Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Ruský státní technologický holding Rostech je obří ... Více

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a ... Více

Události

V libyjských skladech leží smrtelné nebezpečí

Datum přidání 14.12.2011    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Po skončení hlavních bojů v Libyi zůstala pravidelná libyjská armáda v troskách. Najednou nebyl nikdo, kdo by hlídal vojenské základny a sklady. Pokud si je neohlídali sami povstalci, tak mohl doslova kdokoliv přijít a vzít si co chtěl. Bohužel v libyjských armádních skladech leží smrtelně nebezpečná zbraň schopná způsobit obrovskou tragédii. Řeč je o sovětském přenosném protiletadlovém kompletu 9K32 Strela-2 (v kódu NATO SA-7 Grail). V Libyi nyní operují zahraniční pyrotechnické týmy, které společně s libyjskými specialisty mají najít všechny uskladněné raketové komplety 9K32 Strela-2, zničit je nebo dostat pod kontrolu.

9K32 Strela-2

Foto: Přenosný protiletadlový raketový systém 9K32 Strela-2 / Wikipedia

 

9K32 Strela-2 je protiletadlový systém velmi krátkého dosahu s vysoce explozivní hlavicí a s infračerveným naváděním. Systém byl vyvinut pro protivzdušnou obranu pozemních vojsk na úrovni praporu.

 

Komplet 9K32 Strela-2 váží necelých 10 kg. Účinný dosah je kolem 800 metrů a maximální leží na hranici 4 kilometrů, což jsou dostatečné parametry pro sestřelení civilního letadla, které zrovna startuje z letiště.

 

Pochopitelně podobná zbraň je velice ceněná mezi teroristy. Jak k provedení teroristického útoku na civilní letadla, k vydírání vlád nebo k boji se spojeneckými letadly a vrtulníky v Afghánistánu. Země NATO proto vynakládají velké úsilí, aby se všechny zbraně dostaly pod kontrolu.

 

Po ukončení vojenských akcí vyslalo spojenecké velení do Libye týmy pyrotechniků s cílem vyhledat a zničit všechny zbraně kategorie MANPADS (Man-Portable Air Defense Systems), což je zkratkou pro přenositelné protivzdušné systémy. V případě Libye se jedná především o zmiňované komplety 9K32 Strela-2.

 

Odhaduje se, že v libyjská armáda vlastnila asi 20 000 kusů kompletu 9K32 Strela-2. Velká část zbraní byla zničena při letecké kampani NATO a zhruba 5000 kusů již zničily libyjské a americké pyrotechnické týmy. Nalezené zbraně byly zajištěny, rozebrány a vhozeny do moře nedaleko hlavního města Tripolisu.

 

Nikdo však nemůže s jistotou říci, že se žádná zbraň nedostala do nepravých rukou. Nemusely to být nutně fanatické islámské teroristické skupiny, ale například podnikavci a kriminální živly, kteří mohou přenosné raketové systémy prodat na černém trhu. Můžeme si být jisti, že uvedení „prodejci“ nebudou zkoumat minulost nebo pohnutky případných zájemců.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Carlos Datum: 15.12.2011 Čas: 13:58

Jen jim to tam nechte, až si frantíci přijdou pro ropu, můžou to klucí použít...

arr