Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

V-22 Osprey v izraelské armádě

Datum přidání 27.08.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelské obranné síly IDF uvažují o pronájmu 6-8 konvertoplánu V-22 Osprey. Stroje mají být vyčleněny mimo jiné pro pátrací a záchranné operace. Izraelská armáda však především dostane do rukou mocný nástroj pro provádění rychlých a dalekonosných výsadků speciálních sil. V současné době pro Izrael nedocenitelná schopnost.

V-22 Osprey

Foto: Američtí Mariňáci nastupují do letounu MV-22 Osprey (verze pro US Marine Corps) / Wikipedia

 

Připomeňme, že Bell-Boeing V-22 Osprey je vrtulový letoun s překlopnými rotory neboli konvertoplán. Stroj tak může startovat jako vrtulník, případně s velmi krátkým vzletem a ve vzduchu, po překlopení rotorů, pokračovat jako běžné vrtulové letadlo.

 

V-22 Osprey si tak bere to nejlepší z obou konceptů. Má vlastnosti vrtulníků (kolmý vzlet, vis ve vzduchu atd.), ale dokáže se pohybovat rychlostí 565 km/h na vzdálenost až 1620 km – násobně rychleji a dále než jakýkoliv vrtulník. Nesmíme zapomenout ani na rozměrný nákladový prostor a na schopnost nést až 9 tun nákladu – opět násobně více než běžný vrtulník.

 

Stojí si za to připomenout, že vlastnosti V-22 Osprey byly vykoupeny astronomickými vývojovými náklady (30 mld. dolarů), více než 25 let trvajícím vývojem a především smrtí 30 osob, které zemřely při leteckých nehodách V-22 Osprey.

 

V-22 OspreyFoto: V-22 Osprey za letu / Wikipedia


Přesto vše je V-22 Osprey výjimečný letoun, jehož unikátní vlastnosti neunikly Izraelcům. Podobný letoun se jim zajisté hodí pro bleskové akce speciálních jednotek proti pozicím Hizballáhu (v případě izraelsko-íránské války) v Libanonu nebo pro dalekonosné výsadky/záchranné operace nad Íránským územím.

 

Izrael původně uvažoval o nákupu vlastních strojů V-22 Osprey, ale celý obchod vzal za své díky rozpočtovým škrtům. Izrael se však nechtěl schopností konvertoplánu vzdát, proto zvolil cestu přijatelnějšího leasingu.

 

V loňském roce, náčelník generálního štábu IDF Benny Gantz řekl: „letěli jsme s ním a byli jsme ohromeni jeho schopnostmi“.  Generál Gantz byl v loňském roce součásti speciálního kontingentu izraelského letectva, který ve Spojených státech podstoupil trénink na strojích V-22 Osprey.

 

Původně se předpokládalo, že V-22 Osprey nahradí v izraelském letectvu flotilu vrtulníků Sikorski CH-53 Sea Stallion. Avšak právě kvůli okleštěnému vojenskému rozpočtu budou stroje tvořit jen doplněk k vrtulníkům.

Zdroj: Israel Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Deadog Datum: 28.08.2012 Čas: 14:09

Hercules asi tezko ,Osprey je dost maly , stezi se do nej vejde landrover a to jeste bez nejakych montazi ,na prevoz nejake techniky zapomen

avatar
Refael Datum: 28.08.2012 Čas: 12:12

To by bylo SUPER, pokud by se nase IDF/AF jimi vyzbrojila!!!
Spojuje vrtulnik/letadlo, v nasem pripade CH-53 Sea Stallion/C-130 Hercules.
Jen se divim, ze jsem nic nevidel v zadnych hlav.zpravach Izr.TV, preci jenom je to vyznamna polozka.

arr