Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

V Afghánistánu zahynuli 4 čeští vojáci, jeden je těžce zraněn

Datum přidání 08.07.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 19 komentářů    autor autor: Redakce AN

Dnes 8. července 2014 v čase okolo 5.15 našeho času při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parwan došlo k výbuchu improvizovaného výbušného zařízení. V uvedenou dobu patrola sesednutá z vozidel prováděla rutinní činnost ve stanoveném prostoru.

cesti_vojaci_patrola

Foto: Čeští vojáci v Afghánistánu. / army.cz

 

Následkem výbuchu utrpěli čtyři čeští vojáci rotmistr D. B. (1986), četař I. K. (1980), desátník J. Š. (1975), desátník L. L. (1981) smrtelná zranění. Další voják rotmistr J. L. (1975) byl těžce zraněn. Na místě mu byla okamžitě poskytnuta první pomoc. Následně byl transportován do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám.

 

Rodiny vojáků jsou vyrozumívány.

 

Více informací poskytne náčelník Generálního štábu armádní generál Petr Pavel na mimořádné tiskové konferenci ve 14. 00 hod. na Generálním štábu AČR.

 

V souvislosti s tragickou událostí v Afghánistánu ministr obrany Martin Stropnický okamžitě přerušil svoji krátkou zahraniční dovolenou a vrací se zpět do Prahy. Ministr obrany je v pravidelném telefonickém kontaktu s předsedou vlády i velením Armády ČR. „Smrt čtyř našich vojáků je obrovská tragédie. Všem rodinám vyjadřuji svou hlubokou soustrast,“ uvedl Martin Stropnický a nařídil stáhnout vlajky v areálu Ministerstva obrany na půl žerdi.

 

Vyjádření ministra obrany bude možné získat na tiskové konferenci, která se uskuteční zítra v ranních hodinách na Ministerstvu obrany. Čas a místo budou upřesněny. Do té doby je možné se obracet na tiskové orgány MO a Generálního štábu Armády ČR.

 

Zdroj: army.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Zbrojir Datum: 15.07.2014 Čas: 09:18

Ztráty rostou. V krátkém čase 5 mrtvých a jeden středně těžce raněný.

Možná byl osud k těžce raněnému a následně zesnulému vojákovi a jeho nejbližším vlastně shovívavý. Z náznaků lékařů byla jeho zranění dost děsivá a jeho další život by již patrně nebyl důstojný.

Nezbývá, než vyslovit soustrast pozůstalým zemřelého a brzké uzdravení raněnému.

Zajímavý článek k vývoji situace v Afganistanu

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Analytik-Martin-Koller-predklada-drsnou-pravdu-o-prohrane-valce-v-Afghanistanu-a-napomina-Cechy-Levne-devky-chlast-a-zlodejna-tak-je-vniman-nas-stat-326517

avatar
Poryv Datum: 10.07.2014 Čas: 10:52

Čest památce padlých vojáků.

avatar
fotr Datum: 10.07.2014 Čas: 01:30

Všichni víme a oni na misích nejlépe jaké je riziko a že smrt může přijít kdykoliv. Když pak ale opravdu přijde, je to šok a je velice těžké se s tím smířit. Věřím že jejich práce tam má smysl a ctím jejich památku. Každý to nemusí cítit stejně, chápu, bylo by ale dobré počkat s případnou polemikou až opadnou emoce. Přeci jen zemřeli 4 naši lidé a jeden bojuje o život, tak bych se přimlouval za trochu lidské slušnosti, soucitu a piety.

avatar
GAVL Datum: 09.07.2014 Čas: 19:43

Liberal Shark
Mezinárodní právo slouží pár mocným, kteří si rozdělili svět, aby zavřeli hubu všem ostatním , kteří by to chtěli změnit i třeba k lepšímu nebo jakkoli jinak. Tak už to nech být.


k článku

Je vždy smutné , když někdo zemře obzvlášť když jde o tragický způsob. Pokud se chceme účastnit misí i nadále , budeme si na to muset bohužel zvyknout a brát to více jako "samozřejmost", která ke způsobu života naší společnosti patří.

Spíše než truchlit a rozdávat nějaké posmrtné pocty a metály, by se měl náš národ postarat o zabezpečení rodin všech padlích. Neboť si myslím, že poslední myšlenka každého padlého vojáka patří právě jeho rodině. Tak už asi i pro naplnění pojmu úcta k padlím, aby to nebyl jen kec pro pietní akt.

avatar
Jura99 Datum: 09.07.2014 Čas: 08:03

Čest jejich památce a úsilí zaměstnat nepřítele na jeho území (nikoliv na našem).
.
Jen přestávám rozumět významu a obsahu slova "padnout". Dosud ve všech válkách mohl voják padnout v boji, ale v nepřátelské akci, kde neměl možnost jakkoliv reagovat, se používalo slova "zahynout".

avatar
KOLT Datum: 08.07.2014 Čas: 23:17

Čest jejich památce, upřímnou soustrast pozůstalým.

Pane Grohmanne, asi málokdo se na Vás bude zlobit, když to tady vyklidíte od zbytečných řečí. Koneckonců jste nás varoval, takže směle do toho.

avatar
Karlos73 Datum: 08.07.2014 Čas: 22:50

Uprimnu sustrast pozostalym a celej Ceskej republike. Cest ich pamiatke.

avatar
nevertemediam Datum: 08.07.2014 Čas: 18:55

Mame demokraciu a ked je velka cast obyvatelstva je proti clenstvu v NATO a jeho vojenskym tazeniam kade tade po svete tak sa netreba cudovat negatyvnim reakciam. Sam som vojak a je mi bliti z nasej zahranicnej politiky, ... Do armady som vstupoval mlady naivny, ze budem chranit vlast, nie zaujmy politokov. Nastastie ma nenutia ist do afganu, stale sa najde kopec chlapcov co sa hlasia sami dobrovolne, poznam ich dost co tam sli a ani jeden nesiel na misiu chranit vlast ako sa kade tade prezentuje, ale sli tam pre PRACHY a par aj kvoly kariere

avatar
RiMr71 Datum: 08.07.2014 Čas: 18:15

Čest jejich památce.
Když (i tady?) čtu ty rudodohnědé hleny níže, tak je mi na blití z toho, že ti kluci padli i za takové šmejdy...

avatar
Ultramarinus Datum: 08.07.2014 Čas: 17:54

Uprimnou soustrast. Padli ve sluzbe svemu statu, ktery cti spojenecke zavazky a snad i ucti jejich ztratu.

avatar
Ezekyl Datum: 08.07.2014 Čas: 17:19

Čest jejich památce a upřímnou soustrast pozůstalým. Smekám před jejich odvahou, věděli do čeho jdou a přesto dobrovolně šli. O to víc je obdivuji, když vidím, jak se k nim často staví ti, které také mimo jiné brání, byť to ne každý chce pochopit.

Raněnému přeji tuhý kořínek, brzké uzravení a návrat zpět do běžného života.

Ostatním z jednotky (a vůbec "našim") přeji, ať se dostanou všichni ve zdraví domů.

Ještě jednou, ... smekám.

- pro redakci : Pokud bude opět pořádána benefiční aukce, či obdbobná činnost na podporu pozůstalých či raněných, prosím o umístění odkazu - věřím že se mezi námi najdou tací, kteří pokud budou sami moci, akci podpoří

- a pro nás ostatní : oprosťme se od sporů a chápejme to tak, že se tátové, synové a bratři už domů ke svým rodinám nevrátí, tak ať si o jejich nasazení myslíte cokoliv, uvědomte si, že článek neobhajuje jejich nasazení, ale informuje o smutné události...

avatar
papaHoth Datum: 08.07.2014 Čas: 16:29

to caslaval: jakkoliv se vám bude zdát názor kolegy neerudovaný až přízemní snažte si prosím zachovat alespoň elementární slušnost. Musíte vzít v potaz, že ne každý je slovutným odborníkem na mezinárodní válečné právo, tak jak bylo definováno třeba OSN a veďte kolegy k vědomosti. Dejte sem svůj argument a svoje znalosti, rádi se poučíme. Kolega byl místo znalostí veden oprávněným rozhořčením, ale to vám nedává právo být vulgární a agresivní jinak budete sám za osla.
Podle toho, co jste zplodil v komentáři máte ve světonázoru celkem jasno, všechno je trapně směšný a Tálibán bude parta prima kluků, kterým zlý čelní politici v USA strašně křivděj.
Svět bohužel není černobílý, jak byste ho rád viděl...

Čest památce těch kluků, co tam za nás byli...

avatar
caslaval Datum: 08.07.2014 Čas: 15:11

Liberal Shark: S ohledem na koment pana Grohmanna jsem se pokusil zdržet bližšího rozboru tvého neskutečného žvástu hlupáku ale pokud chceš argumenty, fajn.
1) S naší bezpečností účast v misi v Afgánistánu souvisí ale přesně v opačném smyslu. Jde o konflikt, který vyvolaly USA a důvody jsou směšné. Taliban prý nechtěl vydat strůjce útoku na WTC a cvičil teroristy. Jednak je více států, které nechtějí vydat podezřelé z nějakého zločinu (Mexiko, Austrálie atp.) a proto nemůže být neochota vydat podezřelé zámiknou k válce. To je absurdní zdůvodnění. Ani nebyl důkaz, že je Bin Ladin v Afgánistánu a ne zrovna třeba v Pákistánu. Proč ne útok na Pákistán? Protože mají jaderné zbraně? Další dlvod k válce ? Talibán prý cvičil teroristy. 1. Talibán je výtvor USA, ti jej vycvičili, 2.tzv. teroristé se cvičí i v Pákistánu nebo Saudské Arábii. proč ne útok na tyto země ? 3. Ti stejní teroristé, kteří stojí údajně za WTC nyní v Sýrii (předtím v Libyi) podporují samy USA což někoikrát přiznali čelní politici USA. Tak co z toho plyne? Že sám důvod k misi v Afgánistánu je trapně směšný a naše účast je dvojnásob směšná !

2) Jak se PROBOHA !! může zůčastnit válečného aktu proti ČR jednotlivec nebo skupina ? Pro tyto případy existuje termín "terorismus". Jak se PROBOHA může účastnit válečného aktu vůči ČR subjekt, (Taliban?) který je defacto již ve válce a na straně druhé stojí spojenec agresora?

Když osel jako Vy mluví o mezinárodním právu nevím jestli se smát nebo plakat ..

avatar
liberal shark Datum: 08.07.2014 Čas: 14:53

Podrobnější informace:
http://echo24.cz/a/w6S2S/general-pavel-nasi-vojaci-mluvili-s-mistnimi-atentatnik-se-vmisil-do-davu

To caslaval: Nějaké argumenty by nebyly, hulváte ?

avatar
caslaval Datum: 08.07.2014 Čas: 14:44

Je to tragédie. Upřímnou soustrast pozůstalým.

Liberal Shark: Plácáš neskutečné kraviny a o mezinárodním právu nevíš vůbec nic ..

arr