.2013 Čas: 14:31

Obávám se, že cena těch dvou Ospreyů je taková, že by se vyrovnala ceně všech dnešních Mi-171. A to je to přitom konstrukce již v lecčem koncepčně zastaralá a někdy i dosti kritizovaná.

avatar
Adanedhel Datum: 07.11.2013 Čas: 13:46

Jeden či dva Ospreye by se AČR hodily. Zajímalo by mně, zda čeští vojáci v Afghánistánu se už také svezli s tímto strojem, nebo alespoň nějaký důstojník v rámci promo akce.

arr