Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

V libyjských skladech leží smrtelné nebezpečí

Datum přidání 14.12.2011    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Po skončení hlavních bojů v Libyi zůstala pravidelná libyjská armáda v troskách. Najednou nebyl nikdo, kdo by hlídal vojenské základny a sklady. Pokud si je neohlídali sami povstalci, tak mohl doslova kdokoliv přijít a vzít si co chtěl. Bohužel v libyjských armádních skladech leží smrtelně nebezpečná zbraň schopná způsobit obrovskou tragédii. Řeč je o sovětském přenosném protiletadlovém kompletu 9K32 Strela-2 (v kódu NATO SA-7 Grail). V Libyi nyní operují zahraniční pyrotechnické týmy, které společně s libyjskými specialisty mají najít všechny uskladněné raketové komplety 9K32 Strela-2, zničit je nebo dostat pod kontrolu.

9K32 Strela-2

Foto: Přenosný protiletadlový raketový systém 9K32 Strela-2 / Wikipedia

 

9K32 Strela-2 je protiletadlový systém velmi krátkého dosahu s vysoce explozivní hlavicí a s infračerveným naváděním. Systém byl vyvinut pro protivzdušnou obranu pozemních vojsk na úrovni praporu.

 

Komplet 9K32 Strela-2 váží necelých 10 kg. Účinný dosah je kolem 800 metrů a maximální leží na hranici 4 kilometrů, což jsou dostatečné parametry pro sestřelení civilního letadla, které zrovna startuje z letiště.

 

Pochopitelně podobná zbraň je velice ceněná mezi teroristy. Jak k provedení teroristického útoku na civilní letadla, k vydírání vlád nebo k boji se spojeneckými letadly a vrtulníky v Afghánistánu. Země NATO proto vynakládají velké úsilí, aby se všechny zbraně dostaly pod kontrolu.

 

Po ukončení vojenských akcí vyslalo spojenecké velení do Libye týmy pyrotechniků s cílem vyhledat a zničit všechny zbraně kategorie MANPADS (Man-Portable Air Defense Systems), což je zkratkou pro přenositelné protivzdušné systémy. V případě Libye se jedná především o zmiňované komplety 9K32 Strela-2.

 

Odhaduje se, že v libyjská armáda vlastnila asi 20 000 kusů kompletu 9K32 Strela-2. Velká část zbraní byla zničena při letecké kampani NATO a zhruba 5000 kusů již zničily libyjské a americké pyrotechnické týmy. Nalezené zbraně byly zajištěny, rozebrány a vhozeny do moře nedaleko hlavního města Tripolisu.

 

Nikdo však nemůže s jistotou říci, že se žádná zbraň nedostala do nepravých rukou. Nemusely to být nutně fanatické islámské teroristické skupiny, ale například podnikavci a kriminální živly, kteří mohou přenosné raketové systémy prodat na černém trhu. Můžeme si být jisti, že uvedení „prodejci“ nebudou zkoumat minulost nebo pohnutky případných zájemců.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Carlos Datum: 15.12.2011 Čas: 13:58

Jen jim to tam nechte, až si frantíci přijdou pro ropu, můžou to klucí použít...

arr